1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можност за обуки и пракса

Дискусија во 'Барање работа' започната од KuklickaSk, 2 февруари 2011.

  1. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Знае ли некоја девојка дали има обука во некој фризерски салон во Кочани?
    Ако има нека ми пише лп
     
  2. deliza

    deliza Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    11.941
    Дали некоја од вас (или ваш близок) бил во некоја од обуките на Конто профит?(http://www.profit.com.mk/Default.aspx?id=f1f17344-7868-441a-ab83-3ca6c076cb57). Ме интересира бидејќи сега имаат уписи за обуките што ќе ги држат во септември, па ме интересира да сподели некој некое искуство.
     
  3. IvkaM

    IvkaM Нов член

    Се зачлени на:
    13 септември 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    ke moze li i jas da dobijam odgovor za testiranjeto vo pwc , posto nigde nemozam podatoci da najdam so kje ima :) pozdrav
     
  4. Ichbinschmetterling

    Ichbinschmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Девојки еве конкурс за интересна обука

    Почитувани,

    Институтот за истражување на политики и добро владеење во рамки на програмата CIVICA Mobilitas, имплементирана од МЦМС Македонски центар за меѓународна соработка и финансиски поддржана од Швајцарската агенција за развој и соработка SDC објавува

    ОГЛАС

    За учество во проектот “Интер-етнички дијалог и соработка помеѓу младите во Македонија”

    Целта на овие обуки е да придонесат кон зголемување на соработката помеѓу младите од различна етничка припадност, зголемено знаење за етничките митови и стереотипи, едукација за заканите од национализмот со крајна цел кон подобрени меѓуетнички односи.

    Профил на учесници:
    Обуката е наменета за млади активисти од различна етничка припадност, претставници на младински невладини организации, други младински групи, здруженија, студентски групи, итн.
    Во рамките на обуката ќе се организираат 4 работилници во кои ќе учествуваат вкупно 60 кандидати . Обуките ќе се одржат во зависност од достапноста не простор помеѓу периодот Декември 2015 година- Април 2016 година во различни градови во Македонија. Организаторот ги покрива трошоците( смествување и патни трошоци).
    По завршувањето на обуките ќе следат мултиплицирачки работилници организирани од страна на младинските групи кои присуствувале на работилниците, со поддршка на организаторите на обуката.
    Заинтересираните кандидати за учество треба да поднесат CV и Мотивационо писмо во електронска форма на info@iprg.org.mk I eminiflorina32@gmail.com Огласот е отворен до пополнување на вкупно предвидените места.
    Кандидатите ќе бидат контактирани и известени на која обука ќе учествуват
     
  5. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    Дали беше на обука за Адобе и за каков тест се работи .Однпред фала :)
     
  6. Ichbinschmetterling

    Ichbinschmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Не знаев во која категорија да го ставам овој пост,доколку сметате дека треба слободно преместете го.
    Бесплатен курс по турски јазик(почетен и напреден)-ВАЖИ САМО ЗА БИТОЛА
    Ако има некој заинтересиран за бесплатно учење на турски јазик, нека испрати име и презиме, телефонски број и нека нагласи за кој степен на учење е заинтересиран (прв-почетен или втор-напреден) на senol_memis@yahoo.com. Колку повеќе пријавени, толку поголеми шанси да се одржи бесплатниот курс.
     
  7. ana992

    ana992 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    5.992
    Здраво
    Да надополнам за бесплатните обуки од министерството по кој сите се залетавме :) Не е тоа така просто имат мала група на избраници и околу 10 лица и тоа се лица кој што се водат активно невработени,тоа значи секој месец да се пријавуваш во трудот,односно агенцијата за невработени па да проценат по твоите досегашни искуства на работно и интелектуално поле дали имаш потреба и дали ја заслужуваш таа бесплатна едукација,јас лично не бев одбрана е сега ќе продолжам да аплицирам (fingers)
     
  8. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    Здраво девојки, дали некоја од вас одела на пракса во стопанска банка?
     
  9. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    440
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Јас :)
     
  10. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Знаете дали има некои критериуми што треба да се исполнат за студентска пракса во НБРМ?
     
  11. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    Можеш да ми кажеш во кој сектор одеше на пракса, колку месеци и дали е платена праксата?
     
  12. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.630
    Пол:
    Женски
    Јас одев на пракса пред неколку години во НБРМ. Условите беа да си редовен студент на додидпломски или на постдипломски. Селекцијата не знам врз основа на што ја вршеа бидејки немавме интервјуа само ни се јавија на тие што сме примени од кога да почнеме.Праксата траеше 1 месец и беше не платена. Работа немавме ништо ,по цели денови се клацкавме на стол , едино името за во ЦВ што ни стои дека сме биле во таква институција. Тотално непродуктивна пракса .
     
    На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. s&s

    s&s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2015
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    1.066
    Пол:
    Женски
    Девојки, дали некоја од вас одела на пракса во некоја компанија, нешто поврзано со IT сектор? :)
     
  14. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    440
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Jas odev preku proektov za praktikanstvo od vladava, I ne sum bas zadovolna nisto ne nauciv od prakticno rabotenje ne teraa samo da Im gi sreduvame dokumentite, da kopirame I da Im kupuvame za jadenje. Praksata bese 3 meseci so polno rabotno vreme ni plakaa po 5000 a tie sto bea preku fakultet ne zemaa nisto idea samo po 2 saati.
     
  15. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    Е да, секаде е така, јас одев во тутунска и истото се случуваше... Само јас кога бев на интервју ми рекоа да си отворам сметка во стопанска, па си помислив дека е платено (а уште сум на факултет, не е преку завод)... Кога одеше ти?
     
  16. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    440
    Допаѓања:
    1.436
    Пол:
    Женски
    Jas bev letoto juni-avgust...prasaj tamu dali ke ti plakaat nesto
     
  17. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
  18. Daisyx123

    Daisyx123 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Jas odev vo GFK agencija za istrazuvanje na pazar i javno mislenje i bese ok ni plakaa za anketite i fokus grupite
     
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    ЈOTE="Daisyx123, post: 2698348, member: 108698"]Jas odev vo GFK agencija za istrazuvanje na pazar i javno mislenje i bese ok ni plakaa za anketite i fokus grupite[/QUOTE]
    Јас имам лошо искуство. Со искуство бев и работев во повеќе агенции истовремено. Се пријавив кај нив и ме викнаа да ми ги дадат материјалите. Одам таму човекот го нема и колега негов ми ги даде анкетите. Ги направив и пратив. Ниту пари пуштија, ниту се јавија, ништо. За мене се неодговорни. Друга девојка што работела кај нив кажуваше дека по 6 месеци пуштале пари.
     
  20. supersonic

    supersonic Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    49
    Дали знаете праксиве што се на Министерствава, конкретно ова за Надворешни работи дали се плаќаат? :) Или се оди само колку да пополнат место, да им средат документи и да им носат јадење на дежурните?