1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Млеко и млечни производи

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Lady-PinkHeart, 10 март 2011.

  1. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Повеќе сакам јогурт од млеко :) Исто си сакам и кисела павлака и сирењееее!
    Јогурт секогаш комбинирам со солени јадење (корнфлекс, пециво, макарони, губи, пица..), а млеко со благи (корнфлекс, чоколадни житарици, лепче со еурокрем). Морам да спомнам, тато некогаш сум го видела да јаде бурек со сирење и чаша млеко! :rofl: Секогаш му се смеам на комбинацијата што ја прави :)

    Пијам битолки јогурт, од 1% масленост, во зелена паковка што е, и не го менувам.
    Млеко, исто битолското, дома кога сум Охрид користиме од тоа за варење, а додека бев Ск го користев трајното, зеленото со 1,6% масленост, мислам беше.
    Павлаката, исто битолската, зелената, или пак од Идеал шипка, во сино паковање.
    Сирење - мешано од Здравје.
     
  2. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Бело млеко не пијам, само чоколадно.
    Кашкавал, сирење - само кравјо, павлака, јогурт, зденка и сите тие млечни производи ги јадам, но само бело млеко не пијам и тоа ако веќе мешам со Несквик или слично и тоа мора да биде строго кравјо.
     
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Јадам од се по малку и на крај ништо. :^) :lol:

    Сирење јадам- ама бирам и тоа многу :!: Само татко ми знае да ми го погоди и да ми купи по вкус, исто и кашкавал јадам само подравец ама мнооогу ретко, обично во тост.

    Јогурт.. само јогурт не пијам, не ми е сладок, го комбинирам со бурек, баничка, лиснато.. Бело млеко исто не пијам, само со несквик и тоа ретко, одвреме-невреме ко ќе ми претекне. :rofl:

    Зденка само похована..мммммм
    Крем сир како мала многу јадев, сега ретко и тоа. :rofl:
     
  4. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    2.141
    Не секој ден, но сепак консумирам.
     
  5. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    не козумирам секој ден ама јадам све и јогурт и мелко и кисело млеко и зденка и сирење и кашкавал ! БУКВАЛНО СВЕ :)!
     
  6. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Повеќе пијам соино мнеко, од она на Виталија , и тоа со вкус на ванила.
    Обично - многу ретко , а и да го пијам ,земам обезмастено .
    Јогурт обожавам ,најдобар ми е во комбинација со овесни снегулки ;)
    Ги јадев и оние Активија ,со вкус на праска и по некоја овесна снегулка низ нив , ама одамна немам сретнато по маркетиве ...
    Сирење ,кашкавал ,зденки и остатокот од млечните производи не можам да ги поднесам ,ми се креваат цревиштата од гадост !
     
  7. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Ретко..многу ретко. Знам дека се многу здрави, но како мала премногу сум изела и од тогаш ми се гади! Јадам само ако вкусот е маскиран со нешто друго
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Во последно време млеко многу ретко пијам. Освен ако не си ставам во кафето.

    Порано, додека се‘ уште учев во основното училиште, татко ми секое утро пред да замине на работа ми топлеше млекце, ми ставаше внатре некоја чоколадна мирудија, и таман дури да слезев в кујна млекцето беше подоладено и ме чекаше да го мавнам на екс.

    Но... како што ни се затвараат фабриките по државава и вработените често се на 70%, јас тоа млеко утринско од татко ми престанав да го добивам затоа што нели често се случуваше со месеци да биде во гореспоменатава ситуација или евентуално да работи со скратено работно време кое почнуваше подоцна од моите часови на училиште.
    И затоа јавно објавувам дека за престанокот на моето пиење млеко ја обвинувам државната економија и неспособните директори кои гледаат како да дрпнат за себе и само тие да купуваат млеко за своите деца, себични едни :D :D :D

    Затоа си пијам јогурче многу често, можеби секој ден, посебно кога ми е топло.
    А ниту еден оброк не ми поминал без сирење.

    Си јадам и павлака, зденки, кисело млеко и кајмак :mm:
     
    На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Млеко не пијам ич, јогурт па пијам со доручек доста често, сиренце мн сакам исклучиво овчо и најмногу 2-3 дена да е отворено(поише од тоа ми смрди :puke: ), кашкавал јадам ама ретко затоа што не ни купуваме тоа многу, зденки почнав од пред некој месец :wasntme: иии тоа. Во глобала најмногу сакам сиренце од млечниве производи
     
  10. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Конзумирам од се по нешто, но не често.
     
  11. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Кај нас во фрижидер мора да има млеко или друг млечен производ, зашто сите ги јадеме. Сирење, зденки, јогурт, кашкавал и павлака обожавам и секој ден јадам. Киселото млеко не го сакам и многу ретко го конзумирам, млеко пијам од тетрапак,варено не, пред да заспијам понекогаш ако немам вечерано.
     
  12. MilanoGirl

    MilanoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    152
    Млеко не пијам. Ако е со какао тогаш може. За млечни производи речиси се јадам.
     
  13. LuisRoyo

    LuisRoyo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    12
    бело млеко онака не пијам..со какао,несквик, како додаток у кафе да..со корнфлекс и чоколино :$ може :)
     
  14. PetiteCherry

    PetiteCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    35
    Се јадам, се пијам.. Освен млекото што не можам да го пијам без Несквик (или нешто слично на него), друго се јадам: сирење, кашкавал, кисело млеко, јогурт - од ова секогаш мора да имаме дома, важен детал од скоро секој оброк!
    Инаку ако се смета кајмакот за млечен производ.. МРАЗАМ!! :puke:
     
  15. lolita97

    lolita97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    37
    леле многу пиеме млеко по дома со брат ми хаха како мали деца сме по кило на ден ни иде! -Обожавам млекоо ... :)
     
  16. unstoppablemind

    unstoppablemind Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    Млеко и Јогурт со масленост од 0,1. Е тоа ми е највкусно!
     
  17. PorcelainDoll

    PorcelainDoll Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    5
    Пијам секое утро и секоја вечер млеко со какао :inlove: го обожавам. исто така ги сакам и другите млечни производи :P
     
  18. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    млечни призводи јадам ама млеко не пијам освен со корнфлекси никако поинаку
     
  19. Dulceee

    Dulceee Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.960
    Пол:
    Женски
    Не можам денот да го поминам без кашкавал, јогурт, сирење или некој друг млечен производ. Единствено млекото ретко го пијам онака без ништо. Какао, корнфлејкс, тоа да, ама така само млеко многу ретко.
     
  20. Tanny

    Tanny Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    401
    Млеко,сирење,кашкавал,зденка,јогурт,кисело млеко. Нон стоп јадам :) Во нашиот фриждер постојано има млечни производи :)