Моден хит - тренд... Би носеле или не?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од la-chicka, 19 јуни 2011.

 1. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Ајде да дискутираме за тоа што моментално е хит - тренд и дали би го носеле поради тоа што ви се допаѓа или само поради тоа што е моментално тренди, или пак воопшто не би го носеле...

  Еве летово моден хит се турбаните...

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Модните блогерки, модните писти, модната индустрија се е преплавено со турбани. На големо се збори дека турбанот е новата федора
  [​IMG]
  :lol:

  Некои неможат ни да ги гледаат а не па да ги носат :D на некои им делуваат симпатично, мислењата дефинитивно се поделени...

  Вие феминки, би носеле турбан, што мислите за овој тренд? :)

  Јас да се изјаснам, за на плажа и некои такви опуштени места може и би носела, не ми изгледа толку неубаво :D

  **И нормално темата си проложува со тоа што моментално е хит и наши мислења околу тоа. Би носеле, не би носеле итн (се што мислите да си кажете :D )

  Да не се отвара за секое нешто (нов тренд) нова тема мислам дека темава е океј, и плус многу често се мешаат мислења и се ставаат во други теми, пр. Во новости од модниот свет се пишувани мислења околу (моментални) трендови, во Must haves... исто. Затоа мислам да имаме ваква слободна тема кај што ќе пишуваме слободно што мислиме без да биде оф топик) Може е малце слична со Must haves, ама не е иста , тука целта е да дискутираме за одреден тренд, кој како го прифаќа и слично. Ако мислат модераторите дека не е во ред темава ок [​IMG] :D
   
 2. SaIvnjaann

  SaIvnjaann Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  458
  Не , никогаш не би носела вакво нешто па колку сака нека биде модерно и тренд ;)
  Едноставо никогаш не ми се допаѓале , а ниту пак ми стои убаво ...
   
 3. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.030
  Немам друга работа, турбан ќе носам. Кој како сака нека се носи, ама јас не би ставила турбан на глава ни за на плажа. Стегачи онакви набрани што наликуваат на турбан можеби и тоа тесен, ништо повеќе од тоа. И освен за на плажа, со никоја друга комбинација не ми одат.
  На ваков стегач мислам, црвениот:
  [​IMG]
   
 4. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Епа вака..прво..тренд..Мене ме нервира тоа што сите ќе носат турбан сега,знам дека тренд всушност тоа и значи,ама ете неможам ме нервира самата помисла дека сите тоа ќе го носат само да се ин! :D
  Ако е дел од нечиј стил и го носи без разлика што е тренд,го оправдувам.
  Мене ми изгледа супер,посебно со пуштена коса,но јас незнам дали би носела.
  Не ми се допаѓа кога горниот дел од косата ми е така прилепен за главата,не ми се допаѓа како изгледам тогаш. :D :D
  Само дека е тренд НЕ би носела.Инаку за на плажа или некое опуштено журче би размислила :wasntme:
   
 5. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.275
  Јас си носам турбан веќе 20 години.
  После бањање со пешкирот стално си правам турбан на главата :D :D
  Шала на страна мене интересен ми е.
  Видов девојка во градов носеше класичен турбан и нормално сите чудно ја гледаа :lol:
  А јас си реков браво девојко :)
  Мене на турбан пред годинава не ми ни текнало, а уште помалку да го носам.
  А сега не би го носела со исклучок на еден вид на турбан, кој е полутурбан додуше.
  Овој е сосема ОК.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  А волкав турбан на глава? Не не фала :)
  [​IMG]
   
  На PinkPrincess, easyyyyy, la-chicka и 3 други им се допаѓа ова.
 6. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  Не би носела на главата турбаниште туку некое изгубено турбанченце или нешто слично на него доколку доволно ми се допаѓа или го искомбинирам за некоја прилика. Пример нешто слично како првите 2-3 слики од Рассонерка. :)
  Не би го носела и тоа "нешто" што потсетува на турбан само за да бидам во мода. Незнам каква е таа приказна ако ставиш она што е моментално во мода и модна икона си или одма коментари како одсекогаш следиш мода? Што ако не ми се допаѓа ич и не носам? Не следам мода така? Глупости. |(

  И кога прочитав турбан ми текна на Сека Алексич. Баш читав како папараците ја сликале и имале доказ дека имала коса на главата, а таа зборувала како е келава па затоа носела турбаништа а воедно си следела и мода. Српските "диви" се чудо невидено. Наеднаш сите станаа зависнички од ЛВ, Гучи, пред Гучи, зад Гучи.
   
 7. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.532
  Допаѓања:
  4.044
  Пол:
  Женски
  Само уште турбан ми фали на глава...ја не би носела не сум роб на модните трендови на кој му е убаво нека си носи :!:
   
  На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.231
  Допаѓања:
  4.228
  мене ми се ОК не заради тоа што се тренд туку онака ми се допаѓале од секогаш(кога ги гледав оние од арапските држави) а само еднаш имам носено-во египед(а не памтам зошто)требаше да шетаме некаде и ни дадоа на сите.....значи би носела ама доколку некој ми го намести како што треба ...јас малку коптава сум за такви стварчици
   
 9. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.933
  Не би носела, ме потсеќа на индијците и арабите, на нивната култура и стварно ми е жал што се повеќе и повеќе почнавме да се облекуваме како будисти и муслимани(со исклучок на оние кои се :) )

  Во тренд беа шалварите(ги носат жени и мажи од муслиманска вероисповест како дел од нивната вера и култура)-сега сите ги носат!
  Во трент беа марамите со црно-бели коцки(марама која ја носат оние во арапските земји)-не верувам дека некој нема дома(секоја чест на исклучоците).
  Во трент се турбаните(можеби не се само будистите, но најголем процент тие ги носат и најмногу на нив не асоцираат)-Почнуваат да се носат!

  Не секогаш го следам трендот и не го менувам мојот стил според модата.. Ако нешто ми се допадне што е во мода ќе го носам, ако не па макар сите нека го носат, јас нема ;)
   
  На MissCupcake и lackygirl им се допаѓа ова.
 10. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.030
  ^ Ни шалвари, ни турбани, ни црно-бели коцкести марами имам во мојот гардеробер и сметам дека немам потреба од нив, ниту сум ги носела, ниту ги носам, ниту ќе ги носам :)
   
  На maleckataa, love.edward и Hopeful им се допаѓа ова.
 11. la.parisienne

  la.parisienne Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  172
  Секоја чест на храбрите девојки кои би ги носеле големите турбани на глава за низ град. Секогаш гласам за различност и смелост при носењето на некоја облека. Јас лично би ги носела оние полутурбаните, како марами што се. :)
   
 12. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.177
  Пол:
  Женски
  Никогаш не би носела турбан на главата, не доаѓа во предвид :!: :geek: турбан |( :D не ми се допаѓа ова како моден хит, не следам мода, што незначи дека незнам што модни трендови излегуваат :D вообичаено ако нешто ми се допадне и знам дека ќе ми одговара веднаш го купувам,а ако не ми се допадне, не го ни погледнувам,а не па да го купам :D таква сум одма знам дали ми се допаѓа нешто или дека ќе го носам :)
   
 13. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.382
  Не, не би носела турбан...
  Приметив дека се носат некои шалвари, една колешка купила, убаво и стоеја, ама јас не би купила, сигурна сум дека не ми стојат убаво. Ни таа марама со коцки што спомна Лин, не носев, некако... глупаво ми изгледаше, не дека ме асоцира на некоја култура (тоа не би требало да е причина за да се носи нешто или уатевер), ама... ако не ми се допаѓа-нема да носам, особено ако сите носат, панделките и цвеќињата што се носат-не сум купила такво нешто, не сум јас sweet, innocent, natural beaty-na-aahh... :shake:
  И да ми се допаѓа нешто што се носи, сепак би побарала некоја поинаква верзија, колку да се разликувам од другите. :wasntme:
   
 14. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.397
  Допаѓања:
  6.332
  Geez,не.Не би носела.Интересна е замислата,свака част на оние што ги носат,ама катастрофа е.

  Марами,или стегачи како што кажаа Плавуша и Роси пред мене,би носела,изгледаат шик,и ретро.

  Ама турбан човече...не.Ем не сакам да бидам иста како пола женски во град,ем не ме интересира што е во тренд,ем турбан...АБЕ ТУРБАН БЕ. :fubar:
   
  На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. MaciMiay

  MaciMiay Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  Леле турбан! |( ТУРБАН? :^)
  Какви ли не трендови...
  Жално е :|
  Никогаш не би ставила татво чудо на глава не ли па да се шетам со него.
  Мене лично не ми се допаѓа, не ми смета кога некој го носи се додека не ми го нуди мене :D
  Увствари прв пат слушам за турбаниве :tmi:
   
 16. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Нема шанси да носам турбан. Уште тоа ми фали. Не сум некој што слепо следи мода и трендови туку секогаш го носам тоа што ми се допаѓа, макар и да не е во тренд, а вакво нешто на глава кај мене-не!
   
 17. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.420
  Допаѓања:
  122.093
  Боже ми прости,ко болни без коса...
  Не би...
   
 18. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  224
  Не би носела вакво нешто :)
   
 19. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Па не ги пратам многу модните трендови, односно ако нешто сега е во мода а мене ми се допаѓа ќе го носам затоа што мене ми се допаднало, не затоа што е во мода. Исто така, ако е во мода а не е по мој вкус, па колку сака нека биде модерно па нема да го носам.

  Исто и за ова, не би носела турбан во никој случај. Мислам и ја како росоњерка си носам турбан кога се бањам :D ама за по дома :!: ама ваков, за надвор, нема шанси!

  Оние полутурбаните посимпатично ми изгледаат, него класичните :wasntme:
  Секако ако некој носи нема да ми смета, баш напротив :) Ама на главата моја (умна :P ) не би ставила турбан :) :lol:

  Всушност и мене ме потсетуваат на овие :nod: :)
  [​IMG]
  ___________________________________________________________________________________________

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  P.S Ми се допаѓа темата :)
   
 20. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.327
  Би носела, само не кај нас...ќе ме гледаат како од Марс падната :D :D
  Е сега, факт е дека не би стоело на секој и дека треба да се знае како да се искомбинира.Како и да е, мене ми се допаѓа, особено на некои од сликите што се тука постирани.