1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Моето дете го избегнуваат

Дискусија во 'Дете' започната од westt, 10 мај 2016.

  1. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Lele bre BRICKO ako ne me nasmees ne si ziva.
    Ke pocnam da go pretresuvam forumov da te baram tebe (toa koga denot nema da mi odi dobro).

    Inace od temava nerazbrav nisto.
    Se razbira, citam kako dneven vesnik, od kraj kon pocetok.
    Ne se mesam vo stipki.:!:
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Аааааа, ова е членката со гаќите од свекрвата? :D
     
    На Offspring, mimiiiii, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  3. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Pred dva casa bev svedok na mini kavga megu dve majki za lulaska.
    Ednata ja lula kerka i.Drugata ceka so svojata na red.Prvava 20 min si ljulja.Vtorava vrie zasto detevo pocna da piska deka saka i toa da se polula.
    Vtorata majka vika "ne vi e dosta"(ama ona so ubavo so milo) a prvata so ifrit glas i odgovara "ti ke ni kazes?"
    I aj sega...decata nevospitani bile..
    Ami majkite??
    Ovaa sto go lulase deteto..nejzini da ne se igrackite??Ili mozebi nejzinoto dete e poskapoceno??

    Pa ke se cudime posle zosto deteto i e takvo..zasto taka go naucila..
     
    На SV1911, Giovanna, Love...music и 27 други им се допаѓа ова.
  4. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Многу тешко испадна да се сфати дека советот не е за Розе туку коментирање околу нејзиниот начин на советување.
    А наспроти тоа,уште полесно испадна да се донесе заклучок за некоја рандом мајка.
     
  5. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Ee еее уште ли ке се занимаваш со мене, заборави ми ник да ми спомнуваш, тоа што сум направила jас воопшто да не ти боди очи, стварно уште ли ке jа тупите оф:whew::wasntme::wasntme: Ако се чуствуваш неискажана олесни се слободно, не jа тупи веке два три дена за мене , гледаjте своj живот, :)
     
  6. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Aj i jas da se zamesam

    Majki nema potreba da se voznemiruvate deka decata vi se odbegnuvani.
    Ednostavno nekoja vozdras decata nemozat da si bidat drugarcinja.
    Malite sekogas gi sledat pogolemite, a pak tie begaat od niv.
    Nekoj vozdrasti e bas ne odat voopsto.
    3-4 god so deca koj veke odat vo skolo, neodi, glema e razlikata iako se samo 3-4god vo prasanje.
    13 god zensko so 16god zensko, isto losa kombinacija. Ednostavno neodi.
    Interesite se razlicni, razvojot e drug.......
    Nikoj nikogo ne go odbegnuva namerno nego ednostavno nekoj kombinacii se nemozni.
    I na kraj da ne ja zaboravime kombinacijata odvaj proodeno i 3 god.
    Pogolemoto ke mu se izraduva prvite 15min i tolku e. Sto ocekuvate da igra so nego. Kakva igra bi se rzvila.
    Toa e toa, ednostavno neodat isto kako sto neodi jas da se objasnuvam so duplo pomali od mene.
    Sekoja vozdrast nosi svoe NEMA LUTES.
     
    На rose60, MiloMalo, anakonda88 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.223
    Допаѓања:
    30.304
    Пол:
    Женски
    Јас мојата денешна случκа ќе ја κажам. Бевме во паρκ со син ми и детето на блисκи пρијатели со сестρа си(13-14год.). Син ми обожава деца и е многу мил,посебно поголеми,а ова е 4год.цело вρеме одеше по него и го молеше да си игρаат со топκата. Еднаш намеρно го погоди во фаца со топκата. Не изρеагиρав,ρеκовме случајно деκа е. Потоа не саκаше да оди син ми κаде оди тој,не саκаше да седи κаде што седел тој и му удρи јааааκа шлаκаница. Јас веднаш го зедов син ми,готов беше да се ρасплаче,а и сестρичκата го виде истото и тρгна да го тепа. Ја сопρев,сепаκ се деца сите 3,може да го повρеди и таа. Јас само му κажав деκа не е κултуρно да се тепаат помали деца. И знаете што исκоментиρа сестρата? Ми е сρам да го носам бρат ми со мене веќе,сеκаде е ваκов,нема домашно воспитување.
     
    На rose60, Kitten, SuperGirl24 и 5 други им се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Прво, се што ќе помине твоето дете ќе те боли. Друго, незнам што си параноична, оно децата сакаат играчки за себе, што се малку посебични. Ти не треба да му овозможиш другарчиња, тие не се купуваат па да му овозможуваш. Мислам дека му недостига пристап, сега незнам колку годинки има, ама сепак треба да го научиш како да им пристапи. Со играчка, со рака, со здраво итн. Сега децата обично имаат проблем со пристапите тоа го знам по внук ми. Тој на пример ќе оди на гости некаде каде што има и други деца, и им пристапува со играчка, со зборови, сега има случаеви каде го прифатиле но има и случаеви каде не го прифатиле, па тој не се разочарува, повторно им пристапува на друг начин, пример зема играчка им покажува нешто интересно па децата сами му пристапуваат. Значи мораш да му покажеш како да пристапи, како да се бори. Пример:" Оди маме, земи играчка, играј сам на страна." Децата сами ќе покажат интерес за неговиот начин на игра и ќе му се придружат.
    Трето, во средината имало и ќе има секогаш такви луѓе. Никој немал совршена средина, сите по нешто поминале. Според мене мислам дека не треба да го учиш да се срами од тоа што носи дадена облека, Подобро да носи нешто отколку голо да биде. Повеќето е и до родителите и до начинот на кој се воспитани другите дечиња, но принципиелно ти велам пристапот е најважен, начинот на кој ќе се покаже тој сам како дете. Не смееш да дозволиш да те разочарува тоа што постојат душмани, бидејќи светот отпстои од нив. Во било која средина да одиш ќе сретнеш такви луѓе.
    Неможеш да го заштитиш од нив, ни понатака во животот од искуство ти зборувам. Можеш само да го научиш како да ги победи.
     
    Последна измена: 15 мај 2016
    На rose60 и Nausicaa им се допаѓа ова.
  9. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    За првиот случај @westt, и јас мислам дека најлошата опција е да си го фатиш детето за рака и да си отидеш оти не го играат другите деца.
    Како прво, проблем е различната возраст.
    Различна возраст си носи и различен начин на игра и различно занимање.
    Ама како второ, секое дете сака да се чувствува главно и поголемо отколку што е.
    Еве пример, кога моето црвче беше 2 години бевме на роденден во игротека.
    Повеќето деца беа другарчиња на славеничката од градинка од 3,4 години и тие веќе си имаа свои игри, песнички...
    Јас на моето секогаш му носам маркери да може да си црта на таблата или јас да и' цртам.
    Кога видоа другите деца оти цртам, дојдоа и тие и сакаа прво и на нив да им нацртам нешто.
    После некое време сакаа они да му цртат на црвчето, демек поголеми, па да се покажат.
    И така се заиграа, црвчето кажуваше што да се црта, тие цртаа, па требаше и јас да погодувам што има нацртано...
    Со примерот сакав да кажам дека поголемите деца најчесто сакаат да покажат супериорност, па си можела да кажеш, ајде покажете му на моето како се прави ова, како се прави она, он не знае, и најчесто децата сакаат да изиграваат учители.
    Барем јас тоа сум го заклучила од моето опкружување.
    Ако и така не бива, ти ќе си го заиграш со некоја играчка, ќе правиш се' детето да не се чувствува избегувано.
    Со твојот гест си му потврдила дека е точно тоа што го мисли, дека не го сакаат.

    За вториот случај, @rose60, кога на прва го прочитав нејзиниот пост, и мене првата мисла за нејзиниот однос ми беше како на повеќето, детска работа.
    АМА, кога направив споредба меѓу Теодора и 10 годишниците јас што ги знам, изгледа проблемот ќе е во Теодора.
    Е сега, јас се согласувам и со @galapce, дека тоа можеби не е најдобриот начин на решавање на проблемот, ама ако Теодора е сто пати опоменувана и ни она, ни мајка и' не прават ништо да се промени нејзиното однесување, можеби и тоа е правилниот начин, којзнае.
    Ако Теодора од дома не ја воспитале, што сум должна пак јас да внимавам на нејзините чувства.
    На крај краишта што бара едно 10 годишно дете со 3 годишни, па и да одлучува кој ќе игра, кој не.
    Во право е @okcenzi, можеби на погруб начин напишано, ама поентата е таа.
    Ако треба да бирам од некоја како Теодора и моето црвче, окото нема да ми трепне кој ќе изберам.
    Гајле ми е каква мајка ќе ме направат.
    Еве уште еден пример.
    На роденден пак во игротека црвчето ќе оди на една играчка, поголемите сакале и они таму. Доброо.
    Ние одиме на друга играчка, и тие сакале таму. Пак доброо.
    И влегуваме во една куќичка Пепа прасе, и тие сакале таму.
    И јас им викам, злато, вие сте поголеми, можете ова, можете она, а таа е мала и само тука може.
    Ај да не плаче играјте си на друго место, па кога ќе излезе, јас ќе ве викнам, да не ви ја зафати куќичката друго дете.
    И рекоа добро, се почувствуваа појаки, покадарни, па и куќичката им ја чувам.
    Решен проблем, сите среќни.
    Сакам да кажам дека некогаш кога им попушташ, и на главата ќе ти се качат.
    Треба да пресечеш, ама дипломатски.

    И за крај, пред некој да ме обвини што барам по црвчето цело време, да кажам дека прооди на полни две и ден денес не е стабилна до толку сама да ја оставам, односно ако падне, не знае да стане.

    Ама ние не сме имале проблем како горенаведените, не дај Боже и да имаме, којзнае како ќе изреагирам.
    Оти едно е кога тоа му се случува на некое дете, а сосем друго кога му се случува на вашето.
    Различно боли.
     
    На Giovanna, Doozy, tanja manja и 18 други им се допаѓа ова.
  10. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Променета,сите знаеме дека за свое повеќе боли отколку за комшијското.
    Нормално дека од мравка ќе стане слон после недолични коментари и измислени демагогии.
     
    На ♡BuBaLe♡, Sky-butterfly и promeneta им се допаѓа ова.
  11. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    вИСТИНА И ДЕКА МОЕТО ДЕТЕ РАСТЕ САМО БЕЗ ДЕЦА ПА И САМ ИЗБЕГНУВА ДА ИГРА СО ДРУШТВО АМА КОА САКА ОН ДА ИГРА ГО БУТКААТ . НЕ ЕДНАШ СЕ ДЕСИЛО КАЈ ИСТИ ЛУГЕ ДА ГО ИЗБЕГНУВААТ ПОВЕКЕПАТИ. А СМЕ БИЛЕ КАНЕТИ ЧИСТО ОД ШО СМЕ БЛИСКИ.
     
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Moeto i da saka , nema drustvo ovde u gradov .. Kaj mojte na selo ima , ama ovde ni da izbegnuva ni da bide izbegnato ..
    Vo slucaj , da bi bilo izbegnuvano jas bi postapila taka sto , na moeto ke mu ukazam deka se slucuva nekogas da ima nesoglasuvanja na odredeni interesi i lugje , deka mozebi e period i ke pomine za kratko i da ne im se luti na drugarcinjata . Decata koi go izbegnuvaat , bi gi prasala najkulturno , zosto go odbegnuvaat moeto dete , dali se slucilo nesto za sto neznam jas , i bi im ukazala deka iako e pomalo od niv sepak saka da se druzi so niv i bi gi zamolila covecki da go prifatat . Ako e greskata kaj moeto ke se obidam da ja ispravam , ako e kaj drugite bi ukazala na nivnite roditeli ili na samite deca za toa . Sepak , moze da se resi na fin i kulturen nacin :)
     
    Последна измена: 16 мај 2016
    На rose60, SuperGirl24 и theowndemon им се допаѓа ова.
  13. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Абе вие ко да не сте биле деца. :D
    Ќе ги прашале децата најкултурно оти го избегнуваат детето, уште повеќе ќе го избегнуваат така.
    Не може мајките другарчиња да наоѓаат, тоа си оди природно. Една мајка може да се погрижи да има детето самодоверба и да гледа да го носи детето да се дружи со други деца.. Малите зборуваат и остваруваат конекција на друг начин и стварно не гледам простор родителите сосила да буткаат. Некои работи детето само треба да ги направи, за жал родителите не можат да го заштитат од се, детето само ќе треба да се избори.
     
    На Giovanna, zhap4e, Doozy и 11 други им се допаѓа ова.
  14. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Кога се мали,двајца се доволни,третиот секогаш е вишок :)
    сум го осетила тоа со керка ми,па не сум се лутела на никого..и нормално е тоа,3-4 години разлика па е многу а камоли да се повеќе,што би играла 10 годишно девојче со 3-4 годишно? Керка ми има другарка иста возраст се,сега и заедно во школо ке одат,па де се караат де се смируваат- деца,незначи јас со мајка и да се фатам за коса ако се скараат??
    Ја учам од мала дека треба да дели,да дава играчки да не се кара,ама па ако нејзе некој не и даде играчка многу нормално е дека и таа утре нема да и ги дава нејзините
    нормално ке реагирам ако ја удираат ,буткаат на улица,ама да ја форсирам со сила да иде во друштвото ,ако гледам дека е непожелна,нема шанси, и кога се кара со другарките, ја оставам сама да си се избори, сама да си се снајде,да се смири..
     
    На galapce и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  15. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.312
    Допаѓања:
    101.486
    Пол:
    Женски
    А да те прашам цел живот планираш да ја штитиш ќерка ти ? Знаеш какви шамари може да добива во животот? А бре мајки ве читам и се чудам. Еве јас немам дете ( и ќе речете што солиш памет тука) ама вистина претерувате некогаш. Зашто тоа девојчето не си го земала на страна да и објасниш дека не е убаво така дека треба да си играат сите. А ако пак така се однесува нема да ја казниш, туку на твоето ќе му објасниш дека ете такви дечиња има ама не се лоши. И со поканата за роденден, мајка и не ти дала кифли и слатки и сега детето го казнуваш да не дојде на роденден па и уште мајка ти е крива и кажуваш. Знаеш ли како си поведила едно малечко детенце заради ваши глупави суети? Имаш ли ти малку памет бре жено. Покани го детето па мајката ќе си оцени дали сака да дојде или не. Ако е таа безобразна како што кажуваш не биди и ти. Не си лечите лични фрустрации преку децата.
     
    На eloves, artemidis, nesa и 3 други им се допаѓа ова.
  16. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Каj скокаш ти? Сама кажа немаш дете па што си пушташ нозете повеќе од чергиче.

    Ако си читала како што сум пишала ќе сватеше ама еден поглед на постот и одма брзате да пишувате ,полека запри малку.
    Убаво имам пишано дека и е зборувано многу и на мајкае исто така. Нема интервенција од родител и сега што? Да оставам некоја да се сили на моето? Неможе.
    За Д. за роденденот, убаво кажав , мене не ми е дојдено ни до кифли ни до слатки ни до сокови. јас дома имам се , мене ми беше мисла детето да оди и да се израдува на торта свекички песнички, е сега на братучедми жена. немаше осет за моето дали ке се повредат чувства , па која е таа јас да внимавам на нејзините и на ќеркае, да дете е .
    Кога Д. кога ме праша кои се поканети не одговорив, и убаво кажав погоре тука , си кажав сама на себе жал ми е Д. до мајкати е не до тебе. Ме обвинуваш дека сум рекла на Д. Полека многу околу туѓ живот навлеговте.
    Пак ќе кажам , жал ми е што не канев. Но кај мене така оди тоа ако ме почитува некој и јас ке возвратам, ако е обратно тогаш обратно ке е и така. Кој го кани моето и тоа ке поканува. Тука. нема ништо лична работа меѓу мајки , тука си е збор на почит.
    И мене ме болеше кога плачеше моето зошто не е во дворот кај нив за денот на роденденот , така да дали плачело тоа или неубава е постапката ,сеедно, секој си гледа своето, сеуште не го разбираш тоа но кога ке имаш свое тогаш ке разговараме околу ова , вака сувишне су речи и да зборувам кога не си доживеала тоа е.

    И пак ке напоменам нема што да ми реплицирате. Ни совет барав ни пак нешто друго, на членката што бараше и споделив .
    Како ке постапувам и како ке го воспитувам моето дете си е мое право.
     
    Последна измена: 16 мај 2016
    На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @rose60, да ти кажам нешто па ти лути се колку сакаш. Јас сум единица, дете на разведени родители (значи, исто како ќерка ти) и живеев во „пензионерска“ зграда. Знаеш зошто им се радував на родендените кога бев мала? Не поради тортата, не поради кифличките, не поради руската (како што пиша и ти- тие материјални работи и онака ги имаме дома) туку поради купот деца кои ми доаѓаа на гости. Јас бев дете што мноооогу сакаше да се дружи (а повеќето време немав со кого) и бев пресреќна кога бев меѓу други дечиња. Бидејќи преубаво си поминував на родендените, секогаш прва асоцијација на детски роденден ми се куп разиграни деца, запотени, разбушавени, зацрвенети и- среќни. И да знаеш, ти мислиш дека си и вратила мило за драго на другата мајка (демек, си го начукала) но всушност си ја лишила ќерка ти од уште едно другарче на нејзиниот роденден.

    И не, не е во ред да се казнува дете кое ништо не е криво за постапките на мајката. Штом таа жена не чини, си требала ти да бидеш попаметна и почовек од неа и да го поканиш девојчето (кога веќе збориш за роденденот пред неа!), вака испаѓаш иста како неа, ако не и полоша.
     
    На MilaP, Bozica1980, zhap4e и 7 други им се допаѓа ова.
  18. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Нека сум лоша, сеедно .
    Мојата ќерка во иднина ке има многу другарки и нема да зависи од Д. Ако изгубила тоа е.
    Пишав и јас погоре и јас сакав да се радува мојата тортата на Д на свеќичките ете да играат да се радуваат па тие ја лишија од тоа. Немам осет за туѓите луѓе ,тие немаат осет, нема да имам и јас. И престанете за мене да пишувате.
     
    Последна измена: 16 мај 2016
  19. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Јас само ке кажам дека не можеш да изгубиш дргарче кое го немаш ( кое не ти е другарче). Толку.
    @rose60 како тебе сум за вакви ситуации. Предизвикај ме еднаш, ке премолчам, предизвикај ме втор пат ке те опоменам, ама третиот ке ти го начукам.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Мајките се осетливи на оваа тема и нема потреба од оправдувања и сл. секоја го прави она што смета дека е добро за нејзиното дете, а за сите оние што сметаат дека треба да дозволат нивното дете да отфрла или малтретира друго дете под изговор "подобро моето да го прави тоа" АКО НИЕ ДОМА НЕ СИ ГИ ВОСПИТАМЕ УЛИЦАТА ЌЕ ГИ ВОСПИТА.Јас се држам до тоа па, др страна нека му ја мисли во таква ситуација.
     
    На zuto и rose60 им се допаѓа ова.