Моногамијата и модерното општество

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од WildMk, 15 април 2021.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.942
  Допаѓања:
  194.180
  Според она што сум читала, моногамијата не им е својствена на луѓето, но е имплементирана како модел, за да се одржува структурата на општеството. Нели 'Семејството е клетка на општеството'.

  Дали можеби има потреба од реструктуирање на постоечкиот концепт врз кој е организирано модерното општество?
  Дали е моделот 'застарен'?
  Дали сте размислувале која би била алтернатива, како би се организирало општество кое не се базира на концептот моногамија-брак-семејство?
   
 2. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.966
  Допаѓања:
  32.212
  Пол:
  Женски
  Денес владее слободната воља на граѓанинот.
  Денес секој со го креира начинот на живот, од самиот себе зависи дали ќе живееш и ќе имаш однос само со еден партнер, дали ќе склучиш брак и дали ќе го прошириш семејството.

  Опшеството само по себе го налага овај терк како што пиша моногамија-брак-семејство, ама и да скрсниш/да не се согласуваш, нема ништо кривично.

  Моделот е веќе застарен, има многу случаеви на парови кои се против бракот а живеат заедно, исто и еднородни родители на кои не им треба партнер за да се остварат како родители ...

  Нема потреба од никакво реструктуирање, тоа би значело ново ограничување на слободната воља и начин на живот
   
  Последна измена: 16 април 2021
  На WildMk, cresa-jagoda и Limpan им се допаѓа ова.