1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мобинг на работното место

Дискусија во 'На работното место' започната од Klara007, 1 септември 2010.

  1. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Кога некои ке сфатат дека газдите гледат да извадат максумум и да си го наполнат џебот.Еве ви пример.Ако ви се рече да останете до 5 часот нема зошто да останувате кога тие саати не ви се платени и онака работите за џабе. Ако сите си заменете во 3 часот ништо не ви може.За жал има вработени кои остануваат. Па испаѓа дека самите сме си виновни. Не си ги бараме нашите права и докаде ке стигнеме незнам. Потребни ни се повеке организации контакти со надлежните за овие случаи.Потребни сме си еден на друг.Нивните организации функционираат повеќе од нашите. Нивните барања се наоѓаат на дневен ред во собрание а нашите...остануваат не кажани ,не слушнати. Потребна е храброст, слога и единство .
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NoOrdinary

    NoOrdinary Активен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    15
    Како што знаеме мобингот е специфично малтретирање на вработените.
    Сето тоа се случува за да го уништат достоинството и угледот на некој човек.
    *Има хоризонтален (психичко малтретирање меѓу работниците на иста хиерархиска скала) и вертикален (кај нас многу почест, мобинг од поставениот кон некој субординиран)
    Во мобингот понекогаш се одземаат правата и работните задачи на вработениот, а некогаш се даваат многу повеќе обврски кои ги надминуваат нивните способности и квалификации.

    Мобингот лесно се препознава и има 5 фази:
    1. Не ви даваат да работите, ве изолираат.
    2. Го губите правото на глас, се сомневате во своите способности.
    3. За се ве обвинуваат.
    4. Се борите за опстанок
    5. Напуштање на работата, болест, психички последици...

    Покажете заби!! Сторете било што, но никако не дозволувајте оваа ситуација да помине молчешкум, бидејќи моберите баш тоа и го сакаат.
     
    На Nanooo и Meckicja им се допаѓа ова.
  3. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Да и токму од мобингот се богаатеат , Се иживуваат врз лугето за да мислат дека постигнале нешто во животот, Некој да и се плаши,па да го вртка како сака. Се само со една цел. Да ги искористи максимум. Сум ги осетила сите пет точки на својот грб, ама не ја напуштив работата. Не може ни тој да ме напутши зошто со тоа би го прекршил договорот. Ама јас си ја вршам работата . Не дава да работам, баш ми е гајле тој губи. Ако му се исплака да седам без работа, негов проблем . :fubar:
     
    На Beautymom и fallenangel им се допаѓа ова.
  4. silvi143

    silvi143 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Jas imam samo maski kolegi, takva mi e strukata. ednas imav edna koleska a i so taa koleska se skackav. zosto? ne deka jas imav problem tuku onaa pocna da me ogovara. toa u 6 godini rabota so mazi mi se nema sluceno. mazite se mnogu podisciplinirani nego zenite i polesno mozat da razlikuvat megu rabota i privatnost.
     
  5. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Се надевам да е така, ама ете јас поинаку прочитав.

    Мора да има позитивни исходи за вработените да земаат повеќе сила и храброст да пријавуваат.
     
    На vinozito1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NikiTheGamer

    NikiTheGamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Машки
    Ако молчите, ништо нема да постигнете, само уште повеќе ќе ве малтретира некој, ќе мисли дека му се плашите и затоа трпите (ова е мое лично мислење). Ако покажете заби можете да направите пресврт. Најстрашен е оној кој се поставува така како да нема што да загуби. БИДЕТЕ ХРАБРИ!
     
    На fallenangel, Trish и Tanjamm им се допаѓа ова.
  7. vinozito1

    vinozito1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    3.417
    Mу ги покажав забите не дозволив моите деца да работат на мое место и вчера ме прогласи технолошки вишок. ;( ама не си го казам достоинството, своето јас,макар и просела не дај боже.Kолегите ме испратија со солзи во очите дури и неговиот син се расплака ама тоа е . Tој е закон. Бесчуствително говедо. Беше се зажелеал за младо месце за млада работна снага . ЕФТИНА . Е не може. Пред тоа што ли не правеше да си одам сама ама не поуштив.Ако попуштев и сама си ја напуштев работата, тој ке земеше други 5 000 евра за вработување на друго хендикепирано лице. Ми подметнуваше новчаници ко бајаги ги заборавил полни со пари на места кои јас ги чистев. Ама му ги вракав не гибнати Не значи дека ако имаме некој телесен недостаток не сме луге.Со пари може се да купи ама срце на човек НЕ. Ако има некој друго искуство со вработување на инвалидни лица нека пише да размениме мислења.
     
    На ninavila и Meckicja им се допаѓа ова.
  8. FineChina

    FineChina Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    29

    Организирајте се таму се колешки што се против неа и најдете и маж белким нема да е толку хистерична :)
     
  9. Sinisa123

    Sinisa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    145
    Luge mi treba sovet od vas. Sto da napravam. Go postavija na rabota eden buljash za zamenik shef. Sakam da kazam deka ne e shef nema nikakva funkcija nitu pravi dokumenti, nitu pak sedi vo kancelarija tuku si raboti kako nas normalno. Ama koga go postavija za shef se mi odi kontra sea luge ja si imam shef i koa ke mi kaze neso da si zavrsam ja ke si go zavrsam ama prvo ke treba da se ispokaram so takanareceniot shef. Ednash mojot shef mi dade za obvrska da sredam nekoi stvari i shefot si otide i ovoj eve go kako se dere na cel glas i veli ostaj go ne go cepkaj ja ke go sredam i mu velam so miren ton znaci na mene mi rekoa ostaj me da si ja zafrsham rabotata. I ovoj oste povise si zede sila i mi veli koj si be ti na mene da mi nareduvash ja sum ti shef i ti ke pravish ja kako sto ke ti kazam jasno i ne sakam da me nervirash oti ke se javam na direktorkata (Buljashot i direktorkata se rodnini) i vednash mu se javil na shefot mu kazal neli oti se skaravme i ajde na telefon mi se javi shefot mi se razvika zaso sum se karal so nego i shefot mi veli ne se karaj so site oti ke te izbrkat. Ednash imase mnogu rabota i ovoj zamenikot shef zboreshe za sefot ja eve shefot niso ne go interesira cela rabota na mene ja ostava ne mozam da postignam i koa me vide mene vednash smena tema na muabet i zakute. I mu rekov na shefot sto kazal za nego i mu velam cela rabota na mene paga toj sedi kako zena po cel den i pushi cigari i mi veli odi vamu odi tamu e na sto licam ja tuka na pajlaco li i shefot mi kaza deka ke sredel rabotata i koa dojdol na rabot shefot go viknal vo kancelarija i mu kazal neli i neznam kako si go izvrtel muabetot i mene me obvinil za se. Od takvi luge aman kolku gi mrazam ke zemam ke go ubijam i ke go frlam nekade barem nema da go gledam. Najmnogu mrazam nekoj za 150 evra majtap da si igra so mene i on dojdol za pari i ja sum za pari pa majka mu stara ke zemam ke si odam ne mozam vise da trpam i nekni mu rekov na shefot da si najdam nekoja rabota ke si odam sto sakate si pravete i shefot mi rece samo na kratko dobro. Sto mislite za ova da ostanam na staroto mesto ili da si baram novo rabotno mesto i kako da postapam so toj idiot
     
  10. sadscorpio

    sadscorpio Нов член

    Се зачлени на:
    24 март 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Mi treba sovet,neznam sto da pravam,vejke podolgo vreme sum zrtva na mobing od strana na mojata sefica,inaku stasav od obicen rabotnik vo golema privatna kompanija da napreduvam do administracija,e sega istata taa sefica koja me unapredi,istotaka me unazadi,i na moeto mesto stavi licnost pobliska do gazdata,i ok seto toa go precutiv,ne se zalev za deka taka na nepraven nacin mi ja odzedoja funkcijata iako me unazadija bez moi greski,no maltretirajneto ne prestanuva,eve vejke nekolku meseci samo mene mi se deri za tujgite greski,me ponizuva,omalovazuva,deka ne me biduva i deka nisto ne rabotam,a ustvari se jas i zavrsuvam rabota,i duri me opomeni deka naredna greska ke si odam od rabota,jas sum do toj stepen da nemozam pojke da ziveam,ednostavno ne mi se zboruva so nikoj,se nerviram,ne jadam,pusam mnogu cigari,stanuvam so mislata zosto mora da odam na rabota(bidejki znam deka obavezno ke mi se razdere za nesto),duri stasav i do toj stepen da toa psihicko maltretiranje mi go narusi zdravjeto,nesakam povejke da odam na rabota,moite me sovetuvaat da ja prijavam za mobing na rabotno mesto,no mene mi e strav i sram,bidejki ako ostanam tamu mislam deka samo ke se vlosi odnosot kon mene,a neznam dali da ja tuzam kompanijata,bidejki nemam nikakov dokaz(snimka),samo rezultati od moeto vloseno zdravje vo posledno vreme,neznam sto da pravam,ve molam pomognete.
     
  11. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Dosla rabotata vo kriticna tocka.
    Uste koga ja donele na gazdata bliska da ja zameni tvojata rabota, jasno e deka sakaat da te eliminiraat.
    Dokazuvanje nema. Vo pravo nema nikogas da bides.
    Pocni da baras nova rabota ovaa rabota ke ti go upropasti zdravjeto.
    Ne se slucuva ova samo vo Mk. go ima sekade po svetot. Zatoa lugeto odat od firma vo firma.
    Dodeka uste imas doverba vo sebe pocni da baras nova rabota.
    Nema ova da tera na dobro, sekoj den ke bide poloso i na kraj sama ke napustis.
    Zatoa pocni intenzivno da baras nova rabota.
    Kvalitetot sekogas si go naoga srekniot kraj.
    Bez panika i strav.
    Good Luck
     
    На Tanjamm, Trish и crimson им се допаѓа ова.
  12. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Дали може анонимно да се пријави мобинг на работно место?
     
  13. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Не што ефект ќе има пријава на мобинг додека не се поднесе тужба до суд со доказ каде што ќе се утврди дека навистина постои мобинг, пошто факт никој од вработените нема да се осмели да сведочи против својот шеф, претпоставен. Друго законскиот период за да постои мобинг треба да биде исполнет , а тоа е таквото грубо однесување и малтретирање да трае најмалку 6 месеца. Во пракса ретко кој поднел тужба за мобинг. Проблемот е што постои но многу потешко се докажува.
     
    На Cinderfakinrella и Aleksandar1212 им се допаѓа ова.
  14. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    I toa iskluchivo :!: so vlakna u nosot:makeup: za da I go dotera umot :emo:
     
  15. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Јас имам доживеано мобинг на работно место, ни го рушеа маркетот па се од роба што беше внатре враќавме на форми, дел се носеше во други маркети, на крај мене ми дадоа да ги избројам сите цигари и да ги спакувам за да се однесат во друг маркет, бидна и тоа, и ги однесоа во друг маркет, после саат време се јавува шефот од тој маркет каде што беа однесени цигарите и вика овде на листата сте пишале помалку цигари а сте испратиле повеќе, јас седев до шефицата и го слушнав муабетот,додека збореа шефицата мртва озбилна и нервозна ми рече ќе те скршам и ме фати за коса и неколку пати ме повлече напред назат, (беше лута затоа што шефот ќе мислел дека таа нема добар персонал, и незнае да си ја врши работата) во тој момент се смеев ама верувајте после неколку секунди се почувствував како магаре.. и излегов и плачев ко луда.. кога се случи тоа тука беше и една колешка која виде се. Скоро сите дознаа за тоа.. кога отидов да си дадам отказ после неколку месеци, му кажав на газдата дека сум нашла друга работа, и дека неможам да се навикнам на новиот персонал, за случајот несакав да кажам, сам ме праша што бил тој инцидент во другиот маркет, му кажав дека ја признавам грешката и дека не сакав така да биде, во брзање сум згрешила,се извинив,и реков дека подобро во тој момент да се дерела отколку да ме фаќа за коса, ме убеди да останам, после 6 месеци ја донесоа во друг маркет како обичен работник што почнува да работи од почеток, и беше принудена да си даде отказ .. Кога и да ја видам ми навираат солзи на очи.. ме боли многу кога ќе се сетам..
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.968
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува какви се лудаци се поставуваат на шефовски позиции. Искрено јас да сум била на твое место немало така-туку да премолчам, или и таа ќе се го добиела по носот и верувај дека после тоа немало ни да се жали некаде затоа што таа е иницијаторот и ти ќе си кажеш дека си морала да се браниш или пак би ја пријавила па ако треба и со тужба би одела. Ти и онака си дала одказ од таму и неморало да премолчиш. За мобинг на работно место следува оштета, во претходната фирма каде работев една колешка беше малтретирана од страна на шефицата и тоа не физички, колешката ја тужеше компанијата (станува збор за поголема компанија со 400 вработени) и верувала или судот донесе пресуда во нејзина корист и колешката си доби повисока сума на оштета. А ти дури и сведок си имала.
     
    На Deni87, AURUA, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    Сведокот и беше пријателка, и со нејзина помош таа сега е шефица.. не ми падна на памет тужба и такви работи, во тој момент размислував дека јас сум крива за се, и дека сум неспособна.. Газдата ми кажа дека не требало да дозволи друг да одлучи кој ќе биде шеф туку тој сам требало да одлучи.. Он немал врска со тоа.. Секогаш одам со тоа Господ гледа, ќе и врати .. Бракот и се распаѓа, отиде на страна работа да бара.. нека крши глава...
     
  18. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Да може но не верувам дека би имало некој ефект. Горе доле сите имаат пријатели во УЈП.
     
    На Meckicja и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Strasno da me kube za kosa ima da nose modrici od mene ehee
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  20. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Твоето не е мобинг, тоа е многу повеќе од мобинг - насилство и напад и требало веднаш да се пожалиш кај директорот. Обврска на работодавачот е да го заштити работникот од секакви повреди на работното место. Тоа што си згрешила е нормално, може да му се случи секому. Се разбира има санкции и мерки кои може да се превземат. Прво укор, после писмена опомена, отказ итн. Никако вербална ниту физичка пресметка.
     
    На Indiegurl, Cinderfakinrella, Starlič и 3 други им се допаѓа ова.