1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Можно предвремено породување

Дискусија во 'Бременост' започната од zanusi, 7 октомври 2014.

  1. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Да, од Струмица сум. Јас лежев во Скопје во болница.
     
  2. Maeve

    Maeve Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2017
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    909
    Пол:
    Женски
    Јас само ќе ти кажам, почитување на тоа што ќе ти го кажат докторите, лежење и никако станување! И јас бев на ПИН како @Momichka , и се согласувам со неа, само смирено, мисли позитивно, се' ќе биде во ред! Јас бев со 6 мм цервикс, средина на петти месец, па стигнав до 38ма недела :) со лесно нека ти е, што треба тука сме!
     
    На Aleks@and&ra$, olly14, omilenacvena и 7 други им се допаѓа ова.
  3. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    So 25mm cerviks izdrzav do 34ta nedela.Se porodiv vo Skopje.Bebe zdravo pravo.I jas sum od Str.Celo vreme me vodese Tenev.I na mene mi kazaa NE za serklaz.Vika od zdravo mesto ke pravime rana koja moze da naprai bakterii.Isto i dr so mi go pravese ivf vo Sk mi go kaza.Pa izdrzav do 34ta.Primiv inekcii za zreenje na pluka
     
    На DuchessAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  4. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.759
    Пол:
    Женски
    Само придржувајте се на препораките на докторите и сигурна сум дека ке успеете, значи смао лежење и во кревет јадење ама не потстанати туку легнати,јас така јадев со месеци ,туширање набрзински, мене мм ми ја местеше водата , ми спремаше алишта, јас само набрзински ке се проплакнев и назад во кревет, на почетокот и во кревет лежејки се облакав, после малку се опуштив па стоејки се облакав , кога ке ми текне што се правев :x ама вредеше се.., иако бев со серклаж во 30та недела повторно имав фунелинг и истуркав до 38ма така значи уште цело 2 месеца. Цервиксот цело време ми беше 20мм, толку беше и серклаж кога ми направија.
    Во однос на серклажот јас после тоа па до крај на бременоста секојдневно користев октенисепт спреј вагинално, и повремено вагиналети со лактобацили, имав многу проблеми со бактерии пред тоа и најголемиот страв ми беше дека ке закачам некоја бактерија и за време на серклажот, ама мислам дека спрејот и вагиналетите помогнаа доста тоа да не се случи.
    @podravka јас првата доза на инекции ја примив во 30+5, втората некаде 34 недела.
    @AnjaMarin зашто ти ставиле катетер, јас немав такво нешто, серклажот исто го правев во систина, дента го направив утредента ме пуштија, станував за веце уште дента, освен првите часови кога мокрев во тоа железното како се викаше го изумив.
     
    На girl-miri, Momichka, emkaemka и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Miracle_0809

    Miracle_0809 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Браво. Се што правам јас дега го опиша до збор. Тешко е понекогаш ама вреди на крај. И јас јадам и пијам легната,станувам само до тоалет, и туширање исто така за една минута. Исто ставам октанисепт и од време на време полигинакс за секој случај. Мене ми се проблем повеќе уринарните инфекции,ама тоа е не можам да доуринирам до крај и после две недели антибиотик пак се јавуваат:( Нејсе како викаат само да поминува и тоа е. И јас немав катетер,мене неколку саати по серклажот ме пуштија. Пак ќе кажам лежењето не е лесно, ептен психолошка борба е, ама вреди,барем ја така се чувствувам со секоја помината недела.
     
    На Momichka, alisijad, DuchessAnn и 3 други им се допаѓа ова.
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.604
    Допаѓања:
    151.813
    абе женчиња лежите и гледајте сериии филмови читајте книги
    ке помине времето
    како што ве читам иста пракса е и од пред 10-10 годин кога ја терав третата бременост
    крварења уште 8ма недела и почна борбата
    се отворив 2см на 33 недела па догурав до 42,6 гн
    за цело време бев легната у кревет станување до вц само и тоа редко па ете догурав до крај
    не мислите негативно и лошо знам дека ве отепуваат мислите и дека на секое одење у цв ви е хорор да не видите крв
     
    На Momichka, Kitten, girl-miri и 4 други им се допаѓа ова.
  7. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Нели цело време сум со лежење, само за вц станување, се беше во ред до вчера, но вчера околу 13ч. имав розево на бришење (само еднаш, само тогаш), после кафеаво на бришење, околу 23ч. како лигави парченца со кафеаво, денес сабајле на бришење или само кафеаво или со плус лигави парченца.

    Почнав да ставам Утрогестан последниве 2 дена (пред тоа ги пиев едно време, зошто ставав Гино-дактарин), па си помислив да не е од него. Му пишав и на матичниот, тој рече стави слободно Утрогестан, напиј се магнезиум, и ако продолжи исто или се влоши, правец болница, ако не утре кај него ќе одам.

    Последниве неколку часа ми е подобро, само по малку. Еј човек мир да нема. Одеднаш се појави. Се извадив од памет.

    Логиката ми вели кафеаво, стара крв, нели? Миле паника!
     
  8. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Може и додека си ставала Утрогестан да си се повредила, капилар да пукнал или да застарена крв па се чисти..

    Но јас искрено на твое место да сум би пошла да ме ѕирнат, ништо не е ама да сум сигурна, ехееее кај е 08ч за да те види матичниот, плус долга ноќ те чека, кое срце јуначко ќе преноќи мирно :(
     
    На duffi, podravka, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Имам јас срце јуначко, само панично, хахаха.. зошто кога бев минатиот пат во државна ми рекоа што барам, чим немам болки, контракции или црвена крв.
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас еднаш трчав на држурен по повреда при апликација на кринон. Бледо розе/кафено имав и јас кога ставав гинко дактарин. И тогаш испаничив. Видиш не помислив дека може од тоа.
     
    На DuchessAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.724
    Допаѓања:
    122.045
    која недела си?
    јас би отишла на дежурен. сум одела за исцедок што мене ми личел на нешто а било нормално дури гинекологот се чудеше како нешто сум видела :rofl: а нема ништо ама ми беше гајле побитно ми беше да ми е мир на душат. Јас не чекав а видам нешто облакање и на дежурен. Незнам си имам ставено во глава дека така треба дека нема зезанција со вакви работи...
    сети се да не се повреди кога си ставала утрогестан.... гинекологот ми има кажано и дека светло кафен исцедок не многу забележителен е нормален во бременост
     
    На duffi, Miracle_0809, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Miracle_0809

    Miracle_0809 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    И јас на секое розевко кревам паника и одам на дежурен. Не чекам многу. Иако неколку пати до сега ми имаат кажано дека ако не е црвена крв као кога би си пресекол прст да не доаѓам, сепак што е сигурно сигурно е. Јас два пати прокрварев до сега така бледо розево, меѓутоа јас имам серклаж и на секој поголем притисок или доколку самиот се помести знае да пукне некој капилар у близина. Оди провери за секој случај. Јас сум утре на контрола,па ќе видиме, со душа ги чекам тие инекции за зреење.

    Едно прашање, вие што сте околу 25 недела,или сте биле :) По интернетов пишува дека е нормално да го осеќате бебето барем еднаш на 10 мин по 25 недела. Сте мереле некогаш? Не разбирам како е тоа можно, кога тоа бебе треба да спие повеќе од половина ден... Јас го осеќам ама не така често. Има врска ова шо се пишуе по нет или за секого е различно?
     
    Последна измена од модератор: 18 февруари 2018
  13. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.724
    Допаѓања:
    122.045
    глупости. битно е да го осеќаш. ако не го осетиш цел ден или доса помалку од претходно тогаш да се обратиш на гинеколог
     
  14. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Ми се смири ситуација, немам скоро ништо на бришење, ќе си почекам утре преглед кај матичниот. Греота дури ми падна во недела го замарам, му пуштам слики на Вибер.
    Јас не ги осеќам цело време, неколку пати во денот се поактивни, тогаш чувствувам превртувања, шутиркања, после мирно неколку саати, па пак. Едното помалку зошто има плацента на преден ѕид.
     
    На podravka и Miracle_0809 им се допаѓа ова.
  15. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Бев на преглед, се е добро. Тоа исцедоците стара крв се чисти или од цервикс или од матката, розевото може капиларче некое сум средила дур сум ставала Утрогестан, да не ставам многу длабоко.
    Цервикс си стои исто, дури поголем ми го мереше се движеше 2.2-2.5см. (poolparty)Можно е да се зголеми? Или зависи како мери докторот?
    Бебиња супер, :sun::sun: плодова вода супер.
    Да продолжам со лежење и терапија. Контрола за недела дена.
    Ми олесна многу и ми даде надеж, штом за 10 дена не се скратило, може и наредни 10 и наредни. Здравје само. :f:
     
    На Vina Nevina_55, queenakasha, Bebence01 и 8 други им се допаѓа ова.
  16. Miracle_0809

    Miracle_0809 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    И мене во еден момент ми се зголеми, прашав дали е можно добив некој нејасен одговор, од типот на не, али може ехото некад така да покаже. Јас тогаш избрав да верувам дека може,така да и ти така верувај си:) И јас бев на контрола денес, исто е све, инекција за зреење не примив, за недела дена контрола и тогаш инекција као да бидеме сигурни дека ќе делува.
     
    На DuchessAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Пројдоа 2 недели лежење, денес 26+0. (y)
    Како за инат веќе втор ден едново бепчо ме шутира во бешика и цервикс директно. (facepalm) Немирко еден. :sun: Од шутевите мора да станувам да одам на 40мин во вц. Дали може шутевите проблем да направат со цервиксот, да го скратат, или не, само џабе бајрам на ум си правам?
     
    На ❤️Sneze❤️, orhideea, Bebence01 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Miracle_0809

    Miracle_0809 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Не верувам искрено, а и џабе да се нервираш и мислиш коа не можеш да направиш ништо.Лежи си и стави некоја перница под карлицата некако ако можеш да го мрднеш бебушот од таа позиција :) Ајде уше две недели и ете сме до посакуваните 28 :)
     
    На DuchessAnn му/ѝ се допаѓа ова.
  19. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    I Mene me udira direktno vo cervix mene pa strav mi e da ne popustat koncite uffff maki nasi.. I celo vreme mnogu nisko vo vagina mi mrda bukvalno.
     
    На Miracle_0809 и DuchessAnn им се допаѓа ова.
  20. Miracle_0809

    Miracle_0809 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    :D Едно време мислев дека само ја сум луда шо паничам , баш ми е мило што не има повеќе:D Прашав ја по повод попуштање на конецот, докторот ми рече пре мевцето од грлото ќе ти попушти него конецот:D Ако се мрда конецот секако ќе имаш крварење, јас барем имав на 2 пати. И моево знае да ме закачи доле ниско, затоа сум со перници по карлица некако да го олабавам тоа место. Пробајте
     
    На danichap и podravka им се допаѓа ова.