1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Молба

Дискусија во 'Барање работа' започната од fairy88, 14 ноември 2012.

 1. fairy88

  fairy88 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  7.697
  Каква е таа молба која се бара за поднесување на документи за работа?
  Имам слушнато за мотивационо писмо и цв, ама ова е дефинитивно нешто ново.Знае ли некој за каква молба се мисли?
   
  На Belllaa1 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Darya

  Darya Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  51
  јас мислам дека мотивационо писмо, писмо за интерес, и оваа молба е едно исто.
   
 3. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.336
  http://www.zvrm.gov.mk/WBStorage/Files/ ... rabota.pdf

  Еве ти линк кој ќе ти помогне.
  Молба се пишува на обичен лист А4 формат....
  Пишуваш горе лево (мслам дека е лево, нека ме поправи некој)
  Име на фирма
  Адреса на фирма


  М О Л Б А

  Јас, Твое име и презиме, домашна адреса, Матичен број, Број на лична карта, роден на датум XX.XX.XXXX година во село/град, општина.

  Го молам горенаведениот наслов да ме прими на работа за работното место______________________. Квалификации си пишуваш, искуства и сл. И на крај Ви благодарам однапред.

  Молител:
  Име и презиме
  Адреса,
  телефон, e-mail
   
  На fairy88 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.199
  Допаѓања:
  8.431
  Општи прашања

  Како да напишам Молба за работно место ?
   
 5. butterfly6223

  butterfly6223 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2012
  Пораки:
  385
  Допаѓања:
  1.106
 6. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  855
  Огласи за вработување

  Забележав во неколку огласи, се бара молба која заедно со други документи треба да се достави до фирмата. Ме интересира, оваа молба треба јас лично да ја напишам или постои некој образец од фирмата? Не е нагласено.
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.336

  Ти сама да ја напишеш. Ако сакаш можеш и во печатена верзија или своерачно на А 4 лист.
  И мене ми бараа на времето и јас на лице место во архива ја напишав тогаш. Ми текнува се зезав со архиварката кога ми даде лист и кажав ,,ајде да се помолиме на горенаведениот наслов,, :D :D :D :D
   
  На Nati.P му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.352
  Допаѓања:
  17.400
  Пол:
  Женски
  ,,ајде да се помолиме на горенаведениот наслов,, во името на директорот, заменик директорот и комисијата за избор, амин :D

  Молбата ти е всушност апликација за работа, тоа е едно парче хартија кај што треба да се фалиш себеси, за кој оглас се пријавуваш за кое работно место, каде и кога било објавено, па после продолжуваш како ти со твоето искуство па го набројуваш па мислиш дека си адекватен за тоа место, па набројуваш твои карактеристики особини па љубезност, точност, прецизност, работа под притисок ти реков ми рече и долу обавезно ви благодарам за времето одвоено за разгледување на мојата апликација и на крај со почит, таа и таа.

  Напомена- горе во десен агол пишуваш твое име презиме, адреса телефон,мејл и сл. а веднаш под него но од лева страна до кого е наменето писмото.

  Молбата е најдобро да си ја напишеш на компјутер и да си ја испринташ, подобро изгледа така, подобар е впечатокот.

  btw кај си ма цаци од кога те немам видено на форумов :*
   
  На Nati.P му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  855
  Значи му доаѓа нешто како мотивационо писмо :) така?
   
 10. Norah Jones

  Norah Jones Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  501
  Пол:
  Женски
  чекам да излезе оглас за работа, но онлајн не можам да ги видам изданијата на службен весник од декември... помош?
   
 11. moni.poni

  moni.poni Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2016
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  84
  Помош како да напишам молба
  На работа има превоз но во тој дел кај што живеам не поминува
  Сакам да им доставам нешто во вид на молба до фирмата за да го пренасочат превозот некако
   
 12. Forca

  Forca Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2016
  Пораки:
  722
  Допаѓања:
  1.973
  Пол:
  Машки
  Прво ќе ја адресираш молбата до одговорниот во фирмата за превоз, понатаму ќе наведеш твои податоци како испраќач на молбата, после на средина на листот ќе го наведеш насловот на писменото, или ќе напишеш од страна: Предмет: Молба.
  Понатаму ќе започнеш со почитувани, на нов ред (тука накратко) без многу детали ќе побараш да поминува превозот и покрај твоето живеалиште доколку е можно, и накратко ќе кажеш зошто би било оправдано тоа, на крај завршуваш со: Со почит.
  Тоа е тоа.
   
  На moni.poni му/ѝ се допаѓа ова.