1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можност за обуки и пракса

Дискусија во 'Барање работа' започната од KuklickaSk, 2 февруари 2011.

 1. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.152
  Допаѓања:
  23.803
  Обуки

  Во потрага сте по работа... Аплицирате, аплицирате... и никако да ве одберат! Или, пак, ве одбираат и доаѓате на интервју, а таму шок ве пречекува... не знаете што да кажете... како да почнете... За полесно да ги надминете овие проблеми посетете ја нашата обука „Земи ја „РАБОТАТА“ во свои раце“
  Обуката вклучува работилници на следниве теми:
  • Алатки за полесно вработување
  • Професионална биографија
  • Мотивационо писмо
  • Интервју за барање работа
  • Волонтирање
  Критериумите за сите заинтересирани млади личности се следниве:
  • Учесниците мора да се на воздраст помеѓу 17 и 22 години.
  • Учесниците мора да се од град Скопје
  • Да бидат со ентузијазам и енергија.
  Учесниците аплицираат на тој начин што доставуваат лични информациии за контакт (име и презиме, телефонски број, е-маил за контакт, пол, датум на раѓање и место на живеење) на следната е-маил адреса: aplicirajzaobuki@yahoo.com не подоцна од 05 Фебруари 2011.
  Сите активности на овој проект ќе бидат организирани во период од Фебруари до Март 2011. Работен јазик на работилниците ќе биде македонскиот. Работилниците ќе се одвиваат во Скопје. Секоја работилница нема да трае подолго од 3 часа. Сите учесници кои успешни ќе ја завршат обуката добиваат сертификати. Сите селектирани кандидати ќе бидат исконтактирани по крајниот рок за аплицирање.
  Проектот следува по успешно завршениот тренинг за младинска работа и младински работници организиран од НВО „Триаголник“, поддржан од Британски Совет- Македонија, нашите тренери ќе организираат проект: „Земи ја „РАБОТАТА“ во свои раце“. Младинската Мрежа Блу Скај ве поддржува сите вас да ја искористите оваа можност и да аплицирате.
   
 2. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.152
  Допаѓања:
  23.803
  Пракса

  Повик за кандидати за практикантска работа на Меѓународни Израелски R&D проекти со цел за:  - Стекнување на вештини во напредни ИТ технологии, вклучувајќи ги Microsoft, SAP, Oracle, J2EE, .NET, мобилни технологии, апликации во реално време, вградени апликации, тестирање и CM алатки, CAD/CAM програмирање и визуелизација.
  - Стекнување на нови знаења во различни пазари како што се транспортот, производство, енергетиката, биотехнологијата, банкарството, медиумите и примена на целосен развоен циклус

  - Подобрување на македонско - израелската соработка

  - Намалување на миграцијата на студентите и создавање на нови можности за вработување  Успешноста на кандидатите ќе се мери преку следните критериуми:

  - Редовен студент на некој од акредитираните факултети во Македонија

  - Познавање на бази на податоци, дизајн на софтвер и имплементација

  - Одлични академска достигнувања (учество на проекти, одлични оцени на студии...)

  - Ентузијазам за компјутерско инженерство  Практиканската работа ќе биде спроведена во посебни лаборатории во CIRCO иновативниот центар на Машинскиот Факултет. Програмата ги исполнува условите за задолжителна пракса на студентите. Прифатените студенти ќе мора да присуствуваат во времетраење на еден семестар, со минимална неделна обврска од 15 часа. Најдобрите стажанти ќе можат да аплицираат за вработување во израелски компании.

  Сите кандидати треба да достават мотивационо писмо, CV и оцени од положените предмети до 14 Февруари на: metodi.micev@mon.gov.mk Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите  Соодветните кандидати ќе бидат повикани за тестирање кое ќе се одржи до 20 Февруари.
   
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.701
  Допаѓања:
  150.360
  Кукличка,ме интересира цената на првата обука,да не случајно знаеш?!
  Зошто Триаголник не организираат баш бесплатни обуки.
   
 4. Nevermore

  Nevermore Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.991
  Дали некој од вас аплицираше за втората обука :?: Јас уште се мислам, некако имам мали познавања од бази бидејќи дури овој семестар имаме предмет бази ... :?: :?:
   
 5. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.152
  Допаѓања:
  23.803
  ^^ Мислам дека се бесплатни (затоа и велат дека ке изберат кој ке учествува). ке прашам денес, па ке ти кажам за сигурно =)
   
 6. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.152
  Допаѓања:
  23.803
  Еве нова

  Курсеви за започнување на бизнис
  02.12.2010

  ПСМ Фондација, овластен тренинг институт на CISCO Entrepreneur Institute, организира Starting a Business курсеви наменети за студенти во завршна година на нивното студирање, апсолвенти и сите млади луѓе кои имаат амбиција да започнат сопствен бизнис.

  Искористете ја можноста да се стекнете со знаења како својата идеја да ја претворите во профитабилен бизнис. Со помош на искусни предавачи ќе ја научите основата на бизнисот преку повеќе модули како што се: изработка на бизнис план, сметководство, комуникации, маркетинг, финансии, вработени...

  Со помош на оваа обука ќе ги научите најважните работи за водење бизнис и ќе можете да се здобиете со меѓународно признат сертификат и вештини за подготовка и спроведување на детален бизнис план.

  Каде и кога?

  Курсевите ќе се спроведуваат во неколку групи во периодот Февруари - Март 2011 година.  Колку чини?

  3.690 МКД (во цената е вклучен ДДВ)  Колку трае?

  15 модули со вкупно траење од минимум 40 часа  Начин на пријавување:

  Сите заинтересирани можат да се пријават со тоа што ќе достават свое на CV на cisco@yes.org.mk или на sofija.angelova@yesincubator.org.mk
   
 7. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.152
  Допаѓања:
  23.803
  Работилница „Како да подготвите добра кратка биографија CV, мотивационно писмо и препорака при аплицирање за стипендии/ тренинзи/ конгреси”

  Петок 11/02/2011
  Грант инфо центар
  во 13 часот
  Макс. учесници: 25

  Кога барате работа многу е важно да оставете добар прв впечаток.
  Прв контакт со можен работодавец најчесто се случува преку биографија,
  Затоа прв чекор до успех е да имате примамлива биографија.

  Една од целтите на нашиот инфо центар е да ви помoгнеме со градење на вашата кариера.
  Во оваа работилница ќе ви објасниме како да напишете кратка а добра биографија и како треба да изгледа добро мотивационно писмо и препорака.

  Интересно ви звучи? Потврдете го вашето присуство на centar@mladiinfo.com
  Работилницата се оддржува на македонски.

  **********************************************************************************

  ПСМ Фондација започнува серија бесплатни обуки за почнување на бизнис и самовработување кои се дел од проектот

  “Едукација на млади Роми за започнување на бизнис и подготовка за самовработување” финансиран од француската Фондација “Les Paquerettes”.  За прв пат нема да слушате класични, монотони предавања...

  Ќе имате практични вежби преку кои ќе го имплементирате стекнатото знаење ...

  И конечно, за прв пат обуките не се краткорочни...  Најдобрите 3 учесници со најдобро изработени бизнис планови ќе добијат ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА за реализирање на истите.  Критериуми: Роми на возраст од 18-26 години, предност ќе имаат оние од Скопје и кои студираат на некој од државните или приватните универзитети

  Локација: Во просториите на ПСМ Фондација

  Период: 15 модули во текот на месец Март  Заинтересираните кандидати треба да испратат CV на tefik.mahmut@yesincubator.org.mk најдоцна до 21 Февруари.
   
 8. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.152
  Допаѓања:
  23.803
  Training for Young Leaders, Republic of Macedonia
  Deadline: 20 May 2011
  Open to: Young people from the Republic of Macedonia and children of expatriates living abroad
  Dates and Venue: 22 August – 01 September 2011, Ohrid

  The School for Leaders is realized every year, under the auspices of the President of the Republic of Macedonia, organization of intensive and advanced training for leadership. The aim of this school is stimulation of positive values of young leaders and future political, cultural, economic leaders of our country, as well as of the countries in the region and wider.
  The Program is intended for young people with accomplished higher education who wish, through their leadership skills, to contribute to the positive development of the society and the environment in which they live and work.
  The Program includes leadership and management lectures by prominent lecturers and guests from the country and from abroad, management simulations and practical exercises. Teaching languages are Macedonian and English. The number of participants is limited.

  Costs

  The Accommodation costs (full board) are covered by the President of the Republic of Macedonia, being the Sponsor of this Program.

  Eligibility

  All young people from the Republic of Macedonia and children of expatriates living abroad are entitled to participate.

  Further Eligibility Requirments

  Fluency in English.
  The average grade of the higher education to be equal or greater than 8,5 (or equivalent if the diploma is obtained abroad).
  Working experience of one to five years and a Master Degree in the relevant field is considered an advantage

  Application

  Required documents:

  Two references/ recommendations from your organization, company or university.
  English language certificate
  Copy of transcript
  CV
  Motivation letter (short)

  Please send the Application with all required documents by regular mail no later than 20 May 2011 at the following address:

  Cabinet of the President of the Republic of Macedonia
  ( “School for Young Leaders” Commission)
  “Villa Vodno”
  Aco Karamanov bb
  MK-1000 Skopje

  For further information contact: contact@president.mk

  http://president.mk/mk/projects/skolazalideri.html
   
 9. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.152
  Допаѓања:
  23.803
  EURAC Summer School on Human Rights, Minorities and Diversity Management – Special Focus: Linguistic Diversity

  The Institute for Minority Rights of the European Academy (EURAC) grants 5 full scholarships for students belonging themselves to a national/ethnic/linguistic minority in Europe.

  The scholarships are not payable in cash but they cover:

  • Tuition fee
  • Accommodation (from 19.06.2011-02.07.2011in a 4 bed-room at the Youth Hostel in Bozen/Bolzano)
  • Travel costs

  How to apply for a scholarship

  Students who would like to apply for it should send us:

  1. The complete application form (please download at www.eurac.edu/summerschool)

  2. A letter of motivation
  Please explain us why this special course would be interesting for you and how you will use the knowledge for your own minority group.

  3. A complete CV

  The deadline for the full scholarship application is Wednesday, 25.05.2011. Late applications will not be considered.
  You will get the notification about being considered as a scholarship recipient or not by the beginning of June.

  Where to send the application

  Applications should be submitted to: meir@eurac.edu
   
 10. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.152
  Допаѓања:
  23.803
  Само јас ја одржувам темава, ама ако можеби некој ќе аплицира некаде и ќе се стекне со супер искуство ! :)
  http://www.mhc.org.mk/?ItemID=CE7D7AA10 ... E7A20AD1C2

  Почитувани,
  Хелсиншкиот Комитет за човекови права во периодот од 18-24 Јуни, 2011 во рамките на својот проектот „Едукација за човекови права и активно граѓанство на Западен Балкан“ финансиски поддржан од Норвешкиот Комитет за човекови права, ќе организира две Школи за човекови права за млади во кои ќе бидат вклучени 40 средношколци на возраст од 16-19 год. од различни градови на републикава.

  Сите заинтересирани кандидати, треба внимателно да ја прочитаат поканата и пополнат Апликација која ја имате во прилог на оваа покана. Пополнетата апликација треба да ја испратат најдоцна до 6 Јуни, 2011 год-16 часот,. на следниве адреси: pale@mhc.org.mk; или пак на адресата Даме Груев 8/5 1000 Скопје, фах. 02/3119-073; 3290-469.

  Работен јазик на Школата за човекови права ќе биде Македонскиот јазик, па од сите учесници се бара активно говорење на македонски јазик.  Трошоците за сметувањето и превозот се на товар на организаторот.  За сите дополнителни информации можете да не контактирате на тел. 2 3119-073; 2 3290-469, контакт лице Павлина Зефиќ .  Би Ви биле особено благодарни доколку поканата и апликацијата ги проследите до сите заинтересирани.  Би благодариме
   
 11. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.152
  Допаѓања:
  23.803
  Почитувани,  Високата школа за новинарство и за односи со јавноста објавува конкурс за доделување три стипендии за студенти Роми кои ќе се запишат во прва година на додипломски студии во академската 2011/2012 година.  Стипендиите се доделуваат за редовни студенти на двете студиски програми:  1. Две (2) целосни стипендии за студиската програма новинарство

  2. Една (1) целосна стипендија за студиската програма корпоративни комуникации и односи со јавноста

  Кандидатите за стипендии треба да се пријават на info@vs.edu.mk најдоцна до 30 јуни 2011.
   
 12. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.152
  Допаѓања:
  23.803
  ЛЕТЕН КАМП ЗА СРЕДНОШКОЛЦИ ВО СТРУГА.. СИТЕ ТРОШОЦИ СЕ ПОКРИЕНИ
  ACS Leadership Inter-Ethnic Camp 2011  American Corners Macedonia are looking for 37 of the country’s Top Young Leaders to further their development at the ACS ( Skopje, Stip & Struga) Leadership Inter- ethnic Camp August 2-5 at Hotel Solferino in Struga, Macedonia.

  Attendance at the camp is completely free of charge and includes all accommodation, workshops, meals, insurance and transportation.  The application deadline is July 21st, 2011. If you are interested, please send your completed application to the American Corner near you (AC Skopje, Stip or Struga).

  What is the ACM Leadership Inter-Ethnic Camp 2011?

  The ACM Leadership Inter-Ethnic Camp 2011 is a four day camp that hosts 37 of the best 15-18 year old young leaders in Macedonia
  37 young people from across the country will gather at the Solferino Resort in Struga for four action-packed days from August 2-5, 2011
  The camp will be entirely run in English and focuses on the development of leadership & inter-ethnic skills through diverse workshops, sports, team building games, offering a good blend of practical and theory.

  Who is eligible for the camp?

  To be eligible, you will need to meet the following criteria:
  Be 15-18yrs old at the time of the camp
  Be open to new things and willing to work in multi-ethnic environment
  Be enthusiastic, motivated and committed to developing your leadership skills & inter-ethnic skills and experience
  Be proficient in English.

  What happens during the four day camp?  The Camp will be run by the staff from American Corners Skopje, Stip & Struga, U.S Peace Corps Volunteers and other distinguished guest speakers. The programme itself offers a range of leadership & inter- ethnic activities and workshops. There is also time built in for relaxation, games and evening social activities, co-ordinated by trained staff.  What you get out of this camp?  You will learn new skills and work in a multi-cultural environment,
  Be part of a project that will really make a difference,
  Meet new friends and broaden your horizons, and
  Spend 4 days in a great hotel in the beautiful Struga, with great people. *ALL EXPENCES PAID!*

  To apply:  Download the application from

  http://www.2shared.com/document/AM7qO9_ ... LEADE.html

  and send it to your American Corner NO LATER THAN July 21, 2011.

  for Skopje: acskopje@yahoo.com
  for Stip: acshtip@gmail.com
  for Struga: acstruga@yahoo.com

  Selected candidates will be announced on JULY 26.
   
 13. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Девојки сакам да ве прашам сите кои имате некои информации околу обуки да ги напишајте овде. Еве јас сакам да одам на обуки од септември ама немам поима каде можам да се информирам за различни обуки од различни области (пример. обука за сметководство, обука за маркетинг итн.).
  Знам дека постојат бесплатни обуки за кои аплицираш и одиш доколку те одберат но има и такви кои си ги плаќаш. Јас сум заинтересирана и за двата вида на обуки. Па кој има некои информации кои ќе ми бидат од корист повелете изјаснете се :)
   
 14. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.152
  Допаѓања:
  23.803
  Треба да следиш цело време на интернет. Јас тука постирам повеќе обуки кои ги наоѓам и еве апек сите да постираат =)
  Инаку, за бизнис и маркетинг Yes Foundation организира многу често обуки на овие теми =)
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Дали може некако контакт од од оваа јес фондација да оставиш па да може да си проверуваме
   
 16. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  586
  Допаѓања:
  463
  На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
 17. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.152
  Допаѓања:
  23.803
  Центарот за развој на Полошки плански регион (ЦРППР) во соработка со ГИЗ РЕД Програмата за регионален економски развој во Македонија, ПСМ Фондација и Амбасадата на Кралство Норвешка, како дел од проектот „Креирање на работни места преку Практикантска работа“, објавува повик за заинтересирани учесници за обука за пишување бизнис план.

  Учесниците ќе бидат детално запознаени со клучните елементи на бизнис план, целта поради која е важно пишувањето на бизнис план, по што ќе бидат подготвени за пишување успешен бизнис план.

  Секој учесник ќе добие бизнис книга издадена од Паблишер, во соработка со ПСМ Фондација, како и водич за пишување бизнис план.

  ОБУКАТА Е БЕСПЛАТНА!!!

  Кандидатите ќе имаат можност да добијат награда од 500 евра како стимулација за започнување на бизнис.

  *** Обуката ќе се одржи во два дена во просторите на Центарот за развој на Полошки плански регион на 7 и 8 ноември од 9 до 15 часот.

  *** Бројот на учесници е ограничен на 15 кандидати.

  *** Кандидатите треба да бидат невработени и пријавени во Агенција за вработување на РМ.

  Потребни документи за пријавување:
  • Лична карта и
  • Потврда од бирото дека сте невработени

  Пријавување:
  Заинтересираните лица може да аплицираат на trainings@yes.org.mk, на pologregion_sz@yahoo.com или пак по пошта на адреса на Центарот на Полошки Плански Регион најдоцна до 04.11.2011
   
 18. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.763
  Допаѓања:
  130.932
 19. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.763
  Допаѓања:
  130.932
  Иако огласот за оваа обука го има и во делот за вработувања, мислам дека не би бло лошо и тука да го има, спак тука му е местото.

  http://kadevecer.com.mk/nastani/kulturn ... vna-serija
   
 20. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.152
  Допаѓања:
  23.803
  Почитувани,  ПСМ Фондација и Баз Комуникации организираат обука на тема Личен и Професионален Развој.  Учи од Поголеми е серија на предавања и менторства кои ќе ви помогнат во реализацијата на индивидуалните и професионални цели. Неодвоивата врска помеѓу индивидуалниот и професионалниот развој е клучна за напредокот и за целосно остварување на потенцијалите.  Наменета е за студенти, јуниор и среден менаџмент, како и за секоj оној кој сака да напредува и создава. Отворено, интерактивно и интересно, обуките ќе ги држи Г-дин Тоше Коцевски, претседател на Пикон Опус Инвесторс.  ...Бидете љубопитни, дознајте како да живеете и работите со полн потенцијал.  Серија Обуки 1: Личен и Професионален Развој

  Кога: 13.12.2011 (Вторник) од 12:00 до 16:00

  Каде: ПСМ Фондација – Автокоманда, Архимедова бб Скопје

  Пријавување: Пополнете апликација на веб страната на Buzz или на ПСМ Фондација и испратете ја на tanja.bozik@buzz.mk и trainings@yes.org.mk

  Цена: 0 мкд

  Бенефити: Сертификат за обуки и вредност повеќе.