Можно предвремено породување

Дискусија во 'Бременост' започната од zanusi, 7 октомври 2014.

 1. AnjaMarin

  AnjaMarin Активен член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2017
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  112
  Пол:
  Женски
  @AnnaPe odete kaj bolnicki ginekolog/hirurg, vednas stavete serklaz. Ne vi e docna. Na polovina ste od bremenosta...iskreno skepticna sum deka samo so miruvanje moze da se izdrzi. Site brisevi napravete gi i insistirajte zreenje da primite. Miruvanje so podignete karlica- imam specijalno napraven sungjer so dve navlaki sto se perat ako sakate ke vi go dadam, praven e po urnek na krevetite vo bolnica (go pozajmuvam na site na koi im treba) Mozebi vi zvucam strogo, ne sakam da ve plasam ama mene dramata mi pocna vo 25ta nedela i izdrzav do 28ma. Utrogestan da, magnezium da, ama mora nesto i fizicki da go drzi deteto vnatre. Zatoa najdobro e serklaz- ne s strasno so totalna anestezija ke vi go stavat bez problem. Vnimavajte na infekcii,pijteprobiotici i jorgurt.
   
 2. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  3.012
  Допаѓања:
  9.073
  Да се надоврзам.
  Прво,серклаж не се става за било која мерка на скратен цервикс. Кај мене беше кажано дека ако отиде под 20мм ќе се стави. На познаничка и беше 15мм и веднаш и беше направен.
  Друго,не се препорачува во поодмината бременост,затоа што може беља да направи-да се добие инфекција и да дојде до пукање на водењак.
  Трето,никако не смее да се стави ако има контракции. Контракции се проверуваат преку ЕМГ снимање. Доколу ги има,а се прави зафатот,самиот серклаж ќе предизвика уште поголеми контракции и ете ти беља.
  Не зборам на памет,се што пишувам ми е кажано од доктор.

  Сепак секое тело,секоја бременост е различна,па затоа цервиксот треба да се следи под будно око.
  Јас ќе ви кажам дека сум позитивен пример дека со лежење и не работење ништо по дома цервиксот од 23мм,за еден месец ми дојде до 32мм.
  @AnnaPe дали има промени кај тебе?
   
  На newyear2015 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. AnnaPe

  AnnaPe Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2019
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  208
  Пол:
  Женски
  Не,неделава сум на контрола ќе видиме.
   
  На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Darija*

  Darija* Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2019
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  300
  Пол:
  Женски
  29+1 сум, но по големина бебето е 30+5. Го носам ниско скоро цела бременост, ама цервиксот не е скратен. Дали може да дојде до предвремено породување?
   
 5. Darija*

  Darija* Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2019
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  300
  Пол:
  Женски
  И бебето е со главчето надолу
   
 6. Presrekna

  Presrekna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.566
  Пол:
  Женски
  Ниското носење не е показател за предвремено породување. Голема улога има должина на цервиксот, отворањето, контракции...
  Не бери гајле, само одмарај. Има многу трудници со ниско носење преминале термин.
  Мене од 26 недела ми е свртено со главата надолу, и ми беше ниско спуштено, но еве 32+ недела се крена погоре.
   
  На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. newyear2015

  newyear2015 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Dragi mamicki jas sum so cerviks 2.5cm so faneling(otvor 1prst) i na ctg pokazuva deka imam kontraksii...jas cela bremenost sum so bolki i samo lezam. Isto predlozija da prodolzam so strogo miruvanje doma i so terapija no gledam deka nekoi od vas zemale ineksii za zreenje ...zosto mene ne mi kazaa da primam?!!
  Ne sakam so crni misli da bidam, da vidam kako ke se odvivat rabotite , daj boze se da bide pod kontrola.
  Ako imate nekoj predlog ili sovet, pisete. Pozzz do site i so lesno
   
 8. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.361
  Допаѓања:
  3.039
  Пол:
  Женски
  Незнам која недела си, флостерон за зреење најрано се дава во полна 28 недела. Ако има потреба секако дека ке ти дадат. Јас со претходната бременост примив две пати бидејќи бев со размекнато грло од 23 недела и ризик за предвремен пораѓај.
   
 9. newyear2015

  newyear2015 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Hmm znaci rano e za mene,jas sum 24ta nedela, fala
   
 10. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.361
  Допаѓања:
  3.039
  Пол:
  Женски
  Да душо, уште е рано за зреење на бели дробови, издржи уште малку после ке биде полесно.
   
  На newyear2015 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DuchessAnn

  DuchessAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  1.215
  Допаѓања:
  5.704
  Пол:
  Женски
  Лежи со поткрената карлица и примај терапија, магнезиум обавезно.

  Мене зреење ми дадоа 26 недела кога завршив во болница со контракции, близначка бременост и веќе отворена 1 прст и пролаборан водењак. Претходно 2.5 недели бев 19мм цервикс и фанелинг, од кревет само за во вц станував. Колку е добро зреењето, толку и влијае на тежината и растот на бебето.

  Дај боже долго да си истераш. :hug:
   
 12. Sacka0311

  Sacka0311 Нов член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2019
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Не знам дали прашањето го поставувам на точната тема, но бидејќи повеќето од вас се соочиле со проблем сличен на мојот, ме интересира за искуства после бременост со скратено грло на матка, дали и секоја наредна бременост ризкот да се случи истото е голем?

  Имено, во 19та недела ми беше откриен скратен цервикс од 19мм, за жал после 3 дена крварење и болки, бебето го изгубив.
  Оваа ми беше втора бременост, првата ми беше ама букавално сосема нормална, се породив природно во 40та недела без никакви компликации во текот на истата.
   
 13. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.361
  Допаѓања:
  3.039
  Пол:
  Женски
  Веќе ти одговорив, но штом си имала една успешна бременост не се работи за некомпетентен цервикс и не значи дека истото ке се повтори. Ти посакувам болката од втората бременост набрзо да ја замениш со живо и здраво бебенце.
   
  На Sacka0311 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. newyear2015

  newyear2015 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Veruvaj mi deka lezam celo vreme i so potkreneta karlica no eve gledam deka ovie dva dena povtorno imam bolki, ne mn jaki no sepak e bolka...me fakja strav ne znam sto povekje da pravam, sum 24ta nedela i vikam barem da stignam do 28ma.
   
 15. Denica123

  Denica123 Нов член

  Се зачлени на:
  24 јули 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo, jas sum sega so potpolno istata situacija, pa da te prasam za sovet? Mi rekoa od utre da lezam na GAK, a sega sum 32 plus 1. Ti blagodaram
   
 16. marinabocev

  marinabocev Нов член

  Се зачлени на:
  1 март 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Машки
  Zdravo na site, 33ta nedela sum i Dimcev vo Sistina mi dade inekcii za zreenje na plucata na beceto bidejki cervixot mi e skraten, a bebeto e spusteno nisko. Jas gi primiv, ama sega se plasam da ne ima nekoja posledica za bebeto. Ve molam nekoe iskustvo od majkite sto gi primile poodamna ili iskustvo od drugite lekari?
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  3.397
  Пол:
  Женски
  @stevemila има искуство позитивно со пороѓај во оваа недела и има ќеркичка.Чим те следат се ќе биде во ред.Секое добро
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.361
  Допаѓања:
  3.039
  Пол:
  Женски
  Со претходната бременост примив флостерон за зреење во 28 недела. Не се штетни, можат само да му помогнат на плодот ако се роди пред време да може да диши самостојно.
   
  На Presrekna и Martka им се допаѓа ова.
 19. marinabocev

  marinabocev Нов член

  Се зачлени на:
  1 март 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Машки
  Ti blagodaram za odgovorot. Se iznacitav sesto ovija denovi, pa se plasam da ne ima nekoi negativni posledici po zdravjeto i razvojot na detenceto ponatamu. :(
   
  На Presrekna и Septemvri им се допаѓа ова.
 20. baby 5

  baby 5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  2.840
  Пол:
  Женски
  Eee jas se izvinuvam sto kasnam..kako si duso? Dobri ste?
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.