Можно предвремено породување

Дискусија во 'Бременост' започната од zanusi, 7 октомври 2014.

 1. lavica82

  lavica82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2017
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  640
  Пол:
  Женски
  ima edna grupa na fb bliznaci ,dvojki trojki pisano na kirilica samo.i stvarno tamu ima mnogu sto se porodile vo 38 nedela pa nekoj i poveke.
   
  На kostarika му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.900
  Допаѓања:
  6.278
  Пол:
  Женски
  На kostarika му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dipsidipsidipsi

  dipsidipsidipsi Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Искуства со предвремено породување во 24 недела?:whew:
   
 4. kostarika

  kostarika Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  1.356
  Допаѓања:
  1.863
  Јас немам лично искуство но има доста Искуства има низ темава .тебе ти се случува? Како си?
   
 5. dipsidipsidipsi

  dipsidipsidipsi Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Не забележав некој толку рано како мене... Јас сум добро но за бебето сеуште немам информации...
   
 6. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.215
  Допаѓања:
  5.699
  Пол:
  Женски
  Оф душо. :hug: Најискрено, без лутење, ако не дај боже навистина би дошло до предвремено породување во 24 недела, со мало бепченце од околу 500- 600гр. да си бидете спремни на најлошото или најмалку 3-4 месеци во болница. Не велам дека нема надеж, има, во нашата држава има случаи каде преживуваат толку мали бебиња ама се поретки и зависи во која почетна здравствена состојба е бебето, дали има или закачи инфекција. Секако би било на машина за дишење на почеток.

  Имаше на интензивна на детска клиника бепче родено на 22-23 јануари со 490 гр. (близначка бременост), уште е на интензивна, сестра му родена околу 800 и нешто грама ја качија горе на неонатологија после два месеца на интензивна, и веќе е испуштена дома од пред десетина дена.

  Мое лично мислење, ако веќе дојде до таква ситуација бепче да биде во Детска клиника, не на ГАК.

  Дај боже се да е во ред и да си истерате уште многу недели. :hug::l:
   
  На mariz, stevemila, duffi и 2 други им се допаѓа ова.
 7. dipsidipsidipsi

  dipsidipsidipsi Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам за совет душо. Ми кажаа дека шансите се минимални да биде во ред, сеуште не сум го видела. Но ќе речам Господ е еден, никој ништо не можи.
  Ти благодарам ❤
   
  На stevemila, duffi, danichap и 2 други им се допаѓа ова.
 8. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.215
  Допаѓања:
  5.699
  Пол:
  Женски
  Ооо ти веќе си породена?! Уште не ти дале информација?
   
 9. dipsidipsidipsi

  dipsidipsidipsi Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Дада вчера вечерта се породив, на мажот ми му рекле засега дека е во ред и е на апарат за дишење, мене ми рекоја околу 2-3 дека ќе го видам..
   
 10. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.215
  Допаѓања:
  5.699
  Пол:
  Женски
  каде си породена?

  Дај боже да биде се во ред и да си растете. Психофизички треба да бидеш спремна, со малецките е еден чекор напред, па назад.
   
  Последна измена од модератор: 25 мај 2018
  На kostarika му/ѝ се допаѓа ова.
 11. dipsidipsidipsi

  dipsidipsidipsi Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  На Гак се породив.
  Се подготвувам на се гледам да сум стабилна.
   
  Последна измена од модератор: 25 мај 2018
  На DuchessAnn му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kostarika

  kostarika Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  1.356
  Допаѓања:
  1.863
  Моли си го господ . Ти држам среќа!:hug:
   
  Последна измена од модератор: 25 мај 2018
 13. dipsidipsidipsi

  dipsidipsidipsi Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Молам премногу. Ти благодарам душо ❤
   
  Последна измена од модератор: 25 мај 2018
 14. kostarika

  kostarika Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  1.356
  Допаѓања:
  1.863
  Пишувај ни што ти се случува , полесно ќе ти биде и dushesan има искуство во таа клиника ќе имаш совет за полесно да поминеш . Биди силна мајка :hug:
   
  Последна измена од модератор: 25 мај 2018
 15. dipsidipsidipsi

  dipsidipsidipsi Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Ќе ви пишам. Ви благодарам на огромната поддршка:hug:
   
  Последна измена од модератор: 25 мај 2018
  На kostarika му/ѝ се допаѓа ова.
 16. baby 5

  baby 5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  2.838
  Пол:
  Женски
  Мила мајче највеќе на свет те разбирам како ти е.. јас ао првото се породив во 25нед беше 550гр ама за жал не преживеа :( додуша моето ни до инкубатор стаса ама за жал многу се минимални шансите да преживее биди спремна на се...тука сум за се што ти треба слободно прашај...моли се мајка на Господ и биди силна
   
  На makedonkamak, Melinda85, DuchessAnn и 3 други им се допаѓа ова.
 17. kostarika

  kostarika Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  1.356
  Допаѓања:
  1.863
  Dipsi како сте?
   
 18. dipsidipsidipsi

  dipsidipsidipsi Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2018
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  За жал после 2 дена се заврши..Така требало да биде
  Господ напред ќе биде се во ред.. пробувам да не губам надеж, немојте и вие! :shake::hug:
   
 19. podravka

  podravka Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2015
  Пораки:
  1.211
  Допаѓања:
  5.495
  Пол:
  Женски
  :hug::hug::hug::hug::hug:
   
  На dipsidipsidipsi му/ѝ се допаѓа ова.
 20. kostarika

  kostarika Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  1.356
  Допаѓања:
  1.863
  Многу ми е жал те гушкам најсилно :hug:
   
  На dipsidipsidipsi му/ѝ се допаѓа ова.