1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Млеко и млечни производи

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 23 ноември 2011.

 1. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.223
  Допаѓања:
  5.056
  јас сум на ред да гнавам по темава затоа што сум цела во прашалници. кое млеко кое кисело млеко или јогурт, кои јајца ???
  ете треба да почнам со кисело млеко во зеленчуковите кашички? помош како ги припремате ставате внатре к. млеко или.....
  докторката ми рече да почнеме со кисело или јогурт што е подобро?
  и од која фирма нарачувате јајца сакам да го хранам колку што е можно поздраво но колку во државава имаме здрава исхран.
  се мислам и поомеѓу адаптирано и обично тетра пак али ете немам поим без искуство сум и незнам што е најдобро? ајде дај те ми совет :(
  и најбитното колку грама му ставате во кашичка кисело млеко или јогурт?
   
 2. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.567
  Јас давам битолски јогурт/кисело млеко и тетрапак млеко 2,8 масленост
  Во кашичките зависи од густината 1 или две лажици
  Млеко тетрапак пример: 3-4 бисквити и една/две чашки( за ракија) млеко :)
  Јајца ( имаме дома 5 кокошки и еден петел ) ама ги фати мрза и не носат баш сега кога ми треба
  Па на два дена по 2 јајца домашни од комшијата ( части) зимам
  Јогурт му давам и онака да пие ,дур не почне да врти со главата :)
   
  На anule88 и karak им се допаѓа ова.
 3. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.223
  Допаѓања:
  5.056
  дали им ги приготвувате нокните т.е. млечните кашички или ги купувате јас сакам да ги правам ама незнам што се смеем да внесува нели доста од производите содржат глутен а и не е еден ден.... ете д-р. ми рече да не му давам гриз ми кажа бисквити ама незнам кој мислам бамби мамби, или обични е стварно ми се проблем кашичкиве млечни, извинете ме не сум искусна прво ми е и може прашувам глупост но барам помош :tmi:
   
 4. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.567
  оние петит бер му ги давам
  мислам така се викаат :?:
  И прави му ти барем знаеш што му даваш
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 5. srna2013

  srna2013 Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2013
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  1
  мајки дали го разредувате млекото за кашички чоколино или попара со бисквити и сл. инаку ќерка ми има 10 месеци уште ја дојам, а кравјо само за кашички, зедов битолско со 2,8 масленост дали да го разредувам со вода ? поздрав
   
 6. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.975
  Јас од 11 месец почнав кравјо само во кашичките да му ставам, наместо со вода јас со млеко му ги правам и млеко земам свежо од жена која има крава и носи секој ден свежо млеко, го варам и после му ставам во кашичките, наутро во фрутолино и навечер кексолино или чоколино,што имам.
  Инаку јас до сега тетрапак млеко не сум му дала да проба, наполнивме 1 год.и сеуште сме со Нан или Хипп , па сега не знам дали да продолжам да му давам такво млеко или да почнам и јас тетрапак да му давам, не знам дали и ќе ми го пие :worried:
   
 7. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.579
  Допаѓања:
  700
  Пол:
  Женски
  Jas noknite kasicki mu gi pravam so Bitolsko 2.8 posto maslenost ona so 10 vitamini sto e.Ako slucajno se pogodi da nemam takvo zemam obicno bitolsko 3.2 i go razreduvam so voda. 2/3 mleko, 1/3 voda.
   
 8. Smiley11

  Smiley11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  163
  И јас имам една дилема... Јас откако давам кравјо, давам Битолско, меѓутоа слушнав дека Битолското било пола наше пола увезувано и го мешале, и како подобра опција а богами и поевтина ми предложија на Здравје радово бидејќи било 100% наше македонско. И сега не знам дали да го сменам дали да си продолжам со Битолското... Што мислите Вие мамички кое е подобро? Што би препорачале Вие?
   
 9. Kaffe

  Kaffe Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2015
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  662
  Пол:
  Женски
  И јас во последно време слушам многу добри критики и препораки за Здравје радово дека било најквалитетно.
   
  На Smiley11 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Artemida81

  Artemida81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  337
  Пол:
  Женски
  Od poiskusni majki imam slusano koga pocnuvate da voveduvate kravjo mleko, da pocnete so svezo, za varenje, na pocetok malku razredeno. Nie sme mali, no koga ke dojde vreme, jas taka ke napravam...
   
 11. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.749
  Допаѓања:
  91.365
  Пол:
  Женски
  Covek,nas prijatel, vraboten vo Zdravje Radovo mi rece da ne kupuvam nisto nivno,ni za nas a kamoli za bebe.Go prasavme zosto,vika,poarno ne prasuvaj |( negov sovet,Bucen kozjak ili Sutas.
   
 12. Artemida81

  Artemida81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  337
  Пол:
  Женски
  Ete vidis, jas za sutas imam takvi
  Makedonija e mala zemja i sekoj ima po nekoj si svoj sto raboti negde. Kako si napisala ke ispadne deka otrov stavaat...ili ne si go srocila kako si mislela...:^)
   
 13. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.450
  Jas kiselo davam od Sutas, a obicno mleko Bitolsko so vitamini sto e.
  Ns pocetokot kvasuvav domasno no sega nemam od kade da najdam mleko. Kiselo trosam okolu 500ml nedelno, a bitolsko 1L za 3-4 dena.
   
 14. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  17.396
  Пол:
  Женски
  Јас паκ ете ρазбρав општо за сите млеκаρи во Маκедонија,немале стандаρдизиρана машина по еу за пρовеρκа на неκои си дополнителни баκтеρии во млеκото. Таκва машина имале само земјите членκи во еу.
  Κолκу е вистина не знам.
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.179
  Допаѓања:
  165.522
  Пол:
  Женски
  Слушнав дека млекарата Суташ пропаднала. Вистина ли е?
  Инаку во однос на тоа кое е најздраво... па не знам. Ние дома само јогурт пиеме, Бучен Козјак најчесто, или па струмичкиот на Јока. Како ќе начекаме.
  Факт е дека млекарите кај нас млекото го прават пола во прав, пола обично, плус додатоци еден куп. Така што исто се фаќа од кого и да купувате. Дома земам млеко од битолска млекара, свежо. Само за готвење ми е, за пиење не.
   
 16. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  17.396
  Пол:
  Женски
  Дали е пρопадната немам точни инфоρмации,но млеκо од пρоизводители Суташ,пρестана да отκупува.
  Изгледа напρавија слична ситуација со таа Шведсκата млеκаρа што беше.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 17. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.209
  Допаѓања:
  6.871
  Пол:
  Женски
  Не знам во Мк што се случува со Суташ но во Турција е една од најдобрите фирми за млечни производи. Гарантирано :)
   
  На Annath, PUPICA и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
 18. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.749
  Допаѓања:
  91.365
  Пол:
  Женски
  Pisav bukvalno kako sto ni kaza prijatelot.Duri napomena deka niv,demek vraboteni,na 2-3 pati vo godinata im davale paket proizvodi za nekojsi praznik i oni doma od toa nisto ne jadele.
  P.S.od druga strana znam za iks mlekari deka se edni od najgolemite kupuvaci na palmina mast(na drugarka maz,megjudrugoto,prodava od masta)znaci pola sirenja i drugi mlecni prozivodi se so nabutana palmina mast.Ko ke vidis,vrti suci,tocno e,ne mozeme vo nitu edna mlekara da bideme sigurni.Eventualno,samo,sto bi rekle,od mnogute zla,da go izbereme najmaloto.Vo kraen slucaj,covek da moze da si obezbeduva domasno mlekce i sam doma da pravi kiselo,mlado sirenje i slicno.Sto da se kaze,osven,Gospod da ni e na pomos.
   
 19. Artemida81

  Artemida81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  337
  Пол:
  Женски
  Z
  Zatoa i velam, se zivo e veke polno so nekakva si "hemija" za podobar vkus, miris i neznam sto se uste ne....nasive bebusi uste od mali ke mora da se naviknuvaat na takvi produkti...koga ke najdeme nesto domasno od poznati super ama ne mozam stalno taka, za zal...:(
   
 20. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.417
  Допаѓања:
  271.935
  Пол:
  Женски
  Па не е неопходно да се јаде павлака,зденка,јогурт полн со густин.Јас 17 год не конзумирам млеко,јогурт,павлака а ни керка ми.Па ништо не ни фали :)