1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Монескин (Måneskin)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Reina.Gitana, 24 мај 2021.

 1. Reina.Gitana

  Reina.Gitana Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2020
  Пораки:
  1.794
  Допаѓања:
  19.152
  Пол:
  Женски
  Buonasera, signore e signori:D
  После евровизиската рок еуфорија, целосната доминација и заслужената победа, дечките од Монескин редно е да имаат посебна тема на форумов.
  wsi-imageoptim-Maneskin.jpg
  Монескин е италијанска рок-група од Рим, која ја сочинуваат главниот вокал Дамиано Давид, басистот Викторија Де Анџелис, гитаристот Томас Раџи и тапанарот Итан Торчио.Бендот пред да стане славен настапуваше на Виа дел Корсо, главната трговска сообраќајница во центарот на Рим.
  2s8cpcysd1171.jpg Учеството на Евросонг е благодарение на победата на италијанскиот познат фестивал Сан Ремо, чиј победник од овој фестивал заминува да ја претставува Италија на Евросонг.Монескин“ го освои Санремо оваа година со истата песна "Zitti E Buoni" со која тотално издоминираа на сцената во Ротердам и ги заразија цел свет со нивната песна.

  За себе велат дека нивната музика е инспирирана од 70-тите години, чиј звук се обидуваат да го вратат во сегашно време, а тоа го покажуваат и со сценските костими, кои се инспирирани од „Ролинг Стоунс“ и „Дорси“, Дејвид Боуви и Иги Поп.

  За мене самата песна е заразна за слушање, целокупно на сцена изгледаа како да си на некој концерт на некој светски бенд со што оставија поголем впечаток од било кој друг настап во последно време. Не се сеќавам некогаш да сум била толку заразена и преокупирана со некоја музичка група, ги заследив на Инста, се живо и диво превртив од нивни настапи на Јутуб па и цели плејлисти на Спотифај.

  Parla la gente purtroppo parla, non sa di che cosa parla! :rock::dance::music:
   
  Последна измена: 24 мај 2021
  На vitamina, EmilyMonte, Devojkata10 и 48 други им се допаѓа ова.
 2. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  3.075
  Допаѓања:
  6.634
  Пол:
  Женски
  Пејачот би го киднапирала...
   
  На Евроазија, Devojkata10, Alisa22 и 26 други им се допаѓа ова.
 3. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.922
  Допаѓања:
  31.192
  Толку хипнотизирана не сум била досега од никој артист, група, нивна музика.
  Толку моќен вокал, таков секси глас, таква енергија, харизма, групата во целост е бум. Му ги изгледав сите настапи на јутјуб шо му се, на инста ги заследив :makeup:

  Најмногу ми е ќеф шо почнале од улица, без никого, сами, мн млади и со својот извонреден талент каков успех постигнуваат.

  Јас сум многу заразена со нив и се надевам дека еден ден ќе ја имам чест да бидам на нивни концерт :l:
  Како порано не ги знаев :doh:
  Шо му мислам на пејачот е друго :devil: хахахха  Каков глас има :x
   
  Последна измена: 24 мај 2021
  На Devojkata10, -GIRL-, Maria.Fernanda и 27 други им се допаѓа ова.
 4. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  9.175
  Допаѓања:
  37.948
  Пол:
  Машки
  Фала ти Евровизија што постоиш за да дознаваме за вака исклучително добри изведувачи и групи :)

  Страва добри песни и вокал. 2 недели ми се на рипит нивни плејлисти и песни, особено Zitti e Buoni, Torna a Casa и I wanna be your slave :inlove:
   
  На -GIRL-, senjorita-v, Guns N` Roses и 13 други им се допаѓа ова.
 5. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  9.175
  Допаѓања:
  37.948
  Пол:
  Машки
  Zitti e Buoni моментално е на #9 место во Top 50- Global на Spotify :)
   
  На senjorita-v, bicycle, KateKane и 10 други им се допаѓа ова.
 6. Reina.Gitana

  Reina.Gitana Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2020
  Пораки:
  1.794
  Допаѓања:
  19.152
  Пол:
  Женски
  E amore accanto a te, baby accanto a te :rock::inlove:
   
  На Devojkata10, Maria.Fernanda, bicycle и 7 други им се допаѓа ова.
 7. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  1.208
  Допаѓања:
  9.353
  Пол:
  Женски
  Обично не сум голем фан на Евровизија, но годинава гледав пошто искрено немав идеја како да го потрошам попаметно времето.

  Голем фан сум на италијанската музика и сè што е поврзано со Италија, така што бендов си доби посебно место во моето срце и ветувам дека ќе ја исслушам цела нивна дискографија.

  Башка Дамиано is such a babe.
   
  На Devojkata10, smile:), bicycle и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Angie1432

  Angie1432 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  7.266
  Допаѓања:
  37.077
  Пол:
  Женски
  Прејаки се, после евровизијава почнав и другите песни да им ги слушам и многу ми се свиѓаат.

  А особено за Дамиано имам да кажам колку е секси и харизматичен човеков, абе неодолив, мислам дека сум благо опседната. :D

  А да, очекувам и да направат концерт во близина. :mm:
   
  На Devojkata10, Alisa22, Maria.Fernanda и 16 други им се допаѓа ова.
 9. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.936
  Допаѓања:
  50.009
  Пол:
  Женски
  Кажаа дека низ цела Европа ќе правиле концерт,па ќе видиме дали и кај нас ќе дојдат. :lol:
   
  На senjorita-v, bicycle, LovelyGirl3 и 7 други им се допаѓа ова.
 10. Stark

  Stark Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  15.209
  Пол:
  Машки


  Песнава ме прај да сум перверзно дрзок и валкан на јазик. Ме намовнува ми иди да го измавам, оргазми. hahahah


  Не, сериозно, заразна им е ептен музикава и гласот негов, алал да му е.
   
  На smooch, elimkd, bicycle и 7 други им се допаѓа ова.
 11. KateKane

  KateKane Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 јули 2018
  Пораки:
  3.177
  Допаѓања:
  57.634
  Пол:
  Женски
  Ќе ви пренесам цитат од мојата најдобра другарка, со кој апсолутно се согласувам:

  Нема дупка која не би му ја препуштила на овој.

  :D
   
  На Ygritte, Alisa22, Harper и 17 други им се допаѓа ова.
 12. SelenaGomez

  SelenaGomez Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  583
  Допаѓања:
  1.476
  Пол:
  Женски
  Дечкиве ги знам од лани, ги открив кога беше карантинот, мило ми е што ги знам од тогаш(fingers)

  Кога видов дека ќе ја претставуваат Италија знаев дека ќе растурат ама дека ќе победат? Па ова беше врв и мило ми е што после победава станаа познати и надвор од ИТ и што има се повеќе и повеќе што им се свиѓаат и тие и нивната музика:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
   
  На eliesaab, smile:), bicycle и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  19.459
  Добра им е музиката, ама најмногу ми се допаѓа тоа што се open - minded како група. Им ги гледав настапите, заедничките моменти, и ми се допаѓаат со сета своја експлицитнa енергија. Мислам дека Викторија е многу побрибрана за разлика од момциве. Не знам зошто, ама ептен cute енергија ми вибрира.
  А, овие тројцава се гледа дека се дивјаци. Which i like it. :smirk:
   
  На Alisa22, senjorita-v, smile:) и 2 други им се допаѓа ова.
 14. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.950
  na ova li ke gi ucime decata, maski so stikli, zeni vo pantoloni???? se znaese porano red i poredok, se prakaa poraki za normalni vrednosti preku gospoda i dami kako vlado janevski i dana internesnl sega masonosatanistite se ni izburickaa ccccc
   
  На Leat, Angie1432 и quattro им се допаѓа ова.
 15. Mazegin

  Mazegin Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  654
  Научи се прво на правопис.

  Дамиано е прекрасен.:inlove:
  Знаете дека сите се по 20-21 година?
   
  На Ygritte, 1209, Just.do.it и 2 други им се допаѓа ова.
 16. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.192
  Допаѓања:
  25.593
  Пол:
  Женски
  Е сега сама си го донесе муабетот, пред Дамјано па и пред Кончита, Верка итн.. првиот маж со штикли на Евровизија бил/а баш дамата што ја спомна ти Дана Интернешнл.
  Колку за информација Дана Интернешнл прво била господин пред да стане дама ;)
   
  На Nellie, Ygritte, raww и 7 други им се допаѓа ова.
 17. BlackNight

  BlackNight Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  1.185
  Допаѓања:
  5.303
  Пол:
  Женски
  Ова прво не е од вчера, впрочем во минатото имаше повеќе glam rock бендови, почнувајќи од 70-те со баш ваков и многу поексентричен изглед, со штикли, светкави сакоа, тони шминка. тантели... Тука се вбројува и еден сер Елтон Џон, Квин,Кис, Ти рекс, имиња со кои голем дел од нас израснале. И Фреди бил геј и Елтон Џон исто, па зарем за тоа нема да ги слушаме? На крајот, ако се поврзувам со музиката немам што да се замарам со нечиј приватен живот, пороци, врски и слично. Се согласувам дека Евровизијата одамна нема што многу вредно да понуди, но не поради ова, туку поради нискиот квалитет на музика што обично се нуди. Оваа не ја ни проследив освен крајниот дел кога ги прикажуваа песните на кратко, а за чудо баш овие италјаниве ги фатив.
   
  На Ygritte, Anie93 и Just.do.it им се допаѓа ова.
 18. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  9.183
  Пол:
  Женски
  Се‏‏‎ ‎зафркава.
   
  На elimkd, Angie1432 и theowndemon им се допаѓа ова.
 19. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.169
  Допаѓања:
  177.063
  Пол:
  Женски
  Јас не сум фан на овој стил на музика, мене од песната ме боли глава. Ниту неговиот стил ми се допаѓа, ама вчера отворив да видам како изгледал пред овој стајлинг и изгледал многу подобро и секси.
  За вкусови не се расправа па затоа и самата тема не е за мене.
   
  На Fatalnata, mssuniquee и elimkd им се допаѓа ова.
 20. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.562
  Допаѓања:
  155.526
  Пол:
  Женски
  Другарки сме? :D
   
  На Ygritte, senjorita-v, sweet-cherry и 5 други им се допаѓа ова.