1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Млеко и млечни производи

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 23 ноември 2011.

 1. Artemida81

  Artemida81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  337
  Пол:
  Женски
  Ete jas gi konzumiram pa i mene fala bogu nisto ne mi fali...:)....veruvam ima mnogu i kako tebe a i kako mene, sekoj kako si saka...
   
 2. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.417
  Допаѓања:
  271.935
  Пол:
  Женски
  Тоа го напишав само од прична бидејки се сомневате во квалитетот на млечните производи кај нас.Затоа реков ако се плашите подобро ич не ги јадете отколку да ги јадете со страв.Не убедувам никого во ништо.
   
 3. Artemida81

  Artemida81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  337
  Пол:
  Женски
  Tocno taka @joy1, zatoa i rekov pogore, sekoj ima po nekoj blizok sto raboti negde, pa muabeti kolkusakas...sekoj si resava po sopstveno ubeduvanje...
   
 4. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.209
  Допаѓања:
  6.871
  Пол:
  Женски
  А што да правам јас што не можам да замислам живот без млечни производи? Денот не ми почнува без чаша јогурт :)
   
  На azelea, kjukli и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
 5. TIGARCE86

  TIGARCE86 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  1.423
  Допаѓања:
  2.587
  Пол:
  Женски
  Исто и мене без јогурт и кисело млеко не функционирам ни ден ;)
   
  На azelea и chocolade им се допаѓа ова.
 6. Luna.Lovegood

  Luna.Lovegood Активен член

  Се зачлени на:
  20 мај 2015
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Jaс без две чаши млеко на ден неможам да живеам.
   
 7. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.417
  Допаѓања:
  271.935
  Пол:
  Женски
  Па пиј си што треба да правиш :)
  Јас не реков да не конзумирате.Лично јогурт мразам башка што е полн со густин но тоа важи за мене не и за другите.
   
  На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. chocolade

  chocolade Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2014
  Пораки:
  2.209
  Допаѓања:
  6.871
  Пол:
  Женски
  Да знам што сакаше да кажеш и јасно ми е дека не се здрави. Но ете пусто ги сакам :) млечни производи и тестенини, се што не е здраво :D
   
  На TIGARCE86 и joy1 им се допаѓа ова.
 9. menelele

  menelele Популарен член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2013
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  8.430
  Epa neznam sto da kazam ete znam kojznae sto se ima vo mlekoto i mlecnite proizvodi, ama pa ako trgneme taka site treba da odime na selo da ziveeme pa da znaeme sto jademe - leb so aditivi, ovosje i zelencuk so pesticidi i sto se ne, meso kojznae kako odgledano i sto pati zamrznato, zagadeni voda vozduh ppcvs itn. Samo ke recam gospod da ne cuva zdravi i zivi:)
   
  На kjukli, Rabbit, darcy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  17.396
  Пол:
  Женски
  Моите живеат на село,и веρувај,и таму не е се таκа бело. Почвата ни е загадена нам,иаκо имаат се домашно(овошје,зеленчуκ,млеκо,месо)моρа пρетходно да испρсκаат со безбρој билκи и адитиви,зашто нема да има ρод,има вошκи,цρви, полжави и уште безбρој болести. Исто е и со животните,моρаат да им κупат вештачκа хρана(витамини) за да напρедуваат. И да напоменам,моите минимално употρебуваат ваκви ρаботи,со оглед на тоа што имаат внучиња,но моρа.
   
  На PUPICA, menelele и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
 11. NelaNutella

  NelaNutella Нов член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Zdravo decki, nie sme veke 8 meseci i kako sto e red pocnavme so mlecni proizvodi,(kisleo mleko Balans i Ideal sipka) no uste na pocetok problem...na malata i se pojavi crvenilo okolu ustata i za pola saat se povlece.Po preporaka na pedijatar pievme sirup Avil i po dve nedeli pak probavme, no pak se pojavi crvenilo...ocigledno sme alergicni na kravjo melko ili nesto drugo e vo prasanje...Sledniot pak ke probam doma da si potkvasam kiselo mleko ...Ve molam spodelete vase iskustvo ili sovet sto kako alternativa da i dadam na kerka mi...Pozdrav
   
 12. Artemida81

  Artemida81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  337
  Пол:
  Женски
  Malku von tvoevo prasanje-zosto davas balans kiselo m/jogurt koj ima edvaj 1% maslenost i e za reguliranje na digestija i crevna flora? Ti si znaes, no na bebinja se dava najvisok procent maslenost...
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.383
  Допаѓања:
  66.853
  Пол:
  Женски
  Majki jas deneska slucajno na facebook vidov slika postirana od nekoja zena deka ovaa brojka znaci kolku pati e prerabotuvano mlekoto i deka dokolku ima broj 1, toa mleko e so najvisok kvalitet, nejzinata slika bese so broj eden i odma otidov vo kujna go zemav mlekoto obelezano mi e so br 4... :) Kolku znaete za ova? Jas prv pat slusam.. :) 14338524046631738886103.jpg
   
 14. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.869
  Допаѓања:
  26.608
  Пол:
  Женски
  И јас знам дека колку е бројката поголема квалитетот е помал зошто толку пати млекото е вратено во млекара, преработено и пуштено повторно во продажба. Миалам дека само алпското на Љубљанска млекара не се "рециклира"
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.383
  Допаѓања:
  66.853
  Пол:
  Женски
  Jas denes doznav sto znaci taa brojka :D i resiv tuka da spodelam da ne ima uste nekoj kako mene haha
   
  На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
 16. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.417
  Допаѓања:
  271.935
  Пол:
  Женски
  Да така е.Го имам пишувано ова на форумот неколку пати.Ти па баш број 4 си зела :D
  Фрли го
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.467
  Допаѓања:
  11.094
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека таа бројка значи колку пати е рециклирана амбалажата.

  Сопругот мој работеше во една млекара (нема да ја именувам)
  разговаравме на темава и ми кажа дека никогаш не се случило млеко со поминат рок или расипано млеко или какво и да е да го враќаат на преработка. Просто такво нешто е невозможно.
  Млекото го пакуваат, оди во продажба, она со поминат рок го враќаат, го фрлаат во Дрисла и тоа е тоа.
  Дури и она млеко кое било лошо/погрешно спакувано не го враќале на преработка ниту повторно го пакувале. Го истурале во посебни казани да ги наречам и тоа го фрлале во Дрисла.
   
  На artemidis и stefanija70 им се допаѓа ова.
 18. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.417
  Допаѓања:
  271.935
  Пол:
  Женски
  ^
  Оф да знаете од вработен во битолска млекара што се имам слушнато...

  А пак сирењата како ги прават.Ке ви се згади животот.И зденките.

  Може затоа имам толкава аверзија спрема млечните производи :wasntme:
   
  На bruno.com му/ѝ се допаѓа ова.
 19. pilenka

  pilenka Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2013
  Пораки:
  741
  Допаѓања:
  3.456
  @joy1 бидејќи сум на диета од млечни производи, силом прилике:D, односно заради бебушка, па може ли мала помош околу тоа што конзумираш за доручек и вечера, некои предлози те молам. Мислам се едно исто јадам....посен маргарин со џем, ајварче, растителен кашкавал и тестенини:worried:
   
 20. TIGARCE86

  TIGARCE86 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2012
  Пораки:
  1.423
  Допаѓања:
  2.587
  Пол:
  Женски
  Исто и јас дека сум од Битола,имам доста мои блиски што работат во Битолска млекара.што се имам слушнато како се прави сирењето зденките,млекото само за киселото млеко добри зборови слушнав...