1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можам ли да забременам додека дојам?

Дискусија во 'Бременост' започната од macinka, 10 септември 2010.

  1. macinka

    macinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    dali moze da se zabremeni dodeka dois?

    mene mi kasni veke 8 dena, napraviv test i imase slabo obojuvanje. sega cekam da napravam uste eden, a ne custvuvam simptomi deka sum bremena osven sto mi kasni. dali nekoja imala slicno iskustvo?
     
  2. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    језда сум мала и неискусна доволно за да ти давам совет ке си кажам мое мислење.
    јас мислам дека од кога ке се породиш и ке ја добиеш првата менструација можеш да останеш трудна ... пошто ти си пак плодна ама сепак јас така мислам ... а тестот позитивен ли ти излезе ??? и да бил мислам дека не е сто посто точен пошто ти уште го имаш тој хормон преку кој тестот покажува резултати. колку време поминало од кога си го родила детето ? Можеш и да се јавиш на гинеколог да прашаш сигурна сум ке добиеш соодветен одговор.
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Медицински во теорија е невозможно, бидејќи пролактинот - хормон што се лачи за стимулација на создавање на млекото го инхибира дејството на прогестеронот - хормон кој е задолжен за зачнувањето и одржувањето на бременоста и чии вредности се највисоки токму после овулацијата. Со самото породување и лактацијата (создавањето на млеко и следствено доењето), нивото на прогестеронот е ниско особено додека трае доењето. Тоа е теоретски - ама праксата покажала и исклучоци - значи постои можност да си бремена. Лично, имам таков случај во фамилијата, затоа не велам дека е невозможно да си бремена :)
     
    На vesna23 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Да... на една внука и се случи ... Активна ..затоа сега цепи глава со две мали и крај не може да фати :)
     
  5. macinka

    macinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    da i jas imam vo familijata takov slu jacgo cekam ginekoloogt da se vrati od odmor i pravo kaj nego
     
  6. didija

    didija Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    118
    Најлесно се забременува додека доиш ...
     
  7. christina

    christina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Mozesh za zabremenish dodeka doish.100% sigurno.
     
  8. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    ova e tocno samo ako dois redovno na sekoi 3 sati 24/7 not i togas ima sansa da zabremenis.a ako imase obojuvanje na testot verojatno si bremena zasto testot e osetliv na Hcg,A toj hormon e prisuten vo tebe samo ako si bremena
     
  9. arhangel

    arhangel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    9
    MrsH!!!
    E, jas zabremeniv dodeka doev.
     
  10. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Pa jas rekov deka ako dois na sekoi 3 sati ne bi trebalo ama i togas e mozno...
     
  11. bibitri

    bibitri Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    19
    јас го доев детето повеќе од две години, а добив менструација само 3 месеци по породувањето. сакам да казам дека двете работи не се поврзани и со добивањето на циклусот стануваш плодна повторно (ова е потврдено од доктор), а според некои другарки најбрзо се забременува првите 40 дена по пораѓајот
     
  12. Maturantka

    Maturantka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    1
    да можеш! мајка ми забременила со сестра ми, додека ме доела мене
     
  13. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Моја другарка збремени со второто детенце додека доеше.Сега дечињата и се разлика само 11 месеци :) А и двете ги раѓаше со царски :| И сега и забранија никако да не останува трудна во наредните 3 години зашто и е опасно по живот, заради царскиот
     
  14. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    nekoi vikaat deka najllesno se zabremenuva dodeka dois
     
  15. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Додека доиш има шанса да забремениш, но ао имаш добиено менструација. Доењето кај многу жени го одлага добивањето на менструација, но никогаш не се знае кога ќе се случи првата овулација, така да вниматлно....посе да не бидете без менструација уште една година, мислам да забремените де :D
     
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.083
    Допаѓања:
    20.847
    Пол:
    Женски
    Баба ми (по мајка) забременила со тетками додека ја доела мајками и разлика се само 15 месеци, а сега и една блиска роднина е бремена во 6ти а другото дете и е 1 година :D значи ДА МОЖИ ;) поз
     
  17. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Секако дека можеш.Мајка ми забременила додека ме доела мене,па затоа јас многу малку сум доена со мајчино млеко затоа што и секнало млекото :D Бебето не го родила,за жал :(
     
  18. macinka

    macinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    da tocno e se zabremenuva dodeka dois stom ke dobies menstruacija si plodna i normalno e deka mozes da zabremenis
     
  19. dushe555

    dushe555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    13
    na mene mi zastana mlekoto i se cudev sto e rabotata..
    napraviv test za bremenost ispadna pozitiven...
    srekna sum sto samoto mleko prestana,oti ne e ubavo ako si trudna da doish....
     
  20. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    mozno e :lol: so brat mi sme razlika 14 meseci :rofl: