1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можно предвремено породување

Дискусија во 'Бременост' започната од zanusi, 7 октомври 2014.

  1. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам @DuchessAnn. Упат за Пин нема. На приемна амбуланта на Гак, одлучуваат дали ќе те пуштат на Паталошка или на Пин. Пин има само 8 кревети и овде одаат покритичните.
    Една од разликите кои ги има мегу Пин и паталошка е што на Пин има инфузија Магнезиум. Предност е што на тие 8 кревети на Пин, има 24 часа мед. сестра и болничар, што не е исто и на паталошка.
    Доколку имаш контракци, пожелно е во болница да ги смират. Ако твојата состојба е стабилна, што ќе лежиш на паталошка, лежи и дома, само редовно прави контроли.
    Не се измачувај, зошто и како.
    Мене првите 24 часа од 15мм ми се намали цевиксот на 10мм и се отворив 2 прста.
    Со лежење, магнезиум инфузија и дијазапам таблети, два пати на ден, ги смиривме контракциите и стигнав 34 недела.
    Имаше доста девојки со серклаж. Ако др. од систина велат дека ова е сеуште возможна опција Do it. Мислам дека ова е Итен серклаж. Имаш и превентивен кој се прави во порани недели.
    Можеш да бараш упат од матичен лекар за Самарџиски. Он ти е шеф на оделение на Пин, и дефинитивно бр.1 за близначки бремености во Мкд.{според мене}
    п.с. не знам дали е возможно да добиеш брз упат до Самарџиски, но искрен совет, ако ги извртиш приватните установи и на крај оставиш за Гак, не сум сигурна за "пријатен дочек". Значи не ме земај здраво за готово, НО ако има опција барај упат за Гак, и преферирај да "прескокнуваш" детали за приватни клиники. Ова ти е искрен совет.
     
    На stevemila, queenakasha, podravka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. queenakasha

    queenakasha Нов член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    фала богу што има активна тема, јас сум во 15+2 со близнаци исплашена сум многу, прокрварив во 13 недела бев на контрола докторот ми рече одмарање никако работа и ако е потребно превентивен серкалаж ми мереше должина на грлото 37мм, бев во државна болница во струмица што да ви кажам хорор се дереше на цел глас и ми рече дека не сум за серкалаж и ми вика што ако ги изгубам при серкалажот ме исплаши иако не му верувам бидејки на приватно докторот ми кажа најдобро е превентивен серкалаж, дали има некои со правено серклаж да ми споделат искуство ви се молам и ако правам серкалаж најверојатно ке е во Систина иако сум од Струмица. поздрав
     
  3. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Побарај упат за Скопје, Самарџиски. Број еден за близначкажи бремености.
    Плус, кој ти се дереше во Струмица? Мене Киров ми кажа кај сум била 16та недела да мк направат. А иронија е, бев кај него |(
     
    На stevemila, DuchessAnn и duffi им се допаѓа ова.
  4. AnjaMarin

    AnjaMarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Mene mi se skrati cerviksot na 20 naednas vo 26ta nedela, vo 28ma mi stavase Drakulevski serklaz NO me drzese bez potreba 4dena vo bolnica i od katetarot fativ enterokok pa mi pukna vodenjak za edna nedela i se porodiv vo 28ma na kraj.Bebus e sega super, no bese na intenzivna 37dena. Spored mene, posle se sto pominav, podobro e da miruvas so podignata karlica (jas imav specijalna pernica za nozete vo forma na triagolnik koja ja stavav pod zadnikot i mi gi podigase nozete nagore dodeka lezev 2nedeli doma pred serklazot). Pozitivna misla, miruvanje i vnimanje na infekcija. Kaj mene matkata bese mirna pa cela nedela prodolziv da lezam so puknat vodenjak no beljata ja napravi enterokokot bidejki dopolnitelno vo Sistina ne mi dadoa terapija za entrokok (amoksicilin) tuku mi davaa sumamed (doktorot ne go videl rezultatot od laboratotija ama toa e dr prikazna) i posle edna nedela plodovata voda pozelene jas primetiv bidejki mi tecese po malku i leukocitete mi otidoa 22.000 pa na moe insistiranje pocnaa da se angaziraat i togas vo vidoa rezulattot i odlucija da me poragjaat. Pozdrav i so lesno! Spored mene podobro e da ne stavas serklaz tolku kasno!
     
    На DuchessAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    @AnjaMarin Баш ми е мило што покрај се, сте биле храбри и силни и бебуш е добар. Големи да растете.
    И јас заради страв од инфекции, сум со мислење да не чепкам ништо со серклаж, туку со лежење да терам колку можам повеќе. Плус за близнаци уште поголем ризик. Ќе видам попладнево матичниот што ќе ме посоветува.
    Фала ви на советите и поддршката. :hug:
     
  6. Miracle_0809

    Miracle_0809 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Здраво. Уште една што го чека бебушот со скратено грло. Мене ми е направен превентивен серклаж во 16 недела. Сега сум влезена во 25та. Фала Богу серклажот држи,со тоа што имав низа сукрвици и бактерија стрептокока која се појави по втор пат и морав да лежам во болница две недели за да примам венски антибиотик. Исто така примам и клексани од пред недела дена поради тоа што постојано лежам. Релација кревет-тоалет и назад. Ме води др. Дракулевски. Молам Бога да издржам до понеделник за да добијам прва тура инекции за зреење. Пијам 2x200 утрогестан и 2x400 магнезиум директ. Лежам со две перници под колковите цел ден, боли ама тоа е, друго чаре нема сем мирување. Секој ден сум поисплашена,буквално бројам саати. Цел ни е 28 недела па после здравје.
     
    Последна измена: 13 февруари 2018
    На DuchessAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  7. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Vo koja nedela ke gi primis prvite inekcii za zreenje?
     
  8. Miracle_0809

    Miracle_0809 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Здравје ќе бидам влезена во 26та. Колку што разбрав зависи и од тоа дали е бебето напредно. Моево,да не го урочам, некако е секогаш недела дена понапред.Колку што знам некои ги даваат во 27 или 28. Поентата е да поминеш две зреења и да дојдеш до 32 недела,потоа се рачуна дека бебето е спремно да дише самостојно. Ти треба да ги примиш?
     
    На podravka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. queenakasha

    queenakasha Нов член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    колку мм ти беше скратено грлото,
     
  10. Miracle_0809

    Miracle_0809 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    На задното мерење беше 1,5см -1см варира...после веќе не го ни мереа туку мануелно го пипкаат серклажот дали држи и дали грлото се отворило надворешно. И на ехо се гледа дали грлот почнало да се отвара внатрешно. Искрено не ни прашувам веќе за милиметри пошо ми е стрес дополнителен секој пат.

    Да прашам,ви се случува ли да имате или сте имале воден исцедок за време на бременост?! Мене ми се случуваше додека ги ставав утрогестан вагинално, и сега повторно се појави а сум на терапија полигинакс.Обично само навечер од кога ќе ги ставам ми се појавува исцедокот. Брисевите се чисти,полигинаксот е превентива ради краткото грло и можност бактериите да поминат брзо. Во консултации ми рекоа да не се секирам дека е нормално на крај на втор триместар да имам појачан идцедок,али патолошка бременост е мрдната работа, у ништо не верувам:D
     
    Последна измена: 14 февруари 2018
    На SteLuna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. queenakasha

    queenakasha Нов член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Митко Киров беше тој што ми се дереше, момичка ти од струмица ли си? Јас моментално лежам во болница сношти пак прокрварив :(иако веке две недели сум само на лежење и пак прокрварив, сабајлево правеа визита, Киров се извини за некни демек бил изнервиран и ми кажа дека веке не се издавале некои лекови што се примиле 1 ден пред серкалажот и дека без тие лекови можело да има контракции и се да истече :( душата ме боли и сега каква одлука да донесам од памет ме вадат уште тоа ми фали :( :(

    Мила и јас сум под стрес носам две бебки во добра состојба но сношти пак прокрварив сега лежам во државна болница Струмица тука докторот ми кажува дека не се издавале веке некои лекови што се давале пред серклажот и ако не се примат можно да имало контракции и се да истече и сега што да правам за каде сум незнам што да правам, тебе каде те правеа серкалаж?
     
    Последна измена од модератор: 14 февруари 2018
  12. Miracle_0809

    Miracle_0809 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Леле не знам какви се тие лекови? Јас никакви лекови не примив пред серклаж. Ми направија брисеви , тие беа чисти и толку беше. Која недела си? Знам дека многу доктори не се нафаќаат во поодмината бременост да прават серклаж,ам пак сум чула дека има и некои што прават. Да побараш второ мислење? Јад го правев во Систина, кај др. Лазаревски. Некако нему највеќе му верував за таа ситуација. Мене и со серклаж ми се појави сукрвица, и затоа сум од 18 недела во кревет.
     
  13. queenakasha

    queenakasha Нов член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    јас сум 14 недела и 4 денови, од што читам по фороми и мислењето од др Триводлиев е да се направи превентивен серкалаж но он е приватен а тие во државна ме мотат, сабајлево друг доктор ми кажа дека мора да прекини крварењто па да се види што понатаму и дека веке едно 5 години не се прави толку серклаж медицината одела во таа насока и се прават само хитни случаи пред 3 4 днови должината на грлото беше 38- 39мм сношти беше 29мм, по тоа што го кажуват докторите ме плашат ако правам серкалаж искрено посто ли ризик ако се прави да се случи нешто на моите бебки :( :(

    а за лековите да ми кажа дека се примиле 1 ден пред серкалажот и сега на што да мислам јас :(
     
    Последна измена од модератор: 14 февруари 2018
  14. Miracle_0809

    Miracle_0809 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Не знам искрено,можеби протоколот за близнаци е друг. Знам само дека превентивен серклаж до 16 недела е подобар одколку серклажот во поодмината бременост кога веќе има индикации за отварање на грлото. Долината може да се намали а може да остане иста уште долго. Дали тие знаат од што точно крвариш? Смири се со стрес не правиш ништо. Нека те задржат на опсервација некое време.

    Јас серклажот морав да го направам превентивно и тука немаше дискусија. Н знам дали ќе дотуркав до овде без него и без лежењето.
     
  15. queenakasha

    queenakasha Нов член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Не знаат од што е крварењето покасно ке ме гледат на ехо, сношти ме гледааа на приватно на ехо добри се бебињата постелки добри , инаку ме задржаа лежам тука јас ке направам се за бебките колку што имам читано и гледано не е толку ризичен серкалажжот незнам сега страв ме фака од коа ми кажуват дека можно е да има проблем :( не сум сретнала до сега некоја што е имала серкалаж а да е имала проблеми :( :(
     
  16. Miracle_0809

    Miracle_0809 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Со се може да има проблеми. Серклажот е специфичен заради тоа што може да направи инфекции. Мада и за тоа има чаре, поредовни бридеви, антибиотик итн. Пак ќе кажам, не знам како е за близнаци ама кога ќе те пуштат ако се е ок, распрашај се уште еднаш, ако можеш и до Скопје дојди да видиш што ќе ти кажат.
     
  17. queenakasha

    queenakasha Нов член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Miracle_0809 фала ти многу за советите, се надевам дека се ке е во ред јас со маж ми размислувавме за скопје во систина но сега демек било далеку да патувам толку време од струмица до скопје, во незавидна ситуација сме :(
     
    На Miracle_0809 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    @Miracle_0809 Јас утре почнувам 25+0, за една недела на контрола кај матичниот, во меѓувреме дома да лежам. Ме смири докторот рече не се секирај лежи и примај си терапија, гледај комедии, читај книги, ме предупреди да не сум читала медицина(ме знае човекот хахаха). Веќе касно за серклаж, плус две бебиња, по околу 700гр. Од 4 доктори со кои се консултирав (систина, матичните, државна) само во Систина рекоа може да пробаме, ама е преголем ризик волку касно за едно, па камоли две (ова од читањево медицина). Страв ми е што станувам секој саат за ВЦ, навечер тахикардија ме лупа. Цело време на бришење гледам да не има нешто. Се молам да не се крати повеќе. Дај боже да издржиме што повеќе, и мене моментална цел ми е 28 недела. :hug:

    @queenakasha Види да ти се смири состојбата, па прашај си убаво и државни и приватни доктори, ти си уште рано со неделите, има време и за серклаж, ама да си провериш се за инфекции пред тоа (крв, урина, брисеви..).
     
    На queenakasha му/ѝ се допаѓа ова.
  19. queenakasha

    queenakasha Нов член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    пред месец проверував брисеви, крв и урина немаше ништо но од потоа закачив инфекција во понеделник завршив со терапијата сега нема ништо исчистена сум, ако треба серкалаж секако проврека повторно на брис, крв и урина, благодарам на советот и со бојжа помош се надевам се ке е во ред :*
     
    Последна измена од модератор: 14 февруари 2018
    На DuchessAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Miracle_0809

    Miracle_0809 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Епа исто сме со деновите. И јас утре сум полна 25 та. Супер е грамажата, мојата е малце повисока со едно. Верувам дека притисокот е поголем пошо се две ти веќе имаш притисок од кило и 400. Не преостанува ништо друго, и да се крати не е страшно само да не се отвара. Лежи, што помалку читаш тоа подобро, јас веќе медицина ќе завршам после бременоста така ми изгледа:) Не ми кажувај за одење до тоалет, исто и јас прво ми е страв, само гледам да не има нешто. Тоа е тоа да издржиме уште 3 недели па после како било пишано така. Ајде пиши ако се дешава нешо занимљиво:)
     
    На Hope_ и DuchessAnn им се допаѓа ова.