1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Моминска вечер

Дискусија во 'Свадба' започната од fs-fs-fs, 1 јуни 2011.

  1. Haley

    Haley Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    Mozebi e veke docna, Bushi vo stara carsija!!
     
    На lifche му/ѝ се допаѓа ова.
  2. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Во понеделник сум на девојачка/моминска вечер па ме интересира дали на моминска се носи нешто на невестата и дали на моминска само моми присуствуваат или и веќе омажени.
     
  3. lifche

    lifche Нов член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    По желба се носи поклон, дали некои декорирани мафини дали долен веш за невестата, по избор/договор на друштвото.
    Присуствуваат сите, нема ограничување за мажени или сингл.

    Убав помин =)
     
    На westt му/ѝ се допаѓа ова.
  4. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Фала
     
  5. Haley

    Haley Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    Dragi moi forumdziki,
    Vo posledno vreme bev na 2 mominski i dvete bea totalno razlicni!
    Prvata bese opushtena i zabavna, imavme iznajmeno limuzina, vo nea bevme 7 devojki (tolku dozvoluvaat) imavme 2 shampajnski, muzikata bese nasa, imavme zabrana za koristenje mobilni ceeel edeeen ipoool saaat!!
    Se slikavme so aparati, se smeevme glasno, sedevme kako sto ni odgovara, izleguvavme od krovot, ili ednostavno: se zabavuvavme!
    Mominska broj 2: Plasticna dolina! Nikoj ne se zabavuva, se slikaat, cekiraat i probuvaat da ostavat vpecatok na nivnite facebook prijateli deka se zabavuvaat a jas umirav od dosada! Konceptot bese preubav: SPA -ama nemase koj da go uziva!
    Sovet: procenete kakvi se lugjeto pred da se odlucite za tipot na mominskata, lugje sto sakaat da bidat videni-nosete gi vo disko i kafana, so flashi i site drugi smizlarski raboti, za onie opustenite-opushtena atmosfera!
     
    На Cinderfakinrella и Iva 94 им се допаѓа ова.
  6. Faith

    Faith Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2011
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    6
    Убава идејаа, а од каде изнајмивте лимузина и шофер ? повеќе инфо
     
  7. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Феминки дајте ми некаква идеја за моминска вечер за 5-6 девојки меѓутоа невестата ни е многу скромна и не е по тие обележувања со венчиња и велови, всушност не ни сака такви работи како моминска вечер. А и ние немаме некаков голем буџет па затоа ми треба некаква идеја. Изнајмување вила, спа и слично е од 12000 па нагоре на местата кај што прашавме, а тоа ни е малку скапо.
     
  8. Haley

    Haley Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    Ti pisav Licna poraka, da ne pravam besplatna reklama :lol:
     
  9. Marina1989

    Marina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    8
    И јас набрзо ке бидам старосватица, па ако може да дадеме некои предлози за места ( кафичи или кафани) каде што има убава свирка но и да не е ептен скапо :) Иако имам мерак за убава организација, но буџетот не ми е најсјаен. :(
     
  10. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    Се согласувам ептен, јас ако имам моминска би била со најблиските другарки може во домашна атмосфера да биде и во граници на нормала и културно да биде. а за тортите со пениси, немам што да кажам, многу ми се селски и гадни. еве ваква торта би била супер - мене повеќе вакво нешто ми се допаѓа
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На softy1 и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  11. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Женскиии, наскоро најдобрата другарка ќе се мажи и ќе и бидам старосватица. Пошто девојачкото ќе биде во моја режија, сакам да ја опростам јер овие Америчкиве девојачки ми стануваат клише. Може да има по некоја перверзија, али не до претеризам...
    Е, сега.. Мислам да се собереме ние 5-6 девојчиња во некој стан (најверојатно во мојот, пошто сакам другарка ми целосно да ужива без притисоци од баба и и мајка и) и да имаме караоке-забава или нешто такво уз пижами. Сакам да биде едноставно, да се чувствуваме опуштено без да привлекуваме внимание наоколу. Не сум стереотипна, ама сакам да ја задржам интимата на девојачката вечер.
    Што мислите за ова?
    п.с. Планирам да ја изненадиме со торта у нетолку безобразен облик.. :)
     
    На CinnamonBambi и teddytea им се допаѓа ова.
  12. Zenski Svet

    Zenski Svet Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.199
    Некои предлози за убави места каде може подароци да се најдат за моминска забава
     
  13. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Морам да ви споделам детали за девојчакото на другарка ми.
    Ништо од замисленото!
    (иначе беше во Априлот).
    Девојачкото излезе катастрофа!!!
    Другарка ми е штипска снајка, па беше во Скопје ради прегледи (бремена е) и све остало. Викам: Ајде да ја направиме дур е она тука, за две недели беше свадбата.
    Седнуваме во кафиќ да се договориме. И она беше тука.
    Ми текна на Њу Ејџ и се сложивме.
    Наредниот ден направив лексикон од сите ние кои ТРЕБАШЕ да бидеме на девојачкото. Па, прашања поврзани со невестава... Најинтересн момент/ Предлог име за бебето/ Најчесто употребувана фраза нејзина итд.
    Имав ЧЕТИРИ ЧАСА за да го подготвам, истиот ден. Бидејќи имаше дилема кога ќе се враќа назад, па дај - шта даш.
    Нејсе, едната оправдано не можеше да дојде, а ни братучетка и. Останавме од планирани 5 - 3 на крајот. Што е тука е. Ја замолив третата другарка да купи три мафини колку да поминеме. Рече ок.
    Се најдов со невестава и тргнавме кон Њу Ејџ. Отидовме во посебиот дел со завеси (на крајот е). Се сместивме и сега чекаме... Успат го потпишав лексиконот и и го дадов.
    Дојде третата со ВЕРЕНИКОТ!!!!!!!!!!!
    Можете ли замислите која е таа дрскост и тоа БЕЗ МАФИНИ!!! Поклонот го заборавила дома, ама ќе го пратела по карго.
    Типот остана цела вечер, иако на секој петнасет минути готов беше да тргне и да не остави.
    Таа (третата) нон-стоп се жалеше како било прљаво и не требало таму, туку на друго место. Држ - не дај цела вечер.
    На крајот се јавив на дм и он се налути зошто не сум му кажала порано. Да не се карам, си го фатив патот. Но, налутена и како фурија.
    Следниот ден третата се сипа на мене со зборовите: Ти ја уништи вечерта.
    ЗБЕСНАВ!

    ЕПИЛОГ: Раскинала со вереникот затоа што ја задушувал пред неколку недели. А, на свадбата беа заедно.
     
    Последна измена: 6 јули 2017
  14. Tina2017

    Tina2017 Нов член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2017
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Cinderfakinrella, сериозно, колку треба да си ненормална за да отидеш на ДЕВОЈАЧКО со дечко ти???
    Исто, колку треба да си удрен во глава за да отидеш на ДЕВОЈАЧКО со девојка ти? Штета што раскинале, очигледно биле ептен погодени еден за друг, двајцата за никаде.

    Читам што си напишала и едноставно не ми се верува...Ама ако ти е утеха, барем нешто добро излегло од целата грда ситуација- ти и невестата сте виделе што човек вистина е другарка ви и колку (не) ве почитува :(
     
    На BlackNight и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  16. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.499
    Допаѓања:
    33.298
    Која глупост се овие работи, мајке ми!

    Па и кога ќе ги видам сите исто облечени, а невестава со велот...Па торта у облик на к*р со длакави мадиња, па поклон купување оти нели големата работа, се мажела...
    И плус не си ја видела 2 години оти фатила дечко и као нема време, и ај сеа на девојачко те вика, па и на свадба...

    Мене се ова ми е очајничка потреба за центар пажња и за собирање пари и поклони, да ми извините...
     
    На Andrijano31, Shalitra, Ana Chio и 9 други им се допаѓа ова.
  17. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
  18. Zenski Svet

    Zenski Svet Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.199
    Мразам девојачки забави каде цел еб*ан свет мора да види дека се мажам ( како на некој да му е гајле за тоа , освен на моите најблиски )
    Неможам да ги поднесам невестите кои мислат дека требаат да изгледаат како ефтини пачаври , да шетаат на сред диско оскудно облечени да ги пуштаат преку ред ради ефтиниот вел од 100 денари што го пафтаат на глава
    Пенисите , вагините и сите тие пропратни глупости ми се најголемиот дебилизам што дошол како беден тренд од Америка кај нас , во гревната Македонија , каде изгледа умре креативноста
    Мафини со пенисоидни глупости...ало бре таа зарем првпат гледа ку* па сега ќе и го плескате во фаца ???
    Зошто е толку голема потребата да правиме кловнови од себе со грдите траки и обележја кои се толкууу неубави ?
    Зошто мора сите да изгледаме како торти ?
    Па уште тие дијадемите кога ќе ги видам...инстантно ми доаѓа да се упукам во чело !
    А да ....мора да одите во Солун, пошто ние овде во Македонија немаме плажа и немаме вода и вие сте изнад цела таа ситуација и мора газот да го сончате у Грчка.....
    Ајде Ви се молам !
    Сакам опуштени момински, префинети каде само ние присутните знаеме зошто сме дојдени таму ....
    Умре елеганцијата на забавата
     
    На Andrijano31, Anna-Banana, elimkd и 6 други им се допаѓа ова.
  19. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    5.299
    Пол:
    Женски
    Мојата девојачка беше собир со седум-осум другарки, повеќе како излегување. Немавме акцесории, само неколку балони со ознаки и толку. Тортата мала, слатка без симболики, се беше во духот на убаво женско дружење, без паѓање во несвест и без собирање на се можно од женски род што се планирало за свадбата. И убаво си поминавме, малку играње, малку смеа, убаво расположение и тоа е се.
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  20. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.184
    Допаѓања:
    5.299
    Пол:
    Женски

    Се ти е на место и убаво кажано. Баш така, како невестава пуста девица која живее во потполн мрак, да влегува во брак, па ајде да се запознае што ќе види кај мажот меѓу нозе.
    Одењето во Белград, Солун и припотресувањето со тоа па ми е посебна лудост. И малтретираш другарки да отвораат џебот, да се трошат или не дај Боже мајка да си го остави семејствтото и да биде повторно млада. Ко крај на светот да е, што ќе се мажи и онака дефлорираната невеста, која веќе живее со мажот или е долго во врска. истото мислење го делам и за момачките.
     
    На orevka, Cinderfakinrella и Zenski Svet им се допаѓа ова.