1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мозолчиња и осип на бебешкото лице

Дискусија во 'Бебе' започната од st-ojanovska, 12 декември 2012.

  1. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    и ние сме исти имаме одвереме навреме како ситни точки, мозолчиња по лицето, ама јас мислам дека е од блузите, кебенцето нели цело време се допира на нешто ;)
     
  2. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    ај јас како нова мамичка да си прашам нешто :) На лицето му се јавија како мозолчина ситни мали бели, а исто така има и мозолчина црвени на газот со што би можела да го мачкам :(
     
  3. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Лицето не го мачкај со ништо почекај би требало сами да се средат ,газето ако најдеш судо крем со тоа , ако не со мустела бариерен крем ама пази многу суши штом ги исуши тоа ќе биде по првото или второто мачкање премини на обична павловичева
     
    На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    И на моето му се појавуваат, ама строго на обравчињата. Сугурна сум дека е од бацување и се трудам да пазам каде го бацувам ама понегогаш се заборам. Да е и кај вас од истиот проблем?
     
  5. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I nie imame sitni mozolcinja na noseto,bradata a na obravcinjata kozickata ni e blago zacrveneta i kako suva deluva.I stavam Pavloderm,no taa mn.mavta so racinjata i ja brise.Efekt ima samo koga i ja nanesuvam na spienje...
     
    На NewMommy и SimonaTino им се допаѓа ова.
  6. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    I jas od pavloderm sum prezadovolna
    Zemav sampon,pudra I krma,vi ja preporacuvam
    Liceto od kremata staklo,vratceto I gazeto od pudrata isto,od samponceto ne solzat ocinjata I ubavo mirisa do slednoto banjanje
     
  7. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    и на нас ни се појавија вакви мозолчиња ситни и тоа по обравчињата и вратчето, се мислам дека и е од топло- поготово кога ја дојам се поти баш на обравчето со кое е потпрено на мојата рака. Овие мозолчиња ли се вруќици или вруќици се нешто друго ? и да мачкам ли јекодерм или павловичева, или боље да не ставам ништо мрсно ? имам и од витаминската крема на бекутан со цинк- ваљда смеам да пробам со неа да ја намачкам ??? :?:
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    На почетокот повеќе ги имаше сега дневно по една две, ама до утредента ги снемува.
    Инаку ги мачка со детска витаминска маст на бекутан.
     
  9. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    јас ги мачкам само со јакодерм маст и за ден два поминуваат :)
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    И ние ден имаме ден не :) гледам да не и ставам креми и сл нека и одмара кожата :) секако ке и поминат.
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Денес апла мозолче му искочи...деф.се е е од тоа што нон стоп ги пика рацето во уста и се лигави.
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Dvete obravcinja ni se sareni od sitni bruncinja i koga place celo lice i se vcrvuva i i idat mnigu do izraz. Ke probam so kamilica da gi sredam. Probav ednas i mislam deka ke ima efekt.se trudam da ne ja baknuvam ama se zaboravam ponekogas.
     
  13. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Eve i nas dva dena vekje kako od levata strana i se pojavija sitni bubuljicki i neznam sto da i stavam.imam bekutan so cink oksid ama pa si vikam da ne ja slakam da ostavam taka pa ke vidam dali ke se izgubat.se mislam dali eozinskasol da kupam pa da ja mackam??
     
  14. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    @mami blue Еозин се става ако бубучичките имаат бели врвчиња, на газа и се поминува бубуличката, ако пукне врвчето ја менуваш газата.
    Ако се само црвени не ставај еозин, ја суши кожата. Цинкот е за пеленски осип. Немој да ставаш уље и павловичева, тешки се и ги затвараат порите. Може да се повлече за ден-два или јави се на педијатар.
     
    На mami blue му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Pa ne i se beli, povekje mi nalikuvaat na vrukjnici.i sum primetila koga ke se iznervira i pocne da place se vcrvenuva i kako povekje da i se pojavuvaat.se mislam panteksol krema da i stavam isto bese i so prvata kerka pa kremava bas ni pomogna
     
  16. Tanjusce

    Tanjusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Moeto since ima beli bubalicki na noseto uste od samoto raganje, sega ima eden mesec i uste ne se pominati. Mu izleguvaat i na obravcinjata ama brzo pominuvaat, a ovie na noseto stojat. Go mackam so jekoderm drugo nemam probano. Sovet?
     
  17. momomo

    momomo Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    40
    Ke moze nekoj ako znae za kremata cvet od bitola da mi kaze kako moze da se kupi.
     
  18. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    Majki malata mesec ipol stara mi e cela isfrlena na licenceto so site crveni tockicki dali od sto se dopira koga cica do mene ili od nesto drugo neznam i toa eve dva tri dena, do sega nemala nisto, so sto da mackam neznam
     
  19. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    @pepapa od cicanjeto e. I mojata imase. Ja miev so kamilica i ponekogas mackam pavloviceva na licence. So tek na vreme se sredi. Uste ima,no se povlekuvaat. Daleku podobro izgleda.
     
    Последна измена од модератор: 23 април 2017
  20. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Bejbi mi e tocno 40 dena do vcera imase cristalno cisto lice no pocnaa da i izleguvaat bruncinja.prvo se crveni a potoa stanuvaat kako beli gnojnicki sitnicki.ima li mesto za panika da ne e nekoj atopicen dermatit se plasam