1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Модни трендови за пролет/лето 2012

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Hipster, 9 февруари 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.398
  Пол:
  Женски
  Убаво ми било кога сите трендови кои се носат во оваа сезона и ќе бидат најактуелни и добро би било да се коментира, прашува, да се споделуваат информации, новости, слики, од сега па натака за секоја сезона.
  Бидејќи зимава е при заминување :lol: (или одвај чекаме да си замине) и веќе се објавија трендовите за следнава сезона наскоро Пролет/Лето 2012.
  Зелена е кралицата на Пролет/Лето 2012 според светските модни дизајнери
  [​IMG]
  [​IMG]
  Lanvin
  [​IMG]
  Marc Jacob
  [​IMG]
  Prada
  [​IMG]
  Oscar de la Renta
  [​IMG]
  [​IMG]
  Marc Jacob
  [​IMG]
  Diane von Furstenburg
  [​IMG]
  Gucci
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Elie saab
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  asos :)
  Во многу дезени, многу нијанси на зелени и различни стилови.
  Мене најубава и посакувана за оваа пролет/лето ми е Минт зелената
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Butterfly15 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.050
  Модни трендови во оваа сезона

  Значи сите нијанси на зелено. Баш ми се допаѓа. ;)
   
 3. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  Модни трендови во оваа сезона

  Многу ми се допаѓа фустанот :)
  [​IMG]

  Инаку едвај чекам да дојде пролет/лето :) Ми се допаѓа зелената боја,а мислам дека треба да има и сина :)
   
 4. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.398
  Пол:
  Женски
  Уште некој тренд, кокретно за Пролет 2012
  Trend: Cheerful Color-Blocking
  [​IMG]
  Освен зелена и Порокалова ќе биде ИН
  Oranges and Tangerines
  [​IMG]
  Super Bold Prints
  [​IMG]
  Pastel Shades
  [​IMG]
  Peplum skirts, shirts and dresses
  [​IMG]
  Flower Power
  [​IMG][​IMG]
  Out of Africa
  [​IMG][​IMG]
  Lessons In Geometry
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  Athletic Chic
  [​IMG]
  Diaphanous Whites
  [​IMG][​IMG]
  Neon
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
   
 5. no.name6

  no.name6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2012
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  56
  ке имаме весело лето со јаки бои сигурно јееееее :D
   
 6. Steff.Unique

  Steff.Unique Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  270
  Пол:
  Женски
  Цитрон боја.

  ~ Жолто-зелената и црвено-портокаловата се апсолутен хит за сезоната пролет/лето 2012, а не заостанува ни сината боја. Иако на модната недела доминираа креациите во овие нијанси, дизјанерот Марк Џејкобс (Marc Jacobs) се огради од нив, претставувајќи го сребрениот отсјај и сино-белите комбинации. Колекцијата Marc by Marc Jacobs наменета за тие со малку поплиток џеб ја носи оваа неонска боја, заедно со црвената.

  Кратки одела.

  ~ Наредната потопла сезона, жените ќе се ориентираат кон добро кроени машки одела, заедно со многу кратки панталони. Елегантноста на ваквиот изглед е неизбежна, тврди модната стилистка Рејчел Зои чии модели ги носеа оделата со кратки панталони по њујоршките писти, како и колекцијата „Proenza Schouler“.

  Метален сјај.

  ~ Колекциите најавија и тренд на боја на старо сребро, злато и бакар. Ако целосната креација не е во една од овие бои, тогаш копчињата, ремените и чевлите треба да се, тврди Каролина Херера.

  Без рамки.

  ~ Според Филип Рим фустаните и маиците кои ќе се носат во 2012-та се без рамки, а и Викторија Бекам го потврдува тоа, исфрлувајќи ги од фустаните. Marc by Marc Jacobs донесува маички во обична црна боја, нормално, без рамки, додека Ралф Лорен (Ralph Lauren) го интерпретира овој тренд за црвениот тепих.

  Урбана спортска облека.

  ~ Од големите имиња Calvin Klein и Ralph Lauren, до Diesel сугерираат урбана спортска облека не само за излегување, туку и за на работа.

  Романтични женски кошули.

  ~ Кошулите кои ги носеа дивите во златниот период на Холивуд повторно се враќаат во мода. Романтични женски кошули кои се закопчани до грло може да се видат во колекцијата на Herrera.

  Гламурот од 40-тите и 50-тите.

  ~ Славниот Орландо Пит ги средуваше фризурите на моделите на Каролина Херера (Carolina Herrera), најавувајќи го враќањето на гламурот од 40-тите и 50-тите години од минатиот век и залижаната коса со патец на средина собрана во пунџа на тилот.

  Комотни панталони.

  ~ Rebecca Minkoff, Yigal Azrouel, Tibi и Charlotte Ronson се меѓу оние кои ги „исфураа“ комотните панталони како одговор на денешните кои се сe покомплицирани.

  :makeup: :D
   
 7. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.031
  Според D&G ова ќе биде сезона на цветни дезени како гардероба, така и чевли и аксесорис.

  [​IMG]
  [​IMG]
  Извор:
  http://zenskitajni.com/ubavina/671-ovaa-proler-letni-dezeni.html

  Мене искрено ми се свиѓа ова, некако разиграно, свежо, живо :inlove:
   
  На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 8. fashionista

  fashionista Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  151
  [​IMG]
  еве ги боите кои се тренд за оваа пролет/лето.
   
  На Chocoholic.girl, Anonnimna и Doozy им се допаѓа ова.
 9. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.031
  Најдов уште една нова мода за годинава :lol:
  Морам да бидам искрена и да си признаам дека конечно ми се допаѓа што “измислија“ ова креаторите ...жолто, свежо, разиграно :up: :sun:
  [​IMG]
  [​IMG]

  извор: http://zenskitajni.com/ubavina/675-ova- ... -boja.html
   
 10. Butterfly15

  Butterfly15 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.119
  Допаѓања:
  2.615
  Ми се допаѓаат боите и разновидноста само да не е претерано. :)
   

  Прикачени фајлови:

 11. ana.ubavkata

  ana.ubavkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  58
 12. Steff.Unique

  Steff.Unique Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  270
  Пол:
  Женски
 13. MariaWaldorf

  MariaWaldorf Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  2
 14. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.067
  Допаѓања:
  8.084
  Пол:
  Женски
  Боите на виножитото, доминација на сината боја во сите нијанси. Според мене, следејќи низ нетов, списанија. А и такви информации добив од Франција, таму секогаш се за чекор (или повеќе :D ) понапред со модата. :)

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Според ова што гледам, ми се прави мераков со боиве, уффф едвај чекам.  I like it
  [​IMG]
   
 16. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.895
  Допаѓања:
  11.635
  Оваа сезона ќе бидат ли пак актуелни сандалите на полна пета? :D
   
 17. Miss-Independent

  Miss-Independent Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2010
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.646
  Jaс само се надевам дека веќе цветчињата ги преминавме.Више не се трпеа :D Океј е некој цвет таму-ваму,ама се претеруваше лани :rofl:

  Мислам дека оваа пролет ќе помине во знак на пастелните бои.
  Беж,минт зелена,кајсија протокалова,небесно сина,бебешко розева,пудинг жолта...
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  Ама како ќе доаѓа летото така овие бои ќе се претопуваат во НЕОН нијанси.
  Посебно неонската жолта и електрично плава.Исто и пинк розева,јако портокалова.... :wasntme:
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]


  Kaко тренд тренд за сезонава,иако уште од есента, мислам дека уште поголем замав ќе земе сега.
  Светки,монистра,кристали,металик сјај...Лампиончиња ќе бидеме. :rofl:
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На butterfly33 и eli25 им се допаѓа ова.
 18. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.493
  Годинава дефинитивно ќе бидат актуелни Африканските мотиви :)
  И како што кажаа над мене, пастелните бои ќе преовладуваат.
  [​IMG]
  [​IMG]
  http://1.bp.blogspot.com/-[​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  http://1.bp.blogspot.com/_coeaJr7-
  WwA/SsxJA31rtqI/AAAAAAAADoo/eidV9GzSd8U/s400/nakaijewelery03.png
  [​IMG]
   
  На Miss-Independent му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  8.298
  Портокалова боја
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Мешање принтови, цветни и геометриски дезени
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Чанти
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Чевли
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 20. MariaWaldorf

  MariaWaldorf Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  2
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.