1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Модни правила

Дискусија во 'Мода и стил' започната од marama, 6 јануари 2011.

  1. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Аууу ич не сакам такво усогласување. Ова правило дефинитивно е за прекршување. Пример плав фустан и ваква шминка:
    [​IMG]
    Не. Може да се стави на линијата од долните трепки моливче во боја, или да се користи сенка во боја на фустанот, но измешана со кафеаво или црно, зависно од изгледот.
    [​IMG]
    ^ Ова пример убаво изгледа, но бојата е многу суптилно искористена. Замислете колку лош би бил впечатокот да беше нашминкана само во лилави тонови.
    Шминка во боја изгледа убаво само ако се застапени малку детали од таа боја во облеката. Ако е фустанот еднобоен (зелен, плав, лилав) - најдобар избор се земјени тонови и smokey eyes.
     
    На viki44e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Правило кое често го практикувам - чевлите да одговараат со чантата. Не дека мора така да биде, ама мене ми е пофино и поубаво.
    Црно со тегет никогаш, ама баш никогаш не носам, а црно со кафено - може да пројде.
    Инаку во однос на правилото дека летна гардероба со чизми не оди, мене па баш симпатично ми делува, а и многу е популарна оваа комбинација во Холивуд. Е сега не знам колку е практично, ти се варат нозете во чизмите, ама за убавина мора да се трпи :)
     

    Прикачени фајлови:

    На femina90 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Инспирирана од девојките во мојот град...да си кажам една модна утка!!
    патика и горе штосно облечена НИКАКО!!
    патика и кожњак НИКАКО!!

    Уфф се ежам кога ќе видам вака облечени...па барем сега имаме еден куп балетанчиња... :!:
    Се знае патика е само за тренерка или фармерчиња и дуксче...строго спортски!
    а фармерчиња а горе кошулка па и каиш и марама или накит и гледам доле бела патика :fubar: :puke:
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SunFlower94

    SunFlower94 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    362
    Тренерка и марама и шминка никако :puke: Еднаш во автобус случајно во очи ми падна една девојка, лилави тренерки, црна ташна, а шминка мислиш со лопата ставала пудра и лилава сенка, тоа НЕ, се знае кога се носат тренерки, и кога се става шминка, во спротивно грозно изгледа :tmi: :roll:, а инаку и јас обично практикувам ташната да ми одговара со чевлите, и каишот(доколку носам), така поубаво се чуствувам.
     
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.517
    Балетанка и кожна јакна?!
    Два спротивни стила...е баш по модно правило!
     
    На MarchelineAmaru, Name и sesilija им се допаѓа ова.
  6. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Конверс или обична бела патика со фармерки, кошулче и сако, за мене многу убава комбинација кај машки. Невообичаена ама убава, мене ми се допаѓа.
    Јас носам често конверс со тесни фармерки и кошула во индиски стил. Мене не ми изгледа ова неприфатливо, и напротив ми се допаѓа многу :)

    Како и да е, најмногу ме нервира она „правило“ ташната морала да биде во иста боја со чевлите. Глупости.
     
    На LittleDevil, 1209, Lilit и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Да си појаснам не конверс патики него обични ниски до глужд! Оние секојдневни... скејтерски што се носеа! не знам како да ги објаснам ама еве овие
    [​IMG]

    А под балетанки мислев има многу други ципечиња секакави и до над глужд ете не сум убаво објаснила ме мрзеше...
    А балетанки и кожњак ( едното е за топло време а другото за поладно така да не ми иде ) :)
     
  8. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.419
    Пол:
    Женски
    Девојки Квин убаво си објасни што мислеше. Значи патика и горе кошула, некоја свиленкаста марама, обетки по елегантни, па уште и чантата ако е поелегантна. :puke:
    Сатен и спортско јакниче -Не!
     
    На Queen.S му/ѝ се допаѓа ова.
  9. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Балетанка си е ова
    [​IMG]
    Не може под име балетанки да викаш и чевли над глужд.

    А денешниве кожни јакни зар ги сметаш за зимски? Струкирани, кратки, некои со три четврт ракави ... за мене кожњакот е есенска/пролетна јакна. А тогаш носам и балетанки. Jaс во зима не ја носам мојата кожна јакна, студи бе, капут си е за во зима!
    [​IMG]
    [​IMG]


    Aj да речеш кожњак не иде со сандали, ама со балетанки и тоа како иде. За иста сезона се и двете парчиња гардероба. Ова на Бијонсе е веќе утка! Лето ли е пролет ли е зима ли е |(
    [​IMG]
     
    На Fantazy и Bibko им се допаѓа ова.
  10. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    За мене нема строги правила во модата..Она што денес некој неможе ни да замисли да го облече,утре ќе биде или пак вчера било ин :!: Или па што за едни е одбивно за други е симпатично :) Модата е многу релативна работа..според мене :wasntme: А плус и обожавам да кршам правила :$ :D

    ^Ај дека неможев повеќе да исфилозофирам :tmi: :D
     
    На Twinkles, CoverGirl10, MarchelineAmaru и 9 други им се допаѓа ова.
  11. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    И јас си носам балетанки со кожна јакна, убавко ми е некако. Пролет и есен стално сум така на факултет.
    Не ми се свиѓа таа девојката што е розево-сино нашминкана. Ептен ми е грда таа комбинација, па и ако ставиш светки на сето тоа :puke: и сина сенка до веѓите :x Ова е мое мислење.
     
  12. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    ^^Росонерка знам што се балетанки...и не ги сврстив во една група и ниските чевличиња и до глужд и ред други...Зборот ми беше дека ако сакате да сте на ниско не мора на штосна комбинација да носите патики и ги покажав со слика патиките кое со што не ми иде....
    Плус знам дека има кожњачиња и пролетни ама ја не мислев на такви мислев на оние со крзно одозгора што се носат во зима и доле балетанка не иде... ;)
    Се надевам дека сега сум јасна! :^)
     
    На sesilija и rossonerka им се допаѓа ова.
  13. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    ^ извини лошо сме се разбрале, ама кога ќе речеш кожњак ич не ми текна на тие ептен зимски со крзно. Друг пат објасни убаво :D
    Тие всушност што така носат не почитуваат едно битно правило ... поделба на алишта на зимски и летни!!
    Иако некогаш добри се и тие кршења на правила. Пример некогаш е интересно кратки панталончиња и чизми во лето. Ама јас не сакам да се чуствувам неугодно во мојата гардероба и да се варам или смрзнувам, така да сепак тоа правило гледам да го почитувам 99,9%.
    Кој сака да го прекршува негово право, ама да пази да не му се згазат сите од смеење, мала е разликата од воодушевување и смеење при кршење на модни правила ;)
     
  14. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Јас отсекогаш сум го почитувала правилото чевлите, ташната и каишот да ми се иста боја ..
     
    На shiningstar му/ѝ се допаѓа ова.
  15. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Се согласувам дека белото е убаво и во зима, а и од сликите што беа постирани најмногу ми се допадна Викторија Бекам. Но денес видов една ептен грда комбинација како за во зима, не беше дури вкусно за очи, бели фармерки, бела кратка бунда со капа покрајот со крзно запетлана до уста, а на нозе црни чизми високи и црн каиш! :fubar: И сето тоа припиено за телото! Па не го личи воопшто. Затоа ја потенцирав сликата со Бекам, еве оваа [​IMG]
    ова е веќе нешто друго, широки панталони, долго палто убаво..
    значи, и белото во зима треба да се внимава како се носи.
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  16. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Ич не ми се убави кафено-црните комбинации. Светло кафеаво, накај беж, да, ама инаку никогаш не би облекла.
     
    На shiningstar му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.517
    Абе ај не зезајте,кожна јакна и балетанка...не дека е правило,ама што ако се од иста сезона,кога стиловите се сосема различни.Нема правила во модата,ама мешање на стилови треба да се прави внимателно.Едно сличе нема да ми смени став,а се што е по нетов,не е од модни критичари,ниту пак значи дека потврдува нешто.
    Тоа ти е исто као да облечеш гојзерици и елегантен капут.Што е битно,битно иста сезона се носи!

    И да глупаво ми е правилото исти чевли,иста чанта.Безкарактерно и празно ми делува.Обично гледам сите бои да ми се усогласени,но не мора чантата и чевлите,така што може да ми одат со бојата на блузата,марамата или панталоните,сеедно.
     
    На MarchelineAmaru, faye и mims-89 им се допаѓа ова.
  18. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    [​IMG] [​IMG]

    Овие две комбинации да - класични, но секогаш најубави и нема утка.

    За белата боја во зима... бел капут не, ама капче и шалче може (и нараквици не).
    [​IMG]
     
  19. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    па јас во принцип не одам по некојси модни правила си комбинирам како што сум си замислила и од расположението во зима обично се знае црна,кафеава.сива,виолетова а бела боја некако не ми оде во комбинација можно е само бела кошула онака да се разбие монотонијата а не ми се допагат оние чудни комбинации на тренерки со мантили и големи ташни за излегување а понекогаш и со чизми или кондури
     
  20. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    За носење бели панталони во зима - никако, а капути накај кремасто да, сепак скроз бели не ми се свиѓаат.

    Инаку за правилото хулахопки и отворени чевли, може да се прекрши , ако добро се искомбинира. Штом Блер Валдолф може да го прекрши, можам и јас :lol: