1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Млеко и млечни производи

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Lady-PinkHeart, 10 март 2011.

  1. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    174
    Па нема нешто шо не јадам/не пијам :lol:
    Си сакам млеко,сирење, кашкавал ,јогурт,павлака, кајмак, кисело млеко, крем сирење ,зденки итн итн :D
    ммммммммммммммммммммммм :inlove: :inlove: :inlove:
     
  2. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    обожавам јогурт мммммм секој ден пијам барем по една чаша многу го сакам посебно во лето, ладен ммммм мераци :D
     
  3. kelly.r

    kelly.r Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    318
    највеќе сакам млеко :)
    особено ладно од фрижидер
     
  4. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Кога бев помала денот не смееше да заврши ако јас не сум пиела млеко и јадел кремсирење. :D
    Сега помалку се случува да пијам млеко, впрочем многу ретко. Дали еднаш во 5 месеци пијам бело, а чоколадно пијам по 3-4 пати неделно. :$

    Сирење и јогурт сакам, особено кога доручкувам некое пециво, сакам да го пијам. Зденки и кашкавал ми се нешто без кое би умрела. :D
     
  5. Tanjus

    Tanjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    70
    Ако има цел ден ке пијам јорурт и млеко и ке јадам кашкавалче, сиренце мхмх :P
     
  6. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.951
    Допаѓања:
    13.884
    Млеко не пијам од многу мала, не се сеќавам од кога. Од млечни производи јадев сирење и кашкавал, но веќе еве скоро пола година како не сум јадела ни сирење ни кашкавал, и не планирам да почнам да јадам никогаш повеќе. Решена сум да исклучам од исхраната се што е поврзано со млеко.
    http://www.youtube.com/watch?v=DTo5TulJLU8
     
  7. Night.Wish

    Night.Wish Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    33
    Јас пак си обожавам и млеко и млечни производи. Иако викаат дека не е здраво, јас неможам да го исфрлам од исхраната. Јогурт, сирење, кашкавал, зденки, павлака...мммм :inlove: :inlove: :inlove:
     
  8. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Не би можела да функционирам без овој вид на храна.Конзумирам буквално се,освен урда,која почнав во многу мали количини да ја внесуваам последнава година.Но сепак,не ми е вкусна.
    Млеко пијам само со несквик,или со колачиња...Сирењето ми оди со све :D што и да има за јадење,сирењето секогаш ми е на трпеза.Павлака обожавам,најубава ми е со макарони или со пржени јајца.Во фрижидер ретко кога немам и зденки,крем сир,кашкавал....
    Јогуртот освен што ми е вкусен,многу е здрав па неможам никако да го изоставам од дневниот распоред на исхрана...
    Всушност,оваа група на исхрана и одговара и на препорачаната исхрана за мојата крвна група.
     
  9. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Без сирење и кашкавал мене фрижидерот ми е „празен“. Со 99% од јадењата, јадам сирење или кашкавал.
    Благо млеко исто така обожавам, или само млеко, или со несквик, или попара, па шеќер одозгора. :inlove:

    Јогуртот и киселото млеко пред некои 10 години ги обожавав, ама сега се поразочарана сум од квалитетот и од вкусот, па ептен ретко ги консумирам. За жал.
    Денешниов јогурт - никаков. Или е вода, или има грутки :puke:
    Киселото млеко исто така - повеќе вода отколку млеко :worried:
     
  10. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    обожавам млеко, без млеко не би можела да го поминам денот. исто обожавам јогурт, кисела павлака и кашкавал. кисело млеко не сакам баш многу, но знае да биде добра замена кога ќе нема јогурт или павлака :D. а сирење не јадам уште од мала, грозно ми е +o(
     
  11. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Го обожавам млекото и сите млечни производи, отсекогаш наутро сум пиелеа чаша млеко а тоа трае и до ден денес :)
     
  12. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Млекото не го сакам многу, но затоа што е доста хранливо и корисно за организмот го пијам во комбинација со какао. Од млечните производи кашкавал, јогурт
     
  13. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    не можам да живеам без млеко,една шолја млеко за мене е еден цел оброк, јадам и кашкавал, многу сакам и јогурт. помалку јадам и сирење. не можам без млеко па затоа и никогаш не постам.
     
  14. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Обожавам млеко и неможам да си го замислам денот без него. :inlove: Чоколадно млеко исто така сакам, а од млечните производи најмногу јадам кашкавал, сирење и павлака.
     
  15. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Вака, со млекото се опростив одамна побено со кравјото, а па за козјото да не зборувам, не сакам да го видам и помирисам.

    Млечните производ ми се‘ дел од секојдневната исхрана како сирењето, кашкавалот и јогуртот.
    А најмногу обожавам крем сир :smirk: , кој го јадам редовно за доручек.
     
  16. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Без млекото и млечни производи не поминувам ни ден а да не каснам, а обожавам се што е од млеко. Ако се случи во денот да не јадам нешто од млечни производи, па ќе се напијам нескафе со млеко, или онака чаша млеко или било што. Основни продукти на исхрана ми се млечните производи ;)
     
  17. Panki.Friik

    Panki.Friik Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    12
    И ја си обожжавамм млекоо и се шо се праи од млеко ...павлаки сиренце кашкавал...!!
     
  18. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Животот без една чаша топло млеко со Несквик насабајле неможам да си го замислам :lol: Татко ми ми вика де бре више ќе те жениме шо се вика (иако има уште дооста време :D ) ти уште млеко пиеш. Ама тоа е неможам да си помогнам, ако не се напијам како да не сум јас.

    Иначе од млечни производи све си јадам. Ааа да имам еден исклучок: СЕ мора да е кравјо! :lol:
     
  19. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Млекце, Јогуртче, Кашкавалче и чат-пат Кисело млеко...:)
     
  20. SaIvnjaann

    SaIvnjaann Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    458
    Неможам јас да поднесам млечни производи , незнам зошто :puke:Кога бев мала се давев во млеко и многу сакав сирење да јадам , ама сега не дај боже :puke: најверојатно сум се прејала и препила што сега неможам да поднесам!