1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можно предвремено породување

Дискусија во 'Бременост' започната од zanusi, 7 октомври 2014.

  1. butterfly *_*

    butterfly *_* Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    304
    Пол:
    Женски
    Едвај чекам да се породам сепак 4 бременост сите различни али последнава најтешка
     
    На #Пепи му/ѝ се допаѓа ова.
  2. #Пепи

    #Пепи Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    351
    Пол:
    Женски
    Машала за храброста и желбата ... да ти се живи и здарви сите четири ангелчиња :):):)
     
    На MaLeCkO :) и butterfly *_* им се допаѓа ова.
  3. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Исто... бебето си мрда, ама не толку како порано, пред инекциите. Инаку јас примив два пати по две. Еднаш една доза... па по две недели уште поскратено ми беше грлото на матката, па ми дадоа уште една доза. Докторот ми рече оваа последна ќе биде, кога и да реши да се роди бебуш, сега веќе би требало да му е развиена плуќата.
    Сега чекаме и стискаме да доседи барем уште две недели до 36-37 недела... хехе...
     
    На stevemila и butterfly *_* им се допаѓа ова.
  4. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Idni mamicki nemojte da se nervirate i bidete smireni.Dokolku ne vi se dopagaat doktorite sekogas moze da gi smenite.Pozelno e da se napravat site ispituvanja i za skrien seker i za d-dimeri,ke i kazes deka sakas da si gi napraves i nema potreba da se karas.
    Jas sin mi go rodiv vo 28-29 nedela i sega e 3 godisno hiperaktivno detence :) .
     
    На DoubleK, olly14, Vina Nevina_55 и 12 други им се допаѓа ова.
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Море кога не се породив во Септември 8ми месец кога беа земјотресите добро беше, вечерта стомакот камен ми беше, дури и болки во кичмата имав. Свекрва ми се успаничи и отпосле ми рече добро е стомакот ти се оправи дури спуштен ти беше.-е тоа не сум го приметила.
     
  6. sneshko

    sneshko Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2017
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Феминки вчера бев на преглед и ми кажаа скратено грло на матка 17мм дали има некој искуство со вака кратко грло на матката?
    27+2 сум
     
  7. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.700
    Терапија ти дадоа? и мирување многу.
     
    На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AnjaMarin

    AnjaMarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Ve molam spodelete iskustva...Vo 28nedela vlegov denes, se bese OK do 29.09 koga maticnata zabeleza deka cervixot se namalil od 39 na 29 i deka ima faneling.Otidov vo Remedika me primi Gligor Dimitrov-nema sansa niso da se napravi mi rece,kasno e za serklaz odi doma lezi i plasi se koga ke odis vo WC.Iskreno mn se iznenadiv zosto negoviot brat Goran Dimitrov pred 7god mi napravi konizacija zosto imav CIN2 i rece da ne rizikuvame so laser podobro da secneme-mn korekten odnos za razlikan od Gligor. Na site doktori im notirav deka imam praveno konizacija nikoj ne predozi srklaz.Otidov doma posle edna nedela lezenje kaj maticnata na kontrola-poloso.Od tuka vo Sistina-Drakulevski itno vika serklaz-mozelo znaci.Mi napravija na 06.10 i lezev 4dena vkupno vo bolnica.Po edna nedela namesto denta na kontrola mene sabajleto mi pukna vodenjakot.

    Bebeto ima 1200gr, do sega se bese OK na site pregledi i dvata skrininzi.brisevite mi bea OK,edinstvem problem imav vo 23ta nedela so zelezo ama go kaciv odma za 1nedela.Mi istece bajagi voda denes,mi tece celo vreme.Dr vo Sistina se nadevaat deka ke uspeam da go zadrzam uste 10-15dena ako ostanam vaka bez kontrakcii.Mi davaat zreenje i veke 3 nedeli primam utrgestan.Sabajle koga me primija mi napravija krvna slika-leukociti i uste nesto(ne pamtam) e OK sto ne im ukazuva na infekcija.Cekame mikrobiologija od plodovata voda.

    VE MOLAM kazete mi dali imal nekoj slicno iskustvo!!moze li bebeto da izdrzi bez plodova voda?dajte mi nekoj sovet...

    Ne znam kade zgresiv-vo prvo tromesecie osven maticnata me pregleda Eftimov od Remedika, skrining kaj Dimcev vo Sistina i Goran Domitrov za da mi kaze za cervixot mislenje.Vo vtoro tromesecie skrining kaj Kirovski vo cair zosto planirav tami da se porodam...Maticnata Nadica Geroska e TOP...ne znam dali mozev nesto poveke da storam...
     
  9. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    Незнам колку ќе ти помогнам не можам ни да замислам како се чуствуваш во моментов пребарував и јас но најдов тема на форумов прдвремено истекување на плодова вода и има форумки што го имаат ова искуство поминато така да одма прашај некоја од нив за да те советуваат како понатаму, што да превземеш итн еве го линкот од темата https://forum.femina.mk/search/573597/?q=предвремено истекување на плодова вода&t=post&o=relevance и со лесно драга и без нервози, па пиши како поминуваш дај боже се да биде во ред и да донесеш на овој свет едно прекрасно јуначе
     
    На ada21, Lolipop23 и kristii им се допаѓа ова.
  10. ada21

    ada21 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2011
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    5.351
    Пол:
    Женски
    @AnjaMarin со тебе сме душо , биди храбра немој да се обвинуваш , си направила се за тоа бебче . Се случуваат вакви работи за жал . Но не губи надеж. Ќе си биде се во ред , многу е тежок овој пат но ќе го изодиш верувај .
    Во која болница си сега ?
    На државна имаше по месец дена што им протекува плодова вода , со инфузии и лежење дај боже уште малку да поседи внатре.
    Пишувај ни да ти биде полесно , тука сме за утеха и совети .
    Само верба :hug:
    Едит сега видов дека во систина си , во најдобри раце , бебиња од 24 недела се раѓале и биле добро .
     
    На AnjaMarin, spirkovski и Sofronko им се допаѓа ова.
  11. AnjaMarin

    AnjaMarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    @Sofronko ti blagodaram za poddrskata, eve terame vtor den tece po malku od vodata, nemam kontrakcii, se molam bebus da izdrzi podolgo.
     
    На Lolaaa19, Momichka и Sofronko им се допаѓа ова.
  12. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    Ke izdrzi, ke vidis samo pozitvno i se ke bide vo red, ke si dojde bebce koga treba da dojde ich bez gajle draga ti odmaraj, relaksiraj se, se ke se sredi, pisi odvreme na vreme
     
  13. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.457
    Допаѓања:
    27.166
    Пол:
    Женски
    @AnjaMarin ќе издржите со бебушко. Не ви треба ни многу да издржите после 28 недела бебето има добри шанси за преживување.
    Инаку водењакот може да пукне при касно ставање серклаж. Тоа е ризикот од ставање касно серклаж.
    Сега за сега само одмарај, добро ќе се грижат за вас без гајле.
     
  14. AnjaMarin

    AnjaMarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    @Sofronko @JoyJoy
    Terame 6ti denmi pravat CTG na 4h i nema kontrakcii,bebeto go gledaa vcera na eho napreduva veke ima 1380gr.Vo vtornik vleguvam vo 29ta se nadevam ke dodrzi za uste edno zreenje da primime na 25/26.10
    Sega mi kazaa deka mikrobioloskite rezultati od amnionskata tecnost ukazivaat na enterokok bakterija i deka ke mi dadat ampicilinska terapija.Se nadevam deka ne e mn strasno.
     
    На girl-miri, orhideea и mal.ecka им се допаѓа ова.
  15. AnjaMarin

    AnjaMarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Se porodiv so carski nokeska.Bese neophodno poradi infekcija.Bebeto e 1420gr 45cm i e vo inkubator.Dobi ocenka 6-7-8 no najvazno e deka plukata raboti i se nadevame ke napreduvaFala na site na poodrskata
     
    На olly14, Vina Nevina_55, Meckicja и 13 други им се допаѓа ова.
  16. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Јас пијав ампицилинска терапија пред 1 месец исто за ентеркока и се исчисти бактеријата ништо страшно повеќе течности плус пијај
     
    На AnjaMarin му/ѝ се допаѓа ова.
  17. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Да ти е здраво и живо. Не грижи се ќе биде добро бебенцето.
    Пиши пак кога ќе можеш како сте.
    Подршка секогаш ќе најдеш тука од феминките. :hug:
     
    На AnjaMarin му/ѝ се допаѓа ова.
  18. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Da e zdravo i zivo:hug: vazno e deka e dobro i nema problemi.
    Jas imam cerkicka rodeno porano i eve ja 3ipol godinki :) vazno da se zdravi i zivi a potoa ke si rastat :hug::l:
     
    На mal.ecka, AnjaMarin и Momichka им се допаѓа ова.
  19. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    @AnjaMarin da e zivo i zdravo pileto, se ke bide vo red samo pozitivni misli, razmisluvaj kako ke se gushkate, miluvate itn. Ke napredne bebceto site pom8navme niz toj period ke si dobie i na kilaza ti samo bidi dobra pobrzo da se oporavis i zakrepnes ke mu yrebas na pileto mnogu sobiraj sili i odmaraj
     
    На AnjaMarin и Momichka им се допаѓа ова.
  20. AnjaMarin

    AnjaMarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Dragi majki, doma sum veke 10dena a bebus e vo inkubatorce seuste.Napreduva vcera imase 1505gr,no pocna da pravi apnei i toa me plasi,a kacuva vo kilaza po 20-30gr poslednive denovi.Pie od moeto mlekce po 20ml na 3h, no mu davaat ranital za da mu se smirat apneite.Do 1700 ke go drzat vo inkubator pa posle gi cuvaat nadvor vo koritca koi imaat greac odozdola i so 1800 ke ni go dadat.No najvazno e da se smiri disenjeto.Mnogu tesko gi podnesov prvite dva dena osobeno prviot koga si otidov bez nego od bolnica,no morav da soberam sila zosto mora da bide tamu za negovoto zdravje da bide podobro.Pozdrav za site i se nadevam deka brzo ke ve izraduvam so vesti deka sme site domce
     
    На olly14, ludoto19, ALISA0000 и 15 други им се допаѓа ова.