1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Молитва

Дискусија во 'Религија' започната од julie77, 10 април 2010.

  1. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    „...Децата се облекуваат топло, се фаќаат за раце, мајката, таткото или негувателката одат напред. Така тие одат низ снегот и го обожуваат сè можниот Дух на својот вечен Отец кој им блика во пресрет во секоја снежна снегулка. И во таа насока една мала молитва или песна која се дава само како поттик. Децата треба неа секако да ја обликуваат самите од своето внатрешно, значи да се дозволи да навира слободно од нив:

    Снегулке снежна,
    ѕвонченце бело,
    ни пееш песна
    за силата и љубовта,
    која е нашиот небесен Отец.
    Снегулке снежна,
    ти ѕвонченце,
    те познавам добро.
    Ти си,
    ние сме
    сили на светлината.
    Небесен Оче: Јас Те љубам.

    Радосно молејќи и пеејќи децата повторно влегуваат во топлата соба за да го обликуваат денот. ...„

    Твоето дете и Ти - Животна школа на несебичната љубов (изд. Универзален живот)

    tvojedijeteiti.jpg
     
    На Dessa и kuc им се допаѓа ова.
  2. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
     
    На kuc, IRBBB и Orthophill им се допаѓа ова.
  3. butterfly_91

    butterfly_91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2020
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    537
    Пол:
    Женски
    Можеби прашањево не е за тука...Дали некоја од вас ја има читано молитвата на Св. Кипријан и маченичката Јустина ,40 дена.Имаме навистина големи проблеми,но фала му на Бога откривме после 2 години што е причината.Ве молам ,или доколку сте го поминале тој пат ,пишете ми ЛП.
     
    На GirlLove и Orthophill им се допаѓа ова.
  4. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.124
    Допаѓања:
    32.974
    Пол:
    Женски
     
    На ТрагачПоНадеж му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lunar

    Lunar Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2021
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Budi volja tvoja, kako na nebu tako i na zemlji…
     
  6. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    5.303
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е споменато на темата, но ме измачува нешто. Имено, што кога при молитва и покрај нашето инсистирање да ја остватриме во целост со збор и ум, се случи во даден момент умот да забега во несакан правец, ама баш да забега во помисла која и не би требало да ја негуваме ни надвор од молитвата. Секако прекинав, се сконцентрирав и повторив,но ете се случува пак да доаѓа рој мисли, ги бркаме, но се враќаат и така. Се има ли ова случено на друг? Се чувствувам многу непријатно и виновно. Би користело и упатување на некој текст за надминување на ваквите ситуации.
     
    На sonuvana и Orthophill им се допаѓа ова.
  7. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.782
    Допаѓања:
    4.396
    Пол:
    Машки
    Нормални се такви појави, не се замарај. Ѓаволот сака да ни ја одземе молитвата. Само продолжете да се молите.
     
    На kuc, IRBBB, sonuvana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    5.303
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за брзиот одговор Ортофил, претпоставувам дека е ѓаволовото мешање и обид за попречување на текот на стремежот кон целосен духовен живот. Продолжив и понатаму и ќе продолжам со читање на духовна православна содржина која многу ми помага во правилното насочување на умот. Благодарна сум што ни е достапна во секое време во излобилие.
     
    На kuc, Orthophill, IRBBB и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. BY<3

    BY<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2019
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    2.218
    Многу пати ми се случува тоа. Колку повеќе имаш цврста вера, толку повеќе се засилува борбата од невидливите непријатели.
    Го слушав баш еден отец зборуваше на темава, вака рече : Кога ќе имате такви помисли, поставете си го прашањето, Дали јас го посакувам тоа што ме напаѓа во мислите? Ако вашиот одговор е НЕ. Тогаш бидете во мир, бидејќи вие во вашето срце тоа не го посакувате.
    Бидејќи Бог гледа во нашето срце.

    Тоа е борба до крајот на нашиот живот. Некогаш е поинтензивна, некогаш посмирена.
    Исто ти ја препорачувам книгата од преподобен старец Ефрем Филотејски - Животот со мојот старец Јосиф. Навистина прекрасна книга којашто многу ми помогна да се борам со помислите.
     
    На kuc, GirlLove, Orthophill и 3 други им се допаѓа ова.
  10. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    5.303
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на топлата препорака.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.167
    Допаѓања:
    1.048
    Пол:
    Женски
    Дали има на црква или манастир секој ден литургија молитва?
    Ако има во Струга би сакала да ми кажите
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  12. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    85cec408e53b1bd29b2434923ed5018b.jpg
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.782
    Допаѓања:
    4.396
    Пол:
    Машки
    Веројатно во свети Георгиј има редовно вечерни и утрински богослужби.
     
    На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
  14. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    5.303
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на @Kikiccc, дали некој знае за црквичката Свети Стефан во Аеродром, онаа до Мајчин дом дали има сеуште богослужби. Читав на нивната фејсбук страна пред некоја година редовно се одржувале, имаат постојан свештеник, но кога бев и тоа во работен ден пред еден месец отприлика немаше и немаше истакнато ништо на самата црквичка околу богослужбите.
     
  15. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.782
    Допаѓања:
    4.396
    Пол:
    Машки
    Колку што знам има редовни богослужби. Службите ги води проф. д-р отец Милан Ѓорѓевиќ ( https://www.facebook.com/milan.dordevic.79 ). Мислам дека само во недела има богослужба и евентуално празник и сабота навечер.
     
    На BlackNight му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    5.303
    Пол:
    Женски
    Благодарам
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  17. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    1.197
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20210825-120255.png
     
    На Need for Speed му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.782
    Допаѓања:
    4.396
    Пол:
    Машки
    Се извинувам, ама морам да прокоментирам, иако ја сфаќам Вашата добра намера.

    Зошто поставувате цитати на странски јазик? Дали ние немаме свој јазик? Дали ние немаме сопствен превод на Светото Писмо?
    Уште од 9. век, кога овој јазик што го споделувате не постоеше, ние Словените, пред се` Македонските Словени - Македонците, со помошта Божја, преку светите Кирил и Методиј се изборивме за свој јазик! Дали тогаш постоеше јазикот на кој споделувате? Дали нашиот јазик е совршен? Можеби за други работи не е, ама за богомислието е! Многу посовршен од овој јазик кој го споделувате! Затоа што ние го имаме непрестанокот од 9. век до сега. Нашиот јазик не е сиромашен како некои африкански јазици, а и ние не сме бивши колонизирани племиња, кои патат од чувство на пониска вредност, па сега ќе се изразуваме на јазикот на оние кои не` колонизирале. Иако сме свесни, дека англискиот јазик на глобално ниво, а српскиот јазик на балканско ниво се труди да преовладува, ама ние тоа страшно ропство и тоа наше самоуништување не смееме да си го дозволиме.
    Си имаме јазик, си имаме преводи, се` имаме, ама достоинство немаме. Пишувањето на туѓ јазик кога се обраќаме кон сонародници е навреда и за сонародниците и за нас.
    Зошто го преведуваа Светото Писмо светите Кирил и Методиј, заедно со своите свети ученици на словенски јазик? Зошто Неофит Рилски го преведе Светото Писмо на бугаро-македонски јазик? Зошто блаженоупокоените архиепископи Гаврил и Михаил, заедно со своите соработници го преведоа на македонски стандарден јазик?
    Ако требаше да се чита Светото Писмо на туѓ јазик, ќе го читавме на оригиналниот Грчки, а не некојси превод...

    Се извинувам уште еднаш ако бев груб, ама сфатете, дека јазикот е тоа што го прави еден народ. Да не дозволиме туѓи зборови да ни влегуваат во јазикот, да не дозволиме да го уништуваме нашиот јазик.

    ПС: Нема да бидеме попаметни ако зборуваме на туѓи јазици, попаметни ќе бидеме ако го усовршуваме и напредуваме нашиот мајчин македонски јазик.
     
    На venus♡ и BlackNight им се допаѓа ова.
  19. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    5.303
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со тебе, ама ќе го земам за пример порталот кој секојдневно го посетувам premiportal, каде во делот книги се содржани духовните поуки на Старец Тадеј, но не најдов македонски превод, прикачен е на српски. Го причитав и се навраќам на некои делови, чувствувам дека многу ми помага во надминување на одредени за мене предизвикувачки ситуации, секако поблиско ќе ми беше четивото доколку го имав на македонски, но и на овој начин го доживувам. За се си апсолутно во право за јаикот, во сите сегменти на живеењето, не само од аспект на духовна ризница и литература.
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.782
    Допаѓања:
    4.396
    Пол:
    Машки
    Епа таа е политиката на Србите. Србите ги гледаат повисоките цели, а ние го гледаме само нашиот ситен интерес. И тоа што ќе се преведе на македонски се крие, за да можат преведувачите и издавачите да заработат некој денар... Жалам, но ќе пишам мизерни сме. Посебно генерацијава Македонци кои сега живееме.