1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Младоженецот и венчаницата

Дискусија во 'Свадба' започната од black-angel, 5 ноември 2013.

  1. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Постои верување дека ако младоженецот ја види невестата во венчаницата пред свадбата , носи несреќа . Една роднина ја фати паника кога ја виде зетот во венчаницата и трком купи нова ! Јас лично толку многу и не се замарам за ова , бидејќи мислам дека е бабина деветина . Колку вие верувате во тоа ?
     
  2. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Јас со мм сум во брак една година. Лани се регистриравме и решивме сега на 5 октомври свадба да правиме. Е сега, кога си ја зедов венчаницата прво што ме виде беше мм. Не сум суеверна за тоа дека не треба да ја гледа младоженецот венчаницата. Еве јас пример, каде требаше да ја однесам венчаницата? Кога немам каде да ја однесам освен дома кај мм каде што живеам. И нормално мм ја виде и маж како маж ахам да убава си добра ти е ајде чао и не замарај :lol: а јас демек види ја добра ми е убаво ми стои... :rofl: го напнав човекот. :lol: Така што, не сум суеверна кога станува збор за тоа дека младоженецот не треба да ја види венчаницата, тоа останало од порано бабини деветини. Што знам, може има некој што си верува се уште во тоа секој индивидуално.
     
  3. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Секако дека кај нас постои уште тоа суеверие дека мажот не треба да ја види жената во венчаница пред свадбата. А што е со оние кои одат да ја одберат својата венчаница заедно со него т.е. битно му е тој да ја бендиса, неговото мислење. На емисијата Say yes to the dress 80% од невестите одат да ја купат венчаницата заедно со вереникот на никому ништо.
    И мене мм ме виде во венчаницата пред свадбата пошо јас си ја шиев мојата и на проба бев со него.
    Имаше коментар од типот демек Не требаше со него да одиш, тој не смее да ја види венчаницата па камоли тебе во неа итн.
    Секако не обрнав многу внимание на тоа ниту пак лоша мисла ми прелета низ глава, но има некој си се придржуваат до тоа непишано правило.
     
  4. Boe86

    Boe86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Тоа верување мислам дека повеќе е „увезено“ од американскиве филмови и искрено не верувам во него. Уште не сум почнала да гледам венчаници ама кога ќе почнам со мм сигурно нема да идам зашто машко ко машко сигурно ќе се напнеме, ама сигурно кога ќе се решам за модел ќе ја види, сепак е и негова свадба и ми значи неговото мислење. А ако не дај Боже утре бракот не функционира сигурно нема да биде зашто ме видел во венчаница.
     
  5. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Се согласувам со Bo86. Се нешто преземаме од американските и од латиноамериканските серии. Не ми игра никаква улога дали ќе ме види во венчаница или нема. Сигурно дека ако бракот не функционира, тоа нема да е заради тоа што ме видел во венчаница.
     
  6. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.073
    Допаѓања:
    17.216
    Пол:
    Женски
    И јас не верувам во ова! Ама најискрено кога ќе бидам невеста несакам да ме види идниот ми маж пред свадбата затоа што сакам да ме види на денот, сакам да биде изненадување :inlove:
     
    На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
  7. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.805
    Допаѓања:
    65.525
    Пол:
    Женски
    Нормално дека ме виде, отидов со него на последната проба, да ми каже мислење, да не треба да се менува нешто. :rofl:
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276

    Исто и јас. Не сум суеверна, но би сакала да биде изненадување, поинтересно е. :)
     
    На Dennings, awayfromyou и Veki4kaa им се допаѓа ова.
  9. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.788
    Допаѓања:
    131.404
    Не знам дали суеверието е поврзано со тоа дали младоженецот ќе ја види венчаницата, или невестата во венчаница.

    Бидејќи според македонскиот обичај, венчаницата ја купува младоженецот, т.е. неговото семејство, очекувано е тие да ја видат пред свадбата.

    Јас со мојот бев на проба. Мислам, како да не ме види, мора да знае што зима :P
     
    На Dust и Trendafilka им се допаѓа ова.
  10. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Уште малку и ќе видам тема : Нешто старо, нешто ново, нешто позајмено, нешто сино и паричка во кондура :D :rofl:

    Something old,
    something new,
    something borrowed,
    something blue,
    and a silver sixpence in her shoe.

    Е па штом вака увезуваме американски обичаи, одвај чекам кога gift registry ќе стане пракса кај нас. :lol: Збогум на дупли сервиси и 16 пегли и тостери ;) :D :rofl:
     
    На Dust, TeddyGrey, sanja.burgundy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Ние заедно ја биравме венчаницата. После 1345986 слики од венчаници, за 398567 имаше коментар - „а оваа нели е најубава“, изборот падна на два модела од кои си направивме комбинација и додадовме прерамки на корсетот (јаден тој што се морал да трпи :$ ). Заедно бевме на проба и заедно ја земавме, така да не остана простор за суеверието дали треба или не треба да ме види во венчаница. Па и јас него го видов во оделото (заедно го биравме :lol: )
     
  12. awayfromyou

    awayfromyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    И јас го делам истото мислењее :))) :inlove: :inlove:
     
  13. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.073
    Допаѓања:
    17.216
    Пол:
    Женски
    што е тоа гифт регистри? ако не е тајна? :wasntme:
     
  14. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Да си правиш список кој - што донесол. Мислам дека е тоа.

    Иначе знам порано било пракса и го правеле по свадби како најнормална работа.
     
  15. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Gift registry е кога младоженците прават список од подароците кои сакат да им бидат купени за свадбата, пример прават договор со Нептун и има регистер, подароците почнуваат од пример 500 денари па нагоре и секој купува според своите можности.
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  16. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    88.598
    Пол:
    Женски
    Порано венчаницата младоженецот ја носел кај невестата кога одел по неа. Дури и немажена девојка од страна на младоженецот играла оро со неа, а потоа и се предавала на невестата. Најверојатно од таму и потекнува она со купување на невестата и бутање на врата за да има невестата време да се пресоблече.

    Јас би отишла со него по венчаница и око нема да ми трепне. Ако останам со сегашниов немам подобар криричар од него, па ќе ми значи неговото мислење.
     
    На Оленка*, Dust и mimiiiii им се допаѓа ова.
  17. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Таман да пишам, гледам Битер одговорила ;)
     
  18. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Тоа дека младоженецот не треба да ја види венчаницата на невестата пред свадбата, е голема глупост. Маж ми беше со мене кога го купував фустанот (не носев венчаница). Кога девер ми правеше свадба, беше со јатрва ми за да ја земат венчаницата.
     
  19. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    И јас не би дозволила да ја види венчаницата пред свадбата а ниту Тој сака.. ќе си се држиме до тоа.. кога ќе дојди време :D
     
  20. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Јас не би се замарала многу со тоа дали ќе ме види или нема да ме види, кога ќе дојде време ќе си биде прашање на договор. Ако тој сака можеме и заедно да ја бираме, ако не му е многу важно тоа нека си остане изненадување. Најважен е компромисот за мене, договор куќа гради. :)