1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можно предвремено породување

Дискусија во 'Бременост' започната од zanusi, 7 октомври 2014.

  1. MarioliMia

    MarioliMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Kako ste? Doma Li ste veke?
     
  2. AnjaMarin

    AnjaMarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Seuste sme vo bolnica, utre pravime 1mesec tocnoizvaden e od inkubator, denes imase 1745gr -325gr poveke od rodilnata tezina.Seuste pravi prekini vo disenjeto i naskoro ke ne pustat- so 1900-2000gr. Pravea eho na mozoce i srce i rentgen na beli drobovi- se e uredno, krvanata slika mu e celo vreme Ok, doktorite velat deka prekinite se samo rezultat na neztelosta.Si pie po 35ml majcino mleko na 3h, ima uredna stolica i mockanjeto e OK. Zagrizena sum za prekinte zosto doziveav tri pari dodeka go drzam vo raka vo bolnica da mi se izgubi-pomodruva cel i so masaza, stipenje i kubenje po kosa se vraka no tie 5-10dekundi se vecnost.Postojano razmiluvam kako ke bide doma i stravuvam da ne mi se sluci docna da go prometam...Sega trebase da bidam vo 33ta nedela od bremenost, togas se formiral centarot za disenje vo mozokot i doktorite ocekuvaat deka vo narednive 7-10dena ke prekinat ovie prekini vo disenje-isceznuvale odednas.
     
    На Sofronko му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MarioliMia

    MarioliMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Daj boze da bide se vo red, Vi prakjam ljubov I srekicki. Ama znaes sto...borec imas ti, ke bide dobro se.
     
  4. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    984
    Пол:
    Женски
    Mila se ke bide vo red da znaes, so tebe sme i gospod ke dava sila i zdravje za tvoeto najmilo cedo
     
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.621
    Допаѓања:
    152.110
    @AnjaMarin како е бебуш ?Ајде дигај се таму за скоро ке ви го дадат да си го носите дома
    Додека не се стабилизира дишењето за него е подобро да е таму под надзор
    Ти известува не тука како напредува и спремајте се за да си го донесете дома
     
  6. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    не знам кај нас дали има и дали имам точно разбрано, има нели BabyPhone, читаы пример му се става на душекот каj што лежи/спие и тоа може да детектира и најмали промени или прекин на дишењето/на срцето..Сигурно некој знае повеќе? Јас мислев дека тие се само за ако плаче да го чуеш ако си во др соба, ама после видов дека и за вакви работи, заради тој симптомот sids што може во спиење да прекине да дише (и навреме родени бебиња)
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Lexy10

    Lexy10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво...
    Јас стигнав веќе до 27недела за некој ден 28 сум...од 20тата сум со пократок цервикс меѓутоа само што дојдов од преглед каде што веќе ми е 2цм..си плачам и ми иде да врискам на сиот глас... утре сум кај ливринова...да се исконсултирам дали треба да примам инекција за зреење на белите дробови на бебчето ...ве молам дали се нашол некој во оваа ситуација и да ми подобјасни...збунета и тажна и се сум :( :'(
     
  8. MarioliMia

    MarioliMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Ej baby ne se sekiraj...jas sum 24 nedela so slicen problem a I plus kontrakcii...odi si na lekar I ke se dogovorite. Jas sum pod nadzor veke, lezam vo bolnica ama ke me pratat doma utre izgleda. Ti si vo podobra situacija od mene.. Bidi silna, ne mu pravi stres na bebeto I ti posakuvam mnogu srekja :*
     
    На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Trufe

    Trufe Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2017
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    @Lexy10 jas bev so skraten od 22ra nedela. Koga mi go otkrija bese 20mm, I do kraj varirase megu 17 I 22. Zimav 2x2 utrogestan I magnesium (prviot mesec 3x500mg posle 1x500mg). Inekcija za zreenje na neli drobovi ne mi stavija. Morav da zemam bolovanje do kraj I prviot mesec bev strogo na lezenje (stanuvanje samo za WC). Posle toa pocnav I po malku da se dvizam so dozvola od Dr bidejki vidoa deka ne mi se krati dopolnitelno, za da od koga vlegov vo 9ti da si funkcioniram normalno I veke prekinaa I da mi go proveruvaat na pregledi. Cerviksot mi izdrza do 10 dena pred termin, taka da probaj da ne se sekiras I slusaj doktor. Prvo lezenjeto e mnogu tesko, ama posle se naviknuvas I si naogas zanimacii (knigi, filmovi...). So lesno neka ti e :*
     
    На Lexy10, Meckicja, Bebulleee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Lexy10

    Lexy10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски

    Тоа е маци од денеска сум на патолошка па ќе видиме т.е. ме примија пред саат време
     
  11. Lexy10

    Lexy10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Да ви јавам дека сум на патолошка лежам ..денеска примивме инекција за зреење и утре уште една...цервиксот ми е 9мм а денес сум 28недела ...незнам веќе што да кажам...
     
    На girl-miri и mal.ecka им се допаѓа ова.
  12. MarioliMia

    MarioliMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Ajde gospod da ce cuva :*
     
    На Lexy10 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ajde so terapija ke vi pomognat da odite napred:hug:misli pozitovno i slisaj doktori:hug: se da pomine vo najdobro:hug:
     
    На Lexy10 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lexy10

    Lexy10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Дај боже уште малку барем да издржиме ... фала женички за поддршката :l::hug:

    Ги бодрам сите тука да издржат дури и една женичка сакаше пред време да оди на царски па ја предомислив да не брза..и еве ја денеска вика несакам веќе царски,нека не те преместат од тука што ќе правам :))..а еве јас за себе се осеќам како слабак мислам дека се рушам :( ме руши некоја тага иако се смеам цело време
     
    Последна измена од модератор: 27 ноември 2017
    На Vina Nevina_55, Melinda85, ludoto19 и 4 други им се допаѓа ова.
  15. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    @Lexy10 kako ste mila?
    Se nadevam podobra e situacijata:hug:
     
    На ludoto19 и Lexy10 им се допаѓа ова.
  16. Lexy10

    Lexy10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    274
    Пол:
    Женски
    Срцко моја гураме со лежењето...примивме за зреење..а денеска ми ставија на листа на лекови и клексан зошто се појавила коагулација ама ајде со Господ напред ...ве гушкам сите ќе издржиме :l::inlove::hug::hug:
     
    На mal.ecka, Bebulleee, Trufe и 10 други им се допаѓа ова.
  17. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Имало тема и за оваа работа, а јас во труднички пишувам. 24+ недела сум со близнаци и цервикс 19мм, омекнат и скратен изгледа заради инфекција. Ме чистеше докторката долу, ми даде вагиналетки Гино-дактарин, Прогестерон Депо, да пијам по еден Утрогестан (не смеам да ставам заради инфекцијата) и Магнезиум директ 2 * на ден.
    Втор ден ми е лежење дома, само за ВЦ станување (ама станувам на секои саат време), во вторник одам кај матичниот на консултација, а во петок во Систина кај докторката што правев ИВФ, па ќе видиме, ми спомнаа и серклаж, ама некако касно ми се гледа..не знам.
    Прва цел и молитви ми се да стасам 28-30 недела..па со Господ напред.
    Има некој само со лежење што успеале?
     
  18. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    @Momichka успеа со близнаци.
    И @Maeve. Штом ќе видат ќе ти пишат.
     
    На Maeve, Momichka, girl-miri и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    @DuchessAnn лежев од 27+2 (15мм) и стигнав 34+0. Имам две здрави живи близначиња. Лежев на пин и имав многу цимерки со близнаци кои успејаа со лежење да имат здрави живи близначиња.
    Одмарај и мисли позитивно :l:
    Јас бев со лопатка и со многууу магнезиум за смирување на контракциите. Што и да е, не мисли многу и не се обвинувај. Не можеш да смениш и немаш ништо погрешено.
    Јас страници порано пишав совет за сите мајкина близнаци, обавезно да бараат мерење цевикс. Не го реков само заради мое искуство, туку заради мое + други 10+ близначки бремености кои ги гледав на пин. И сите кои ги следеа советите, успејаа да истуркат доста недели. Ќе те чекам да споделиш убава среќна приказна :inlove::hug:
     
    На Vina Nevina_55, Isabel, fina erika и 7 други им се допаѓа ова.
  20. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу на советите и големи да растат близначињата. Мене ми рекоа дома да лежам и да станувам само за во вц, сега за сега, па ќе видиме понатаму. Навистина мислев ќе ме пратат државна да лежам ама не. Мене многу брзо за еден месец ми се смени ситуација од 3.8 да стане 1.9 цервиксот. Не знам дали деновиве да инсистирам упат да ми дадат за пин или може и од дома да терам? Систина ми викаат и серклаж ама страв ми е касно да не е, ризици и со тоа има. Како и да е ќе се консултирам и со матичниот и со Систина и државна .. сега за сега од трите места викаат дома ама страв малку ми е.
    Здравје само, читам многу позитивни приказни, кој дома, кој во болница лежел. Само два дена лежам, се здрвив, ама се ќе се истрпи, чим може 2 може и 22 и 33....
     
    На fina erika, Momichka, ❤️Sneze❤️ и 1 друга личност им се допаѓа ова.