1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можно предвремено породување

Дискусија во 'Бременост' започната од zanusi, 7 октомври 2014.

 1. zanusi

  zanusi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2014
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  13
  Здраво,
  Го пребарав форумот и не можев никаде да најдам слична тема.Јас сум во 31 недела од бременоста и пред два дена имав кафeaв исцедок.После направената контрола на ургентно, се испостави дека грлото на матката ми е омекнато и дека постои опасност од предвремено породување. Ехо и ЦТГ беа уредни. Сега сум на лежење и примив инекции за зреење на плодот.Многу сум исплашена, дали имате некое слично искуство? Колку може да се одложи породувањето?
   
  На СноуБол90 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.980
  Пол:
  Женски

  Нема да стануваш од кревет, че примаш се што че ти дадат, не можеш др.ништо.дај боже барем до 36 да дочекате.
   
 3. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.090
  Пол:
  Женски
  ((((lezi i stanuvajne samo do wc)))).. i jas imav kafeav izcedok vo 14 ,26 i 32 nedela .vo 32ta nedela imav napon kako za porajgaj i jas primav inekcii pa ja nadnosiv malata morav so provokacia da ja rodam ..se ce bidi vo red.. samo lezi i ne stanuvaj i ne smejs nikako da se nerviras pozdravce :hug:
   
  На Galicka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zanusi

  zanusi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2014
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  13
  ви благодарам многу, ми значи ова. Комплетно сум изгубена во целава ситуација....се надевам дека ќе биде во ред, на 10 ти пак имам контрола, па со Господ напред.
   
 5. Galicka

  Galicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2015
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  само што се вратив дома. 30та недела сум, а бебето се спуштило скроз долу. сабајлево прокрварив....ми дадоа инекција за зреење на плодот. треба да пијам магнезиум и да лежам. ептен сум исплашена. дај боже да пораснеме уште малку...:(
   
 6. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.270
  Допаѓања:
  315.647
  Пол:
  Женски
  Ти само лежи и мирувај и следи ги упатсвата на лекарите.Секој ден плус што ке се задржи бебето во тебе е добро за него.Но и ако се породи порано ке биде добро тоа.Само здравје ,без нервоза и не мрдај од креветот.:*
   
  На Galicka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bokace

  bokace Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  5.980
  Пол:
  Женски
  Ne stanuvaj , i so nozete nagore i pod polovina stavi nekolku pernici za da se kaci bebeto nagore. Se dur ne si otvorena sekoj den vo poslednite nedeli e super za plodot. Miruvaj i slusajgi istrukciite od doktorite :*
   
  На zalosna и Galicka им се допаѓа ова.
 8. Galicka

  Galicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2015
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  Фала Ви многу девојки...баш сум несигурна во себе и баш ми е страв. Али ке си живееме од ден за ден и ке покушаме да останеме подолго во мешето. Ви благодарам уште еднаш :*
   
 9. Galicka

  Galicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2015
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  Форумџики.....бев на доктор вчера. Бебето си стои ниско, но многу одмарам и пијам Магнезиум директ 2 пати на ден. Докторката ми кажа да продолжам вака и дај бозе да издржам уште 3-4 недели и супер сум. Инаку....дознав дека носам мала девојка. Ептен сум среќна и сакав да поделам со Вас. Како и да е, едвај чекам да ја запознаам мојата мала Андреа. Голем поздрав!
   
  На girl-miri, Bozica1980, PUPICA и 5 други им се допаѓа ова.
 10. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.229
  Допаѓања:
  71.822
  Пол:
  Женски
  A koja nedela si? Mene isto mi rece mojava doktorka kalcifikati na postelka imam, zrela deka e i deka moze porano da se porodam, toa bese pred 3 nedeli, a eve me uste teram i mislam kje teram do kraj. Deneska bev ns pregled postelkata 3 ti stepen zrela, a bebe nema gajle ne mu teknuva da iskoci, a imam uste dve puni nedeli :D kje tera do kraj...
   
  На Slonce91, Мими 11 и Galicka им се допаѓа ова.
 11. Galicka

  Galicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2015
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  Од денес сум 32 недела. Веќе 2 недели сум во кревет....и докторката препорача барем да одмарам уште 4 недели. Ако издржиме до 36та недела супер сме :)
   
  На Jokiiniki му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.676
  @Galicka Толку ниско го носев син ми, што главчето ќе му го допреа вагинално ако ме прегледуваа :D Ниско беше малтене цела бременост, ама 7 и 8ми месец премногу. Лежев со перница под газ колку што можев, со оглед на тоа што имам и 4 годишна ќеркичка, и мене исто ми велеше докторот - Барем до 36та недела издржи. Кога стигнав 36та, рокот се продолжи на ''барем уште 3 недели'', божем по желба ова нели :D ама и стварно така бидна - се породив на терминот, поточно не можеше :lol:
  Во 6ти патувавме 1600км со кола, а следните 2 месеца ниту во еден момент не помислив дека предвреме ќе се породам.
  Со лесно и само позитивно!
   
  На Salmonelce987 и Galicka им се допаѓа ова.
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.229
  Допаѓања:
  71.822
  Пол:
  Женски
  Ne se sekjiraj, bebcinjata od 36ta vekje si se spremni :D duri i porano rodeni odlicno napreduvaat... Duri sto se vika polesno za tebe ako prirodno se poragjas, pomalecko bebce... moevo kako sto trgnalo kje me maci do 40ta nedela, ako ne i povekje :D So lesno samo :)
   
  На Galicka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.389
  Допаѓања:
  60.800
  Денес на редовна контрола докторка ми кажаа дека го носам премногу ниско бебево. 27 +2 сум.
  Дури цело главче подолу од границата, така таа се изрази.
  Ми ја измери должината на цервиксот, и излезе дури 57 мм (искрено првпат слушам дека е толку долг цервикс) и ми кажаа дека нема место за грижи, на бебето не му пречи, на мене ќе ми пречи бидејќи веќе и се пожалив на болките што ги имам во половината, грбот, посебно долу јајниците, бешиката и лигаментите.

  И мене ми е второ, и нормално било втора бременост да го носиш пониско, ама не волку како кај мене.
  Не ми предложи строго мирување, само не долго седење, не долго стоење, колку е тоа долго не знам :D

  Прашањето ми е дали тебе грлото на матката беше скратено или беше нормално, ама сепак ти предложија мирување?
   
 15. Galicka

  Galicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2015
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  ....Мене цервиксот ми е со должина 3 цм. Болките во долниот дел од грбот и притисокот во карлицата и на јајниците е голем, баш ги осеќам.....Дури и кога малку давам напор да станам или да се наведнам, осеќам притисок. Али мене ми е прво дете, ова е баш ниска положба за дете, не е нормална бременост.
   
 16. Galicka

  Galicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2015
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  @mariz Фала ти многу. истото го кажа и докторката. Сега со 32 недели мојата мала Андреа е веке 2.100, добро развиена и нема потрба да се плашам :)
   
  На espana, joy1 и mariz им се допаѓа ова.
 17. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.229
  Допаѓања:
  71.822
  Пол:
  Женски
  ehee odlicna ti e bebuska :) mojov sinko vo 36ta doktorkata mi kaza 2400, a mama i tato dosta golemki se i dvajcata, jas 180, maz mi 190 :D a bebufce malecko :) Ajde uste malku kje uzivame so niv, ne e bitno kolkavi se, bebufcinja se kako i da e malecki kje bidat <3
   
  На espana и Galicka им се допаѓа ова.
 18. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.851
  Допаѓања:
  276.994
  Јас само табели следам. Наредна цел ми е 28, па после 32 ќе биде, па 36...и така.
  28 недела 95% шанси за се да биде супер, 32 недела 97%, .34 веќе нема потреба од процентчиња.
   
  На Fenix05, ivance.., espana и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.676
  @Sky-butterfly Не ми го измери грлото на матката ниту еднаш, препораките беа превентивни ама и ептен ми помогнаа...кажав и на друга тема, докторот е еден од најдобрите, ако не и најдобар, за ризична бременост, и се' што ми кажа испадна точно. Јас и првото го носев ниско, ама ова беше премногу :sweat:
  Јас би се штедела, во рамките на можностите, што за седење, што за одење, прво за бебето, после за себе... јас имав многу јаки болки во препоните и карлицата цела бременост, пошто и се погоди кај ниско, па и ѓуленце :doh:
   
  На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.389
  Допаѓања:
  60.800
  да, ќе се штедам секако, колку што обврските ми дозволуваат, на мм му кажав веднаш тој да превземе усисување :D

  Уште да те прашам дали носеше појас за трудници, дали ти го спомнаа, препорача некој?
  Мојава докторка ми прокоментира дека не ми требало, тоа се практикувало пре 20 години :^), а од други жени читав по форумиве дрка ептен им вршел работа и им ја намалувал болката, олеснувал движењето итн. Па сега сум на два ума :?: