1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Момчето во пижами на риги (Џон Бојн)

Дискусија во 'Книги' започната од N1ky, 29 јуни 2012.

 1. N1ky

  N1ky Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2012
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  26
  Ако почнете да ја читате оваа книга, ќе тргнете на патување со деветгодишното момче Бруно. (Иако ова не е книга за деца.) Раскажана од перспектива на Бруно, оваа книга на моменти е смешна,на моменти детски наивна, на моменти искрена како што знае да биде само дете и постојано полна со надеж и пријателство.

  Патувајќи со Бруно,вие ќе мора да го напуштите неговиот удобен дом во Берлин и да се преселите во новата куќа,каде што неговиот татко,еден од командирите на Хитлер,има многу важна задача.Бруно ќе биде тажен,осамен и ќе нема со кого да си игра,па ќе Ве поведе на пат кон оградата зад која има „фарма“ полна со луѓе и деца во пижами на риги.Она што тој не го знае е дека „фармата“ воопшто не е фарма,туку логор и дека чадот од големите оџаци не е ѓубре, туку...
  Доколку сте запознаени со Холокаустот(а верувам дека сте) мислам дека ќе ви биде јасно за горе напишаното.


  Мене книгата ме воодушеви , дури и на крајот ме расплака. Со своите 222 стр. се чита во еден здив и на крајот ве остава без здив. :) Топло ви ја препорачувам.
   

  Прикачени фајлови:

  На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
 2. M.a.r.i.l.y.n

  M.a.r.i.l.y.n Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  722
  Баш сакам да ја прочитам книгава, одлични критики прочитав. Е сега ако може да ми кажеш каде да ја најдам? :)
   
 3. N1ky

  N1ky Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2012
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  26
  Па јас ја зедов од градската библиотека, ама не сум од Скопје.Така да би требало да ги има по библиотеките или книжарите(доколку сакаш да ја купиш). :)
   
  На M.a.r.i.l.y.n му/ѝ се допаѓа ова.
 4. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.100
  Oд сите книги кои ги прочитав во распустот, оваа книга ми остави најголем впечаток. Ме лазеа морници кога го читав крајот, воопшто не очекував таков крај.
  Сите кои ја немаат прочитано, топло ви препорачувам одма да ја земите и да ја прочитате. Одлична е!
  Јас ја зедов од Градската библиотека во Битола :)
   
 5. Cija-si

  Cija-si Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  50
  го има и како филм, кој сака може да го подледне, јас го имам гледано неколку пати, порано на НВО го пуштаа стално... перфектен филм

  http://www.imdb.com/title/tt0914798/
   
 6. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  837
  од кога првпат слушнав за книгава и влегов во трага ! Летово ја најдов и ја прочитав и ептенски ми беше интересна... пишувана на таков детски стил а толку зрела и сериозна приказна . крајот ме трогна дефинитивно не очекував нешто такво...но тоа е што е... Шта је од Бога добро је
   
 7. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.244
  Допаѓања:
  21.649
  Пол:
  Женски
  Јас го гледав филмот одамна, и многу плачев. А има и зошто, навистина тажна приказна. Трагедија за едно германско семејство. Верувам дека книгата е подобра од филмот. Баш ќе ја побарам. :)
   
 8. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  5.031
  Допаѓања:
  26.549
  Ја прочитав.Не очекував таков крај.Воопшто
   
 9. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.677
  Допаѓања:
  12.536
  Пол:
  Женски
  Многу добра книга. Книгата нема голема фабула,а со оглед на тоа што главен лик е 9 годишно дете,книгата е лесно читлива и го задржува вниманието. Ја прочитав во еден здив. Солзи ми надојдоа кога го читав крајот,навистина верувам дека никој не очекуваше таков крај.
   
 10. chamomile

  chamomile Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2013
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  Ја немам прочитано книгата, но го имам гледано филмот. Не очекував таков неправеден и потресен крај, а бидејќи го гледав навечер, после него долго не можев да заспијам. Го препорачувам да го гледате, но не навечер пред спиење :mm:
   
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.120
  Допаѓања:
  76.420
  Пол:
  Женски
  Оваа е прва и единствена книга со која ми се случило да ги препрочитувам последните страници. Каков крај... Целокупната приказна е врвна. Тажно, затоа што опфаќа вистински настани, не` носи во едно друго време и ни прикажува животни приказни кои будат емоции.
   
 12. Persephone

  Persephone Активен член

  Се зачлени на:
  6 август 2019
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  25
  Ја прочитав пред околу 3 години и сеуште ми стои грутка во грлото. Мислам дека ова е една од оние книги кои ме променија. Откако ја прочитав доста време бев опседната со книги околу холокаустот.
  Според мене сметам дека треба да биде воведена и како лектира, апсолутно секој треба да ја прочита!
   
 13. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.573
  Допаѓања:
  80.649
  Пол:
  Женски
  Лектира е, мислам ја обработуваат во осмо или деветто одделение, така некако.

  И мене ми беше прекрасна книга, многу сакам историска фикција па едноставно немаше простор за утка.
   
  На Persephone му/ѝ се допаѓа ова.