1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Моларна бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од m.maci, 6 декември 2012.

  1. m.maci

    m.maci Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    16
    Моларната бременост се јавува на 0,1 % од трудниците, почесто кај постарите жени или помлади од 15 години. Начинот на настанување, сеуште не е доволно јасен и постојат две можни објаснувања. Спред првиот настанува како резултат на оплодената јајце клетка чии генетски материјал е изгубен или деактивиран од еден сперматозоид, а спред вториот од два сперматозоида (во околу 10% од случаите), па генетскиот материјал во оплодената јајце клетка е исклучиво од татковото потекло. Може да биде комплетна кога постелката има карактеристичен гроздест изглед и некомплетна кога често може да се пронајде фетус или одредени негови делови. Во случај кога е присатен витален фетус, тој обично не го доживува третото тромесечје, а во ретки случаи кога ќе стигне до терминот умира после неколку дена.

    Симптоми на моларната бременост, уште позната и како хидатиформна мола или трофобластна болест, се вагинално крварење, изразена мачнина и повраќање, висок крвен притисок. Може да се дијагностицира со обичен ултразвучен преглед и мерење на нивото на бета единиците на хуман хорионски гонадотропин (hCG) во крвта. Покачените вредности на hCG е нормално да се најдат во бременоста и служат како основа на брз тест за рано откривање на бременност. Во случај на моларна бременост неговото ниво во крвта е значително повисока отколку кај нормалната бременост.

    За да се заштити жената, моларното ткиво мора целосно да се отстрани од телото на жената. Кај повеќето жени по отстранувањето на ткивото, ќе нема последици. Сепак кај 20% од целосната и кај 2-5% од делумата мола, ткивото продолжува да егзистира и може да премине во канцер.
    Понекогаш ако не дојде до спонатано исфрлање на бременоста, и се забележи молата на ултразвук, се прави киретажа за да се отстрани целото ткиво. Кај најголем број од случаите по киретажата ќе нема потреба од дополнителни интервенции. После киретажата задолжително редовно се следи нивото на hCG хормонот во крвта. Овој хормон се лачи од плацентата и кога нема бременост неговото ниво е нула или е многу мало (помалку од 5 единици).

    Се препорачува жената да не се обидува со нова бременост во текот на една година, за да може да се потврди дека молата е целосно отстранета. Потребно е hCG да биде нула во продолжение од 6 последователни месеци за да се заклучи дека болеста е санирана.
     
  2. blackstyle

    blackstyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2011
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Што е моларна бременост?

    празна јајце клетка без плод и мора да се отстрани :(
     
  3. m.maci

    m.maci Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    16
    Што е моларна бременост?

    Моја другарка остана бремена пред 1 година.Кога отиде на лекар дикторот и кажа дека е во 2 месец од бременоста и дека е многу добар плодот.Дури и срцевата реакција била во ред.После 1 месец прокрваре и отиде на лекар и кажаа дека треба да лежи.За 1 недела отиде на контрола и за жал и кажаа дека плодот е мртов.Откако направи абортус (т.е.се исчисти) за 1 недела отиде по резултатите и и кажаа дека имала моларна бременост за среќа го имала најмалиот степен.
     
  4. dd84

    dd84 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво
    Веќе подолго време го следам форумов и еве конечно решив и да станам член.
    Пред десетина месеци за жал се соочив со моларна бременост. Прв пат воопшто дознав и дека постои таква бременост. Ја викаат и тумор на постелката. Она што ми го кажаа докторите беше дека причината не треба да се бара во нас и дека станува збор за грешка на мајка природа во процесот на оплодување. Всушност се развиваат еден куп цисти. Плод може да има а може и воопшто да не се развие. Мојата беше парцијална мола. Заврши со 2 киретажи. Мораше да се следи BHCG кој беше доста висок и се спушти на 0 после 3 месеци. Уште 3 месеци поминаа и добив зелено светло да се обидувам за нова бременост.
     
  5. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Денеска бев на преглед, денеска влегувам во 6та недела, но нема срцева акција. Докторката запна дека и личи на моларна бременост и ме упати да го проверам Bhcg хормонот кој излезе 24.400. Од лабораторија ми рекоа дека е во граници за нормала. Во Ремедика ми рекоа рано е за срцева акција. Матичната вика дефинитивно треба да има срцева акција и многу се високи вредностите. Не знам на кого да верувам. Ми рече да не чекам повеќе од 3 дена, да одам во Ремедика или ГАК. Во Ремедика викаат рано е, пред 8 недела да не одам. Ќе си умрам!!!
     
  6. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Mој совет ти е да почекаш за недела-две,кај сите на иста недела не се утврдува срцевата акција,кај некој порано,кај некој покасно,све зависи од тоа кога е зачнато,матичната твоја вајда била запознаена со оваа терминологија на порано или покасно зачнување :emo: ...
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    За да ти биде полесно на душичката уште утре закажи на друго место
    Се надевам докторката греши ,а може и да е покасно зачнато...
    Сепак јас не би чекала би си проверила уште наредниот ден ако пак ми речат да чекам би почекала,ако се мора тоа е...
    Ти посакувам природна и нормална бременост :*
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Значи само 5 полни недели и влегуваш во 6 и др.така ти рекла......воопшто не се паничи, за срцева реакција се чека до 9 недела, најчесто во седма се јавува. Ај баш пиши што како ќе биде...поздрав
     
  9. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Само да ви кажам дека дефинитивно стануваше збор за моларна бременост, потврдија уште 2ца доктори и мораше да се направи киретажа. Добро поминав, ама ми рекоа дека морам да чекам една година пред повторно да се обидеме за бебе.
     
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Ќе помине и една година, не се нервирај ќе си гушкаш бебенце и ти.поздрав
     
  11. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас си гушкам бебенце, има 8 и пол месеци, ама сакав брзо уште едно да гушкам. Ама ќе почекам, не е страшно ;)
     
    На macy28102012 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. jasmina83

    jasmina83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    77
    A samo edno prasanje imase li nekoj od simptomite koi se navedeni za vakva molarna bremenost.....................
     
  13. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Симптомите на моларна бременост или missed abortion се исти како и при нормална бременост, изостанување на мензис, гадење, повраќање, вртоглавици, спиење повеќе, болни гради.
    Јас имав ваква бременост пред околу 3 години и многу е болна реакцијата кога слушнеш дека нема ембрион и мора да се изврши киретажа, неописливо е чувството ама здравје после неколку месеци пак останав бремена и сега си имам здраво, право, најубаво и немирно синче од 1,5 година :$
     
  14. Matilde

    Matilde Нов член

    Се зачлени на:
    23 август 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    0
    Zdravo sakav da se pridruzam i jas vo ova tema, znaci i jas pred 5 meseci imav abortus poradi molarna bremensot vo 9 nedelanmi kaza deka plodot ne se razvivase pa morac vo kiretaza.. Koga napraviv test mi izlese 24.300 pa mi dadoa nekoi lekovi i za 3 mesecu koga napraviv povtorno istotot test mi izleze negativen znaci 0 i doktorot mi kaza da se obidam za da ostana povtorno bremena . Ama ovde gledam nekoi od vas imala da cekat i po edni godini pa jas se plasam sega posto kaj mene samo 5 meseci imaat pominato?
     
  15. iva78

    iva78 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Eve jas veke pomina eden mesec od kiretazata znaci kesata nemase plod boze prv pat slusnav.ne se spoile hromozomite. Dali nekoj ima iskustvo I sto se ispituva posle ova bidejki mene nidto ne mi ispituvaat inace sum vo stranstvo
     
  16. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Моларна бременост е кога наместо оплодување во матката каде обично треба да има ембрион настанува патолошка маса, значи нема плод него тоа е од постелката. Исто изостанува менструација и сите симптоми водат кон обична бременост ама обично првите знаци се откриваат кога нема срцева акција и треба да се направи киретажа. Обично жените кои имале моларна бременост би требало да паузираат една година пред повторно забременување.
     
    На GoldddGrlll му/ѝ се допаѓа ова.
  17. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Јас како марсовец па да си прашам, зошто се појавува оваа болест.
     
  18. iva78

    iva78 Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Da da bez plod bese veke vo 8 ma nedela.doktorkata mi rece moze I poslebdvs nesevi da pocnam...eve ccitav sega cudno
    Bolest li e???
     
  19. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    се појавува така што женската јајце клетка не е активна кога ке биде оплодена од сперматозоидот и наместо заедно да почнат да се делат само сперматозоидот почнува да се дели. Затоа има симптоми на бременост ама плацентата не се формира правилно, се развива само надворешната обвивка а внатре нема бебе.
    Не се плаши не е болест, не значи дека повторно ке ти се деси истото, ке те следат докторите во следната бременост убаво.
     
    На iva78 и okcenzi им се допаѓа ова.
  20. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Сум слушнала дека некои жени од преголема желба за бебе, си ги имаат сите симптоми на бременост им расте стомакот но нема бебе. Се случило на далечна братучедка на татко ми, била стара мома и сакала дете, па кога отишла на “пораѓај“ само и го издишиле стомакот. После лежела во нервно.
    Знае некој како се нарекува таа “бременост“