1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можам ли да забременам додека дојам?

Дискусија во 'Бременост' започната од macinka, 10 септември 2010.

 1. macinka

  macinka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  dali moze da se zabremeni dodeka dois?

  mene mi kasni veke 8 dena, napraviv test i imase slabo obojuvanje. sega cekam da napravam uste eden, a ne custvuvam simptomi deka sum bremena osven sto mi kasni. dali nekoja imala slicno iskustvo?
   
 2. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370
  језда сум мала и неискусна доволно за да ти давам совет ке си кажам мое мислење.
  јас мислам дека од кога ке се породиш и ке ја добиеш првата менструација можеш да останеш трудна ... пошто ти си пак плодна ама сепак јас така мислам ... а тестот позитивен ли ти излезе ??? и да бил мислам дека не е сто посто точен пошто ти уште го имаш тој хормон преку кој тестот покажува резултати. колку време поминало од кога си го родила детето ? Можеш и да се јавиш на гинеколог да прашаш сигурна сум ке добиеш соодветен одговор.
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.894
  Допаѓања:
  198.320
  Пол:
  Женски
  Медицински во теорија е невозможно, бидејќи пролактинот - хормон што се лачи за стимулација на создавање на млекото го инхибира дејството на прогестеронот - хормон кој е задолжен за зачнувањето и одржувањето на бременоста и чии вредности се највисоки токму после овулацијата. Со самото породување и лактацијата (создавањето на млеко и следствено доењето), нивото на прогестеронот е ниско особено додека трае доењето. Тоа е теоретски - ама праксата покажала и исклучоци - значи постои можност да си бремена. Лично, имам таков случај во фамилијата, затоа не велам дека е невозможно да си бремена :)
   
  На vesna23 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Да... на една внука и се случи ... Активна ..затоа сега цепи глава со две мали и крај не може да фати :)
   
 5. macinka

  macinka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  da i jas imam vo familijata takov slu jacgo cekam ginekoloogt da se vrati od odmor i pravo kaj nego
   
 6. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  118
  Најлесно се забременува додека доиш ...
   
 7. christina

  christina Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Mozesh za zabremenish dodeka doish.100% sigurno.
   
 8. MrsH

  MrsH Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  133
  ova e tocno samo ako dois redovno na sekoi 3 sati 24/7 not i togas ima sansa da zabremenis.a ako imase obojuvanje na testot verojatno si bremena zasto testot e osetliv na Hcg,A toj hormon e prisuten vo tebe samo ako si bremena
   
 9. arhangel

  arhangel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  9
  MrsH!!!
  E, jas zabremeniv dodeka doev.
   
 10. MrsH

  MrsH Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  133
  Pa jas rekov deka ako dois na sekoi 3 sati ne bi trebalo ama i togas e mozno...
   
 11. bibitri

  bibitri Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  18
  јас го доев детето повеќе од две години, а добив менструација само 3 месеци по породувањето. сакам да казам дека двете работи не се поврзани и со добивањето на циклусот стануваш плодна повторно (ова е потврдено од доктор), а според некои другарки најбрзо се забременува првите 40 дена по пораѓајот
   
 12. Maturantka

  Maturantka Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  1
  да можеш! мајка ми забременила со сестра ми, додека ме доела мене
   
 13. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.648
  Пол:
  Женски
  Моја другарка збремени со второто детенце додека доеше.Сега дечињата и се разлика само 11 месеци :) А и двете ги раѓаше со царски :| И сега и забранија никако да не останува трудна во наредните 3 години зашто и е опасно по живот, заради царскиот
   
 14. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  nekoi vikaat deka najllesno se zabremenuva dodeka dois
   
 15. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  203
  Додека доиш има шанса да забремениш, но ао имаш добиено менструација. Доењето кај многу жени го одлага добивањето на менструација, но никогаш не се знае кога ќе се случи првата овулација, така да вниматлно....посе да не бидете без менструација уште една година, мислам да забремените де :D
   
 16. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  5.820
  Допаѓања:
  20.059
  Пол:
  Женски
  Баба ми (по мајка) забременила со тетками додека ја доела мајками и разлика се само 15 месеци, а сега и една блиска роднина е бремена во 6ти а другото дете и е 1 година :D значи ДА МОЖИ ;) поз
   
 17. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Секако дека можеш.Мајка ми забременила додека ме доела мене,па затоа јас многу малку сум доена со мајчино млеко затоа што и секнало млекото :D Бебето не го родила,за жал :(
   
 18. macinka

  macinka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  da tocno e se zabremenuva dodeka dois stom ke dobies menstruacija si plodna i normalno e deka mozes da zabremenis
   
 19. dushe555

  dushe555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  13
  na mene mi zastana mlekoto i se cudev sto e rabotata..
  napraviv test za bremenost ispadna pozitiven...
  srekna sum sto samoto mleko prestana,oti ne e ubavo ako si trudna da doish....
   
 20. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  882
  mozno e :lol: so brat mi sme razlika 14 meseci :rofl: