1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Модни трендови пролет/лето 2017

Дискусија во 'Мода и стил' започната од strumfeta01, 17 април 2017.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Тексас јакна е безвременско парче облека, модни трендови не важат тука. Единствено нешто што би можело да се издвои како актуелен тренд се oversized моделите на тексас јакни, ама пак оние класичните си се...класика.
    Јас носам тексас јакни откако знам за себе. :D
     
    На nica, 1209, ines.h и 9 други им се допаѓа ова.
  2. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Мене војничкиот принт од секад ми се свиѓал, гледам и сега се носи. :rock:
     
    На CrazyGirl15, Ketchup, kristi00 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.218
    Мене па парчињата што сега се модерни ама ич не ми фаќаат око. Можеби само скинатите фармерки, ама нив отсекогаш сум ги носела. И тоа не сакам да бидат многу широки. Се` друго ми е некако развлечено, неуредно, прешироко за мој вкус. Слабичка сум и не ми ни стои прешироко. Јас сакам облека што делува построго, подефинирано. И шарено исто така не сакам, а овие апликацииве па ич.
    Мрежестите хулахопки ги облече и кој треба и кој не треба, не е битно што им вири салце низ дупчињата. Чокерите ми се онака, океј, ама не сите модели.
    Само тесно носам откако знам за себе, не знам зошто да се кријам во нешто што личи на вреќа, а не на нормална јакна. Како и да е... не ми се допаѓа. Не ја следам слепо модата, го носам она во кое се чувствувам најудобно и најпривлечно.
     
    На Victorian, Baby-bubu и simonka93 им се допаѓа ова.
  4. kristi00

    kristi00 Активен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    И мене ми се свиѓаат вака кога ги гледам, ама кога го пробав се чустував како куче.
     
  5. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Кога и да сум купила некое парче што е тренд, секогаш ист резултат- тоа парче ќе го видам на секоја втора девојка
    IMG_7529.JPG
    IMG_7530.JPG
    IMG_7531.JPG
     
    На sunrise_123, Quincy, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
  6. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.189
    Допаѓања:
    33.951
    Пол:
    Женски
    Јас ги мразам чокерите и кошулите со везен дезен најмногу поради тоа шти ги гледам на секоја втора девојка и ми станува монотоно и премногу досадно. Сакав да си купам една кошулка со цветен дезен, но истиот ден ја видов на минимум 10 девојки во град, на фб, на инстаграм и целосно ја изгубив желбата.

    Најмногу ми се допаѓаат мрежастите хулахопки под искинати долги фармерки и би сакала да носам и јас.

    Карнери исто така не сакам но се заљубив во еден преубав фустан кој има на рамениците.

    Гол стомак не ми е воопшто кил, а и општо било каква голотија. Попокриена девојка секогаш ми изгледа посекси и подамски од тие разголените. Колку помалку кожа толку подобро.
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    Отсекогаш сум си имала некој свој стил, па дури не можам ни да го наречам одреден стил.
    Во различни денови се носам различно, во зависност или од тоа дали и каде треба да одам / какви обврски имам тој ден, или едноставно од тоа како се чувствувам тој ден.
    Некои денови сум цела во црно и во кожа, други во поелегантно издание, трети сосема спортски и casual.
    Мода од никогаш не сум следела, ама вака некои трендови ептен ми бодат очи.

    Чокерине, огромнине метални ми се пресмешни, дури ни куче не можам да замислам со такво на врат, не пак нормална девојка/жена. Тенките, нежни, сатенски или чипкани ми се на изглед слатки, ама не верувам дека би можела да носам нешто такво просто од причина што не знам на што би го искомбинирала, а друго што мразам да имам нешто припиено за врат, се чувствувам како нешто да ме дави :doh:

    На карнери не сум некој голем љубител, немам ништо против, но лично не би можела да носам бидејќи ко што ме дал вака Господ со поприлични облини и напред и позади :rofl: уште карнер да облечам и ќе бидам ко шаторче некое, карнерот ќе оди 5 минути пред мене, па тек после јас ќе го состигнувам :worried:
    Везенине огромни детали на апсолутно сѐ ми се ептен грдички, и не сфаќам што потреба има за нив :shake:

    Искинати фармерки од никогаш не сум носела, едноставно не ми се допаѓаат ниту оние што се сосема малку разресени, а не пак овие што се пола и повеќе гола нога. Јас се извињавам, ама таа што носи такви преискинати ми изгледа како да излегла од дома, кучки по пат да ја растрбушиле, ама да немала време да се врати пак дома и да се преслече. Ај, преку мали цепаници ќе преминам, ама сѐ друго е too much :x
    За мрежастите хулахопки и немам замерка, сѐ дури не се натегнати до под пазуви при што ѕиркаат над работ на фармерките, така ми изгледа тотално несредено.

    Гуменине влечки што се апла чик Кумановки кои секој/а баба/дедо ги има пред врата, само овие, модернизираниве, имаат крзно одозгора, no comment :| и за крај, пластичнине штикли и чизми, толку ми се ефтини, па и толку ми се грди... сега скоро ја видов сликава, така запотена, абе пукнав од смеа :rofl: :puke:
     
    На Victorian, gjoker4e и Someonespecial им се допаѓа ова.
  8. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.273
    Пол:
    Женски
    Срц патичињата се во мода веќе 3 години и сите ги носат во секои бои веќе не е ништо ново. А фармерки искинати секој носи. Ама не ист модел. Исто и Кеперите сите ги носат ама јас немам видено некој да има скроз исто ко моето оти јас немам врвца. Во секој случај да се надоврзам и за чоукерите. Тие ми се најомилени имам 12 :inlove: сите се различни некои и ги немам носено сеуште. Воопшто не се согласувам со тоа дека дава чувство на куче баш се слатки и предобро изгледаат. Сега сакам да купам во боја поточно бело :D или бисерна боја видив такво на едно место ама веќе го купија дур да стигнам.
    Иначе браво за темата :muscle:
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    За тоа си во право, не се баш најудобни за носење и оние кои не се нвикнати да имаат нешто околу вратот ќе ги нервира :D. Мене не ми пречат, по некое време заборавам дека ги носам.
     
  10. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Мене ми се свиѓа мрежасти хулахопки на искинати фармерки, но да не бидат дигнати над струкот на фармерката. Е сега прашањето ми е, освен со штикли со што друго на нозе се носат?
     
  11. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.273
    Пол:
    Женски
    Со најобични патики прејако изгледаат, дури имам видено и со сандалки ги носат..
     
    На ванилала и elimkd им се допаѓа ова.
  12. Rose-tulip

    Rose-tulip Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2014
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    287
    Пол:
    Женски
    Мене не знам зашто, ама во многу случаи знае да ми се допаѓа нешто грдо за кое сум свесна дека е грдо, ама па тоа ми е модата како мода воопштено- ugly beautiful :P како на пример некои чудни кројки на чаршав фустани или огромни карнери и over-sized ракави што се сега актуелни мене ми се врв. Исто и кондурите со дебел бел ѓон, грдички се, ама мене ми се симпатични :D
    А не можам да преминам преку mules (не знам на македонски како се викаат, кломпи можеби?) :?: , преку крзното на обувки и чизмите со отворени прсти и пети - ужас :puke: Исто од трендовиве во моментов, не ми се свиѓаат нешто особено актуелните стилови на фармерки- три-четврти ни ваму ни таму должина, или измешани нијанси на тексас( још горе мрежасти холахопки над струк од фармерка :puke:) некако не баш.... mom jeans ми се ај до некаде ок, а и трендот на кропнати фармерки пократки напред а подолги назад ми е баш штосно. И не дека имам против цветните везови, ама секоја втора девојка во мк носи кошула на риги со вез, е тоа страшно ме нервира и мислам дека тука тотално отсуствува индивидуалноста.
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ana992

    ana992 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    5.992
    На мене ми смета тоа што сите подлегнавме на модата и трендот некој помалку,некој несвесно и точно е дека се губи индивидуалноста и личниот стил,тешко е за индивидуалец кој што сака да изгради и одржи моден имиџ.
    Секоја втора е модна блогерка и диктира мода како модна икона,а капацитетот на нашата држава е толкав па колку и да саакш да си уникатен некој ќе те повтори или копира во тоа што го носиш зато што тие неколку парчиња кружат во продажба.
    Јас одбирам модели кој се класика еве кошулите со риги се пример,или бела кошула со избелена тексас јакна класика а сепак ин и остава впечаток на чистота,префинетост.
    Сигурно во Бершка,Страдивариус се наоѓа некој моден додаток како привезок,новчаник,чанта да биде во тренд а да не биде кич и да остави впечаток.
    Само креативност треба :) и ќе се најде варијанта
     
    На Quincy, Victorian, Rose-tulip и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Rose-tulip

    Rose-tulip Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2014
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    287
    Пол:
    Женски
    @ana992 токму така, се согласувам. Во секоја сезона има некој тренд што ќе ти се допадне, а и таков што нема да ти се допадне, или едноставно не одговара на твојот стил на облекување и како таков нема да го прифатиш...тука е моментот со индивидуалноста- способноста да избереш и воочиш што од актуелните модни трендови одговара на твојот стил...а не, како што многумина кои ги познавам прават- ајдеееее и одговарало и не одговарало ставаат на себе пошо модерно било...
     
    На nadelinka и ana992 им се допаѓа ова.
  15. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.273
    Пол:
    Женски
    А зошто едноставно не размислувате вака. Едноставно сте во тренд. Нема врска дали други ги носат. Мене никогаш не ми сметало, нешто претерано, ако некој има иста како мојата облека. Нема врска индивидуален стил. На секој стојат различно. Пак сме индивидуални и уникатни.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    За чоукерите како моден додаток – лично не ги носам оти во мојот стил не се вклопуваат, ама и не сум толку исклучително против нив како тренд. Зависи до моделот... јас на пример немам видено во околина некоја да носи толку гломазни како оние што една феминка ги имаше ставено во претходните страници, посебно не златни :tmi: Такви ми се огромен кич, ама има и подискретни, потенки што убаво ги вклопуваат во винтиџ или кежуал накај рокерски стил.

    Везен принт на кошули и посебно на фармерки — не ми се допаѓа, ми изгледа малце детско, а и доста ограничува во комбинирањето и лесно може да направи впечаток на пренатрупаност.

    Проѕирни штикли – ова заедно со гумените чизми иде во категорија нешто што никогаш не би облекла. Never ever :shake:

    Долги лелеави сукњи не сум сигурна баш дали се актуелен тренд за годинава, ама секогаш ми се допаѓаат. Па и за карнерите исто би дала парче нагоре (y)


    Инаку, што се однесува општо до трендовите – јас сум за секој да си одбира и прифаќа она што му се допаѓа и му се вклопува во стилот. Не следам слепо трендови, ниту пак ми пречи ако гледам дека секоја втора го носи истото што навистина ми се допаднало :)
     
    Последна измена: 22 април 2017
    На Sexybaby86, Bozica1980, sweet-cherry и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ne sum po modata no ne sakam ni da izgledam kako star fiaker.

    Sekogas naogam nesto sto mi odgovara, a e vo trend.
    Vo Zara imase/ima seuste, nezma, stikli osmoagolni prozirni na corapa stil kozna cizma. Mnogu mi se dopadnaa ama mi bea malku golemi i ne gi zemav. Toa bi nosela vo sekoj slucaj. Malku poinaku od sekojdnevna cizma, ne za rabota, ama ima dr. mesta kade moze.
    Bi nosela i karnerce. Veke pokazav pred izvesno vreme kosulka so karner na racete vo soodvetna rubrika.
    Vezeno, mmmmmmm, neznam, ama ako e skromno , edno malo cvetce kolku da zasara na neprimetlivo mesto kako rakav ama nekade od cetvrt nadole i toa samo na eden rakav, moze da pomine.
    Drugo ne se ni obiduvam da implementiram vo moj stil.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.571
    Пол:
    Женски
    Од трендовиве последниве години не го сфаќам моментот со искинатите фармерки џоа уличар си немаш пари да си купиш саглам облека. Што знам ни тие малце поткинати ни тие скроз ицепени не ми се допаѓаат. Ова со мрежастиве хулахопки исто. Би ги носела во некоја елегантна комбинација можеби под елегнанта панталона каде кај зглобот малце зиркаат и даваат некој секси шмек, али под исцепени фармерки и горе кај стомакот да ми зјае мрежата нема шанси. Папучине шта речи. Уште не можам да сфатам дали се за по дома или за на улица. Мислам чуму идењето у град со папучи при секаков вид нормални чевли од спортски до елегантни.Проѕирните чевли исто. Нема ништо понеудобно од нив. Пред многу години првите штикли кои ги купив беа од таков материјал, тогаш штосни ми се видоа, абе да ми направи плускавци по нозете тоа гумениот материјал да плачам да не можам да ги оправам стапалата. Така да огромно не од мене за тие.

    Везовите на облеката од друга страна ми се допаѓаат. Ја разигруваат едноставноста и даваат некој посебен печат и шмек на комбинацијата. Сакам облека со интересни детаљи бидејки така не мора многу да обрнуваш внимание на акцесорите за да добиеш заокружен изглед. Карнерите и овер сајз кошули и фустани исто така ми се допаѓаат повторно како детаљ кој разбива монотонија. Ми се допаѓа и новава мода на croped фармерки бидејки ако нешто ме нервирало тоа се доле наборите кои се правеле ако ми се долги ногавиците од истите а во принцип не сум ниска девојка.

    Во принцип не следам слепо мода, носам она што мене ми се допаѓа и она во кое јас се пронаоѓам така да не можам децидно да хејтам некој актуелен тренд бидејки не зависам од него. Секогаш може да се најде по нешто за сечиј вкус.
     
    На joy1 и 1209 им се допаѓа ова.
  19. LegallyBlonde13

    LegallyBlonde13 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.961
    collagesleeve.jpg
    collageass.jpg
    collagekarneri.jpg
    collageyell.jpg
    457d20724c43041fd8f19173eb859b844-w=1200-h=612.jpg
    collagemet-1.jpg
    collagesparkle-1.jpg
    collageslic.jpg
    collagecveten.jpg
     
    Последна измена: 22 април 2017
    На mimiiiii, stevemila, Acka22 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. ToksycznaReakcja

    ToksycznaReakcja Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2016
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    1.808
    eb4ef054092121134be79db553d700ef.jpg 273ed4a15bf88e2c4644b917c6293b46.jpg ea17024e0f06e8dcfdb0e924ecbd761e.jpg 64ea416afbb8351cb0ba89069c3ec3c6.jpg
     
    На mimiiiii, Acka22 и ванилала им се допаѓа ова.