1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можни причини поради кои сте без партнер

Дискусија во 'Сингл' започната од anastasija85, 25 декември 2010.

  1. neo

    neo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    163
    Темите се само за девојки, или...?

    Затоа што сум многу повлечен, срамежлив итн, :$ да и пријдам на некоја ми се чини како најголем
    проблем на свет.
     
  2. kmaja

    kmaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2011
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    96
    Не, темите не се само за девојки. Можеш да си прашаш се што сакаш, па ако некој може да помогне со некој совет, идеа, тука сме :)
     
  3. ana.ubavkata

    ana.ubavkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    59
    хахах ќе ти помине,не грижи се :D
     
  4. Blueeyes20

    Blueeyes20 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    11
    Bez razmisluvanje Pricina br.1 najmnogu mi odgovara...drugite se ok :)
     
  5. DebbieLegg

    DebbieLegg Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    361
    Хм другарка ти бара некој финансиски појак од колку што е таа,заклучок - не сакам некој да ги искористи моите финансии,барам некој на кого јас ке му ги искористам неговите финансии :rofl:
    Колку само ние жените знаеме да бидеме .....
     
  6. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    Не е убаво тоа што го кажа. Не е само околу трошењето. Работата е и во тоа тој како би се чувствувал покрај стабилна и самостојна жена. Со какви очи ќе ја гледа, и дали тоа нему би му сметало. Бидејќи знаеме дека мажите сакаат да имаат моќ и да знаат во себе дека успеале доволно да оформат семејство. Се повеќе ми е факт, дека мажите сакаат да помагаат, и за мали и големи работи.
     
    На Decibel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Vik4e

    Vik4e Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
    Причина бр. 1: Премногу долг интервал помеѓу врските :?:
    Можеби е до тоа..

    Причина бр. 3: Треба да го промените вашиот надворешен изглед :?:
    да треба да ги намалам килограмите , мислам дека тоа е најголемата причина :)
     
  8. Palchica

    Palchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    90
    Мислам дека меѓу причините би спаднала и „премногу се трудите“. Кога една девојка е ОПСЕДНАТА да најде дечко, да се омажи и сл.тоа се приметува на километри и машките бегаат.
     
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Другарка ми сака некој еднаков на неа за да биде сигурна дека не ја зема за пари...
     
  10. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.696
    Точно :!: јас кога се откажав од се во животот а посебно од тоа да си најдам дечко,тогаш се појави љубовта на мојот живот,блиску до мене бил :inlove: колку повеќе се трудиш толку помалку добиваш,некогаш треба да оставиме работите сами да се случуваат.
     
    На PaLaVa, gjoker4e и mira.mira им се допаѓа ова.
  11. glosipgirl

    glosipgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    426
    Причина бр. 3: Треба да го промените вашиот надворешен изглед :?:

    Втората грешка – точно спротивно на првата е дека се обидуваат да изгледаат многу добро. Тие се разубавуваат со часови и се облекуваат предизвикувачки, дури и кога треба да излезат надвор за да купат леб, а тоа ги плаши мажите.

    Хахах тоа сум јас дефинитвно. :lol: Секогаш сум тип-топ средена. :D

    Но, не е тоа причината. Јас не сакам да имам партнер, а не дека не можам. :D
     
  12. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Менталитетот на женскиве во Македонија.
     
  13. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.364

    И менталитетот на машките во Македонија.

    [​IMG]
     
    На PaLaVa, GirlLove, mira.mira и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.227
    Пол:
    Машки

    И пак на крајо може да се најди "рачка" да се скарате.

    Не сум најсовршен, ама можам да го посветам сето внимание, време, искреност и лојалност. xD
     
  15. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    4.838
    Пол:
    Женски
    Јас да не почнувам со моите истории на bad choises
    Последниот беше уште недозреан на 30 години и буквално се однесуваше како дете. НЕСЕРИОЗЕН за било што
    Тој пред него мамина маза и од сигурни информации она му рекла да прекине зашто јас сум била многу слободна во паметот( жената еднаш ме запознаено, како дојде до тој заклучок стварно не ми е јасно)
    Пред него, кратко гледање со еден откако ми кажа дека од девојка очекува само секс8-| (за негова жал, не го доби) хаха
    И остали

    Можеби е до мене, можеби јас ја имам таа среќа да наидувам на шупаци, ама не се откажувам
    Сакам да ми е привлечен на изглед, ама она внатрешното, муабетот, согласувањето, почитта ми се многу побитни
     
    На PaLaVa, DraganFem и WildMk им се допаѓа ова.
  16. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.364
    Исто така викаше и бившиот и легна со друга :)

    А за да дојде до карање мора да има причина, јас без причина и без да бидам испровоцирана не се карам.
     
    На Dadusicka и Роберт 7 им се допаѓа ова.
  17. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.227
    Пол:
    Машки
    Дефинитивно јас не сум бил твој бивши. :D
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mrs.Styels

    Mrs.Styels Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    7.554
    Јас сум свесна за вистинските причини ама сеуште не сум спремна, т.е. немам желба да променам некои од тие работи само за да имам дечко.
    Премногу сум тврдоглава, си ја сакам слободата, себична сум кога станува збор за моето слободно време, мора да осеќам психичка конекција, не сакам луѓе што имаат слаба комуникација, премногу сум саркастична...и иронична, имам чудна смисла за хумор, премногу сум директна, не знам да молчам, кога не се согласувам кажувам гласно, не ми е гајле за туѓото мислење, ако дечкото ми каже да не правам нешто заповеднички- правам нешто уште полошо, сакам демократија во врската, не се јавувам често на телефон, многу брзо ми здосадуваат луѓе, не давам отчет, се расправам кога некој ќе ми побара отчет, имам многу машки пријатели итн итн итн..
    Нооо и покрај сите овие карактеристики сум имала случаеви каде знаеле да ме доведат во ред или пак иако сум таква ме прифатиле и сме функционирале одлично, па јас сметам дека сепак има надеж во иднина хаха

    Искрено секогаш сум викала подобро да ме мразат заради тоа што сум отколку да ме сакет заради нешто шо не сум. Така да промената на мојот карактер или на некои од моите карактеристики само за да сум со некој некако не ми е баш добра идеа зошто тој не се заљубил во мене туку во тоа што јас му презентирам дека сум.
    Добри вести, знам да направам компромис ама не за луѓе кои ми се краток период во животот.
     
    На PaLaVa, Priroden, malerozna и 6 други им се допаѓа ова.
  19. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Главна причина зошто (мој личен избор е да) немaм партнер е заради моите налик превисоки критериуми и идентификација на неприфатливите за пошироката маса, мои каратерни одлики и ставови.

    Затоа што не сум за секој !

    Апсолутно нетолерантна сум на било какви шовинистички излети, не културни критики, ами од типот забрани околу апсурдно не-машки работи од типот гардероба, фризура, шминка.
    Затоа мажот за мене не е роден, барем не во ова југословенско поднебје
    наравно дека ќе ја хејтам Македонија во секој пост :D lol

    Во разговор со драг форумски пријател му пишав вака..

    Не е да не сум типичен пример за балканска домаќинка.
    Готвам одлично, поразнично и убедливо вкусно. Има low key OCD за чистење по дома. Бели алишта перам исклучиво со варикина и ариел на 90 степени машинско. Чувствителни ткаетини со Нила рачно. Обоени со течен Савекс на 60.
    Знам да тегнам мазник.
    Приборот за јадење го вријам еднаш неделно со сода бикарбона.
    Своевремено стажирав во домот за доенчиња, обожавам деца, секако би сакала да имам свое некој ден.

    Проблемот е што стегам ракија повремено, а пиво пијам на поручек секој ден. Исто и џоинт.
    Враќам на муабети, можеби по нечиј вкус се облекувам провокативно.Имам тетоважи. Некои се гледаат. И пиросови. Ни еден не се гледа.
    Враќам на муабети, излегувам од кола да се тепам со мажи два пати поголеми од мене.
    Се снаоѓам сама. Сама живеам , сама плаќам. И сметки и пијачки по кафичи .Поправам се по дома и кревам несвојствено многу за женско.

    Во брак предлагам тројки со најдобрите другарки , и го поттикнувам мажот да си фати швалерка за да имаме тројки со неа.
    Конкретно околу верноста се адаптирам на партнерот, во генералија не верувам во моногамија. Еволуционо е докажано дека е неприродна. Ама можам да бидам верна. Проблемот е што не може секој.

    Останато имам ужасна потреба за приватност, не дека планирам да кријам нешто, јас сум и ќе бидам месијата кој ја плеска вистината в лице и стои зад кажаното. Но секој сомнеж, детинесто пребарување по повици и чатови од телефони, читање е маил и манијачење по работни места не кореспондира со моето ексцентрично, театрално изливање бес поради истото.

    За мене е неизводливо да живеам во традиционална заедница каде би глумела помала ќерка на свекрвата. Имам родители кои ги почитувам, меѓутоа и во нивно присуство се однесувам независно соодветно на возраста.

    Сакам да кажам, ми треба маж - не старател. Кога би живеела во заедница, би функционирала по взаемен компромис. Но секоја можност за полова хиерархиска деградација од македонски вид е исклучена.

    ОМГ ќе умрам сама (facepalm)
     
    На PaLaVa, blueeparadise, Rebecca_R и 7 други им се допаѓа ова.
  20. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Многу се занесувам.
     
    На Dadusicka и Tina22m им се допаѓа ова.