1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Млеко и млечни производи

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Lady-PinkHeart, 10 март 2011.

  1. WhiteButterFly5

    WhiteButterFly5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    69
    Мнооогу ретко. Од млечните производи не јадам сирење и кашкавал.
     
  2. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Пресно млеко само за себе не пијам затоа што е веќе пастеризирано и треба дупло да го варам (и уште повеќе да го оштетам) а стерилизираното не е воопшто за пиење секој ден. Инаку пијам нескафе така да таму и онака има млеко.

    Јогурт пијам повремено кога немам нешто пофино за јадење па сакам да поминам набрзина со некој геврек или бурек.

    Сирење јадам исклучиво во шопска што не е секој ден а кашкавал само на пица затоа што ми е пица едно од омилени јадења кога сум излезен но сите млечни гледам да ги јадам ретко а не секој ден :).

    И ни под разно не јадам растителен кашкавал затоа што е фалсификат и си е бајаги штетен како да јадеш топен маргарин.
     
  3. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    И јас млеко само по себе не пијам-само во нескафе и од време на време, си пијам чоколадно млекце :emo:
    Сирење обожавам и го јадам најмногу со тестенини или кога треба да се подобри вкусот на некоја манџетина :lol:
    Кашкавал сакам, ама многу ретко го јадам зашто тешко ми се погодува, или е недоволно солен, или има вкус на гума... :^)
    А јогурт слабо... |(
     
  4. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Млекото едноставно не го сакам уште од раѓање. Их проблеми биле уште тогаш мајка ми да ме нахрани со млекце, пак за потоа кога требало сама да цуцкам од шишенце, веќе објаснив некаде, како одеше таа процедура. Денеска млекото единствено го конзумирам како додаток во нешто: колачи, торти, пире... кафе, макар што кафето веќе подолго време си го пијам без млеко.. али има де денови кога се частам :D
    Сирење ми е, како леб на некои. Често го јадам и е нешто што во куќава го има секој ден, баш заради мене де. Обично може да се случи не да вечерам или ручам ништо друго освен кришка сирење и домат..мљац мљац.
    Кашкавал поретко. Само на пица или тост, или во некои лиснати теста, што ретко јадам.
    Јогурт ептем често пијам од оние Баланс. Кисело млеко поретко, пошто јогуртот ми е доволно. Инаку кравјо се.. козјо не можам во никој случај. Имам пробано сирење козјо младо такво тазе направено.. се фино, го фалат, ама моиве непца не поднесуваат секакви вкусови.
    Овчото ми е многу мрсно, може мешавина... кравјо и овчо ама преферирам се што дава кравичка сепак .
     
  5. anilorak

    anilorak Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    јас обожавам млечни производи денот не можам да си го замислам без чаша ладно млеко со мед и какао инаку ми се сличува доста често днево да испијам и повеке од 1 литар млеко. од др млечни производи сакам и доста често конзумирам сирење, кисело млеко или јогурт.др млечни производи ги конзумирам но малку поретко.
     
  6. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    И млеко си пијам, и кашкавал, сирење си јадам. И павлака исто така. Зошто да не :)
     
  7. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Пијам млеко,најчесто кога сум а тренинг,а сирење и јогурт премногу јадам и пијам,ако не каснам сирење или јогурт во денот не е можно
     
  8. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Од млечните производи не јадам сирење, кашкавал едноставно ништо не јадам од млечни производи :puke:
     
  9. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Од млечни производи се јадам, а пред се обожавам кашкавал и јогурт.
     
  10. CrystalNoir

    CrystalNoir Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    92
    Како мала сакав несакав морав да пијам млеко барем по една чаша пред спиење,но повеќе скоро воопшто не го конзумирам затоа што неможам да му го поднесам мирисот и на тоа што се вари и на тоа без варење,се ми се чини како да ми мириса на крава :),затоа сега го заменив со млеко од соја но и тоа во ретки случаеви исклучиво со житарици.Но од другите млечни продукти конзумирам скоро се сирење(најчесто кравско,затоа што тоа овчкото ми мириса на овци :),ама по некогаш се случува да се погоди и тоа да биде добро и тоа козјото не ми е баш вкусно иако се смета за најквалитетно и најздраво),кашкавал секаков вид од млечен до растителен,јогурт,павлака и тоа.....друго нешто не ми текнува:)
     
  11. MaCa-J

    MaCa-J Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    135
    Млечните производи ми се омилена храна. :lol:
    Млеко пијам секој ден посабајле.. :mm:
    Јадам сирење, павлака, кашкавал, млеко кисело и сл. ;)
     
  12. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.118
    Пол:
    Женски
    Обожавам. Млеко пијам поретко, но сепак пијам. А јогурттт обожавам. За сирење и кашкавал ич да не зборам. Само имам еден проблем,ако пијам рано насабајле млеко или јогурт, после цел ден стомак ме кине, па така не пијам на празен желудник никогаш..
     
  13. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    неможам да живеам без млеко(наутро) и млечни производи...сирењето најмногу го јадам ,а кашкавалот само домажен
     
  14. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Млечните прозиводи ми се омилени, секое сабајле си пијам млекцеее, сирење јадам со секое јадење, а похованиот кашкавал аоаооооооооооо како си го јадаммммм, павлака истооо, урда истооо абе сее
     
  15. Bloom

    Bloom Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    40
    Млеко и јогурт пијам секој ден. Млекото го пијам со шеќер, со мед, со цимет, со кафе, со какао, со несквик. Не го сакам варено - пијам од тетрапак. Јогуртот ми е и еден вид на замена за киселото млеко зошто не го сакам.
    Кашкавал и сирење јадам. Порано многу повеќе го сакав кашкавалот, а сирење едвај пробував. Сега пак обратно - сирење ми оди со секое јадење додека пак кашкавалот ретко го конзумирам. Похован кашкавал обожавам. Јадам од сите видови само од овчото не. Многу силен вкус ми има, не ми се свиѓа.
    Вајкрем, кремсир - и тие многу ги јадам, најчесто сабајле. Од овие само зденка не јадам.
     
  16. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Млеко пијам како ненормална,додека има млеко јас вода во уста не ставам ама јадам и сирење,кашкавал,јогурт,кисело млеко,кремсирење..така да Млеко и млечни производи кај мене дома во фриждер мора да има :D :D
     
  17. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Дневно пијам по пола литро млеко, онака само млеко од чаша не сум се напила од 5 години ама со корнфлекс сабајле и со нескафе ми се собира бааѓи во денот. Во однос на млечните производи ако нема сирење или кашкавал во фрижидер, за мене тоа е катастрофа и исто како нема што да се јаде.
     

    Прикачени фајлови:

    • Camembert.jpg
      Camembert.jpg
      Големина на фајлот:
      47,4 KB
      Прегледи:
      128
  18. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Ууу неможам без нив. Сиренце, млекце, јогуртче, павлаче мњам.
     
  19. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Јас без сирење не живеам. Убијте ме ако еден ден исчезне сирењето. :D

    Не,сериозно. Сирење јадам со се,многу го сакам,многу ми е вкусно. Млеко пијам можеби двапати неделно,тешко ми е млекото на желудникот и го пијам со оние житариците што се ставаат. Кашкавалот исто го обожавам. Павлаката да,но ја јадам многу ретко.
     
  20. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    неможам да го замислам денот без млеко :P
     
    На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.