1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Младите се почесто се жртви на "секстинг"

Дискусија во 'Секс' започната од zlatapetkova, 26 октомври 2011.

 1. zlatapetkova

  zlatapetkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  55
  Овој тренд се нарекува секстинг, кој го прославија светските ѕвезди, а тоа однесување се повеќе го копираат малдите, кои не гледаат ништо лошо во тоа, откриваат загрижувачките податоци од Универзитетот во Мелбурн. Сексуализираната медиумска култура на младите им наметнува притисок и тие да го направат истото, бидејќи тоа е нормално, „кул“ и пожелно.

  Секстингот означува праќање сексуални содржи преку мобилен телефон или интернет, а младите најчесто праќаат пораки и сопствени видео снимки.
  - Момчињата бараат од своите девојки да им ги праќаат своите голи фотографии, а тоа го прават и самите тие. Притоа, не размислуваат дека со тоа си ја загрозуваат интимноста, па и животот, бидејќи многу такви фотографии и видеа се објавени на разни интернет страници или се проследуваат на некој друг – предупредува Шели Вокер, автор на студијата.
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  МЛАДИТЕ СЕ ПОЧЕСТО СЕ ЖРТВИ НА "СЕКСТИНГ"

  Па крива е техниката која отиде многу напред и интернетот :D . Порано писмата ги праќале преку гулаби и не ни знаеле дали ќе стигне гулабот :) а сега е се многу полесно, кога во мобилен ја имаш сета технологија.
  Не мора да значи дека се што ќе ни посејат ,,славните ѕвезди,, се јаде и може да помине. Тие во одсуство на самодоверба и публицитет ја користат секоја алатка. Кога веќе нема табуа почнуваат и на таков начин да прават пари. А, и не измислиле нешто ново. Тоа го имало и ќе го има, па дали ќе е електронски, печатено, на муабет :) и понатаму ќе цвета себичноста, завидливоста, простатлук...
  Млади кои не знаат да учат од туѓи грешки нека пробаат на своја сопствена кожа. Разумот е во прашање.
   
 3. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.828
  Пол:
  Женски
  Не мора да бидат жртви нека внимаваат, нека си ги отворат очите и нека не праќаат нивни разголеми снимки и фотографии на дечковците макар тие и да "умираат" за тоа. Како денес да немаат видено голо женско тело па требало сега и по пораки слики да пуштаат глупости :^)
   
  На ku4ence, hermosa и Petar80 им се допаѓа ова.
 4. Antonija123

  Antonija123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  73
  Жртви? Кој ги тера да се сликаат така и потоа да ги праќаат? Многу гледање филмови и порно и други жанрови и МТВ-спотовите па имитирај. Само кога ќе видат дека во реалниот живот работите не функционираат така и дека и чувството е поинакво отколку што телевизијата го прикажува, после ќе има плачки, сечење вени и слични работи. Државата нормално треба да презема превентивни и казнени мерки ама ништо од тоа. Не само кај нас туку и во светот, кога бев во Америка се изнаслушав пубертетски и тинејџерски патетики кои често се завршуваат :x . А жртва е веќе ако била принудена, дрогирана па злоставена, има и многу такви случаи :x за тоа оној што ја принудил заслужува најстрога казна, ама ни за тоа законот не функционира, ни овде, ни во Америка. :x
   
  На sugarlips и Petar80 им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.507
  Допаѓања:
  72.290
  Пол:
  Женски
  Секстинг, од една страна добро, од друга страна лошо.
  Добро е на момчето да му испраќаш такви интимни фотографии но лошо е што ако раскинете тој може да ги објави некаде. Или можеш од невнимание да испратиш на погрешно место или некој да дојде до пристап и да ги види па да ги објави.
  Јас сум праќала такви фотографии и имав среќа што дечкото не беше психопат... Ги чувал тие фотографии долго време по раскинувањето, но за среќа не ги објави никаде. После тоа веќе на никој не пратив иако бараа од мене да им пратам па и мене ми праќаа.
   
  На Tetrapak и Petar80 им се допаѓа ова.
 6. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.902
  Младите немаат мозок.
   
  На Need for Speed и La.loca им се допаѓа ова.
 7. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  761
  Пол:
  Женски
  А и на крај,и најнормална слика да пратиме од нас на некој,или да објавиме на некоја социјална мрежа,со фотошопот се е можно...ќе не соблечат.:| Од една страна некои работи се корисни што ги имаме,ама од друга се ѓаволска работа.:devil:

  Деца од 12 години ставаат разголени слики по интернет,абе ајде (facepalm)
   
  На La.loca и the drummer им се допаѓа ова.
 8. Mr.X

  Mr.X Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2018
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  196
  Пол:
  Машки
  Праќање пораки со сексуална содржина.....сеедно дали е со дечко/девојка, сопруг/а, познат или непознат.........практикувате, пишувате, Ве возбудува или не?
   
  На didisi и Tetrapak им се допаѓа ова.
 9. Tetrapak

  Tetrapak Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2017
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  1.383
  Пол:
  Машки
  Некаде пишав и тука пак ќе пишам,се додека не ми се гледа фацата туку само делови од тело сметам дека не може да се злоупотреби...според мене е интересно и забавно во одредени моменти ;)
   
  На candy.cane, Notorious-B и didisi им се допаѓа ова.
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.909
  Жртви се и на дигитал кетколинг, еве, пола форум сме жртви на тоа. Затоа што постојат машки што уште мислат дека секоја девојка едвај чека да им се качи. Непосакувани и непобарани слики од полови органи, покани за секс... Не сфаќаат дека буквално е исто како некоја да иссвиркале на улица. Дали стварно мислат дека секоја девојка на интернет сака да се ебе со било кого?
   
  На Biny, Alisa22, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.139
  Ако се во прашање малолетници, казниво е со закон. Производство и дистрибуција на детска порнографија. Затвор се лежи за тоа.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Winnie Pooh

  Winnie Pooh Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2018
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Една моја другарка има скоро 19 години. Пред околу 10 месеци имаше дечко за кој мислевме дека е океј, од кога се скараа дечко и почна да праќа фотографии од нејзе гола како и да пушта разни муабети за другарками па сега се прашувам дали некој можеби знае дали постои некој закон казнива мерка за ова ? Затоа што сепак е полнолетна??
   
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.139
  Постои закон, како не. Агенција за заштита на приватни податоци, и МВР.
   
 14. biscorpius

  biscorpius Активен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2018
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  60
  Пол:
  Машки
  па да се проба де..
   
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.139
  Да де.. секој манијак и силувач, истото си го вика.
   
  На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
 16. biscorpius

  biscorpius Активен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2018
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  60
  Пол:
  Машки
  ок, се сложувам дека некои се доста настојчиви... меѓутоа стереотипот сите се исти, прави да им се исплнашаат и на тотални недолжни дечки...

  иначе ироничен ми беше постов :)
   
 17. Notorious-B

  Notorious-B Активен член

  Се зачлени на:
  17 март 2019
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Машки
  Интересно е, независно на која возраст си. Мајндфак е чудо, а, ова е еден подвид на тоа.
  Сакам да куцкам и куцкам секстинг, особено ако и другата страна е надарена и доволно имагимативна и флексибилна да знае да се надополнува.
   
 18. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.772
  Пол:
  Машки

  Со речник * ебе * сигурно мислат позитивно во однос на тоа.
   
 19. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.909
  Што е проблематично во мојот речник?
  Да ти каже женска "ајде да се ебеме" ќе се попалиш и во гаќи ќе си свршиш уште пред да ја соблечеш, ама кога се кажува дека не би се ебеле со секого, одеднаш е проблематичен речник.
  Oh, the hypocrisy.
  Проблемот е што мислите дека сексот ви припаѓа, дека ви е право, па така сексуално исфрустирани се дигате на секој што ќе ви даде до знаење дека нема да ебеш секогаш кога ќе посакаш. Страшно, страшно, мајке ми.
   
  На Loving boy, Notorious-B, Jessnow и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.772
  Пол:
  Машки

  Не сум толку отворен MF како тебе па да употребувам такви зборови.
  Скромно, при посериозна тема би бил елоквентен.
  Гледај од сателит и ќе ја сфатиш поентата.