1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Молив за усни

Дискусија во 'Лице' започната од kristii, 8 април 2011.

 1. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  1.706
  Се надевам дека во оваа тема ке подискутираме за моливчината за усни.Дали ги користите,како ги користите и кои ги користите :)
  Се надевам дека не се повторувам со темата,доколу се повторувам не се лутам слободно избришетеја или ако мислите дека немат да потикни дискусија

  Па еве јас ке почнам прва :)
  Користам две моливчина од орифламе и задоволна сум од двете, розево и црвено.Ги нанесувам под карминот или сијајчето. :)
   

  Прикачени фајлови:

 2. ANELIJA

  ANELIJA Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  229
  Допаѓања:
  154
  Јас многу ретко ставам молив на устата.имам ставано 5-6 пати и тоа под кармин.Но не практикувам многу моливи затоа што имам големи иста(дебели)и горните и долните,и мислам дека немам потреба да ставам.
  Ми изгледаат уште поголеми :)
   
 3. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Обавезно си ставам моливче за излегување бидејки имам тенки усни, па колку-толку да ги зголемам.
  Користам моливчиња од Орифлејм, имам неколку и од Аура, но повеќето ми се неутрални бои, слични на бојата на устата бидејќи и такви кармини користам, и едно црвено само :)
   
 4. butterfly.93

  butterfly.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  655
  Moментално имам само едно дома, розево од орифлеим и ставам за вечерни излегувања само. Планирам да го зголемам нивниот број, но прво да дојдам до парички. :D
   
 5. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  Еднаш многу одамна, пред 4-5 години беше, земав едно моливче од мајка ми и ај да се исцртам, леле каква се напраив..ко кловн, никаква прецизност :D и си викам зашто постојат овие,како се употребуваат,еве..нејќе :D и од тогаш немам фатено моливче за уста в рака.
  Попладнево расчистував по дома и најдов едно моливче на мајка ми (може истото било кој го знае, ама не верувам) и пробав ииии совршенство 8) па и бојата ми се погоди како ја одбрала мајка ми, една преубава розевка боја..и многу убаво ми стоеше, и некако многу пополни ми ги направи усните а од внатре цртав :^) но сепак не ми е тоа толку битно бидејки и онака устата ми е ок..
  и си го прибрав моливчето :lol: така да од сега најверојатно ке користам почесто бидејки знам дека се подолготрајни од карминот.. :)
   
  На ANELIJA му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Може ли препорака за молив за уста кој веќе подолго време го користите, ама да не е од Avon или Oriflame
   
 7. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  Јас ретко користам кармин, но неизоставен дел од дневната и ноќната шминка ми е моливот за усни. Ги оцртувам усните со него, а потоа го размачкувам по целата уста.
  Поради белиот тен и косата во боја на лешник, ми стојат повеќето нијанси на топли тонови, но јас ги преферирам овие две бои:

  [​IMG]
  [​IMG]

  Најпогодени нијанси ми се моливчињата од Флормар и Аура.
   
 8. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.832
  Пол:
  Женски


  Макс Фактор мислам дека нема да зажалиш :) :) :)
   
 9. ljubljana

  ljubljana Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  10
  Јас имам само три моливчина од Essence, меки се, пигментирани, некогаш само моливче и лабело носам.

  [​IMG]
   
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.584
  Допаѓања:
  80.667
  Пол:
  Женски
  Порано ги користев почесто, зашто си имав една мисла упикано у глава дека имам тенка горна усна, а умирав по полни усни, па скоро пред секое вечерно излегување ги оцртував усните.
  Имав моливчиња на Голден Роуз и Орифлејм (од времето на мајка ми).
  По извесно време помирила сам се са судбину и ме мрзи, па не практикувам.
  Искрено, ме фати мерак од вашите коментари и следниот викенд секако ќе ставам, само ме интересира, да не изгледа устата ко корава, чудна, ако целата ја обојам со моливчето?
  До сега немам пробано, па затоа чудно ми е малце. :)
   
 11. ljubljana

  ljubljana Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  10
  Па, краевите ќе ги исцрташ, а на целата усна само меко со едната страна од моливчето ќе поминеш и после обавезно лабело.
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sweet25

  sweet25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  317
  Многу тешко си ја наоѓам правата нијанса, во последно време почнав почесто да користам, имам едно не ми е ептен погодено, само за со еден кармин од лореал 660 хеатхер росе и заедно со моето карминче изгледа вака
   

  Прикачени фајлови:

 13. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Секогаш кога се шминка ставам молив на усните. Имам едно правило ( мое правило :D ) ставам една нијанса потемно од карминот или сјајот. Дома имам 2-3 едното ми од авон, другото од Импала а третото не му ја знам фирмата сите се во потемни бои. Некогаш знам и цела уста да ја исцртам и да ја обојам со молив а да не ставам кармин.
   
 14. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.995
  Допаѓања:
  2.279
  Пол:
  Женски
  Имам кафено и црвено моливче бидејќи користам претежно такви сјаеви и кармини :)
   
 15. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  159
  нема поубаво од молив за усни... јас користам нон стоп во комбинација со лабело, кармин или сјај
   
 16. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.420
  Моето совршено моливче го купив од Голден Роуз непланирано, плаќав на каса лак и случајно го видов. Не можам да најдам слика, но во секој случај е од Класик колекцијата, однадвор сиво. Земав некоја темно розе боја и совршено ми се вклопи со 5 различни кармин. Пишуваа дека е водоотпорно и навистина е, цел ден ми се задржува, па навечер само со влажни марамици се вади.

  А цената, смешни 70 денари.

  Мајка ми и вујна ми претходно имаа купувано од Орифлејм и Авон, и знам дека не беа задоволни ни од едната ни од другата фирма.
   
 17. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.033
  Кога е иста боја само една нијанса до две поразличен од сјајот,карминот и слично океј ми е, иначе не. Ептен евтино, пластично ми изгледа. Устата ја прави визуелно поголема и побујна да, ама одблиску ко ќе загледаш се приметува разликата меѓу исцртаните линии и своите природни рабови на усните и ептен е фејк. Ептен! А многу девојки го користат само поради тоа, визуелно зголемување на усните, ама не бидува. Не успева како што треба на овој начин.
   
 18. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  15.989
  Пол:
  Женски
  Ретко ги користам, оти како што ме бива, ќе се направам ко мајмунски задник што баш и не е прикладен за да стои на едно лице.
  Јасно, мора да е 2 нијанси потемен од карминот или природната боја на усните.
  Ги имам и од Авон и од парфимерии. Дали се „марка“ врска немам, битно убави ми се.
  Имам црвено, праска боја и нежно розово нешто како природна боја на усни.

  Ама ова ми е врвот. (Арна си е Гвен, ама не и требало ова.)
  [​IMG]

  Да бре, сите на газ паѓаме кога ќе видиме вака „добро издефинирана, полна усна.“
  Уште малку па и вистинска ќе помислиме дека е. |(
   
 19. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  sweet25 немој да ме разбереш погрешно ама или смени го карминчево и најди како моливчето или обратно,затоа што моливчево е мноогу потемно од карминов..и не изгледа баш најприродно,види на макс фактор имаш убави моливчиња за уста се надевам ке најдеш соодветна нијанса,јас користам на макс фактор и сум задоволна иако не употребувам многу често моливче. :*
   
 20. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Јас пак моливче си користам не само за на краевите туку за на цела уста и многу ми е така поубава мат без сјај без ништо и барем ми трае цело време. Еве сега извесен период користам Малена моливче 203 и ептен сум задоволна и ич не ја суши устата некако како мрсничко доаѓа.