1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Млеко и млечни производи

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Lady-PinkHeart, 10 март 2011.

 1. Lady-PinkHeart

  Lady-PinkHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  135
  Млекото е еден од најраспространетите и најкористените хранливи производи, и како сурово млеко, но, се разбира и преработено во вид на најразлични млечни производи.
  Млекото е богат извор на хранливи материи (белковини, јаглехидрати, млечна маст), а исто така содржи голема количина на калциум и витамин Д, кои се неопходни за правилен раст и развој на коските.

  Па, ајде да ве видам мои Феминки, дали и колку пиете млеко, и кои млечни производи најчесто ги консумирате во секојдневната исхрана? :)
   
 2. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Млеко поретко пијам,а сирење многу сакам и секој ден јадам,исто и кисела павлака ;)
   
  На Lady-PinkHeart му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lady-PinkHeart

  Lady-PinkHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  135
  Јас па многу сакам и многу пијам млеко (можам и по еден литар дневно да испијам, се разбира кога има :lol: ), инаку многу сакам јогурт и овошен јогурт, кашкавал, а со сирењето сум малку поспецифична, јадам само овчко, а кравско не, а кашкавал пак, јадам само кравски... (кој да ми го најде крајот :lol: )
   
 4. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  3.096
  Често пијам млеко и јогурт, јадам сирење (овчо), кашкавал, павлака, кремсирење... сите такви работи и немам некој проблем,освен кога пијам млеко обавезно почнува да ме боли стомак :/
   
 5. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Јас сум зависник од млечни производи и не функционирам ако во текот на денот не конзумирам нешто млечно, чаша млеко, кашкавал, павлака, сирење....
  Јогурт не пијам често, ама на овошен јогурт можам и да живеам. Млекото го сакам ладно од фрижидер со лажица мед и малку цимет.
  На сирења сум љубител и сакам да ги пробам сите можни видови сирење на светов! Има едни солени колачиња, бомбици, што се прават од 5 вида сирење, е тие како одат со црвено винце, мх, мх, мх ...од пто пишувам ми се пријадоа сега :tmi:
   
  На Lady-PinkHeart му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  Млеко конзумирам секојдневно, обично навечер, топло и со медче...мх мх
  Исто така, зависник сум од кашкавал и сирење, мислам дека тоа би можела да јадам цело време.
  Јогурт немам навика многу да пијам,од проста причина што не ни купувам многу.Купувам кога јадам бурек или некоја солена кифла.
  И да ќе заборавев,многу сакам кисело млеко со леб и шеќер.Нешто најубаво ми е тоа :lol:
   
 7. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Неможам да си го замислам денот без чаша млеко или јогурт, обожавам фета сирење, зденки , павлака , кашкавал....
   
 8. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  млеко секој ден де во кафе де само една чаша онака,сирење јадам ама не често павлака често а најмногу јадам кашкавал и зденки
   
 9. Lady-PinkHeart

  Lady-PinkHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  135
  Еве една табела со која лесно ќе можете да ги пресметате калориските вредности на различни видови на млеко и млечни производи.

  Состав и калориска вредност на млекото и млечните продукти, содржина на витамини и минерали во 100 грама продукт.
  [​IMG]
   
 10. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.689
  Млеко пијам -ама поретко,обожавам сиренце,кашкавалче,павлака,јогуртче....душа давам за зденки :inlove: :lol: значи си консумирам се од млечни производи :P
   
 11. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  јогурт, млеко, наше македонско сирење, урда и кашкавал. неможам да замислам ден без нив.

  никогаш не постам и неможам во ред постот да го истерам само заради овие продукти.
   
 12. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  760
  Мххх,мхх! :inlove: Абе не можам ден да замислам без млечни производи :) Особено млеко,најчесто го пијам два пати дневно,сабајле(обично со милкшејк,ладно) и на вечер(топличко со мед) :$ Се случува да се напијам само 1 дневно,ама важно морам барем една шоља!
  Ги обожавам и другите млечни производи:сирење обожавам секакво(особено овчо),кашкавал исто така,крем сирење јадам често,павлаката ми е незаменлива,зденки си сакам,изварка,кисело млекоо...абе се,се освен јогурт! Јогуртот не можам да го пијам,ама пак затоа овошен јогурт купувам од пола кило! :lol: :)
   
  На Lady-PinkHeart му/ѝ се допаѓа ова.
 13. white.kitten

  white.kitten Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  76
  Секое утро и секоја вечер пијам млеко :) Најмногу на цел свет сакам млеко и не можам да си го замислам денот без него :inlove:
   
 14. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Ме погодивте со темава :D
  До толку сакам млеко што на врв на уста ми е да нарачам во кафич :D Без минимум литро денот не поминува, го пијам со било што да јадам.Дури и со риба, патлиџан го сакам.
  Секогаш кога гледам серија или филм до мене е благото и цело литро многу ладно млеко.Топло млеко не пијам ни под разно.
  Од млечни производи, јадам чат-пат, ама не нешто особено.
  Како и да е, да живеат кравите :D
   
  На Lady-PinkHeart му/ѝ се допаѓа ова.
 15. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  Кисело млеко само кравјо :!: и овчо сирење...Ништо друго :)
   
 16. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Зимно време- млеко со мед
  Летно време- ладно мелеко од фрижидер, со јагоди, вишни........ма со што ми стигне.
  И тоа го обожавам тетрапак млекото од Битолска млекара :D

  Сирење, без него на маса не седнувам. Мераклика сум си на сирење.

  Добар е и кашкавалот, ќе пројде!

  Ова се моите топ три, млечни производи ;)

  Јогурт пијам, ама не сум мераклика :?:
   
 17. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.929
  Пол:
  Женски
  Млеко обожавам!
  Најмерак ми е кога земам од фрижидер, и директно од тетрапак коа си пијам, ладно! :rock: (али тоа коа сум во Скопје со цимерките, коа сум дома нема смисла така).
  Млекото го сакам топло понекогаш, ама онака од мерак пошто ме потсеќа на порано домашно млеко така си пиев, едната баба ни пушташе шишиња од кравата млеко. И јас сум молзела, али се на мене отиде. |(
  Сега мислам дека би ми успеало. :rofl:
  Сирење сакам само во пецива, вака директно да го јадам не ми е мерак. Освен фета. И тоа со ајвар ааааааааа :smirk: Али не е тоа темата.
  Кашкавал обожавам исто.
  Јогурт сум пробала да пијам со сила пошто е здрав, ама не ми оди никако ептен ми е грозен.
  Овошни јогурти сакам.
   
 18. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  197
  Може јогурт, една чаша во месецот, кисело млеко само со спанаќ и толку.
  Сирење неможам да поднесам уште од бебе кога сум била сум го плукала, кога ми давала мајка ми. Кашкавал само растителен, во пица инаку никако.
  Павлака ако осетам ... ни тоа не јадам.
  Млеко само во нес, макијато инаку не.
  Крем сир, зденки, маргарин, урда итн. НЕ НЕ И НЕ!!!
  Не дека несакам да ги јадам ама едноставно организмот не ми ги поднесува. Многу пати сум пробала да јадам сирење, кравјо ама не иде :(
  Јас сум скарана со овие работи :) :) :)
   
 19. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  млеко??? нема шанса :envy:
  ама затоа неможам да си го замислам денот без јогурт, и сирење,значи сирење јадам со се и сешто :D
   
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.636
  Допаѓања:
  149.234
  Ако не се млекото и млечните производи јас нема да преживеам,а плус и протеин у живот нема да внесам во себе ко што не сум многу по месото.
  Со се ми одат сирењето и јогуртот.Исто така и урда и кајмак си обожавам.Павлака ми а маст кога јадам нешто со јајца,а за кашкавал да не праам муабет.
  Млеко и млечни производи ви се као тегет чорапа.На се одат(освен со риба и морски плодови,ама среќа ни ова не јадам,така да...)!