1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Модни правила

Дискусија во 'Мода и стил' започната од marama, 6 јануари 2011.

  1. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    -Ако некогаш почнете да се двоумите да не сте малку престари за тој тренд..тогаш веројатно сте,освен ако не се викате Мадона... Е ова правило не е лошо малце да го прочитаат нашите теткици кои се во се поголем број.. џемпер до задник и хеланки на 60 е не оди :?:
    -На работа, односно службен кодекс не дозволува.. маички на рамки,маички со провокативни натписи,латекс,тешка шминка,излупен лак,танги на видик, и по службен бон тон вели,никако не цели во бело (освен ако не сте пекар) :lol:
     
    На shiningstar му/ѝ се допаѓа ова.
  2. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.558
    Пол:
    Женски
    Пред некое време слушнав уште едно модно правило. Шпиц чевли треба да носат само високи,а ниските заоблени чевли.
     
    На guguence и shiningstar им се допаѓа ова.
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Денес помина покрај мене една девојка со златни, ниски кондурчиња,црни тренерки, кратко кафеаво јакниче и еден тон шминка. Мислам дека прекрши едно добри петнаес правила :rofl: Ама стварно, не знаев дали да се смеам или да плачам. Требаше само да и дадам линк од темава :!:
     
    На Bozica1980 и starfish им се допаѓа ова.
  4. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Кај мене на факултет не сте свесни какви доаѓаат. А бе што нема да видиш. Ај ќе ви опишам еден стајлинг од една моја колешка што ја сметаме за моден гуру :|
    Дреч зелена скај јакна, со синџирчиња сребрени. Црни топуци. Црни панталони џвонарки.Црвен џемпер и тигреста мајчка. Накит со плави циркончиња.
    + фризура како што имаше тања савич кога почна да пее. За шминката нема да коментирам пошо е океј во споредба со другиот нејзин надворешен изглед :?:
    Ај ако може да пресмета некој колку модни правила прекршила :^)
    Ако имам некоја колешка сигурно знае за кој станува збор :emo:
     
  5. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Повторно налетав на статија. Овојпат за забранети модни трендови.
    Превземено од http://www.crnobelo.com/zivot/moda-i-ub ... i-trendovi

    1. Видливи прерамки од градникот. Пред неколку сезони станаа прифатливи, а минатото лето и модерни. Сепак, тие можат потполно да го упропастат добриот изглед.

    2. Сало на стомакот и т.н. спојлери. Никогаш и не било во мода, но затоа тука се тесните фармерки да го истакнат. Ако носите премногу тесни фармерки можеби и ќе успеете да ги закопчате, но вашиот стомак ќе изгледа преголем и нема да личите на ништо. Не се обидувајте да влезете во фармерки број 27 ако носите 28.
    [​IMG]

    3. Фармерки со низок струк. Задникот надвор не е убава слика за околината и за вас.
    [​IMG]

    4. Чизмите УГГ во комбинација со тренерки. Сите сакаме удобност, но мислете малку и на визуелниот впечаток.
    [​IMG]

    5. Детинеста облека и фризура. Повеќето жени сакаат младолик изглед, но постојан нешта кои едноставно ги надраснуваме. На 30 и 40 години сигурно дека не личи да носите кики или машнички во коса без да изгледате смешно.
    [​IMG]

    6. Носите хеланки како панталони. Хеланките ниту се фармерки ниту панталони. Тие бараат горен дел на подрачјето на колковите и задникот. Може да ги носите во комбинација со кратки сукњички, подолги џемпери и фустанчиња.

    [​IMG]


    Што мислите за овие?
    Јас лично се согласувам со речиси сите.
     
    На MarchelineAmaru, rossonerka, Miss-Independent и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    ^И јас :!: Освен за тоа со УГот и тренерките,прифатрливо ми е некако :wasntme:
     
    На Twinkles, CoverGirl10, MarchelineAmaru и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    И мене ми е прифатливо и многу слатко ми изгледа. Еве оваа на пример
    [​IMG]
     
    На Miss-Independent му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    UGG чизми и тренарка - топ. Нормално сега, не за излегување, може за онака прошетка не кеј, или кога треба да отидам до кај другарка што е на 5-10 мин оддалечена :)
    Јас цело лето го прекршував ова кратки палатони и чизми, цело лето навечер бев во кратки патолончиња и ugg (не оние со крзно, јасно). Ладно ми беше на нозете коа по цели вечери дремевме на плажа, и мене одлично ми изгледа, од страна незнам како изгледало :D

    Не е некое правило што сум го прочитала некаде ама мене многу ми е за никаде коа ќе видам штикла шпиц со тесна фармерка. Шпицот и онака не ми се свиѓа, ама со широки патолони ми е убава комбинаци, али со тесна фармерка никако не ми иде.

    Ама повеќето правила се дефинитивно на прекршување. Има девојки кога ќе видам, облечени онака нормално, без утки, ускладена чанта со каиш и чизми, се на место.....ама некако како да ми фали нешто, ептен ми е обично, веќе видено и монотон. Затоа перферирам да има нешто што отскокнува.
     
  9. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    Хехехех епа јас би прекршила повеќе правила од претходните :)
    1. Зошто да не бели пантолони во зима. Си имам едни баш се и во материјалот и во се за во зима.
    2. Патики со фармерки и некое блузиче(не преелегантно и кинџурено), како комбинација за денско излегување,па и некогаш вечерно - зошто да не. Не ми се сака штикли нон-стоп да носам :|
    3. И хеланки со кратка блуза ми се допаѓа. Само не е за нашава земја(се поинакви сфаѓања имаме ние ццц) инаку прошетајте на север од нас и ќе видите.. :). А овде носам така понекогаш за трчање и за на аеробик..за шетање не. :?:
     
  10. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.558
    Пол:
    Женски
    Гумени чизми со поелегантна облека :puke:
    Пред некој ден видов вака облечена девојка и си помислив кај и се очите, дали се погледнала?
     
  11. Leea...22

    Leea...22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    110
    И мене ми стои добро тренерки со UGG чизмички јас лично би го прекршили тоа правило..... :lol:
     
  12. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Ич не ми се дпопаѓа а многу девојки носат:
    - капут и патики ( црн капут бели патики )
    - лакована ташна и патики
    - хеланки наместо панталони
    - тренерки и јака шминка
    - деколте и голи нозе
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  13. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски

    Ауу и мене ова многу ми боде очи.
    Кога ќе видам елегантен, црн капут, со бели патики, или било каков спортски модел на патика, ми се крева коса. Капутот сам по себе налага носење на нешто поразлично, чизма, штикла, балетанка дури, само да е убава елегантна чевла. Не може никој да ме разубеди во спротивното, зошто премногу нестилски и неубаво за очи делува ова. |(
    Исто и лакованата ташна. Толку не естетски и селски, што ми иде да вриштам.
     
    На Stam и marama им се допаѓа ова.
  14. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    10 модни совети од Коко Шанел

    ~Луксузното мора да е удобно, инаку не е луксузно.
    ~Пантолоните ги ослободуваат жените.
    ~Совршеното здолниште треба да ги покрива колената.
    ~Обожавајте ги кратките црни фустани.
    ~Совршениот костим треба да биде комбинација од женствени и мажествени елементи.
    ~Јакните треба да се меки.
    ~Колку повеќе додатоци, толку подобро.
    ~Стилските чевли може да се во две бои.
    ~Чантата со рачка која се префрла преку рамото е најдобра бидејќи ги остава рацете слободни.
    ~Парфемот е исто толку важен колку и облеката.



    За некои правила се сложувам комплетно со Коко, а има тука и некои кои баш и не ми се допаѓаат. Но, со обзир на времето во кое живеела, сосема се разбирливи . :)
     
    На Cacy, Neytiri, MarchelineAmaru и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Glamour

    Glamour Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    42
    Девојки баш пред некој ден читав, забранети "модни трендови" оваа година.
    1.Видливи прерамки од градникот
    2.Фармерки со многу низок струк
    3.УГГ со тренерки
    4.Детинест стил и фризура
    5.Носење на хеланки како панталони

    Исто така мислам дека едно од важните модни правила се средените нокти.
    А тоа дали чантата и чевлите треба да се во иста боја, мислам дека не. Многу холивудски ѕвезди го прекршија тоа правило, но треба да бидат од ист материјал :)
     
  16. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Glamour да се вратиш малку поназад на темата ќе видиш дека ова што го имаш напишано, веќе го има....
     
  17. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Црвено-розева комбинација тоа никако неможам да го сварам :puke:
     
    На ReinaDeCielo, Neytiri, pinkylady и 2 други им се допаѓа ова.
  18. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.558
    Пол:
    Женски
    Еве денес што видов: Преубава девојка, висока , тенка ама хеланка сива, чизми над колена темно сиви, бела пократка маичка, бундичка црна и црни ракавици и капак на се кафена чанта и машна во косата. :puke:
     
  19. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Јас во последно време намерно го прекршувам правилото различна боја на чизми и ташна... :)
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Важно правило според мене:
    - Црвена и розева не одат заедно во комбинација или зелено во комбинација со црвено. :puke:
    (некој можеби вака му се допаѓа, но лично мене не ми е убаво)