1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Млеко и млечни производи

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 23 ноември 2011.

 1. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  11.429
  Допаѓања:
  132.742
  А да и земеш на Холе Козјо:?: имаат и 3ка.
  Или сакаш на тетрапак да ја префрлаш?
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.383
  Допаѓања:
  66.853
  Пол:
  Женски
  Го пробав, не го сака ни тоа баш, дали не ги сака дека благи се... незнам :?: А ако преминам на обично, ке пробам без ништо или ке ставам во него мед, маџун малку. Па не на тетрапак баш, ако најдам и домашно би земала. Моментално зимам за нас од Грчкото, Олимпус, такво и сиренце користам, мене океј ми е, не ми мириса..
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  11.429
  Допаѓања:
  132.742
  Аха, јас сакав за мојот да земам кога има периоди кога одбива ама значи имаш веќе пробано.
  А со останатите готови навистина немам искуство. Ама знам многу деца кои после годинка продолжија со козјо. Нели по ново велат поарно е од кравјото.
  Јас би пробала. Ако прифати супер, ако не здравје. Не е задолжително да се пие млеко.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.383
  Допаѓања:
  66.853
  Пол:
  Женски
  Козјото Холи исто има специфичен вкус, нели секое ад го има тој вкус, најверојатно поради витамините што знам. Ај ке видам што ке ми рече и матичната, уште некој совет од тука ке добијам, па ке размислам.
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Xana1318

  Xana1318 Активен член

  Се зачлени на:
  25 април 2019
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  97
  Пол:
  Женски
  Majki me interesira da mi kazete dali imate davano kozjo mleko na vasite najmili I od koja vozrast
  Slusam bilo mnogu zdravo
   
 6. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  7.664
  Допаѓања:
  88.542
  јас не сум давала козјо. Според педијатарот, колку помало животно толку помаслено и потешко да се свари млекото, затоа покасно со тешки млека.
   
 7. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.043
  Допаѓања:
  159.401
  Пол:
  Женски
  Козјото е полесно од кравјото. Сепак пред година немам давано.
   
  На cresa-jagoda и Xana1318 им се допаѓа ова.
 8. СимонаБонбона

  СимонаБонбона Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2016
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво мајки. Сакам на бебето да му воведам кисело млеко (8 месеци е) ве молам за ваше мислење/искуство. Дали козјо или кравјо кисело млеко е подобра опција?
   
 9. Carpe Diem New

  Carpe Diem New Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  210
  Пол:
  Женски
  Spored nasiot pedijatar, kravjo. Kozjoto podocna se voveduva.
   
 10. FallenAngell

  FallenAngell Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  1.617
  Пол:
  Женски
  денеска правиме 8 месеци сакам да почнеме со јогурт, кисело млеко и сиренце ама прашањето ми е од кои, читам на битолско не?
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  2.206
  Допаѓања:
  6.542
  Пол:
  Женски
  Алпско, ако не сакаш македонско да е. Јас му давам и грчки јогурт. Сирење само несолено, или урда евентуално. И моцарела не е солено.
   
  На FallenAngell му/ѝ се допаѓа ова.
 12. FallenAngell

  FallenAngell Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  1.617
  Пол:
  Женски
  фалаа
   
 13. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  2.206
  Допаѓања:
  6.542
  Пол:
  Женски
  Исто и бучен козјак ги фалат, ама јогуртот пример е многу кисел. И кораб Трница се ок
   
  На FallenAngell му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  5.780
  Допаѓања:
  76.709
  Алпско моиве двете го обожаваа.
   
  На FallenAngell му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  6.811
  Допаѓања:
  21.801
  Пол:
  Женски
  Грчки јогурт заради ниската масленост или од друга причина? Значи од 8ми месец се воведуваат млечни така?
   
 16. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  2.206
  Допаѓања:
  6.542
  Пол:
  Женски
  Онака му давам грчки јогурт, имам прочитано на форумов, нешто како алтернатива за павлака. Да смени, млечен производ. Повкусен е од кисело млеко, му ставам во палента, тарана, јуфки, а и вака го јаде со лажиче. 10% масленост земам. Инаку не се сеќавам точно кога му дадов прв пат млечен производ, можно е и од 7 урда да почнав, ама нема врска, иб8 е ок според мене. Промена е во исхраната кога ќе почнеш да ги даваш млечните производи, повеќе комбинации можеш да правиш. Сега едвај чекам уште белка да му дадам зошто ми се здосади од едно те исто веќе :rofl:
   
  На babyboy1 и Jana06 им се допаѓа ова.