1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мобилни телефони

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 4 март 2010.

  1. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Таман работа. Да беше за мене ќе нагласев дека е за мене, кој како сака така нека сфати, ми требаше итно и добив одговор.
    Поздрав
     
  2. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Ја би и рекла Самсунг, @GoodGirl45, СамсунгА50 го имам, ептен задоволна сум :) не им е лоша ич серијава шо ја пуштија, ем цените се прикладни, а и телефоните се супер :)
     
    На senjorita-v, MrenaRiba, ЕденЧлен и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истиот, ама не сум баш задоволна. Камерата не е баш како што треба или пак јас не знам да сликам.
    И јас мислам дека Самсунг се подобри, но конкретно овој модел има 32гб меморија, а Хуавејот има 64гб(пишувам за А20). Сега камерата на Самсунгот е подобра, во однос на Хуавеј па затоа сакав да прашам искуства. :)
     
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    И мене на почеток чудна ми беше ама сега задоволна сум ептен од камерите, ги подесувам према тоа шо сакам да сликам или кое време сликам, а и ептен чисти слики вади. Прочепкај го, може не ти се добро подесени. :D
     
    На senjorita-v, MrenaRiba, ЕденЧлен и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. lovelygirl39

    lovelygirl39 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    1.151
    Пол:
    Женски
    Не мислам на заштитните стаклени фолии, туку на стаклото над тачот..
    Значи тач екранот си работи најнормално..
     
  6. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    5.012
    Пол:
    Женски
    Мене 1.700 ми земаа, има на страната мегамобил за кој телефон колку чини, види на страната или прашај ги.
     
  7. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    Нема никаде стакла за Шаоми кај нас. Евентуално во hi.mk како овластен дистрибутер на Шаоми во земјава. Знам доста луѓе што купуваат стакла од али и ги менуваат тука во сервис.

    @GoodGirl45 , @Dream-Girl , камерите на Самсунг во оваа серија се екстремно лоши. Воопшто не соодветствуваат на квалитетот во повисоките S серии. Од овие два телефони, би го одбрал А20 и тоа највеќе поради батеријата. Батерија под 4000 Mha ми е незамисливо во 2019 да имам. Иначе Хуавеито има подобра камера, но послаб екран. Меморија од 32 мене ми е тотално доволна за апликации и плус мемориска, па не би ми било овдека пресудно. Не знам колку им се цените и колку можеш да ги земеш на договор во операторите, но крал во оваа класа е дефинитивно Редми ноте 7, 11к е во Ледиком и се што гледате до 250 евра кај нас, не му ја мислите, земајте го овој право.
     
    На black-angel му/ѝ се допаѓа ова.
  8. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.942
    Пол:
    Женски
    Дечки збор / два за самсунг а7 2018? Околу 300евра е, а го разгледував ептен ми фати око.
    Што мислите? Најважно ми е да има убава камера и меморија многу.
    Паа, секој коментар е добредојден.:D
     
  9. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    Кои други ти се во игра до таа цена? Мислам дека има далеку подобри модели од А7. Пример А70 од оваа година е далеку подобар избор.
     
  10. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.942
    Пол:
    Женски

    Искрено врска немам:D
    Знам само дека сакам да е самсунг и толку. Затоа секоја препорака е добредојдена.
     
  11. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    Ти у Немачка беше, така? Не знам како се таму цените. :D
    Samsung A70 e 19.5k кај нас, А50 е 16к. Чим сакаш само Самсунг, бирај еден од овие два, не оди со лански модели. :)
     
  12. lovelygirl39

    lovelygirl39 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    1.151
    Пол:
    Женски
    Јас за Самсунг телефон прашував :D
     
  13. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    Упс. Сум те измешал со @black-angel . :D Пробај во Ibutik. Буквално во секоја мобилара менуваат стакло на Самсунг. Не би требало да се повеќе од 2К ден, што не знам колку ти се исплати.

    @black-angel , пробај со Niilkin заштитно стакло. Ако го нема по мобилариве, порачај го од Али, Гиарбест итн.
     
    На black-angel му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Споредбава како ја направи алал да ти е за камериве,како може да споредиш А серија со S серија?S серијата е најаката серија од Самсунг,и нема споредба со никоја друга серија на Самсунг.А дека камерите се екстремно лоши во А серија,дефинитивно треба повеќе да гуглаш и имаш искуство,баш оваа 2019 година,камерите и батериите на А серија,се најдоборото нешто од САМСУНГ направено од кога постојат во мобилната индустрија.Не викам дека Хуавеи се лоши,да не се разбереме погрешно,али оваа А серија,моментално според статистика на СВЕТСКО ниво А50 до сега е најпродаван телефон во СВЕТОТ.
     
    На ohlalalala и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
  15. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    Каде прочита дека сум ги споредил? Пишав дека камерите на А серијата не соодвествуваат по квалитет со камерите што го нудат од С серијата. Ниту софтверски се исполирани (сега за сега), ниту хардверски се подобри од конкуренцијата во нивната класа. Еве ти ги споредени со Хуавеито и Шаомито па самиот/та одлучи кој е најдобар избор.

    Не значи дека ако е нешто најпродавано е и најдобро.
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Остави ти споредба на гсм арена,дај ми ти слики од истиве три телефони,слика иста,од трите различни телефони да видиме кој не е испеглан.Дечко само за инфо,имам користено премногу телефони во животот мој(со тоа приватно работам над 10 години),плус сум инфорамтичар,и премногу добро ја познавам мобилната индустрија,моментално земав а50 пред некој ден,и можам да кажам дека телефонот е ЗВЕР,ке сликам деновиве повеќе слики,и ке ги постирам да видиш,како не е испеглана камерата :)

    Кажи ми еден продукет,што е ЧКАРТ а е најпродаван,како што викаш дека не значи нешто ако е најпродавано е најдобро,еве немора мобилен телефон да е,дај ми продукт,што не чини,и не е добар,а е најпродаван.
     
  17. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    Па дај ајде да видиме и да споредиме. Има семплс и на ГСМ па прави споредби ако сакаш, затоа ти го дадов линкот. Јас тврдам дека од тие двата има Хуавеито подобра камера, не зборам од А50, туку за А20.
    А50 е во класа со редми ноте 7 про, за кој повторно тврдам дека вади подобри слики.
    Не реков јас дека А50 е ЧКАРТ, туку дека има подобри камери во конкуренцијата од него.
    И многу јак аргумент ти е тоа што си информатичар и приватно работиш. И јас сум и моментално работам за сестринска компанија на Хуавеи на проект за подобрување на 5Г мрежа, па не го напоменувам тоа, пошто е тотално ирелевантно овдека.
    И ете иако работам во Хуавеи, сепак го предложив Самсунгот како подобар избор од Хуавеито, а Шаоми како најдобар од сите 3. :)
     
    На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    5г мрежа тешко дека ке има во Мк,а веќе не пуштена секаде ја укинуваат,тоа е друга тема.Ајде земи ноте 7,јас а50 и ке споредиме да видиш кој има подобра камера,хиаоми никогаш не биле познати по камера,нема ни да бидат,Самсунг секогаш ке биде 10 чекори пред нив,али затоа Хиаоми никој нема да ги стигне во батериите,тоа што го прават со батериите е тотално лудило.За тебе никаков јак аргумент,за мене еден живот :),не работиш за Хуавеи него само помагаш за проект,да не си правиме бајрам на мозокот :D
     
  19. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    Не го споредив со редми ноте 7, ами со редми ноте 7 про, кој има реални 48 MP камера и 2160p/30fps, додека А50 има само 1080p/30fps. Нема ниту 60 fps поради тоа што има Егзинос со А73 и А53 кортекст, додека Шаомито е со новите Kryo 460 јадра.
    А за реална споредба на камери не можеме да направиме пошто сеуште го нема кај нас, а не е ниту тестиран на DxOmark, каде твојот А50 извади 83 поени на камерата и се наоѓа позади еден mi note 3 кој е две години стар телефон.
    Никој не спори дека Самсунг во С серијата се далеку пред Шаоми во камерите.
    А и во случајов не стануваше никаков муабет за твојот А50, да не ја тераме темава во друга насока. Ако имаш да дадеш аргументирана реплика на мојот совет при изборот помеѓу тие два телефона, изволте, ако не, нема потреба од понатамошна дискусија.
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па Хјувеи маче. 48мпкс, предност со A1, 26мгпкс предна.
    Али зборам за мојов, гром е. P30-lite.