1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Младенци

Дискусија во 'Свадба' започната од Sun.shine, 22 март 2012.

  1. rak11

    rak11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    77
    da meu na tebe mislev posto mene mi ima kazano pop deka dodeka ne se vencame netreba da se praznuva praznikot ajde sega najdi im go krajot a i kniga imam citano kako e pravilno da se odnesuvame kon verata kako da go praznuvame praznikot isto pisuva deka taa god koga se vencava vo crkva se slavi sepak ubavo pomini si utre
     
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Ako ja popravi mm kolata i nie ke ideme tamu, mi se ide, bashka shto sum vo Gjorche bi bilo super da ideme. Dobro shto me potsetivte. ;) Jas sum konechno spremna, praznikov mi e neshto prekrasno i epten mu se raduvam i edvaj go chekav. Neka ni e so srekja na site mladi brachni parovi utreshniot den ;)
     
    На Mrs.Bass, artemidis, mila25ve и 2 други им се допаѓа ова.
  3. z13ca

    z13ca Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Kазете Некоја идеа за поклон за празников....инаце ние бевме кумови па сега да му го одбелезиме празников.....
     
  4. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.750
    Допаѓања:
    60.976
    Честит празник на сите МЛАДЕНЦИ што минатите 365 дена застанаа на ЛУДИОТ КАМЕН!!! Сите да сте среќни, толерантни и прекрасни родители...
     
    На Snow-Queen и mila25ve им се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Честит Младенци на сите што го слават! :*
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Pomina i ovoj den, jas si pominav odlichno a i domashnive isto. Se iznauzivavme so gostite kako shto treba a ne da se osekame zdrveno. Sobrav preubavi podaroci, site do eden ke si gi iskoristam. Sega veke mozeme komotno.da.dopolnuvame ona shto ni treba vo domot. Neka ni e sreken ovoj den na site koi slavevme.
     
    На mila25ve, Mrs.Bass, t.i.n.k.e.r.b.e.l.l и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Помина и тоj ден, како што реков со тоj наjтесен круг на роднини и приjатели
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC_0559.jpg
      DSC_0559.jpg
      Големина на фајлот:
      239,6 KB
      Прегледи:
      534
    На mila25ve, Anna-Banana, Mrs.Bass и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Maarina

    Maarina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Не најдов соодветна тема, ако не одговара преместете го постот!
    Ми треба совет итно! Вака Во брак сме без малку три години, а од свадбата има поминато 2 години! Е сега читам тука дека свеќите се носеле во црква да догорат! ( ваљда се мисли на оние свеќи што ги држат кумовите, така) оти мене тие свеќи ми седат дома никој не ни кажал дека треба да ги однесеме во црква? :x Ве молам ско некој знае нешто нека ми пиши многу сум загрижена! И дали можи нахнадно да се однесат свеќите во црква, па и ако може уште недела посекако е празник ..... леле навистина ми е шубе некако .... како сме направиле ваков пропуст :( Ве молам за совет
     
  9. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    да се носат свеќите во текот на годината, на некој празник... не знам дали може да се однесат после 2 години, ама валјда може, што знам, ете утре е празник, може утре да ги однесеш во црквата во која што сте се венчале...
     
  10. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Оваа година гледам Младенци се паѓа во недела, ама нели секако се пости за Велигден, па ме интересира дали мора да се спрема посна трпеза или може и мрсна?
     
  11. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Ако вие си постите по дома , секако ќе понудите посно, во црква да си прашаш ќе ти речат посно, мое мислење е :да е среда или петок треба да е посно, во други денови како во случајов може и мрсно :)
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.081
    Пол:
    Женски
    Јас решив за Младенци да имам и посно и мрсно на трпезата, ако грешам нека ме поправи некој :)
    Инаку кажете идеи што да спремам, освен класичното, кифлички, колачи, посна руска салата итн.
     
  13. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.156
    Допаѓања:
    46.951
    Пол:
    Женски
    Девојки а на младенци освен свеќите што треба да се однесат во црква да догорат има нешто друго што треба да се направи?

    Инаку и ние одлучивме да си го прославиме денот со најблиските дома, ама воопшто не ми текна дека се пости и дека најверојатно ќе имаме гости кои постат, така да освен посни кифлички, посни благи ,нешто друго посно некој предлог? Во однос на мрсно ќе имаме стандард ордевери, салата со урда и павлака, домашни лиснати погачици со шунка и сирење, похован пилешки стек, ќофтиња со зеленчук и мелено месо и уште нешто поситно.
     
  14. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    Koga e mladenci 22 bese ili....
     
  15. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.156
    Допаѓања:
    46.951
    Пол:
    Женски
    Да :)
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  16. malo duse

    malo duse Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2015
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    И ние ке го славиле.јас ке си прам се месно.никој не постиме и во недела е.а свеките си ги однесовме после 40дена од свадбата.
     
  17. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Дома во станот кај свекрвами сме во тесно... невозможно е повеќе од 15-тина души да собере... а тетки стрини вујни веќе се јавија да прашаат дали ќе правиме Младенци... не им одговорив ништо им реков дека уште немаме зборнато дома... толку ми е незгодно и глупаво... правевме свадба со сите адети и ѓурултии и стварно сега ова ми е сувишно... јас си мислев со домашните дека ќе го обележиме... но сега од ко прашаа ми е глупаво да ги одбијам... совет???
     
  18. MissDaisy

    MissDaisy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Јас здравје боже кога ќе дојде редот, ќе правам младеници само во потесниот круг на семејството. Порано се немало толку како денес и целта на овој празник му била да им се помогне на младите сопружници во почетокот на брачниот живот. Денес се изменети работите. За мене нема никаква поента, повторно канење на многу гости. Свадбата поминала и тоа е тоа. Кој дошол, дошол, кој не, здравје. :)
     
  19. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    зошто да ти биде глупаво да ги одбиеш? Едноставно неможеш да ги поканиш немаш место каде да ги угостиш и ќе им кажеш нема потреба зошто да ти се лутат, едноставно не си во план да правиш и никому ништо.
     
  20. BunnyGirl

    BunnyGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    86
    И ние оваа година ќе си славиме Младенци :)
    Бидејќи ни се најавија најблиските од моја страна и од страната на мм, на постарите им рековме да дојдат на ручек (ќе бидеме околу 15ина вкупно), а вечерта ќе ни дојде друштвото (околу 20ина). Ги распоредивме во две групи поради ограничениот простор кај нас дома ^_^
    Во врска со храната, повеќето ќе ми биде мрсно, но секако ќе имам и посно...
    Зошто сум трудничка, помош од мајка ми, сестра ми и баба ми ќе имам :D Сами се понудија...Мене ќе ми остане само крем салатите да ги направам, за кои мм се понуди да ми помогне...
    Се надевам дека се ќе помине убаво :rofl: