Можно предвремено породување

Дискусија во 'Бременост' започната од zanusi, 7 октомври 2014.

 1. AnjaMarin

  AnjaMarin Активен член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2017
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  112
  Пол:
  Женски
  Primivte li inekcija za zreenje na plukata na bebeto? Ako ne ste, moj sovet e vednas da primite zosto sepak postoi rizik od predvremeno poroduvanje.
   
 2. orhidea242

  orhidea242 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2013
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  174
  јас се породив 35 со близнаци сите тие работи се да речам нормални и немаш мбогу питреба од паника така си отежнуваш. Лежи уживај се ке биде добро и јас вев 3недели два прста отворена
   
  На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mrs. Lazarova

  Mrs. Lazarova Активен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Не не ми кажа докторката :(( сепак мора она да ми ја препише :( или па сама да настојувам оти читав дека нема несакани ефекти од неа :)

  Фала ти, веќе заземав положба
   
  Последна измена од модератор: 2 октомври 2018
 4. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.234
  Допаѓања:
  7.911
  Што се случи со ова? Беше потоа во систина за второ мислење? Како ти ги смирија контракциите?
   
 5. Mrs. Lazarova

  Mrs. Lazarova Активен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Ништо од тоа :) паника без потреба :) излезе оти воопшто не сум отворена, еве 39 + 4 сум и ми закажаа царски рез за во петок :) нашево државно здравство е чудо
   
  На Independiente, Love86, lackygirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. ajaja95

  ajaja95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2016
  Пораки:
  487
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Женски
  Во 31 недела цервиксот ми е 20 мм со фунелинг(отвор). Некој да сподели слично искуство како се завршило?
   
 7. abc1234

  abc1234 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2013
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  302
  И јас би сакала да слушнам мислење
  Истата недела сум со 26мм.
   
 8. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.215
  Допаѓања:
  5.699
  Пол:
  Женски
  Женски само лежење со перница под газето, прогестерон (утрогестан, депо или сл ), и магнезиум.
  @ajaja95 Ти особено. Нема чистење, готвење, ништо, само кревет и вц. Нека носат јадење во кревет ако треба. Така се истерува неколку недели.
   
 9. ajaja95

  ajaja95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2016
  Пораки:
  487
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Женски
  Знам, тоа и го правам, само до вц. Ме интересираше искуство како се завршило? Имаше ти слична ситуација?
   
 10. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.215
  Допаѓања:
  5.699
  Пол:
  Женски
  Јас рано бев со скратен цервикс од 24 недела со близнаци, 2 недели дома + 3 болница (добив контракции, се отворив и пролабиран водењак и многу ниско едното близначе), ама јас сум од тешките случаи и рано и пак истерав 5 недели. Повеќето истераа убаво, некои 32-34 (тие од 26-27 недела со скратен), доста 35-36та, и 37 и 38 тука што истерале со едно. Само одмарај, нозе у вис.
   
  На ajaja95 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Trkalce

  Trkalce Активен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2018
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Кажете ми кој е најдобар доктор за пратење на ваква бременсот на клинка скопје?кого препорачувате?
   
 12. Nina 2014

  Nina 2014 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2017
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  842
  Пол:
  Женски
  Др. Весна Ливринова ма ГАК Скопје
   
  На Trkalce му/ѝ се допаѓа ова.
 13. AnnaPe

  AnnaPe Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2019
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  196
  Пол:
  Женски
  Nekoja so iskustvo so skraten cervix vo 24 nedela? Sovet?
   
 14. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.215
  Допаѓања:
  5.699
  Пол:
  Женски
  Да ископирам претходно мое мислење:
  Зависи колку е скратен, но рано си, така што генерално нема чистење, готвење, секс, ништо, претежно кревет со поткрената карлица и вц. Нека носат јадење во кревет ако треба.
  Примање повеќе прогестерон (утрогестан, депо или сл ), магнезиум, како и инекции за зреење за бебето.


  Секако со консултација и следење од лекар.
   
  На podravka и AnnaPe им се допаѓа ова.
 15. AnnaPe

  AnnaPe Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2019
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  196
  Пол:
  Женски
  Докторката ми даде да мирувам 2 дена к да го провериме да следиме колку ќе биде. Освен со мирување како инаку може да се регулира? Кога ќе достигне некој минимум може ли да се вратиме на нормалните активности?
   
  На tamarce.j му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.269
  Допаѓања:
  28.319
  назад нема
  не се зголемува цервикс
  сега само лежење станување само до вц и толку ако сакаш да изгураш повеке
   
 17. AnnaPe

  AnnaPe Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2019
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  196
  Пол:
  Женски
  Аха. Поради кои причини се случува ова?
   
 18. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.215
  Допаѓања:
  5.699
  Пол:
  Женски
  Има разни причини, како моментална инфекција, претходно правена конизација, или повреда од некоја интервенција, или кај повеќеплодова бременост или едноставно генетски предиспозиции..
  Нема враќање назад, само да се пази и да се истера што подолго.
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.639
  Допаѓања:
  8.465
  Од 20та недела ми е скратен, т.е. тогаш прв пат го измеривме и дознав.
  На работа не одам,домашни обврски скоро ич, 90% од времето лежам.
  Терапија утрогестан од 200мг вагинално 2х1, магнезиум од 400мг 2х1, Прогестерон депо инекција една на 7 дена,вкупно 5 да примам. На последната контрола др ми рече и појас за трудници да купам и малку ми дозволи да се движам. Задутре сум на контрола па ќе видиме на што сме.
  Должината почна со 23мм во 20та,па варираше 31мм,па 26мм,па пак 30мм.
  Ми рекоа серклаж се практикува под 20мм,но кај мене ако паднеше под 20мм не смееше да се чепка бидејќи правев ЕМГ снимање на стомакот кое покажало лесни контракции,па со серклажот можеле да се предизвикаат поголеми и да дојде до предвремено породување.
  Од матичната докторка имам информација дека матката до 26 недела расте а со тоа и цервиксот.
  Колку мм е кај тебе?
   
 20. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.900
  Допаѓања:
  6.277
  Пол:
  Женски
  Математика не врши работи во вакви случаеви.
  Само одморајте, мислите на пасење и галете меше.
  На 26г.н имав 11mm , па со лежење до 34г.н. беше 8mm.
  @Sofi.ja во групата сме секакви примери. Ама ти дефинитивно можеш да бидеш позитивен пример.
  Позитивни мисли + мирување + редовна терапија = терминско бебе :inlove:
   
  На Isabel, duffi, podravka и 2 други им се допаѓа ова.