1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Молив за веѓи

Дискусија во 'Лице' започната од Sw3et.Ang3l, 19 ноември 2012.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Јас не ве сфаќам со нацртаниве веѓи, особено онакви како на оваа од видеово погоре.
    Нели беше целта да изгледаме поприродно? :^)
    Мене лично селски ми изгледаат исцртани, обоени, насликани и не знам веќе какви веѓи, па со истакнати лакови. Не оние со една линија, туку бааааш исцртани, дебели.
    Ако пудрата ви ги покрива, само прочешлување со четкичка за веѓи со малку вазелин си врши работа и те како, ама боењево не ми е јасно, а ниту пак ми изгледа убаво.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.983
    Па добро не е за секоја пригода, нормално нема за денско кафе или прошетка да си ги нацртам ама кога ќе имам појака шминка, ќе го направам тоа.
    Мене не ми изгледааат како на видеото, не ги продолжувам екстра и слично но барем ги истакнувам.
    Ни четкичка ни вазелин не помага на тој што стварно нема природно убави, (не воопшто)густи и светли веѓи, а темен тен, и темна коса.
     
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.197
    Допаѓања:
    10.837
    Пол:
    Женски
    Мене стар римел ми врши одлична работа. Секогаш кога ќе купам нова макара, старата ја оставам отворена преку ноќ за да се исуши. Природно имам темни веѓи, ама влакната ми се ретки, како и косата. Со римелот се исполнува просторот меѓу влакната. Исто така имам многу ретки и кратки бебешки влакна како залистоци во косата, и некогаш и тој дел го исполнувам на истиот начин. Голем плус со реткиве влакна е што немам многу на нозете... ;)
     
  4. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Користам едно шашаво Габрини моливче од пазар, околу 70 ден. и ми трае точно по една година. :D
    Бојата е кафеаво-чоколадна, само им давам облик за поприроден изглед. И никој не забележува дека ги „пополнувам“ веѓите. Значи дотолку добро и природно делуваат. ^_^

    А не сум фан на строго исцртани задебелени веѓи, што од километар се познаваат. Ми делуваат смешно и вештачки.
     
  5. coeur

    coeur Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    4
  6. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Порано ги цртав веѓите,но имам јас тенки веѓи и сосема природни изгледаа.
    Сега веќе престанав,бидејки како некоја обврска ми беа.Ги цртав зошто не знам како со чупање некако им ја изгубив формата на веѓите,но фала богу се спасив и од тоа.Почекав извесно време да ми пораснат и направив супер форма на веѓите.Не ми е потребно цртање.
    Инаку оние што имаат дебели и темни веѓи не разбирам што е поентата тука од цртање веѓи?
    Искрено делуваат многу неприродно-вештачки! |(
     
  7. lolanomnom

    lolanomnom Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    2.324
    [​IMG]
    Го користам ова скоро секој ден и сум презадоволна, малку само ги пополнувам веѓите пошто ми се малце чудни, доста ми се ретки а долги влакната и некако малку кога ќе поминам низ нив ми личат како погусти, нормално не ги обликувам со него, така па многу вештачки ми делува. Иако сум плава некако имам потреба малце да ги затемнам пошто многу некако бледо делувам. Можам и без него ако сум само до факултет или така излезена без врска на саат два. Исто така ова светлото моливче го користам како хајлајтер за под веѓите, малку кога ќе го ставите и размачкате прави огромна разлика на веѓите некако поистакнати се, поубав го прави обликот. Се на се моливчево е петка :) :clap:
     
  8. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Како да си ја погодам соодветната боја на моливче? До сега никогаш не сум употребувала и страв ми е да не одберам многу темна или многу светла па џабе да е...
     
  9. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Ма има една во градов со фломастер си ги има нацртано. :fubar:
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Ако имаш светла коса ќе си бараш моливче со ознака blonde или бледа кафеникава нијанса, накај кожа боја.
    Ако си бринета ќе си земеш топла медова или кафеава нијанса на моливче, а доколку имаш потемна боја на коса/веѓи ... си бараш темна боја. :)

    Види си на рака како стои нијансата, спореди си со бојата на веѓите и ќе знаеш дали да го земеш или не.
     
    На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    „Правилото“ е дека ако имаш светла коса, треба да земеш моливче една нијанса потемно од твојата боја на коса, а ако имаш темна, моливче што е една нијанса посветло.

    Он топик: Користев молив за веѓи од Oriflame, а сега ги цртам со закосената четка на Essence и мат кафена сенка. Поприродно и „помеко“ ми изгледаат кога ги цртам со четка, кога ги цртам директно со молив често знам да се занесам и премногу да ги затемнам :D Имам и четка како на сликичката подолу, па за најприроден изглед и нанесувам малку од кафената сенка и нежно ги четкам.

    [​IMG]
     
    На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
  12. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Од неодамна станав црвенокоса и проблем ми е да си најдам соодветно моливче за веѓи. Навистина поим немам какво да одберам. Веѓите ми беа упадливо различни во споредба со косата па морав да ги осветлам. Сакам дефинирани веѓи, се шминкам ептен пин ап а дефинираните веѓи се голем дел од тој изглед. Мал совет од црвенокосите ? Со што ги потполнувате вие веѓите ? :?:
     
  13. temjanuskaaa

    temjanuskaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    773
    Девојки совет за молив за веѓи каков да земам марка,бројче и цена ...зашто никако да си погодам или е пресветло или претемно имам темна кафена коса а веѓите некако чиниш ми се накај сиво-црна боја чудно и затоа неможам да си погодам, а сакам да ги пополнувам веѓите зашто ми се ретки. Паа хелп еве ви ставам и слики да видите за каква боја на коса и веѓи ви зборувам.Фала однапред :)
     

    Прикачени фајлови:

    • teyyy35.jpg
      teyyy35.jpg
      Големина на фајлот:
      32,1 KB
      Прегледи:
      615
    • rtssh.jpg
      rtssh.jpg
      Големина на фајлот:
      15,3 KB
      Прегледи:
      611
  14. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Девојки, има ли кај нас вакви палети специјално наменети за веѓи?
    [​IMG]

    Јас користам моливче, ама сега имам една убава четка за веѓи која мислам дека ќе испадне многу поубава варијанта, ама немам соодветна сенка. Прочитав низ темава дека некои од вас користат обична сенка за очи, ама сите мои сенки имаат светки. Имам една убава Seventeen палета што според боите ми одговара на веѓите, ама таа па колку светки има... Ептен се познаваат.
    Евентуално да ми препорачате некоја долготрајна мат сенка? :?:
     
  15. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Сигурно си налетала на него веќе низ темиве, има на Есенс дуо сет за веѓи, со потемна и посветла нијанса. Јас го имам и задоволна сум, веѓите изгледаат сосема природно и ненападно:
    [​IMG]
    Во комплет оди со четкичка и со три шаблони за веѓи, но јас не ја користам четката од сетот, а шаблоните ми беа тотално бескорисни и ги фрлив одма :D Си користам моја закосена четкичка за гел-туш и ефектот е убаво обликувани, природни и ненападни на изглед веѓи. Инаку, доста ми се светли веѓите, а косата ми е плава, па посветлата нијанса совршено ми одговара (ова во случај и ти да си светла како мене :) ). И да напоменам, треба да се биде доста нежен при нанесување, зошто сенката е доста пигментирана. Комплетно се мат и двете сенки, без никакви светки во нив. 195 денари чини сетот :)
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  16. DulceChiquita

    DulceChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Колку е моливчето на Essence?
     
  17. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    [​IMG]

    Исто така и сетов на Oriflame, првите две се бои, а најсветлото е восок за фиксирање на веѓите :)
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  18. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.560
    Пол:
    Женски
    Веѓите природни ми беа дебели, но со тек на време од средни отидоа до тенки, па пак ги вратив на средни. Е сега ми текна дека сакам да си ги пуштам природните. Свесна сум дека ќе треба 2,3 месеци за да се пополнат местата кои што ги сакам, а и знам дека и после тоа нема баш да бидат исти влакната како што биле некогаш.
    За да не се шетам така чудно подрасната купив моливче на S-he, некоја темно сива нијанса ама премногу ми двои од моите. Со црно моливче не ни помислувам да ги правам ама ми треба препорака за нешто потемно а да не е баш црно.
     
  19. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Марамке, пробај со сенка за очи, јас така некогаш правам. Со четкичката само ги поминувам веѓите, без да ја брцнам во сенка, туку со она што ми останало на неа од претходната употреба.
    Можеби и нема да ти одговара и ќе ти е темно, сепак пробај со благи поминувања со четка и сенка на веѓите.
    Мене ми одговара зошто имам баш изразено црни веѓи, не ми се некои светли.

    Апропо на темава, некогаш користам и моливче за веѓи, а тоа е црното на Есенс. Веќе заборавив кога ми е купено, а не ми е потрошено ни до пола.
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  20. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.457
    Допаѓања:
    22.799
    Пол:
    Женски
    Темно кафеаво, Марамке. Јас имам скоро црна коса, па темно кафеавото делува некако „помеко“ за разлика од црното. Имам гледано и видеа на you tube блогерки кои препорачуваат строго темно кафеаво (а не црно) за темнокоси. :)
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.