1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Моден хит - тренд... Би носеле или не?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од la-chicka, 19 јуни 2011.

  1. lovelost

    lovelost Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    15
    Нема шанси :lol: :lol:
    Ми изгледаат многу смешно...
    Видов кај нас едно девојче носеше и сите ја гледаа чудно... Би носела можеби некое малечко што е како марама, ама на целата глава no way :D
     
  2. spellbound

    spellbound Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2010
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    1.482
    Што не ке измислат, турбан :D
    Не би носела,никогаш.
    Сите да носат ја не носам, како од бањање да сум излегла |(
     
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.097
    Кај нас Есма е ин од девеесдруга ако не тогаш.
     
    На Buttterfly, sweetyears, AlicaInWonderland и 11 други им се допаѓа ова.
  4. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Ноу веј. Не би носела. Не ми се допаѓаат а и не би ми стоеле :)
     
  5. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.086
    Пол:
    Женски
    Не ги пратам слепо модните трендови, па и овој радо ќе го избегнам. Не ми се допаѓа, а и искрено колку и да го почитувам туѓиот стил верувам дека ќе се изнасмејам ако видам некоја со нешто вакво.
     
  6. malechkata

    malechkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.141
    Не би носела турбан, бидејќи мислам дека не ми стои. Имам виткана коса и сакам да ја покажувам, бидејќи си ја сакам како изгледа. :$ :lol:

    Можеби би носела нешто вакво ( види слика долу ), ако може да се нарече ова малечко турбанче:



    Бидејќи правам бижутерија и венчиња, си направив вакво според примерот на сликата, и баш интересно изгледа, ама не сум го носела досега. :lol:


    Иначе, кога сме кај трендовите, дали би носеле јаки бои комбинирани со јаки бои, на пример маица во јака боја со сукња во јака боја? Нешто вака:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Морам да напоменам дека овој тренд го диктираат сите големи модни имиња, почнувајќи од GUCCI па се до Marc Jacobs и Lanvin.

    Потоа, дали би носеле облека со рески? На пример маици или фустани, па дури и ремени. Примери долу:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Всушност, реските претставуваат синоним за луксуз. Можеби и затоа се толку тренди оваа сезона.

    Tassels: a symbol of luxury
    If you think of tassels only as a furniture trimming, think again. Tassels originated thousands of years ago and throughout their history were used as symbols of status: both military rank, and religious order. In 16th and 17th century France passementerie, the art of tassel making, was a booming one, with ornate handmade tassels representing wealth and power: no palace interior was complete without silk tassels dripping from its rich brocade curtains and velvet cushions. But once the 20th century rolled around and moderation became the new aesthetic, the days of ostentatious trimmings faded sadly away.

    Now, in a time of global instability and flux, we return to luxury. But as we see it, luxury as craftsmanship. It may be in the minimal yet beautifully crafted aesthetic that's prominent right now, or it may be in a little ornament, the tassel, that carries connotations of opulence - but that sits well and truly on the opposite side of glitzy. So when it comes to investing in pieces with tassel detailing, quality is key: a well-made tassel, be it silk or leather, carries that sense of luxury and authenticity.

    The tassel in 2011
    While it's been a constant to see the odd, small tassel on leather accessories like handbags and purses, we're now seeing them prominently - oversized, extra long, brightly coloured or made to stand out in some way. And it's no longer just handbags: for Spring 2011 they're on everything from shoes to dresses to belts and hats.

    :)
     
  7. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Нека седне до мене и Лагерфелд лично и нека ми диктира, јас ќе одлучам да не пишувам, односно ќе му го бојкотирам диктатот :D

    Не дека некој чудно ќе ме гледа, или од таква некоја причина, пред се затоа што не ми се допаѓа и второ, затоа што никогаш не сум следела никаков моден тренд. Чак што сум сигурна дека моден тренд кај мене постои само како мисловна именка.
    Не следам манијачки ниту слепо ништо што е наметнато глобално преку модни списанија, или што и да е.

    Доволно ми е што доста често ја фаќам косата, уште турбан и фали на кутрата па да ми испопаѓа :worried:

    Малечка, уште поголем болд да ставеше? :D Ова ми звучеше ко - јаоооо бог да чува, абе големите модни имиња го диктираат ова, бе девојки! ;) No offence :)

    Еј ниту ресите, не ги носев ни во времето кога сите си носеа такви индијански маички со рески и велеа - еееј од Грчка ми е, ви текнува? Не верувам ни сега дека ќе ја носам.

    Абре не се јаде се што лета, нали? Така да внимателно ќе одлучам што од ткн. модни трендови ќе опнам на мене, а што нема.
    Башка не стои се на секој.
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  8. TeddyS

    TeddyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    121
    епа не ми се допаѓа се што е во мода,турбан видов лани на една стара жена на плажа , сигурно 75-80 години беше, ваљда богата пензионерка што ужива на море , :lol: :lol: и сега стварно ми е невкусно , however си имам мој изграден стил точно знам како сакам да изгледам и не се облекувам според модни трендови ;)

    :!:

    и заборавив , стилот не го менувам со секоја нова мода , имам такви пријателки што го менуваат со секоја нова мода и стварно ме нервира тоа нешто
     
  9. Avril.09

    Avril.09 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    892
    Штом здогледам турбан, се потсетувам на:

    :lol:
     

    Прикачени фајлови:

    На Chocolate.me, BettyBoop25, OnlyGirl1 и 6 други им се допаѓа ова.
  10. MoDeRnA

    MoDeRnA Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    50
    НЕМА ШАНСИ вакво да ставам на глава :x
     
  11. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Не би носела турбан, иако е модерно. Колку и да сакам да ги следам модните трендови, едноставно некои работи не ми се допаѓаат.
    Би изгледала смешно со него, бидејќи како прво би го носела вештачки и без самодоверба.
    Значи, на мојата листа на модни трендови не се наоѓа турбанот.

    Би носела некоја интересна марама или трака за коса. Интересно врзана или испреплетена, но тоа би го оставила за некое летно излегување на одмор.
    Морам да признаам дека оваа слика (која ја има Марама како аватар) ми изгледа многу интересно, а воедно и имам дома иста ваква марама....но мислам дека сепак би ја комбинирала со кошулка :)
    [​IMG]
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Не, не..Колку и да е модерно, едноставно не ми се допаѓа и не би носела. :x
    Единствено што носам се вакви марами,кои ги носам на плажа. :)
     

    Прикачени фајлови:

  13. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Никогаш не би носела турбан, мислам дека ретко некој овде во нашата земја би се осудил да стави турбан на главата и да шета по градот, освен ако не сака да е во центарот на вниманието...
    Инаку често носам марами на главата, но не изгледаат како турбан.
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Ко што ми е мало главчево уште турбан ми фали. Нема шанси. Искрено да видам некоја на улица што носи затоа што така и наредила фешн тв за оваа сезона ќе и се изнасмеам. Од далеку се гледа кој има стил и кому му стои, сето тоа слепо пратење на модни трендови многу вештачки ми делува.
    Не ги следам слепо, ако нешто ми се допадне и ми стои ќе го носам, во спортивно нема шанси.
    Комбинацииве со јаките бои исто така многу чикнато ми делуваат, не не, несакам таков изглед на мене, сепак сакам усогласени бои, не претпочитам ни еднобојност но ова ми е претеризам. Никогаш не би се облекла така.
    За ресите немам нешто против, имам ташна со реси, би ги носела како додатоци.
     
  15. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Може да е тренд но мене лично не ми се допаѓа и не би носела вакво нешто. А мислам и дека нема да ми стои, не ми е таков стилот на облекување и не е по мој вкус. Марама може да носам, но турбан никако. :^)
     
  16. GreenEyes

    GreenEyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    44
    ауууууу бегај таму никако. ич не ми се свиѓа. иу
     
  17. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.292
    Допаѓања:
    16.695
    Извини али си имам коса...Фала богу не ми е опаѓана..Не би ставила такво чудо на глава, кога ќе видам нешо такво одма се присетуван на Хустина и Лурексија..Не дај Боже да личам на нив :lol:
    Ја би ставила на плажа ама од тие како шо се на првите слики кај Россионерка :emo: А оние ТУБИТЕ на глава НЕ!
     
  18. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Чевли на Јeffrey Campbell

    Eве еден светски тренд, ги ставив чевливе во темата чевли ама не е лошо тука да искоментираме.
    Дали ви се допаѓаат, зашто се ултра популарни од минатата сезона, ги носат многу популарни личности, блогерки, ги има во сите весници, божем биле ова новите Лобутинки. Абе ај |(
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Moдел на полусандала
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    И сандала
    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]


    Ладно оружје! |(
    :puke:
     
    На Angiie и absent им се допаѓа ова.
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Не, дефинитивно не би ги носела. Нема ништо женствено во нив, многу се гломазни. Се замислувам со мојава маса и ноџиња како одам со такви ко од цемент да ги вадам нозете... не не... воопшто не ми се допаѓаат :x
     
  20. professoressa

    professoressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    106
    Абре, недај боже да згазниш некој со чевливе....хихихихиихии...отиде прстот....
    Инаку не ми се свиѓаат ич, какви чевли си имам јас дома... :)
    овие вода можат да им носат на моите :D :rofl: :D