1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Млеко и млечни производи

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 23 ноември 2011.

  1. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Za brojkata na mlekoto i mm slusnal pred mesec i mi rece deka brojkata znaci kolku pati e preraboteno. Jas kupuvam samo bitolsko i naidov na broj 8 mi bese gad da go pijam:puke: i sega koga kupuvame ko cuknati nekoi samo gledame odozdola. Inaku ne veruvam deka moze mlekoto da se razlikuva neznam. Ama pak se vrakam na muabetot od pogore se e taka se e isto vo site mlekari fabriki pekari- moja deviza od se po malku i gospod da ne cuva
     
    На mariz и PUPICA им се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Jas preeska od edna trafika sok kupuvam Bi :D i kako sto mi go podava prodavackata gledam broj 4 dole hahaha si vikam aj glupo e sega da i recam daj mi so broj eden dole hahah zar i sokovite taka gi prerabotuvaat... A broj 8 :o aman bre... Posle 8 mlekoto sirenje stanuva :rofl:
     
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.304
    Пол:
    Женски
    За ова зо бρојκиве,што знам,може е вистина. Ние дома κоρистиме Моја κρавица и нема бρојκи на амбалажата.
    А свеκи во фρижидеρ чува Битолсκо и има 4κа :)
     
  4. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Дали е за млекото бројката или за амбалажата колку пати е рециклирана?
     
  5. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.304
    Пол:
    Женски
    Јас мислам деκа нема вρсκа со млеκото,еве две има Битолсκи со ист датум на пρоизводство и ρоκ на тρаење а ρазлична бρојκа. По мое,за амбалажата е таа бρојκа.
     
  6. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    I na moeto taka mu se pojavuvase crvenilo okolu ustata od mlecnite proivodi ili nesto sto ima mleko.Moj sovet probaj poveke proizvoditeli i na odredeno vreme.Na moeto sega poretko mu izleguva crvenilo a pravevme alergotestovi izleze deka ne e alergicno na mleko.Nie sega koristime kiselo mleko na Sutas i nema problem.
     
    На NelaNutella му/ѝ се допаѓа ова.
  7. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Majki ne mozam da stavam slika od bitolsko mleko od ozdola ako imate primeteno ima edno brojce crveno i edna brojka vtisnata na ambalazata. Dali znaete koja od niv sto oznacuva, za da pazam koga ke kupuvam?
     
  8. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    menelele не знам баш на што мислиш ама ако е еден број од 1,2,3,4,или 5 се работи за број кој кажува колку пати е преработено(има законски дозволен број на преработка) прогуглај
     
    На menelele и joy1 им се допаѓа ова.
  9. NelaNutella

    NelaNutella Нов член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    A na koja vozrast ste?Probav Balans i Ideal sipka i ni se pojavija istite simptomi-crvenilo okolu ustata,a eve denes probvme i domasno potkvaseno so ( domasno kravjo mleko) i pak istata reakcija...i sega ostanuva dodeka da napravime alergo test da i davam orizovo mleko..sto da se pravi :(
     
  10. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Ние сме 13 месеци ама реакцијата беше уште со самото воведување на млечните производи а сега веке црвенилото е понезабележително и поретко се појавува.Ќе видиш дека со тек на време ќе се намали.После некое време пробај пак.
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    На помалиот син му давам млеко преку храна. Му го давам со бисквити или со детската храна Лино. Нема никаква реакција, што е добро. Знам за деца што се алергични на кравјо млеко. Најчесто купувам млеко Здравје. Од другите млечни производи син ми се сака да јаде. Не пребира.
     
  12. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Во контекст на муабетов ме потсетивте да ви споделам дека во Битола има нова млекара, кашкавалот им е врв, како оној на времето што го јадевме и несолен плус. Имале и изварка, утре ќе купувам. Изварка скроз несолена, а кашкавалот има малку сол, но на вкус не се осеќа воопшто.Сега почнаа со пласирање на тврди производи, па ги има само во бт, но ќе се прошират низ цела Македонија. Засега само кравји, а за неколку месеци ќе изваделе и козји продукти. Досега за нас земавме на здравје радово, мене лично највкусен, но за деца овој е поубав, со поприроден вкус. Не рекламирам:tmi:
    Еве состав 20171002_100515.jpg
     
    Последна измена од модератор: 4 октомври 2017
  13. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @BirMelek која е млекарава? Јас земам Бучен Козјак производи од Веро кога имаат, а ако нема Здравје Радово. Ќе пробаме наредно од оваа, макар што не ми се купува битолско ништо поради Рек. :(
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Ти како свекрва ми, таа избегнува српски производи уште поради војната :D Јас па дали по навика не знам, јогурт и млеко, како и кисело млеко земам исклучиво на бимилк. Во пекари кај што нема такви јогурти не земам никаков. И Скопје толку години пак само на бимилк земав. Не е патриотизам во прашање :!: А кашкавал и сирење од Здравје радово. Инаку млекарата се вика Вемилк и засега во канди маркет имам видено нивни производи. Биеното сирење вчера го пробавме, пре пре преубо:)
    @kristina.k
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    бучен и здравје ти се најдобар избор за наш пазар.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  16. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    мене за здравје ми го кажаа спротивното дека работат во никакви услови и нехигиенски али дека стојат позади нив многу, башка и спонзори се насекаде и од тогаш веке не купувам ништо од нив, Бучен и Алпско од тогаш зимам само.
     
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    најзагадени услови имаат Лабрадор а највештачки се Бимилк.
     
    На Selest му/ѝ се допаѓа ова.
  18. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    >Првиве не ги ни знам :D
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    27.786
    Пол:
    Женски
    Од каде ова информацииве.
    Знам по форуми само Бучен Козјак дека ги фалат и се непто ми личи на скриена платена реклама. Јас неколку пати купив Бучен Козјак и вкусот ич не ме бендиса. Здравје Радово се знае кој стои позади нив во моментов. Капкавали купувам од нив другото исто не го сакам баш баш.
    Купувам Битолско млеко и јогурт како најстандарден со квалитет. Другото се ми е сомнително. Јоугрт знам и тетовки да купам најтечен е бап како порано што беа јогуртите.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Кисело млеко давам битплско или алпско. Битолското ми е убаво. Од секогаш сум го конзумирала.
    Сега ако навлегуваме во тоа какви се условите во фабриките...далеку ќе стигниме.
     
    На BirMelek му/ѝ се допаѓа ова.