1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можно предвремено породување

Дискусија во 'Бременост' започната од zanusi, 7 октомври 2014.

  1. MaLeCkO :)

    MaLeCkO :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски
    Sekako deka poiskusni doktori ima tamo i jas se mislev taka, ama GAK si e GAK :) Ajde samo so lesno neka ni e
     
    На Sunshine_1979 и Ververica им се допаѓа ова.
  2. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Знаеш и мене почна да ме нервира нашава матична. Се за неа не треба, се треба посебна индикација и слично. Кога прочитав со тебе како испадна, веќе немам доверба во нејзе. Сега ја терав да ми даде упат за д- димери, ми вика НЕ немаш индикација. Колку што сум прочитала и тоа се прави еднаш до двапати по протокол и не треба посебна индикација. Ама ете нејќе да ме прати. За мерење цервикс не станува збор. Незнам што и е на женава??
     
    На Ververica му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ververica

    Ververica Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    78
    Не знам јас сум многу разочарана од ординацијава...посебно од нејзе затоа што ако не и побараш ако не ја потсетиш ништо нема да и текне како ветрушка извеана е целата..барем мене така ми делува..ни мене не ми даде за д-димери не ми ни спона...ако треба се сама да барам да се информирам што ќе ми е матична тогаш???:@ А да не правиме муабет за тоа што не ни мерат ни тежина ни притисок,,,немаме ни мајчини книшки:@ Во однос на мајчината книшка јас планирам да си купам и да барам да ми ја пополни зосшто кога ќе се породам да не си земам од социјално 5000 ден кога ми следуваат( а за да да земешти треба мајчина книшка секако). Сега бидејќи сум на боледување не можам ама кога ќе се породам одма ги менувам дефинитивно..
     
  4. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Јас за мајчина книшка само си купив и сам аи ја тутунав да ми ја пополни. За тежини и притисоци не ги ни рачунам, од што гледам други работи да завршам. Ама за ова упати многу ме изнервира.
     
    На Ververica му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MaLeCkO :)

    MaLeCkO :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски
    ccc kako be ne vi meri tezina i pritisok??? I zashto sama da si ja kupish majcinata knishka? Kaj koja idete vie doktorka... me iznacudivte. Mene koa mi konstatiraa bremenost odma mi dade Majcina Knishka i na sekoja kontrola mi zapishuva Tezina i Pritisok + i mi pishuva sekoja data koga sum bila i shto sum pravela.... Zemete malku pritisnete ja kako moze taka da ja molite za se i seshto, na kraj kraeva i plakjate mora da prevzeme neshto.
     
    На slobodka и Ververica им се допаѓа ова.
  6. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.070
    Пол:
    Женски
    Не знам кога ќе се породам... тогаш кога ќе и текне да излезе :D За дејство, незнам зошто не повеќе од 10 дена... тие се за побрз развој на белите дробови... зарем по 10 дена пак се уназадуваат? Малку ми е чудно
     
  7. MaLeCkO :)

    MaLeCkO :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски
    Taka mi kaza vcera doktorot i jas se zbuniv, koj e efektot ako posle 10 dena isto ko da ne si gi primil... Otvoriv do preska i Citav i vistina imale samo 10 dena dejstvie- neznam zashto taka :/
    Ima na Google pishi i povekje temi kje ti otvori procitaj... Mada sekade pishuva deka se mnogu korisni i ni malku shtetni... taka da super e shto si gi primila preventivno i ti ...
    Koja nedela si ?
     
  8. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Самата возраст е индикација за испитување на д-димери (ти си над 35 ако не се лажам?). Барем така ми кажаа на мене!
    Ти препорачувам ако одиш за д-димери помалку гужва има во 8-ми Септември отколку на клинички. Со дијагноза z34 или z35 и тие испитувања се бесплатни!
     
    На slobodka и MaLeCkO :) им се допаѓа ова.
  9. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    За социјална помош и парична помош од општина не ти треба мајчина книшка туку потврда од матичен гинеколог за прво родено дете.
     
    На MaLeCkO :) и zuto им се допаѓа ова.
  10. Ververica

    Ververica Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    78
    Не за од општина туку од социјално ти следува 5000 ама мораш и мајчина книшка да приложиш..јас имам таква информација
     
  11. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.301
    Допаѓања:
    131.952
    @slobodka @Ververica mene ova odnesuvanje na doktorkava me potseka na mojava maticna . Poveke onaka obicni muabeti pravime otkolku ona bitnoto.Ama pa ete za tie pregledi sama me prati (dodusa za skrien seker si prasav sama ,a za D-dimeri,hemostaza,krvna grupa -sama ne prati.
     
  12. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Da ama ete nesaka da mi dade upat. Sto treba da i pravam? I da se karam dzabe e.
     
  13. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Јас пред 7 месеци земав без мајчина книшка само со потврда
    http://www.pravdiko.mk/postapka-za-ednokratna-parichna-pomosh-za-novorodenche/

    http://forum.femina.mk/threads/Еднократна-парична-помош-за-новороденче.14167/
     
    Последна измена: 21 јануари 2016
  14. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.301
    Допаѓања:
    131.952
    I drugo-so glavceto e dole,a za inekciite rece ne treba sega :wasntme:toa e ....ke si odmaram i ke se nadevam se da bide dobro
     
  15. coconaut

    coconaut Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    2.562
    Пол:
    Женски
    Od 26 nedeli bev so cerviks 28mm omeknat I centraliziran. Strav u koski na patoloska ubavo si zalegnav od togas I eve sega sum 38 +4, a pocnav da se dvizam pred nekoja nedela poaktivno. I glavceto od togas mu bese nadolu.
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.301
    Допаѓања:
    131.952
    Znaci odmor i lezenje ispagja deka najveke pomaga.ajde so lesno da ti e ,da si imas najlesen poragaj.:nod:
     
    На coconaut му/ѝ се допаѓа ова.
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.070
    Пол:
    Женски
    Ти верувам јас, ама ми нема логика... затоа се збунив :)
    Инаку денес сум точно 32 недели.
     
    На flower30 и MaLeCkO :) им се допаѓа ова.
  18. MaLeCkO :)

    MaLeCkO :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2015
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски

    Iskreno ni mene mi nema nekoja logika, zashto bi gi stavale ako nemaat dolgotrajno dejstvo.... se kazuvaat samo da ne stavat u misla :)
    I jas deneska sum 32, edvaj cekam da pominat ovie 4 nedeli :inlove::inlove::inlove:
     
    На slobodka, jacqueline.s и flower30 им се допаѓа ова.
  19. butterfly *_*

    butterfly *_* Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    304
    Пол:
    Женски
    Јас ги имам примено овие инекции за зреење на плуќата , др.Тимчева така предложи заради тоа што имав скриен шеќер и тие бебиња чии што мајки имале скриен шеќер по бавно се развивале и заради таа индикација си примив две дози а инаку сум 38 недела и одкога ѓи имам примено овие инекции драстично ми се намалија движењата на бебето што ме извади од памет...одкога и кажав ми рече нормално било а инаку немало штета од нив само превентивно
     
  20. #Пепи

    #Пепи Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    351
    Пол:
    Женски
    Тие инекции ти се само превентивни и немаш потреба од грижи ... ќе си родиш прекрасен бебуш :):hug:
     
    На MaLeCkO :) и butterfly *_* им се допаѓа ова.