Можно предвремено породување

Дискусија во 'Бременост' започната од zanusi, 7 октомври 2014.

 1. Belina

  Belina Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2016
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  110
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам се надевам и кај мене ќе биде добро до крај :) не ме задржаа на патолошка и за инекции рекоа ајде да видиме наредна недела како ќе се развива дека малку и плодова вода се намалила. Контрола секоја недела ќе правам
   
  На zalosna и kostarika им се допаѓа ова.
 2. Tukituki

  Tukituki Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2017
  Пораки:
  744
  Допаѓања:
  2.425
  Пол:
  Женски
  Еве сум и јас во друштво лежење ма ПИН.
  Цервикс падна на 10мм,причина контракции кои ја не ги осекам.
  27ма недела сум,примив денес зреење,и сум на инфузии и диазепам за да ги смират контракциите.
  @Momichka неможам да ти пишам лп,ако можеш да ми пишеш.
   
  На stevemila и emkaemka им се допаѓа ова.
 3. baby 5

  baby 5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  2.838
  Пол:
  Женски
  Душо моја биди силна за јуначињата ќе бидете добри Господ нека ве чува ве гушкаме најсилно
   
  На Tukituki му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
 5. Belina

  Belina Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2016
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  110
  Пол:
  Женски
  Цело време одмарам и клексани си примам, вечер сум на контрола на ГАК се надевам се да биде во ред да нема потреба од интервенции. А бебче си танцува без престан :D
  Состојбава во која се наоѓам а и сите мајки, ме наведе да сватам колку сме ние силни.
   
  На stevemila, Martka, emkaemka и 2 други им се допаѓа ова.
 6. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.606
  Допаѓања:
  72.762
  Пол:
  Женски
  Taka e mila samo pozitivni misli :) pishi vecher sto che ti kazhat :)
  Te gushkam :hug:
   
  На Belina му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.215
  Допаѓања:
  5.699
  Пол:
  Женски
  Баш ми е жал што уште некој ќе го поминува патот низ ПИН.
  Ќе ги смират контракциите со магнезиум, дијазепам.. Дај боже да си остане цервиксот така, да не се крати повеќе. Добро е што е примено зреење на време.

  Сега само лежење, не станувај, барај лопатка. Креветот намести го да ти е крената карлицата. Мене дури до крај ми беше стиснато копчето, зошто имав и пролабиран водењак и ме зезаа еве ја оваа стој на раце што прави. Спуштав малку само за јадење. Боли и гз и кичма, ама мора да се тера. Тешко на психа удира лежење во кревет, цело време со инфузија во рака, ЦТГ неколку пати во денот, но со мобилниот занимавај се, еве форум, игрици...

  Дај боже да си растат убаво и долго бебушки во меше и да си истерате бар до 32-34 недела. :hug::hug:
   
  На Lexy10, stevemila, kukla21 и 6 други им се допаѓа ова.
 8. lavica82

  lavica82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2017
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  640
  Пол:
  Женски
  Duso ti posakuvam da se sredi se,i da si gi noses vo tebe uste nekoe vreme.bidi smirena i so pozitivna misla.dobro e sto si vo bolnica pod nadzor,i dali pri slucaen pregled se otkri cerviksot deka e skraten ili imase nekoj tegobi
   
 9. Tukituki

  Tukituki Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2017
  Пораки:
  744
  Допаѓања:
  2.425
  Пол:
  Женски
  Денес ми треба малку време да се совземам и привикнам,ама мора да се научам.
  Сепак мислам подобро е овде под надзор,зашто ја не осеќав никакви контракции,а цтг си ги регистрира, сега ми ставија некој лек,3 саати да тече па пак цтг да видиме сотуација. Се надевам нема веќе да се крати доколку се смират контракциите.Ќе лежиме, ќе квачиме сега.
  :hug::hug:
   
  На stevemila, Melinda85, Bibi30 и 5 други им се допаѓа ова.
 10. VenusVenus

  VenusVenus Активен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2017
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  281
  Пол:
  Женски
  Ќе бидете добри, во добри раце сте и под постојан надзор. Ве гушкам :hug:
   
  На Tukituki му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.215
  Допаѓања:
  5.699
  Пол:
  Женски
  https://kanal5.com.mk/articles/3378...i-teshki-po-500-grama-heroi-na-detska-klinika
  Еве ги мислев машко е помалецкото, леле што ми е мило, видете пиленце пораснало.
   
  На Lexy10, stevemila, Lola89 и 5 други им се допаѓа ова.
 12. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.745
  Допаѓања:
  48.524
  Пол:
  Женски
  Имаше уште едно од 700 грама пред некоја недела на телевизија.
  Господ е голем за овие мали борци.
  Твојот лепотан е прекрасен.
   
  На Lexy10, stevemila, baby 5 и 7 други им се допаѓа ова.
 13. baby 5

  baby 5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  2.838
  Пол:
  Женски
  Ајде уште една во клубот :) од денес на патолошка отворена 1,5цм 32нед грло омекнато цтг мирно бебчо супер уште е високо не се е спуштил постелка горе 2степен плодова вода нормално и мајка ќе квачи...целта ни е да влеземе во 9ти со Господ напред ќе издржиме јуначки
   
  На stevemila, podravka, Ano и 7 други им се допаѓа ова.
 14. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  5.129
  Допаѓања:
  41.590
  Пол:
  Женски
  Ма нема шанси да ти дозволам пред мене да се породиш ... еден ден сум пред тебе.:D
  Ќе пројде времето, уште малце остана (ко што викаш ти)
  А и тука сме за муабет и да пројде време.
  Што осеќаше за да ти го утврдат ова?
   
  На mimiiiii и baby 5 им се допаѓа ова.
 15. baby 5

  baby 5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  2.838
  Пол:
  Женски
  Ооо душа ете така ми треба сила...ништо мила баш никакви болки рутински преглед беше и опп сум се отворила ајде Господ да е со нас и да издрижиме што повеќе..
   
  На stevemila, Lola89 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 16. monik55

  monik55 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  4.745
  Допаѓања:
  48.524
  Пол:
  Женски
  Во скопје си на ГАК?
  4 недели што не се ке поминат дур трепнеш:muscle:
   
  На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. baby 5

  baby 5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  2.838
  Пол:
  Женски
  Да даа Скопје ехее има да го исквачам :) не се даваме никако ќе издржиме јуначки
   
  На stevemila, mimiiiii, lackygirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.215
  Допаѓања:
  5.699
  Пол:
  Женски
  Ќе се издржи како не. Квачи ти таму. :hug:
   
  На baby 5 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mrs. Lazarova

  Mrs. Lazarova Активен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Мамички и мене денес ме испаничија а отидов само да ми продолжат боледувањр:( 33 +2 сум и до пред една недела и на работа одев и функционирам најнормално 8) денес Цтг покажа контракции, грлото малку омекнато и као еден прст сум отворена :@ ми дадоа утрогестан два пати и како што докторката се изрази: "не знам досега колку си била активна ама отсега само мирување" :( за да биде уште постресно ми кажа и дека мешенцето на бебето е поголемо;( и еве сега лежам место не ме фаќа. А пред само една недела бев во систина и докторката таму ми кажа дека се си е во ред и дека следно ќе се видиме во 36 недела :| од друга страна пак читајќи ве вас си викам ако беше толку страшно ќе ме задржеа немаше да ме пуштат да си отидам :(:$:(
   
 20. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.215
  Допаѓања:
  5.699
  Пол:
  Женски
  Ќе те задржеа да требало. Сега како ти рекле, одмарај и лежи, перница под гз, утрогестан и магнезиум. Со лесно душо.
   
  На Martka и dipsidipsidipsi им се допаѓа ова.