1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можно предвремено породување

Дискусија во 'Бременост' започната од zanusi, 7 октомври 2014.

  1. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Bidi silna majce, Bog e golem ke ni gi uslisi molitvite .
     
    На Coco31, kukla21 и DuchessAnn им се допаѓа ова.
  2. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.175
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. 27+4 сум со близначиња. Пред 4 дена имав отворен funneling, одмарав цело време и во петокот се затворил а pvu постои, чисти брисеви (избегнав серклаж итен). Др ми рече строго мирување, со перница под гз. Така и лежам уште од вторникот. Освен стегање малку на стомакот (никако не можам да избројам колку пати на ден), во вц на 1 саат немам др ништо. Пијам мг 3*250, депо 1 нед и ги примив за зреење инекциите. Ме фаќа страв, нез дали да одам на ГАК, дали психа ме мава, или да продолжам да лежам дома. Како примаат на ГАК? Они одлучуваат дал треба да останам? Мн паничам, лежам и молам бога бар 30 та да догуркам...
     
    На podravka и Tukituki им се допаѓа ова.
  3. AnjaMarin

    AnjaMarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Kaj mene isto vo 26ta se napravi faneling i mi pravea serklaz ama me drzea vo Sistina 4dena so katetar nepotrebno i zakaciv enterokok pa za edna nedela mi pukna vodenjakot, primiv zreenje i po 1nedela moraa da me porodat bidejki infekcijata bese jaka.Bevme na intenzivna 37dena (30 vo inkubator) sega sme 6,5meseci i super napreduvame (Bebus se rodi so 1.420gr a sega imame 7,5kg, porasnat e 15cm).Moj sovet- lezi ne mrdaj, ne se voznemiruvaj i ako trgne za poragjaj odi vo Sistina bidejki neonatalnata intenzivna im e VRV, doktorite se prestrucni i veruvaj mi deka bebus ke bide na sigurno. Cini mnogu pari no grizata na sestrite i doktorite e na najvisoko mozno nivo. Ne sakam da te zagrizuvam no od svoe iskustvo znam deka fanelingot ne se povlekuva, taka sto najvazno e sega da izdrzis da primis uste edno zreenje po edna nedela i potoa rizikot e mnogu pomal.( jas za zal primiv samo edno pa bebus imase apnei -kratki prekini vo disenjeto, no go pominavme i toa).So lesno i samo hrabro!
     
    На Bibi30, podravka и Ava.84 им се допаѓа ова.
  4. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.175
    Пол:
    Женски
    Затоа и ми беше страв од серклаж, др ми објасни за ризикот. Еве скоро 1 недела нит мрдам, нит претам :D за зреење јас примив една во петокот, една во саботата сабајле во исто време (зарем треба уште)? Се надевам на најдобро, до 30та да издржам, па после до 34та и се така полека.
    Фала многу на инфо, уживајте ао бебушко :hug:
     
    На lavica82 и Tukituki им се допаѓа ова.
  5. AnjaMarin

    AnjaMarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Mene mi kazaa deka posle prvata inekcija treba da pomine 7dena pa da primam vtora i posle tie 7dena veke nema tolku golem rizik za plukata na bebeto. Jas ne uspeav da ja primam vrorata se porodiv vo 29+0 odnosno samo sto vlegov vo 29ta
     
    На Bibi30 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.859
    Пол:
    Женски
    Се прават две тури на зреење на белите дробови кај вака мала недела (секако ако успее, а ќе биде). За отприлика 10-14дена битребало уште 2 да примиш :)
     
    На Lexy10, AnjaMarin, podravka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    @Bibi30 мирувај и лежи сега , не ти треба дополнително малтретирање по клиники . Да стигнеш до 30 па може да одиш на контрола на гак , таму ќе те задржат ако сметаат дека треба .
    Јас колку негативно можам да кажам за гак , исто толку и позитивно ..Негата и грижата на интензивна е супер , бебето ми го спасија нема како да бидам неблагодарна . Така да без грижи , каде и да си , само верба , позитивна мисла и се ќе биде во ред . Овој пат е тежок , само тие што поминале знаат како е .
    Ќе ја тагнам @Momichka беше со близнаци , може да ти даде некој совет плус .
     
    На Lexy10, baby 5, AnjaMarin и 2 други им се допаѓа ова.
  8. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Јас лежев дома од 24 недела со скратен цервикс и фанелинг, на 26+4 осетив контракции и отидов на ГАК, каде видоа дека сум се отворила веќе 2 прста и пролабиран водењак и сум закачила уреоплазма некаде по лекарскиве прегледи. Со сите тие срања издржав 3 недели со лежење на ПИН, со одење ВЦ во гуска, до 29+4 кога ми пукна водењак. Ама кај мене беше многу ниско ангелчето мое и пролаборан водењак.. повеќето како мене издржаа до 32,33,34 недела. Еве @Momichka супер си протера.
    Со среќа.
     
    На baby 5 и Bibi30 им се допаѓа ова.
  9. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    1.175
    Пол:
    Женски
    Јас кога го прашав колку сум отворена (1.2.3 прста), он ми рече: а не не си надворешно туку внатрешно?? Што е ова? И како се тие контркции? Мене 4_5 пати кќе ми се стврдне малју стомакот и толју во текот на денот.. јас викам да полежам дома, сега гледам ок е се стабилно, само се нервирам нез до кај е долу работата:D др е коа неш те боли ќе си осетиш, вака неам појма шо се случува.. не сакам да се дрнкам со кола, др рече ако се чуствуваш ок, за 2 нед дојди да те зирнам набрзинка...со момичка си пишавме и она ми објасни.
     
  10. AnjaMarin

    AnjaMarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Toa sto ti kazale deka si vnatresno otvorena toa e fanelingot- se pravi kako inka nakaj grloto znaci deka bebeto butka nadole za izleguvanje no toa ne mora da znaci deka e matkata spremna- moze voopsto da nemas kontrakcii taka bese kaj mene- ne bev voopsto otvorena, nemase kontrakcii voopsto na ctg a bebeto mi se spusti i napravi faneling zaradi sedenje na stolica dva dena po 12h (na rabota). Mene i so puknat vodenjak me drzea edna nedela zosto bas glavata na deteto so toj faneling imase napraveno kako chep i bebus sam ne dozvoli da istece plodovata voda celosno taka sto ovie deca si se borci golemiJas go sfativ toa po bebus i den denes go gledam kako borbeno se odnesuva i za hrana i za se!graba da gi stigne site pak ke kazam- samo HRABRO majka! Veruvaj mi MNOGU bebinja se pred vreme rodeni i se super napredni, tvojata poddrska e mnogu znacajna zosto bebeto go cuvstvuva toa.
     
    На baby 5, La diabla, Bibi30 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.422
    Пол:
    Женски
    @DuchessAnn за инфекциите не сакам и да зборам. Секоја недела ми менеа терапија, па на сред терапија снемуваа лекови,и пак ги менеа.
    Еднаш се испровоцирав и баш кажав, ако е за панцеф, аман ќе си купам од аптека. :emo:
    Најважно да се останеме смирени. Дека, кога лежиш во еден момент не се издржува повеќе. знам. убаво се сеќавам на се @Bibi30.
    Ама, кога малите се во инкубатор, и ти велат," критично е мајка" или воошто не креваат, тоа е уште потешко.
    Абе ќе издржиш Биби. Ич не се бањај, те боли стап што го немаш ако мирисаш. 47 дена два пати се избајнав. Маж ми некаде околу 40тиот ден додека лежев, дојде со раскачувач за коса да ме разчешли :lol:
    Само мрдај барем малку со стапалата за циркулација.(fingers)
    ајде, во јули ќе пишеш :hug::l:
     
    На prinstongirl2, Bebulleee, kukla21 и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Tukituki

    Tukituki Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2017
    Пораки:
    744
    Допаѓања:
    2.426
    Пол:
    Женски
    Мајка ај објасни ни како ги осеќаше контракциитр. Ако не се лажам ти имаше контракции.
    :hug:
     
  13. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    За контракции мене ме станаа од спиење болки (но не премногу големи) во кичма, со стегања на неколку минути кои се ширеа од кичма накај стомак... ми стана многу сомнително, прв пат така..па во 5-6 сабајле по снег, отидовме накај ГАК. Ама кај секој е различно, кај многу или повеќето од стомак.
    Инаку тие стегања на стомак, неколку во денот се нормални Бракстон хикс контракции, само да немаш повеќе од околу 4 на час.
    Лежи со нозе и гз у вис и терај.

    П.С. Морам некаде фрустрации да искажам:
    1. Најизреволтирана од целава моја ситуација е, дека правев ИВФ, со чисти резултати све, од каде после излегоа инфекции не знам, внимавав, и хигиена, и со мм се немавме ни пипнато..
    2.Потоа, се мислам дека малото требаше веднаш да го стават на вентилатор машина за дишење, а не на другата послабата на која беше другото..многу касно го префрлија на таа машина откако штетата на плуќата веќе беше направена, можеби ќе излезеше поинаку се. Живот. Ведран да си биде со очињата ок, мислам супер ќе сме, гнете ко млеко да не видел..бара повеќе од што смее. :)
     
    На Dushi0102, pile30, VenusVenus и 12 други им се допаѓа ова.
  14. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.422
    Пол:
    Женски
    @Tukituki сите сме различни. Јас едвај осетив бебе како мрда неколку пати во цела бременост.
    Контракции, многу слабо осеќав, скоро ич.
    Среќа, ми рекоа на прем во болница да излажам дека имам болки. Заради -лажењето- спасив глава. те. две глави во мојот случај :whew:
     
    На Bebulleee, DuchessAnn, emkaemka и 4 други им се допаѓа ова.
  15. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.159
    И пилињата на гранките знаат дека на гак се добиваат инфекциите и сепсата па од немај каде им се препишуваат на мајките за да они си го избришат нивниот посран систем и болзниците со лебарки и бактерии
    Не се замарај така требало да биде инфекциите се од самата болница не се од тебе немој да имаш грижа на совест
    Како е бебуш?
     
    На Lexy10 и DuchessAnn им се допаѓа ова.
  16. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.422
    Пол:
    Женски
    @DuchessAnn донекаде се согласувам со @ALISA0000 .
    Ама Бременоста е доста осетлив период, и на труднички имам читано за членки кои факаат повеќе бактерии во бременост. Плус користењето на Утрогестан ја прави флората идеално блага за бактерии (за жал).
    А за бактериите на гак, што да кажам. Со месеци ги лечам од бактериите од инкубаторите.
    Сепак нашите деца се тие кои не успеале да наследат доволно материал, т.е. витамини од нас, и се многу поосетливи. Пример, заради недостик на вит. К често им се појавува крварење, па дури и во мозокот.
    Ни останува да ги чуваме тие што ги имаме дома, и да успееме на помогнеме на што повеќе мајки да не стигнат до предвремено породување :(
     
    На Lexy10, duffi, VenusVenus и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Lexy10

    Lexy10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    И јас бев таа недела кога ме примија на гак патолошка бременост..
    За зреење даваат две тури максимум три но ако е навистина потребно бидејќи не практикуваат многу да ставаат по три ...
    Инаку јас исто бев со скратен цервикс фанелинг уште од 27 и така и си остана единствено што ми помогна да догурам до 33недела беше лежењето...ќе ти биде тешко на почеток лежењето ама вреди...еве сега сме 5месеци супер сме без разлика што сме предвремено родени :) за што и да ти треба инфо слободно тука сум јас лежев на гак 5/6 недели пред да ме породат :) позз и со позитивни мисли само
     
    На Isabel, baby 5, Momichka и 3 други им се допаѓа ова.
  18. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Мајки или мешиња ајде некој совет како да догурам со близначиња до 36 та недела ве молам . Сега сум 30+1 немам проблеми освен ниска постелка ама секако близначиња се да не излезат порано .
     
  19. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.422
    Пол:
    Женски
    Само мирување @kostarika. Има оргомни шанси да дотуркаш и до 36 недела. Само спокојно и гледај да не стоиш многу на нога.
    На една група на фб што сум член, ехее има еден куп жени и 38 недела со близнаци. Така да, зошто да не си и ти една од нив ;):inlove:
     
  20. kostarika

    kostarika Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    2.127
    Која е таа група ? Ми треба подршка за лежењево :(