1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можно ли е да го следиш Исусовиот пат и истовремено да бидеш на патот на современиот живот?

Дискусија во 'Религија' започната од baba Rada, 21 октомври 2018.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.584
  Пол:
  Женски
  Верниците никогаш не би можеле да си го пронајдат својот прав животен повик ако ги прифатат радикалните услови што им го нуди евангилието, нели Исус рекол: -Кој сака со мене, да се откаже од себе.

  Можно ли е да се следи Исус и истовремено да му се "служи" на светот?
  Не е можно, на двајца "господари" не смееме да им служиме!

  Голема енигма е духовниот живот, од верникот се бара промена од корен, живот во кој треба да бидеш ЈАК кога си СЛАБ, СЛОБОДЕН кога си ЗАРОБЕН, ЗДРАВ кога си БОЛЕН, РАДОСЕН кога си ТАЖЕН, БОГАТ кога си СИРОМАВ ...те усмерува на пат кон спасување и те тера на поклонување цело време и тоа во друштво каде што ништо не успева??????


  Можно ли е????
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.163
  Допаѓања:
  4.143
  Точно е дека не можат во духовноста да се служат два господари истовремено. Но не е невозможно да се следи Исус во овој свет, секако, ако правилно се разбере Неговото учење.

  Во времето на Исус од Назарет тогашните луѓе се служеле со одреден фонд на зборови и стил на изразување кој не им е својствен на денешните луѓе. Освен тоа, свеста на сегашното човештво, општо земено, е поинаква и поширока во однос на изминатите милениуми. Поради тоа, божествениот духовен свет и за денешната епоха ги објавува духовните меѓуповрзаности но со јазикот на денешницата објаснувајќи како современиот човек може да го следи Исус - Христос, кој го покажал патот до Апсолутноста, нашата изворна татковина.

  Во делот Степен Ред од обемната книга со наслов Беседа на гората - Пат кон повисока етика и морал (понекаде со наслов и : Внатрешен пат - збирно издание) го читам следново:

  „....Многу луѓе мислат дека ако го одат Внатрешниот пат, мора од денес до утре да се откажат од надворешното. Тие ова и она веќе не смеат да го јадат, или ова и она мора да го напуштат. При ова јас мислам и на професијата. Не, тоа не е така. Надворешното се преобразува преку внатрешното.
  Предуслов на патот кон внатре е најпрвин да ги доведеме во ред своите мисли, да го зауздаме својот говор и постепено да овладееме со своите сетила. Што користи ако сме побожни во надворешноста? Ако од ова и она се откажеме - и преку тоа се мачиме, заради тоа што сме се откажале?
  Започнуваме, значи, со средувањето на своите мисли! Ако гооблагородиме своето мислење, тогаш и во надворешноста многу нешто - како само од себе - ќе се промени.
  На првиот степен кон совршенството гласи:Направи ред во својот живот! Срееди го својот живот во своите мисли. зборови и дела!...„
  (стр.440)

  Или како што вели на едно друго место по смисла: ние треба да живееме во овој свет, но не и да бидеме со овој свет.


  vnatresenpat-zbirno.jpg
   
  На MarigoldA, dayla, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.097
  Допаѓања:
  163.512
  Пол:
  Женски
  Не, ниту во денешново време, ниту никогаш не било можно и никој од обичните верници (освен оние кои целосно се посветиле на аскетски живот) не се придржува целосно до правилата пропишани за човечкото однесување во Библијата.
  А и не треба. Ниту пак тоа значи дека „служиш“ на некој друг „господар“. Не постојат никакви натчовечки господари, ниту совршено добар, ниту ултимативно зол.

  Библијата, освен што е подлога за разни поделби, пречки на патот на љубовта (од ист пол, меѓу различни вери), сексизам и дискриминации - сфатена здраво за готово, поставува за човекот уште многу други нереални стандарди и вредности кои можат да важат само за фиктивно идеално, натприродно суштество (како што се сите божества). Како на пример - целосна скромност и покорност наместо да застанеш за себе и своето достоинство (фамозната „Кога ќе те удрат на едниот образ, сврти го и другиот“), слепо почитување на постарите, воздржување од земни работи кои причинуваат задоволство и среќа (а не повредуваат никого), целење кон нареден живот и свет за кој нема никој да посведочи и докаже дека постои наместо уживање во оној единствениот реален, итн итн.

  Затоа и треба оваа книга (како и светите книги на сите други религии) да се чита, смета и проценува како и сите останати ценети литературни дела од жанр фикција, да се ценат одредени добри филозофски размисли и мудри цитати, но со земање во предвид - повторно ќе кажам - дека тоа е фикција и тоа сместена пред 21 век, со сите маани на тоа до таму развиено општество тогаш.
  Ништо помалку или повеќе.
   
  Последна измена: 21 октомври 2018
  На Yowannty, ane.bella, Amellie13 и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.617
  Допаѓања:
  45.057
  Пол:
  Женски
  Не.
  Или ќе живееш по Исус, или ќе живееш во тек со модерните општества.
   
  На hermosa и baba Rada им се допаѓа ова.
 5. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.806
  Допаѓања:
  39.323
  Радо мор, од порно звезди до Џизс дојде...а Алах, Буда, Јехова , Кришна, Амон Ра, Зевс, ..што да речат? Кој по нивниот лилипут пут ќе оди???
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Современиот живот не е зол живот бре, аман.
  Радо, темава делува како некаков дуалистички култ на спротиставени сили (Исус - добрата сила, современиот живот - злото). Лабава е поделбата.

  Ретко било кој од нас е вистински религиски следбеник денес, и редно беше да биде така, после десет вековната црквена догма.
  Исус не знаел за современите машини за перење, француски бакнежи и фантазии за тројки, што значи нема недвосмислени насоки во светите книги за тоа како да се справите со блудните научни и еволутивни достигнувања. Just sayin. :D
   
  На theowndemon, Briar Rose, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
 7. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.163
  Допаѓања:
  4.143
  Имајте во предвид дека Неговото учење било и е етичко, а не машинско или традициско, така да сосема небитно дали знаел за машини за перење. А што се однесува за француските бакнежи и особено фантазиите за тројки не биди толку сигурен, со оглед на тоа што Палестина во тоа време била под римска власт, а и античка Грција не била далеку. ;)

  [​IMG]

  Фреска од Помпеи од 79 г. пред н.е.

  Но темата не е дали е некој следбеник на црковната догма, туку следењето на Исус. Тоа се две сосема различни работи. Црковната догма настанала векови после Исус и се потпира повеќе на традиција и ритуали отколку на етика.

  Насловот на темата можеби би бил појасен ако би гласел: Можно ли е да го следиш Исус во современиот свет? но тоа нека си каже авторот на темата.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  @daylight

  Библиските изворни списи, особено стариот еон, изобилува повеќе лицемерни отколку етички принципи. Не е потребна Библијата за да еден човек контемплира животни успеси и биде доблесен.
  Другото беше дигресија. Реченицата не беше во контекст дека модерните општества ги измислија сексуалните девијации, туку дека Библиските списи немаат конкретизирано како да се однесуваме во одредени животни ситуации, туку се е сведено на различни религиски толкувања, кои главно се прохибициско ориентирани. Во Палестина немало организација на распаљотки, бар според записите од тоа време, ако може да се верува на нивната автентичност. Но, други форми на сексуално или религиско општење сигурно постоело во приватниот простор, зад затворените врати.

  Да, но се повикува(ла) во негово име, искриволочувајќи го целокупното учење. Библијата знак прашање колку е автентична. Но, тоа е веќе друга тема.
  Впрочем, историјата сама по себе е маневрантно поле, на кое не може да се верува. Две идентични толкувања е екстремно тешко да најдеш, што секако остава огромен простор за сомнеж за било што. Додади ја на тоа и временската дистанца.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.990
  Пол:
  Женски
  Библијата (бар јас ко што ја сфаќам) не е само обичен кодекс ова смее, она не смее, за тоа ќе бидеш казнет и ќе гориш во пеколот а за другото директно во рајот туку уствари ако ја анализираш и го откриеш поширокото значење главната порака е ослободување од егото и помирување со сам себе а со тоа и целосно живеење во мир, независно од злобата/доброто кое што некаде постои и како тоа влијае на нашата внатрешна состојба а тоа многу малку луѓе го можеле и ќе го можат некогаш...
   
  На Dessa, 8463. и baba Rada им се допаѓа ова.
 10. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.584
  Пол:
  Женски
  Ако во религијата смее да има поделба на активни и пасивни верници, тогаш мислам дека би можело да се оди во паралела, патот на верата и патот на современото живеење..Пасивен верник, верува во Бога, но поради современиот начин на живеење не е во можност да ги следи сите оние верски обреди, ритуали, правила, молење, пречистување идр...

  Ако размислам убаво, знаејќи дека духовниот живот во себе содржи љубов, мир, добрина, љубезност, послушност, благост, трпение и други квалитети, па си мислам дека во овој денешен свет тоа делува неостварливо, невозможно.

  Сакам да го прашам @daylight, дали можеш да бидеш истовремено добар ВЕРНИК, кој длабоко верува во Бога и да бидеш добар доктор, гинеколог -акушер, кој напредува во кариера, се едуцира со новата технолошка опрема и врши АБОРТУСИ?
   
 11. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.432
  Допаѓања:
  126.985
  Не можеш да бидеш и судија. Само Бог може да суди, не човек.
  Не можеш да бидеш гинеколог кој врши абортиси, правиш чедоморство.
  Не можеш да имаш односи пред брак.
  Не можеш да не постиш сите денови во кои не се пости.
  Морааш да си скромен и да не се прејадуваш.
  Треба да помагаш на другите.


  Е сеа... нешто од ова се може,нешто не. Секако грешиме, ама да не биде претерано. ЗНаеш дека нешто е грев, па не гоправи ако не мораш. Секој може да пости, освен болниот, секој може да се воздржи од односи, секој може да прави добро, да се облекува и храни скромно. Работата е што не сакаме. И затоа викаме дека општеството е криво.
   
  На Kalimero123, MarigoldA, korisnichka и 3 други им се допаѓа ова.
 12. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.887
  Допаѓања:
  218.207
  Пол:
  Женски
  Не мораш да бидеш верник за да ги знаеш и практикуваш моралните вредности.. за да имаш чиста душа.. големо срце и да бидеш човек

  Едноставно и некој што не верува помага на луѓето, не јаде секој ден месо оти ќе му е лошо у организмот, би знаел и би живеел според некој си бон тон и култура ќе подаде рака каде што треба ќе даде подршка каде што треба

  Големата душа не е само за верници еве има многу "неверници" однодно атеисти па куп морални вредности и убави души имаат..
   
  На theowndemon, BabyStyle, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  950
  Допаѓања:
  3.564
  Пол:
  Женски
  Треба да бидеме добри луѓе да не правиме зло и да не мислиме лошо никому. И да се согласувам дека не мора да си верник за да бидеш добар човек. Ќе кажам, колку стои до нас да се воздржуваме од работи кои можат да ни наштетат нас или на другите околу нас. Да помагаме на тие што имаат потреба. Кога некој ќе каже ако почитуваш се "треба да се воздржуваш од земни задоволства кои не повредуваат никого, а те прават среќен" дали помислува на самиот себе? Дали вие стварно мислите дека пушењето цигари не му штети на вашето здравје? Исто и алкохолот? Дека сексуалните односи ,со многу луѓе во текот на животот , не ја нарушуваат психичка и емотивна состојба па можеби и здравствена? Дали вие се чувствувате слободни или заробеници кога ќе дојдете до степен на зависност од овие работи кои реално не му се потребни на човекот за да преживее... Тоа што ни треба се воздух, вода, храна, одмор(патувања), љубов. Можно е да се следи Христовиот пример на живот. Ако не се држиме до Христа современиот свет и живот ќе не уништи бидејќи се случуваат толку многу лоши работи кои влијаат на нас. Ако не е Христос , човекот би бил осуден на пропаѓање и несреќа. Но, ние христијаните имаме надеж, и тоа не' држи.
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 14. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.163
  Допаѓања:
  4.143
  Добар верник е активен верник во смисла дека се труди да живее според своите убедувања.

  Меѓу другото ако се знае дека секоја душа има слободна волја и право да се обиде да ја проживее својата инкарнација - која пак покрај бројните опасности и ризици содржи и огромни шанси душата да се прочисти и побргу се доближи до Бога и вистинската татковина - тогаш од тоа прозилегува дека вмешувањето со цел спречување на развојот на тоа тело е спротивно на божествените закони. Тоа е воедно противно на заповедта „Не убивај„. Но во случај на абротус, не се оптоварува само извршителот, туку и оние кои дале налог тоа да се направи како и оние кои имале некакво влијание да дојде до таков развој на настаните па сè до световните моќници кои им го загорчуваат животот на луѓето така да овие на пр. посегаат кон очајнички чекори верувајќи дека зачнатото дете кое на пат да се роди, во семејството би било товар.

  Тоа не значи дека верникот не може да биде гинеколог и дека не треба да се информира и да ги следи современите текови во медицината, но тој/таа не мора да работи абортуси.

  Добриот верник е исто така свесен дека Бог пребива и во неговото внатрешно и дека Бог му е поблиску од неговите сопствени раце и нозе и дека Христос, избавителот на сите луѓе и души никогаш своите деца не ги остава сами доколку тие искрено му се обратат за помош и водство. Па така тие би можеле да го водат искрениот гинеколог низ неговата професија и живот. Во понекој случај тоа ќе значи отворање можности за промена на работното место или можеби дури и професијата.

  Прашањето е што човек искрено сака и дали е подготвен во таа насока да дејствува. Имено, Бог строго ја почитува слободната волја на секоја душа и човек - во таа смисла е кажано тропнете и ќе ви се отвори, барајте и ќе најдете - т.е. дека човекот мора доброволно прв да го стори чекорот кон Бога, дури тогаш Бог може да му излезе повеќе чекори во пресрет.

  Важно е да се знае дека Бог не ги злоставува и не ги казнува луѓето. Тој само предупредува за последиците од погрешно поставените причини и нуди излез од каузалниот закон.
   
  На MarigoldA, worrieddd и baba Rada им се допаѓа ова.
 15. sonuvana

  sonuvana Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2016
  Пораки:
  1.158
  Допаѓања:
  2.581
  Пол:
  Женски
  Можно е.
  Бог те насочува и покажува,ти помага.
  Не дека,веќе не се греши,но повеќето грешки со трпение и молитва се надминуваат.
  Верните во светот не добиваат ангелски крилја,сеуште се несовршени,меѓутоа перспективата и очниот вид добиваат некоја друга димензија.
  Честопати се случуваат падови,па повторно исправање.
  Најубаво е сознанието дека никогаш не си сам.

  Инаку погрешно се мисли дека верниците се лесно препознатливи.Оние кои го носат Бога во себе,ретко ги наметнуваат своите убедувања.Единствено преку дела се покажуваат,а силниот карактер е нивна најјака одлика.
   
  На afrodita94, MarigoldA, worrieddd и 2 други им се допаѓа ова.
 16. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.584
  Пол:
  Женски
  Да го следиш Божјиот пат, тесен и напорен, кој ќе те води во вечното блаженство или пак патот на современото живеење кое те води во пропаст....
  Трагедија е човечката слободна воља која ни е дадена, која може да биде " расипана до срж" , која може во секој момент да биде предавник на нашата животна професија, животен повик, да се кршат Божјите правила и заповеди, да се презира и да се отфрли Божјата љубов.

  Заклучок.....имаме само една опција, еден пат по кој бираме кај ќе одиме.
   
  На EvAngelos и korisnichka им се допаѓа ова.
 17. BabyStyle

  BabyStyle Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2010
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  8.955
  Ова се "модерни" времиња многу потешки од тие пред 100, 200....500...1000 години. На "сите нас" на тацна ни е достапна содомата и гомората со што и многу потешко е да се справиш со сите искушенија, а да живееш "чист и непорочен" живот. Со самото тоа границите се сменети. Бог (како што јас го доживувам) знае колку тешки времиња се ова. Доволно е да си "човек" во ова нечовечко време. Тешко е исповед редовна, тешко е да си безгрешен и да пристапуваш кон светата причест редовно чист. Тешко е да немаш погрешни мисли еве како??? Ама можеш да бидеш човек со морални вредности. Основата на која учи Исус а и сите религии ЉУБОВ. Се друго е глума реални да бидеме.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.219
  Ги гледам како го следат 'Исусовиот пат'

  Проповедаат побожност, а бараат швалерки/швалери |(
   
  На Kalimero123 и baba Rada им се допаѓа ова.
 19. korisnichka

  korisnichka Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  1.394
  Исус е ист и вчера и денес и во веки, така што, како што рече една членка погоре, прашањето е дали сакаме да го следиме. И ќе додадам, дека доколку сакаме, самиот Тој како Господ и Создател ќе ни помогне. Треба само да Го бараме.

  Едит: Да се потсетиме дека Исусовиот пат е страдање кое завршува со погребение и воскресение. Исто така откриено ни е дека страдањата на овој век не се ништо во споредба со славата што ќе ни се открие.
  И уште нешто ќе додадам. Обично Бог ни се открива, нѐ привлекува на повеќе начини. На пример, кога многу страдаме, или преку луѓе што се трудат да живеат побожно. Но пак остава ние да решиме. Значи се враќаме на нашата слободна волја, која не може да биде виновна место нас. Волјата е една од силите на душата, но ние сме тие кои управуваме со неа.
  Заклучок, можеме да го следиме Исус и денес, ако сакаме.
   
  Последна измена: 26 октомври 2018
  На hermosa и baba Rada им се допаѓа ова.
 20. melnicanecot

  melnicanecot Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  787
  Пол:
  Машки
  И така, секојдневието не е пречка за Христос да влезе во твојот живот, не пречи ако си ученик, студент, работник, работиш во супермаркет, во продавница, насекаде, дури и да има надворешни дразнители ништо не те спречува, тоа што го слушаш се звуци, шумови, коли, движења. Во твојата душа сепак има таинствено место, многу тивко, бесшумно, каде не може да стигне ниту еден звук од овој свет, туку само силниот ветер на Утешителот Светиот Дух, овој глас на Светиот Дух, којшто можеш да го слушнеш дури и да си во крајно бучната Атина. Тоа е место коешто е само за Христос и ако Христос те види готов, смирен, дека се трудиш чесно таму каде што си, Он ќе дојде и ќе те најде. Дури и да не правиш нешта кои се чисто „духовни“.
  повеќе

  https://bigorski.org.mk/slova/pouchni/hristos-vo-nasheto-sekojdnevie-prv-del/
   
  На Kalimero123, korisnichka, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.