1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мобилни телефони

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од RainBow, 4 март 2010.

  1. Four

    Four Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Машки
    Прво, зависи за што го користиш телефонот, или за што ти треба. Јас сум фан на Хуавеи, ама се клецнав што зедов Нова 8и. Нема гугл сервиси, а на гугл сервисите имам се што ми треба. Сакав да земам Хонор 70 или Самсунг С21, ама пред три недели ми падна ајфон 11 на чупа чупс лижавчиња, а пред две години ајфон 12 на пепси.
    Ако си се решила за ајфон, обавезно спакуван од ледиком/мобеликс, и провери модел. Ако си од Скопје, ѕирни си дирекно. Нептун и Сетек не ти бегаат. Искрено од сетек ништо не сум зел, ама затоа задоволен сум од нептун. Ако си вработена, можеш и на рати да си го земеш. Колега мој на рати зеде 13ка :)
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Гледам се разбираш, сакав да те прашам за новиог ајфон сега што ќе излезе… има многу теории ама дали имаш некое инфо. Сакам Ултра јас, инаку имам 13 про макс моментално.
     
    На Four му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Four

    Four Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Машки
    Девојко, на есен јаболката нови се берат :)
    Инаку добар модел :) Јас сум задоволен со обичната 12ка, за сликање и социјални мрежи. Само ме ебе здравјето на 86 % :D
     
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Знам дека на есен искача, само имаше многу шпекулации околу дизајнот. Очекував оваа серија да биде со 4ри камери барем. Гледам дека ќе е заоблен што наликува на 11ката малку.
     
  5. Kumanovkaa

    Kumanovkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2019
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    1.105
    Пол:
    Женски
    Од кои телефони би ги предложиле за купување, со добри спецификации и цена до 25 илјади?
     
  6. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    624
    Пол:
    Женски
    Zdravo mislenje za xiaomi note 12 lite, ne sum sigurna oti prethodno imav loso iskustbo so redmi note 9 mn mi kocese?! Ili sepak samsung da bide
     
  7. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Јас пак тука да подосадувам :?:

    Дали некој досега купил од Ледиком/Мобеликс телефон преку карго? Не сум од Скопје и не сум во можност да одам да го купам на лице место моментално, а сум во план да земам iphone 14. Кои се шансите да ме зафркнат некако?
     
  8. Four

    Four Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Машки
    Ај пак јас :)
    Има македонски сајт каде што има производи од повеќе мобилари, за споредба со цени :)
    https://phones.mk/
    Зошто некој да купи поскапо кога во друга продавница е поефтино :)
    Зависи за што ти треба :)
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
  10. elvittta

    elvittta Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Сакам ајфон 11 да продадам но отприлика како се движат цени? Не знам по колку да го понудам? И дали е подобро да го продадам на оглас или мобилара?
     
  11. Didajo

    Didajo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    Препорака за Honor некој добар модел?
     
  12. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.276
    Допаѓања:
    5.171
    Пол:
    Машки
    Се зависи до кој буџет, какви перфоманси итн.. Ако мора да е исклучиво Honor тогаш 8Xa е одличен избор до 250 (https://www.neptun.mk/categories/mobilni_telefoni/SMARTPHONE-HONOR-X8a--Cartier-L31C--6-128GB-Black) или пак Honor Magic5 Lite 5G кој е околу 320€ (https://www.neptun.mk/mobilni_telefoni.nspx?brands=1114&page=1&priceRange=13999_23999). Понудиве ти се од Нептун што значи дека ценава може да варира од салон до салон, разгледај.

    Или ако веќе во игра се и други до тој ценовен ранг каде што перфомансите и цената се тука негде плус минус како Realme 9 Pro (https://www.neptun.mk/categories/mobilni_telefoni/Realme-9-Pro-6-128GB-Aurora-Green), Motorola Moto G32, G62, G71, G42, Xiaomi Redmi Note 11S или Pro 5G
     
    На Didajo му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kloki

    kloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    134
    24.000
     
  14. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.611
    Допаѓања:
    36.905
    Пол:
    Машки
    Ако снимаш видеа, ептен добро е гимбалчево, би рекол дури и неопходно.
    Пакетите ги пишува што содржат. Мене ме привлече тој Pro Tripod Kit, оти има плус и Tripod, и е одличен за статични слики направени надвор.

    Имам јас трипод, и сега со Пиксел-от го користам за long exposure фотки, и за Astrophotography.
    Едвај чекам да биде подобро времето, да направам една вечерна од Козјак, со Milky way.

    Creators kit, ти е опрема ако сакаш да снимаш за тикток, инста, јутјуб. Гледам има ламби за да го осветлуваат лицето и друга додатна опрема.

    @elvittta , само на огласи. Во мобилара ќе ти спуштат ептен цена. Инаку околу 300 еур одат Iphone 11 половни.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kumanovkaa

    Kumanovkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2019
    Пораки:
    388
    Допаѓања:
    1.105
    Пол:
    Женски
    За дремење 24/7 на него :worried:
    Не ми е ни за работа ни за ништо(не играм игри), но сепак да е добар и да има добра камера, особено добра батерија :D
     
    На Four му/ѝ се допаѓа ова.
  16. КлеопатраКлео

    КлеопатраКлео Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Iphone11 нов од Анхоч или Iphone11 pro експонат од Ледиком? Мислење?
     
    На Radmilla му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Four

    Four Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Машки
  18. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Купив самсунг а53 имам проблем со скриншотот едноставно не прави скриншот ?хелпп плизз
     
  19. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Ја следам странава и стварно не ми е јасно, затоа и сеуште не сум купила и листам по нет и досадвам тука цело време. Според понудите овде стварно нема смисла да се зема нов телефон од А1/Телеком или Нептун/Сетек.. да се работи за 2-3000 ден ќе разберам ама со која самодоверба ги продаваат до 20,000 ден поскапи???? Wtf??? Треба да постои некоја норма ова е ненормално.

    Не знам на кого веќе да верувам зошто мислам дека и овие мобилариве не ми делуваат сигурно да пљуснам 50,000+ за iphone кој го продаваат како нов а уствари да не е нов..

    Можеби ќе е најдобро да почекам кога ќе сум слободна да идам надвор и да си купам од странство ..
     
  20. Frestonia

    Frestonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.021
    Дефинитивно анхоч.