1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можно предвремено породување

Дискусија во 'Бременост' започната од zanusi, 7 октомври 2014.

  1. kmaja

    kmaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2011
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    96
    Се покрив со клексани за 30 дена, боцкам секој ден ама како да не ми праат разлика, постелката е решето. Кај мене е друг проблем поголем. Постелката од едното бебе е вгнездена во резот од предходен царски и растат заедно како едно ткиво а го препокрива и родилниот канал и практично децава нема од кај да излезат. Кога ќе тргнат пошто ќе нема кај да одат, ќе почне крварење.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.604
    Допаѓања:
    151.814
    Само со верба во Бог се ке биде добро на крај
    Не е еден проблем кај тебе
    Ем критичен пораѓај ем после борба за едното бебе
    Известувај не тука и се надевам барем уште 4 недели да издржиш
     
    На Luni, eta, kmaja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    15+5 цервикс 36мм, докторот ми рече умерено движење не сум за серклаж, следна контрола 22 недела, последен воз за евентален серклаж. Ми кажа после таа недела ќе се пазиме. Има некој слично искуство? Дали е оваа должина потенцијално опасна?
     
  4. Ffrina

    Ffrina Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Јас на 16 недела кога бев во Систина кај др. Палчевски ми рече цервикс 36 мм затворен ок си е, значи ништо не ме предупреди за опасност некоја
     
    На AnonimnaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.384
    Допаѓања:
    8.987
    Пол:
    Женски
    Ko sto razbrav se sto e nad 3 e ok, sega bev na pregled 28gn sum 3.9 rece super e setaj si normalno
     
    На AnonimnaDevojka и mace89 им се допаѓа ова.
  6. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    а сега која недела?
     
  7. Ffrina

    Ffrina Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Сега сум 22ра, утре сум на контрола па ќе видиме каква е состојбата
     
    На AnonimnaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AnonimnaDevojka

    AnonimnaDevojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    518
    Пол:
    Женски
    Беше на контрола?
     
  9. Ffrina

    Ffrina Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2020
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Да бев денеска, ме прегледа абдоминално а не вагинално, ми вика цервикс затворен и долго ама не ми кажа точноо колку, само да напоменам дека јас од почеток сум со утрогестан вагиналитети поради претходна неуспешна бременост и тоа ми е заштита за скратен цервикс , иначе други предупредувања не ми даде
     
    На AnonimnaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kmaja

    kmaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2011
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    96
    Еве упдејт од мене. Влегов во 31 недела, утре сум на контрола па од понеделник планираме хоспитализација за да бидеме спремни кога ќе дојде време за царски. Едното дете снемува вода и изгледа е заостанато со развојот (одговара за 26 недела) а другово е одлично си одговара за неделата.
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.604
    Допаѓања:
    151.814
    Со лесно женче
    Едно ке ти кажам немој да ме сватиш грешка
    Наоружај се со јаки нерви јака психа борбата тек почнува
    Изгледа бебето со аномалија заостанува со развој а?
    Или не се гледа ?
     
  12. kmaja

    kmaja Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2011
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    96
    Се гледа како не, е сега незнам дали воопшто добива хранливи материи па малце ќе порасне или ќе застане тука, а неможат да ме породат зашто другово добро напредува па му даваме шанси да биде што поголемо. Ќе им дадат и 2 доза зреење, ќе лежам во болница под надзор па се надеваме дека царскиот ќе помине добро. Е потоа Бог знае како ќе биде, дали ќе стигнеме до операции или не. Јас се спремам веќе од 22 нед. кога ги открија аномалиите, знам дека ќе е тешко, ама немам што друго да правам
     
  13. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.604
    Допаѓања:
    151.814
    Едното е ок и затоа треба да бидат уште во мешето и да шораснат барем уште 3-4 недели
    Ова што заостанува ке каче и она тежина ама не колку другото
    со самото тоа што мала тежина срцева аномолија може и друга да има плус шансите му се намалуваат
    Вие ке го дадете најдоброто што можете за него а другото е на дедо Боже
    пиши ми порака ако сакаш слободно
     
  14. Anche1111

    Anche1111 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Здраво женски нова сум и имам прашање некој со вакво искуство, денес бев на контрола и ми рекоа дека почнала плодовата вода да ми се намалува 32+2 сум, прва бременост ми е и бебчето веќе било спуштено надолу и постелката ми е созреана ко за пред пораѓај така ми кажа докторката и итно ме прати утре на Гак бебето е 2 кила но изгледало за 1 недела помало некој со слично искуство бидејки малце во паника сум а и цела недела имав ко менструални болки :sweat:
     
  15. Camille84

    Camille84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2020
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    676
    Пол:
    Женски
    Без паника ќе биде се во ред. За плодовата вода можам да ти кажам да се хидрираш доволно да пиеш многу вода и да јадеш многу суво овошје, урми, сливи, мене ми помогна да се зголеми водата. Што се однесува до постелката не знам што да кажам, освен што многу бремени тераат подолго со зрела постелка. Во секој случај ќе си добиеш и второ мислење. Мене ми се намали водата во прва бременост, на крај немав ич и терав до 36 недела, друг беше проблемот кај мене. Со лесно и се надевам дека се ќе биде во ред
     
    На Anche1111 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Anche1111

    Anche1111 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу ке ме прегледаат повторно но сепак ми значи да слушнам од некој со слично искуство :)
     
    На Camille84 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    И јас се мачам скоро месец и пол... Од 26 недела видоа дека имам скратено грло и омекнато.
    Пијев и претходно утрогестан зашто уште од 18,19 недела јас имав повремени контракции. Сега примам и депо ампули и добростон пијам.
    После 26та сум на строго мирување, во 29та примив флостерони за зреење и најверојатно уште еднаш ќе примам, инаку моментално сум 30та.
    Некои денови минувам генерално лесно, некои имам повеќе зацврстувања и тогаш паѓам многу психички, а знам дека со тоа само полошо правам ама не можам многу ми е страв веќе.
    Дај Боже сите да дочекаме недела кога веќе нема толкав ризик за бебето.
     
  18. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Девојки јас читам ама не разбирам баш.Значи кога ќе напишете дека ви мериле грлото треба да е толку и толку.На пример мене некни ми мереше докторот комплет цело грло ми е 3.50 мислам.А иначе сум била малку поддотворена т.е 1.3 мислам е сега мене не ми е јасно што значи ова се :) која може на кратко да ми објасни поздрав
     
  19. dipsidipsidipsi

    dipsidipsidipsi Популарен член

    Се зачлени на:
    4 април 2018
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Незнам што би значело тоа, мене ми го измерија нели со сондата вагинално, и потоа со рака ми викаат малку од нивниот прст вложлив бил внатре и на 2те места, е сеа требало да ти кажат што е, иначе не е страшно 3.50 си е таман.
     
  20. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Да така ми рече и докторот имаме доволно грло 3.50 а отворена си 1.3 не е страшно ама неможев да сватам што значи кога пишуваат :) Фала ти