1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можни причини поради кои сте без партнер

Дискусија во 'Сингл' започната од anastasija85, 25 декември 2010.

  1. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
    Пази не реков 100% туку 99% или математички пресметано од 100000 девојки во државава кај 1000 не важи ова правило.
     
  2. TheBunny

    TheBunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    191
    Затоа што бев замолен да дадам свое мислење на темава, еве ме и мене со свое размислување. ;)

    Како прво, во голбала се согласувам со размислувањата на Trendafilka затоа што тоа што таа го кажа ја отсликува реалната состојба во која се наоѓаме сите...
    Ова е реалност, ова е живот и самите ние одлучуваме во која насока ќе се одвива. Се додека чекаме нешто да ни падне од небо многу нормално ќе биде дека работите ќе тапкаат во место и нема ништо да се случи. Логички кажано, ако ништо не направиш и не се обидеш во нешто, нормално и дека не треба да се очекува нешто да се случи!
    Ако се свртиме во минатото од нашиот живот ќе забележиме дека зад секоја придобивка која сме ја стекнале порано, стои некоја “жртва“ која сме ја вложиле за да успееме во тоа(без разлика дали се работи за професионален, семеен, љубовен успех).
    Сакам да кажам дека конечно е дојдено времето кога НЕ треба да се придржувате кон принципот(кој е карактеристичен на минатиот век) “Тој е машко, тој нека пријде прв!“ Ок, ајде да речеме и дека ТОЈ пристапил прв кон вас, се гледа постои очигледна симпатија спрема вас, се труди, се обидува да ги промени работите на подобро А повратна информација/сигнал од вас нема :worried: . Ова е типична ситуација во која повеќето машки се нашле, верувајте!
    Суштината се содржи во тоа што повеќето девојки имаат превисоко размислување за себе(hard to get her), никој не е достоен за нив и точка! (Секоја чест за исклучоците!) И што е најжалосно, таквите воопшто не ни се обидуваат и не дозволуваат некој да влезе во нивниот живот(ајде да речеме и дека не ви се допаѓа типот, ако ништо друго дадете му дознаење за тоа и прифатете го како пријател). Се додека постојат такви (за мене) искомплексирани личности, почеста појава ќе бидат 50годишните тетки без маж!
    Која е причината за ваквото однесување, искрено не знам. Дали високите критериуми наметнати од своите дома или од самите вас се клучниот фактор??
    Апсолутно треба да се надминат сите дискриминаторски погледи по прашањето кој треба ПРВ да пристапи затоа што ова е 21век и ништо не е невообичаено! По сите краишта тргнете од фактот што сите сме луѓе, а човекот како суштество кое располага со целосна свест и разум е така контституирано да има потреба од здружување и заедничко живеење во заедница со друга човекова единка. Тоа е факт и реално секој има потреба од некој од спротивниот пол(говорам за нормални особи во нормални околности)

    Инаку, како причини за постоење на осаменост и неможност да се најде соодветен партнер би го навел недостатокот од водење на Здрав живот! Што подразбирам под здрав живот: одбегнување на пороци, редовно спортување, одржување на социјалицазијата на личноста на завидно ниво, стремеж кон свое самонадградување како личност, оптимистички дух, позитивно размислување и пристапување на ситуаците.
    Ако се ова го поврзете ќе дојдете до заклучок дека: немањето пороци ве прави да бидете независни од нешто, штом не сте зависни тогаш сте слободни и не се самоизложувате на негативните влијанија кои ги има од пороците. Ако на ова го надоврзете редовното спортување тогаш фактички вие сте физички здрава личност! Штом сте здрава личност тоа значи дека реално имате потреба да се дружите и соработувате(се разбира тука станува збор за забавата и меѓусебната комуникација со останатите) со одреден круг на луѓе(Букално не дека некои од пороците целосно ве спречуваат во сите работ, но во ситуацијава говорам за комплетно здрав живот).
    Постоењето на стремежот за само надградување ве води кон тоа да имате цел во животот да се надградите, ќе запишете факс, некој курс или што било што ќе овозможи професионално, ментално и духовно напредување.
    Оптимистичкиот дух ве води и во тешките ситуации и ви дава поткрепа да успеете во тоа што го правите и ако позитивноста во размислувањето се стави на врвот тогаш во секојдневниот живот нема да ги одбегнувате луѓето и без разлика за кого се работи, кога ќе имате можност да запознете нова личност гледајте на фактот дека секој носи некакво искуство во себе кое може некогаш да ви послужи како пример во секојдневниот живот. Кога би го реализирале сето ова фактички вие сте тие што комплетно во сите погледи сте здрава личност и има нормални потреби во нормалниот живот-се разбира и пронаоѓањето на соодветниот партнер е сместено тука. Фактички во сите погледи поголеми ви се шансите да запознавате повеќе луѓе и во сите тие да се најде потенцијалниот партнер!

    И да не “тапацирам“ многу, би кажал само: луѓе, имајте здрав живот, дружете се, забавувајте се, водете љубов а не инат(порано беше војна :D ), бидете поотворени и комуникативни кога се работи за стекнување на нови пријателства и на секој дајте му шанса да ви ја раскаже својата "животна приказна“! Верувајте во самите себе и во тоа што го правите!
    Поздрав, ве сака Зајко! :*
     
    На srcekrsacka, pufi-cufi, discofilman и 2 други им се допаѓа ова.
  3. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    174
    Зајко супер си го кажа то,но појке би било прифатливо кога "турското" ке се искорени од македонскиот народ од сите аспекти..Кога ке размислам подобро, ова мислење е од ваша корист,но шо станува со вашите дискриминаторски погледи за жените?!?..
    Започнувајки од самата дескриминација помегу полот.Зошто тогаш женските се к***и ако одат со појке (а некогаш и не мора да се многу за да се наречи женско така), а зошто мажите фраери? :!: Ете ти доказ дека сакате да се надминат дискриминаторските погледи само од ваша корист :) Дали можиш да замислиш живот без такво машко размислување кај нас во Македонија? :) Сигурно не...Значи не можиш да очекуваш да се смени и ставот :дека машкото прво треба да пристапи...Секако и во двата случаеви има исклучоци
    Кога сето тоа би се сменало,тогаш сигурно нема да се гледа на тоа кој прв да пријде...Само македонскиот народ во глобала има низок менталитет,и не вервам дека уште мнооогу год ке се смени :?:
     
  4. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    E дај дообјасни па... па зарем не треба двајцата да уживаат како што сакаат... нели не требаше само да лежат девојките... не ми е јасно.... сигурно девојката ако го сака, нема да оди, со друг да го проба истото... сите чекаме да дојде некој прав со кој со тек на време, треба да се опуштиш максимално, бидејќи кај нас жените тоа опуштањето, ама вистинско, стварно прави проблем знаеш во кој смисол.....
     
  5. TheBunny

    TheBunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    191
    Се извинувам за offtopick...
    Издржано е твоето размислување со солидни аргументи. Логички погледнато, издвоениот дел води до тоа дека, бришењето на дискриминаторското прашање, е во корист на машкиот пол. Во контекст на ова би споменал дека немам такви размислувања за девојките кои смениле неколку партнери... ништо страшно, невидено или нечуено... не и одговарал претходниот(но сепак да има оправдани причини заради престанокот на врската)-животот продолжува понатаму и многу нормално дека ќе си најде некој друг. Многу нормално дека нема да седи дома и да се самосожалува и да размислува “што ќе беше ако беше“. Не го оспорувам ова. Би кажал само дека тој дискриминаторски поглед(ако може така да се нарече) би го имал доколку се работи за свесно неверство од женска страна и машка страна(постои и термин к***ар за машки род :D )
     
  6. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    И мене не ми е јасно зошто да бега ако му овозможи добар секс ?? :lol:

    Да си кажам за мене. Во принцип сум самокритична личност и грешките прво ги барам кај себе. Не можам, а да не кажам дека во тие тврдења што ги набројала анастасија многу се пронаоѓам. Јас воопшто не сум дигната, меѓутоа резервирана сум и ретко склопувам прва пријателства(пријателства, а замислете за дечко :^) ) Кога сум со моето друштво се отепувам од зборење,од кажување шеги итн. , но кога ќе се појави некој нов член во друштвото,штамаа, ко да не сум ја :^)

    Во однос со машки,исто, некој може многу да ми се допаѓа, а да си мисли дека сум ладна и незаинтересирана, а всушност проблемот е што не знам да се опуштам.

    Друго, кога ќе упознаам убаво некоја личност пак, срцеста сум многу е тогаш може да станам и напорна (како што гледате од крајност во крајност одам), со дечковците сум многу блиска и тогаш се опуштам, ама не се замарам у стил, ако иде иде(ова на почеток) иако ми се допаѓа многу, цело време очекувам тој да направи нешто, јас многу малку давам. И ако случајно се разотидеме у стил тој си мисли дека сум индиферентна јас си мислам дека не му е стало до мене, и ја сум таква као уатевер. Еден бивши ми имаше кажано дека не знам да сакам и затоа е тоа така :?:, стварно не знам |(

    Комплицирано доста, нели, си направив анализа немам гајле. :^)
     
    На anastasija85 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sweety24

    sweety24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Zdravo na site :hai:
    Ako moze nekoj da mi kaze sto e problemot sto sum single i sto im e na maskite sto ne sakaat vrski tuku samo muvanje? Stvarno ne mi e jasno em ke se doteras ke se sredis i na kraj pak nisto koga ke vidam nekoi devojcinja nitu se doteruvat nitu pak se nesto posebno i pak imaat deckovci stvarno neznam kaj e problemot :^) Dali poradi toa sto sum od pomal grad pa nema maski salam ili.... stavarno neznam se cudam :^) ???????????????
     
  8. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Па не е се во дотерувањето,побогу.Сигурно имаат нешто што ги привлекува машките,карактерот,смисла за хумор...Не е во шминка и облека се,тоа треба прво на памет да ти е.
     
  9. sweety24

    sweety24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Tocno deka mozebi ne e se vo doteruvanjeto ama sepak ako nekoja devojka ne e sredena jas neznam kako moze da go privlekuva nekoj maz kako prvo? A inaku mislam deka ne mi nedosatsuva nesto , sekako deka sekoj ima maani, ama ne sum samo jas vo prasanje ima mnogu drugarki i prijatelki koi ,eve niv ke gi zemam primer smetam deka se ok vo se i karakter i ubavina pa pak se bez decko :^)
     
  10. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Епа не сте го нашле вистинскиот,тоа е тоа. :D
     
  11. sweety24

    sweety24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    heheh ako voopsto i postoi vistinskiot :^) ali aj ne gubam jas nadez :worried:
     
  12. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    1 Срека
    2 Срам
    3 Преголеми Очекувања
     
    На seksi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sweety24

    sweety24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Izglea nemam mnogu sreka jas vo ljubovta :worried: a nemam ni pregolemi ocekuvanja sepak baram nekoj sto ke mi odgovara neli ne e samo finata da se ima decko. :?:
     
  14. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    На прво место би го ставила Срамот и повлеченоста.. на второ комплексите :)
     
  15. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Не си набивајте комплекси и не си ја рушете самодовербата непотребно дополнително со вакви квази анализи.
    Не сите кои имаат партнер се не знам колку подобри во било што од вас (баш напротив-може да се инфериорни во секој поглед) кои во моментов од еден мали милион причини го немате, ;) .
    Не треба очајување секој ќе го најде своето поклопче или својот принц, на некои принцови едноставно им се паднале побавни коњи и уште не стигнале до вас :D .
    Насмевка на лицето и излегувајте почесто за да се забавувате првенствено и кога најмалку ќе очекувате ќе се случи неизбежното ќе дојде и вашиот вистински, :) .
     
    На Wild-GirL, Annath, De-lovely и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно затоа што јас ни самата не знам што сакам, стално нешто ми фали...и затоа е така како што е....
     
  17. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Пред да го кажам (пишувам) моето мислење само да кажам дека сосема се сложувам со трендафилка. (u Go, Girl :* )!
    Прво да одговарам на прашањата, па да Spit a Piece of my Mind. :)
    1. Мислам дека обрврските не би ми биле проблем.
    2. Можеби не се сметам за секси, ама... сметам дека сум... Убава :tmi: :$ .
    3. Промените на надворешниот изглед се при крај.
    4. Немам ништо против мажите.
    Е сега причината-единствената: Не сум во состојба да имам партнер. Зошто? - Не сум во состојба да чуствувам нешто за некого (веќе имам чуства за некого, не ми е здраво срцето, сеуште не сум излечена-лекот бо барам во времето, мувач- никако).
    Порано сум имала преголеми очекувања, сум била пребирлива, итн итн.
    Ама 2 нешта сум ветила себеси: 1. Дека кога и да се вљубам, максимално ќе го доживеам тоа.
    2. Колку и да сум заљубена, нема да дозволам некој да ме искористи.
    За крај само ќе кажам: "Follow your Heart, but Take your Brain with You". :)
     
  18. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    ^^ Доколку срцето не сосема ти заздравело од претходната врска, не значи дека не можеш да продолжиш веднаш штом налета некој кој вистински ќе ти го одвлече вниманието. Можеби во моментот и нема некој таков околу тебе. Сосема просто и едноставно. Не е се до тоа дека не си заборавила некого. Понекогаш треба и да се ризикува, посебно ако имаш добро претчувство во врска со некој, макар и да испадне на крајот да се изгориш. Најдобро е нешто што ќе почне бавно да се развива. Од некаква форма на пријателство меѓу вас, кое самото по себе ќе еволуира или не во тоа што треба.
    Ова е само делче од тоа, како се продолжува по некоја врска... макар била и предолга ;)
     
    На marama и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
  19. Estelle

    Estelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    154
    значи сега треба и на тоа поле стратешки да мислиме т.е. намерно да грешиме :D
     
  20. DESTIN

    DESTIN Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    30
    100% точно.Додека бев заедно со бившиот дечко,нонстоп ме прашуваа уште ли си со него,ајде кога ке раскинеш,лелее,глава не можеш да дигнеш...после-никаде ги нема... :^)сосем друга приказна е што мислат дека сум помлада од колку што сум,па не ми ни приоѓаат ;(