1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Молив за очи

Дискусија во 'Лице' започната од blue.rose, 23 април 2010.

 1. blue.rose

  blue.rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  28
  Редовно користам црн молив за очи ама никако да најдам некој кој што ќе има убава заситена боја. Досега најдобриот што го имам користено е на Seventeen.

  Каков молив за очи користите вие? Колку често го користите? Како го исцртувате вашето око - и на горен и на долен капак или...?
   
  На AvonSkopje му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.010
  Допаѓања:
  198.823
  Пол:
  Женски
  Понекогаш користам моливчиња за очи, кога не ставам сенка. Не ги исцртувам очите, од проста причина што ми се малечки и ако ги исцртам целосно, уште помали ми изгледаат. Кога имам појака шминка (како на пример за излегување) ставам моливче на горниот капак. Најчесто користам црна, кафеава и виолетова боја.
  Од Seventeen ич не сум задоволна, не ми цртаат убаво, од Oriflame така-така, а дефинитивно број еден ми се на Gosh - Kohl Eye Liner - даваат добра боја, долго траат, прецизно се нанесуваат затоа што се меки, ама и лесно се размачкуваат што мене исто така ми одговара, затоа што не сакам остри линии. Чинат околу 200-250 ден. зависно кај купуваш. Во Cosmo Tinex се 200 ден.
   
 3. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  890
  Допаѓања:
  302
  Јас ги исцртувам очите а најмногу сакам кога ке ги исцртам и на горниот и на долниот капак и со шминка за излегување користам моливче од авон црно имам и кафено ама црното почесто го користам тие што се од орифлејм немам пробано а се канам да си купм некое поскапо ама добро да црта а најмногу сакам црн туш ама никако да порачам мн ми се скапи од авон
   
 4. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Јас долго време користам Импала моливче и задоволна сум. Имам крупни очи, така што секогаш ги исцртувам. Ставам само на долниот капак, а за горниот користам туш, потоа ставам маскара and I'm done ;)
   
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Па често користам моливче за очи,ми се чини ако не ставам,како гола да сум :D некогаш ставам минимално од моливчето,а некогаш и повеќе зависи,користам моливче за очи од Golden Rose и севентин,а ги исцртувам горниот капак и долниот капак од окото.
   
  На AvonSkopje му/ѝ се допаѓа ова.
 6. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  13
  sekogas gi ocrtuvam ocite so molivce za oci gosh zaso imam plavi oci i bas kontra mi se svigja mnogu i na ocnite kapaci sekogas stavam tenka linija tus na gosh.samo molivceto mi predstavuva malku maka koga go mijam liceto zaso e mislam vodootporno ama mnogu dobro boi crno zatoa i go koristam,a podobar tush od gosh nemam koristeno i mi trai dolgo pakuvanjeto sigurno 3 meseci a stavam sekojdnevno.prezadovolna sum od gosh
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Секогаш користам различни моливчиња за очи (различни марки), а имам црно, зелено и сино. Најчесто го исцртувам само долниот капак, а горниот го исцртувам само кога не планирам да ставам сенка (горниот го исцртувам само со зеленото или синото; со црното никако пошо имам доста малечки очи).
   
 8. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  Па моливчето за очи за мене е потенцирање и истакнување на окото, го користам секојдневно и за дневна и за вечерна шминка, но за вечерно излегување користам плус и сенка и туш. Инаку најчесто ги користам моливчињата од орифлејм и гош.
   
 9. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.698
  Најчесто користам црно,но понекогаш ставам и бело моливче на долниот капак.
  Избегнувам да ставам црн молив одвнатре бидејќи ми ги прави помали очите.Најчесто го користам за повлекување линија наместо туш бидејќи тушот побрзо се размачкува и малце ми е потежок за нанесување.Користам црно моливче од авон и сум презадоволна.
  Кога одам на некој поважен настан го нанесувам врз сенката за очи и правам линија нагоре и стои прекрасно. :)
   
 10. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Ставам, скоро секогаш, ама зависи од приликата и од облеката. Црното речиси најретко го користам, за навечер најчесто. Ама за преку ден ставам сино, зелено, лилаво, сиво-сребрено, зависи. И убаво ми стојат тие бои, ги исцртувам целите очи со синото, а со зелено и лилаво само горниот капак, над посветла сенка. Така ми стои. Црниот креон ми е за посмели комбинации, за смоуки изглед, оти имам темно кафеави очи, речиси црни. И сите се од Гош, освен лилавото, тоа е од Авон.
   
 11. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Како што кажа и Горде, ако не ставам моливче се чувствувам како да сум гола.
  Па така и јас, сум зависник од моливчето за очи, црно, зелено, сино, бело..Во сите бои, секако, во зависност од облеката.
  :rofl:
   
 12. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Koристам црно и кафеаво моливче. Црното не знам од која марка е, ама подобро немам видено :))
  Кафеавото е од Avon и сум презадоволна, плус на едната страна има додатно четче за размачкување.

  Го исцртувам само горниот капак со тенка линија до трепките, а имам пробувано и на долниот ама не ми стои :)
   
 13. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  јас моментално користам моливче од макс фактор убаво е ама пак ми се размачкува, ми паѓа :( читам од вас дека од gosh е убаво ама незнам ми треба некое што ќе стои на мене цело време
   
  На acvamarin му/ѝ се допаѓа ова.
 14. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  молив на оши ставам постојано и тоа обично многу дебел слој доле и горе исто толку :)
   
 15. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Имам едно што го земав во маалска продавница , не беше ич скапо ама најдобро ми е и црно е . Најчесто тоа го користам . Од орифламе не ми се убави , ко точки да остава.. :)
   
 16. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  438
  моливче ставам само за вечерно излегување преку викенди, и тоа само на крајот некаде до половина исто и доле и горе најчесто користам темно сиви или некое со светки (од авон) за врз сенка
   
 17. womaninwhite

  womaninwhite Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  13
  Ќе почнам да користам бело, зошто визуелно ги зголемува и отвора очите. ;)
   
  На acvamarin му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  438
  ааа да може нешто такво да се проба сега за во лето одлично ќе изгледа :y:
   
 19. babyblue

  babyblue Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  12
  Црно, и тоа само на долниот капак од Авон што е професионалното од Julian Dempsey и има четче од другата страна за смоуки изглед. На попуст иди и до 130 ден. а е многу убо и трајно.
   
 20. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.327
  Допаѓања:
  5.841
  Сега ми пристигна ново креонче од Авон од едната страна црно од другата сиво (слично е на тоа што го имав предходно :D ) розевко е цело со цветчиња и ќе го пофалам особено сивото преубаво стои. :)